05.02.20, 11:21

Papież Franciszek: Celibat to dar i łaska

Włoski dziennik "La Stampa" zaprezentował krótkie omówienie i fragmenty wywiadu papieża Franciszka o św. Janie Pawle II. Papież rozmawiał z ks. Luigim Marią Epicoco; wywiad ukaże się jako książka "San Giovanni Paolo Magno" - św. Jan Paweł Wielki.

Jednym z tematów rozmowy był celibat, który papież Franciszek uznał za "dar i łaskę".

"Wystarczy przeczytać moje listy na Wielki Czwartek albo też homilie, które głosiłem przez lata jako biskup Buenos Aires, żeby zobaczyć całkowitą syntonię ze św. Janem Pawłem w kwestii kapłaństwa" - powiedział w wywiadzie Franciszek.

Papież dodał, że "niektóre formy bycia kapłanem" w stosunku do przeszłości uległy zmianie. Istota pozostała jednak "ta sama".

"Idąc śladem Pawła VI, a następnie Jana Pawła II i Benedykta XVI, czuję się silnie zobowiązany do myślenia o celibacie jako zasadniczej łasce charakteryzującej łaciński Kościół katolicki" - powiedział Franciszek w wywiadzie.

Kościół katolicki czeka obecnie na adhortację apostolską papieża Franciszka po Synodzie Amazońskim.

Ojcowie Synodali poprosili papieża o zgodę na udzielanie święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. 

Miałoby to dotyczyć terenu Amazonii, ale w kilku krajach zachodnich Episkopaty mówią o pragnieniu przeniesienia takiego rozwiązania do siebie.

Temat jest żywotny zwłaszcza w Niemczech, gdzie rozpoczęła się Droga Synodalna. Jednym z jej elementów jest dyskusja nad zniesieniem obowiązku celibatu.

