07.09.19, 20:15Fot. via Flickr, CC 0

Papież Franciszek: Religia nie jest sprawą prywatną

Jesteście wezwani, aby siać ziarna wiary i nadziei. Dlatego musicie odkryć to, co zagraża lub niszczy te nasiona. W ten sposób Papież zwrócił się do malgaskich biskupów podkreślając, że mają prawo do tego, by wypowiadać się na temat wszystkiego, co dotyczy życia człowieka.

Franciszek zaznaczył, że ewangelizacja domaga się integralnej promocji każdego człowieka, stąd odnosi się do wszystkich sfer jego życia. Pasterz bowiem nie może być obojętny na życie powierzonych mu osób.

Nikt nie może domagać się usuwania religii w sferę prywatną

Nie można już dłużej twierdzić, że religia powinna się ograniczać do sfery prywatnej i że istnieje tylko po to, by przygotować dusze do nieba. Wiemy, że Bóg pragnie szczęścia swoich dzieci także na tej ziemi, chociaż powołane są do wiecznej pełni, ponieważ stworzył On wszystko «do użytkowania», aby wszyscy mogli z tego korzystać – podkreślił Ojciec Święty. - Stąd nawrócenie chrześcijańskie domaga się, byśmy rozważyli ponownie «w pierwszym rzędzie to, co dotyczy ładu społecznego i realizacji dobra wspólnego». W rezultacie nikt nie może od nas domagać się, abyśmy usuwali religię w przestrzeń tajemniczego wnętrza osób bez żadnego jej wpływu na życie społeczne i narodowe, nie przejmując się kondycją instytucji społeczeństwa świeckiego, bez wypowiadania się na temat wydarzeń, które interesują obywateli». ”

Papież wskazał, że misją Kościoła jest także rozeznanie. Ono powinno doprowadzić do troski o wszystkich, szczególnie najuboższych, aby nie tylko zapewnić im jedzenie, ale także dostęp do edukacji i ochrony zdrowia, jak również do pracy, poprzez którą człowiek wyraża i powiększa godność swojego życia.

Ubodzy uprzywilejowanymi adresatami Ewangelii

By być pasterzami według serca Bożego, musimy jako pierwsi głosić Ewangelię ubogim: «Nie powinno być wątpliwości ani tłumaczeń osłabiających to tak jasne przesłanie. Dzisiaj i zawsze ‘ubodzy są uprzywilejowanymi adresatami Ewangelii’, a ewangelizacja skierowana do nich bezinteresownie jest znakiem Królestwa, które Jezus przyszedł przynieść – zaznaczył Papież. - Należy stwierdzić bez zbędnych słów, jak nauczają biskupi północno-wschodnich Indii, że ‘istnieje nierozerwalna więź między naszą wiarą i ubogimi’. Nie pozostawmy ich nigdy samych». Innymi słowy, mamy szczególny obowiązek solidarności i ochrony wobec ubogich, usuniętych na margines i maluczkich, dzieci i osób najbardziej narażonych, ofiar wykorzystania i nadużyć. ”

Wskazując na obowiązek każdego biskupa do troski o powołania do życia konsekrowanego i kapłańskiego Franciszek zaznaczył, że podstawowym powołaniem każdego jest wezwanie do świętości. O jego rozwój i realizację powinni zadbać także świeccy, gdyż i oni są zaproszeni do hojnej i odpowiedzialnej pracy na niwie Pańskiej.

Papież zachęcił także malgaskich biskupów, aby mieli otwarte serca i umysły, by odrzucić lęk i izolację. Stąd potrzebny jest dialog i współpraca pomiędzy poszczególnymi wspólnotami, gdyż takie problemy jak imigracja, czy ochrona środowiska domagają się wspólnych refleksji i zharmonizowanych działań.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze

Stach-Albert-Nowak-LechKeller vier dumme Atheisten2019.09.8 16:04
Jestem 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 Jestem 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 Jestem 𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤 Jestem 𝐀𝐥𝐛𝐞𝐫𝐭 𝐏𝐨𝐜𝐡𝐰𝐚 Jestem 𝐉𝐨𝐧𝐚𝐬𝐢𝐤 - czy jest jakaś różnica jak się podpiszę? Nic się nie zmieni, jestem tylko tym kim byłem/jestem przez całe zasr.... życie zwykłym sq... synem.
andrzejhahn32019.09.7 22:01
SRAM NA ZBRODNICZY kosciol katolicki
Ewa2019.09.8 7:27
Pewnie wielu ludzi sra też na twoje życie i razem twórzcie taki osrany świat. Smutne
JS2019.09.7 20:37
Wyznawana wiara nie może być prywatną sprawą. Tym w co, w Kogo wierzy człowiek, tym emanuje w otoczeniu.. Bogu dziękuję, że urodziłem się w Polsce, moja mama w tajemnicy przed ojcem ochrzciła mnie, posłała do komunii i bierzmowania. Jednak dopiero ok. 10 lat temu prawdziwie uwierzyłem w istnienie Boga, Jego Syna Jezusa. Szkoda, że wcześniej nie dotarły do mnie nowe informacje jak objawienia tzw. prywatne, które POMOGŁY mi uwierzyć. Dzisiaj nie jestem letnim, chwiejnym w wierze katolikiem, nie podążam za modami, koniunkturami, nowinkami a stałem się .... przeciwnikiem postępu ! Dlaczego ? Zobaczycie jak ten cały postęp, zwłaszcza elektroniczno-komputerowy obróci się przeciwko nam ! Pozdr.
JS2019.09.7 20:24
w Polsce zagrożeniem dla tych "nasion" są pedofilni księża i biskupi ich chroniący oraz szerzący język nienawiści z ambon!
JS2019.09.7 20:38
A twój język nie produkuje nienawiści na tym forum ? Co dobrego z twojej mowy nienawiści wychodzi dla innych ? Pozdr.
andrzejhahn32019.09.7 22:02
od kiedy pisanie prawdy to mowa nienawisci
Dariusz Andrzej2019.09.7 20:23
George Soros nie zyje.