bsw/kai

Komentarze

Prawda nas wyzwoli2020.02.13 7:36
Ten na zdjęciu to jednak obłudnik.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.02.5 20:06
Tylko zboczeńcy są za celibatem.
Leszek 2020.02.5 13:37
On jak Bolek jest za a nawet przeciw. To typowe zachowanie Judaszy. Wiekszosc politykow tak postepuje i wy ich ponownie wybieracie. Tak to jest jak zlodzieje przy wladzy innym latwiej krasc.
matis892020.02.5 13:34
Bergoglio ty antykatolicki oszuście. Ty zaaprobowałeś film Dwóch Papieży w którym jasno pokazałeś że już przed Twoim Biskupstwem Rzymu które skradłeś wspierałeś byłeś wrogiem celibatu i nie masz nic wspólnego z katolickimi papieżami JPII i Benedyktem XVI. Jesteś ich wrogiem i przeciwnikiem. Więc nie graj miłego idioty oszusta. Ten masoński oszust nie katolik kłamie już bez ograniczeń. Po to decentaralizuje KK aby zniesienie celibatu robili jego wierni słudzy za niego. A ten oszust tu kłamie że popiera celibat.
poPO=kurw...i zodzieje2020.02.5 13:04
ale ten CHŁOPINA z Argentyny ma narobione we łbie i wygląd debilka
Krzysztof 2020.02.5 19:51
Prześlesz nam swoje zdjęcie,zobaczymy jak wyglądasz XD Jak nie prześlesz to znaczy że ukrywasz swój wygląd i pewnie lepiej od Niego nie wyglądasz.
kacpi2020.02.5 12:23
Ale biskup ma być nienaganiony, mąż jednej żony, czuły, trzeźwy, poważny, gościnny, ku nauczaniu sposobny; 3Nie pijanica wina, nie bitny, nie sprośnego zysku chciwy, ale słuszność miłujący, nieswarliwy, niełakomy; 4Który by dom swój dobrze rządził, który by dziatki miał w posłuszeóstwie ze wszelaką uczciwością; 5(Bo jeźliby kto nie umiał swego własnego domu rządzić, jakoż pieczę będzie miał o kościele Bożym?) 6Nie nowotny, aby będąc nadęty, nie wpadł w sąd potwarcy.
Beno2020.02.5 15:25
Aha, Duch św. się pomylił. A jeśli tak, to ja takiego, co się myli nie potrzebuje. A z drugiej strony na początku, to kogo mieli powoływać. Byli więc i żonaci, byle stateczni. Ale P. Jezus mówił, kto opuści dom, ojca, matkę, dzieci... I tak postąpili apostołowie. Są też i inne słowa P. Jezusa, by go naśladować w celibacie i żyć w celibacie dla królestwa niebieskiego. A Jan Paweł II właśnie dla podkreślenia takiego życia wprowadził dzień życia konsekrowanego 2. lutego i za jego pontyfikatu liczba powołań nawet na Zachodzie wzrosła. Kryzys to narobił niestety Franciszek z jego bon giorno i bouna sera. To były początki kryzysu, a potem brnięcie coraz dale.j
les2020.02.5 12:18
najpierw namaci w wodzie tak, ze dna nie widac, wszyscy sa wzburzeni i odchodza, nikt sie nie chce kapac, a jak mul opadnie to ksiaze sie znow odzywa,jaka ta swiecona woda dobra, ale dla kogo jak ludzie odeszli.
Damian2020.02.5 12:36
Kapitalny komentarz. Naprawdę w punkt. Dokładnie tak to z nim jest. Pozdrawiam.
tfuj2020.02.5 12:11
Kto za nim nadąży?
katolik2020.02.5 11:43
Usprawiedliwienia Papieża i podkreślanie ,ze celibat to łaska, są juz wręcz nie na miejscu, zapowiedzi zamienił w czyn.Tym samym sprawił,że nie ma powodu to różnicowania księży i usprawiedliwiania się ich brakiem. Celibat tak naprawdę w tym momencie już przestał obowiazywac,a wyróżniono częściowy dokument tylko dla nie tak ostrego ujęcia sprawy.
ktoś tam2020.02.5 12:28
To zupełnie jak komentarz polskiego Episkopatu do Amoris Laetitia w sprawie tzw. Komunii Świętej dla rozwodników. W skrócie: dobrze jest jak zachowujecie czystość w związku niesakramentalnym, ale nie jest to wymóg bezwzględny. Zatem każdy kto twierdzi, że w Kościele w Polsce jest inaczej niż w Niemczech to albo jest dyletantem albo heretykiem wprowadzającym innych świadomie w błąd.
katolik2020.02.5 12:39
tak to jest pokłosie udzielenia kościołom pewnej samodzielności i decyzyjności,ale jednocześnie opierania się na episkopatach europejskich ,no i na nauczaniu Papieza
ktoś tam2020.02.5 12:50
To nie jest żadna samodzielność tylko "synodality" i "demokratyzacja". W końcu sam papiż Bergoglio powiedział, że "komuniści myślą jak chrześcijanie" a nie było znamienitszej demokracji niż demokracja ludowo. Tak i obecnie w pozostałościach po KK wszyscy są wolni w swoich wyborach, ale biada tym co mają inne zdanie niż "papież Franciszek" i jego najbliżsi doradcy. Niemieccy zresztą. W końcu demokracja to demokracja... zwłaszcza jeśli chodzi o prawo Boże znaczy się: jak lud stwierdzi za Pismem Świętym i Tradycją, że prawo Boże obowiązuje to stwierdzi a jak papiż Bergoglio stwierdzi, że nie obowiązuje to nie obowiązuje.
katolik2020.02.5 14:07
Tak,ujęcie demokratyczne sprawy jest oczywiście trafne
katolik2020.02.5 11:29
Po co ta gra-przecież jest jeden KK pod Papieżem , jest jedna ,ta sama forma Eucharystii, więc zgoda na sprawowanie jej przez żonatych w Amazonii, automatycznie dotyczy wszystkich księży katolickich na całym swiecie, bo nie może być coś zarezerwowane dla jednych,skoro KK stanowi jedność. Tłumaczenia Papieza sa już bezprzedmiotowe.
Beno2020.02.5 15:13
Następny, który relatywizuje. A konsekwencje? A inna sprawa, to co P. Bóg się pomylił i ciągle się myli? A jak P. Bóg mówi raz tak, raz inaczej - to czy to jeszcze P. Bóg? Raz grzech sodomski to grzech i ciężka kara za niego, a innym razem będziemy ten grzech błogosławić - jak to chcą obecnie biskupi, a i papież jak widać zmierza ku temu. Raz życie w związku niesakramentalnym to grzech códzołóstwa, innym razem: oni się kochają i wszystko w porządku? Czy istnieją jeszcze jakieś przykazania? Aborcja to przecież zabieg u lekarza. No, może morderstwo dorosłego albo napad na bank - to jakieś przestępstwo i grzech. A po zniesieniu celibatu, to przyjdą żądania rowzodów w Kościele i pytanie ile razy będzie można zawierać związek małżeński, a z czasem i eutanazją też się usprawiedliwi. Byliśmy wychowani w innej wizji Kościoła. A po drugie brak mi w tym wszystkim logiki i odpowiedzialności. Prawda, która się zmienia, przestaje być prawdą.
katolik2020.02.5 16:54
Zważ,nie ja relatywizuje, tylko Papiez. Stwierdzam konsekwencje dokumentu ,który za chwilę stanie się faktem