20.12.19, 09:44

Papież: obojętność wobec migrantów jest grzechem

„To niesprawiedliwość zmusza wielu migrantów do opuszczenia swojej ziemi. Ona każe im przemierzać pustynię. Ona sprawia, że doznają przemocy w zamkniętych obozach. Ona powoduje ich odrzucenie i śmierć w morzu”. Te słowa Papież Franciszek wypowiedział dzisiaj podczas spotkania z grupą migrantów, którzy przybyli niedawno do Rzymu z greckiej wyspy Lesbos w ramach otwarcia korytarzy humanitarnych.

 

Ojciec Święty rozpoczął spotkanie od zaprezentowania kamizelki ratunkowej, którą dostał w darze. Podobną otrzymał wcześniej od grupy ratowników. Należała do dziewczynki, która utonęła w Morzu Śródziemnym. Przekazał ją następnie dwóm Podsekretarzom w Sekcji Migrantów i Uchodźców Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka mówiąc im: „Oto jest wasza misja!”. Ta druga kamizelka należy do nieznanego migranta, który zaginął w morzu, w lipcu tego roku. Franciszek postanowił umieścić kamizelkę ratunkową na krzyżu, aby przypominała o naglącym zadaniu ocalenia każdego ludzkiego życia, czyli o powinności moralnej, która jednoczy wierzących i niewierzących.

„Jak możemy nie usłyszeć tego rozpaczliwego wołania tylu braci i sióstr, którzy wolą zmierzyć się ze wzburzonym morzem niż umierać powoli w zamkniętych obozach w Libii, miejscach niewyobrażalnych tortur oraz zniewolenia – pytał Papież. Jak możemy pozostawać obojętni w obliczu nadużyć i przemocy tylu niewinnych ofiar, pozostawiając ich w rękach bezwzględnych przemytników. Jak możemy «przejść obok», jak kapłan i lewita z przypowieści o Dobrym Samarytaninie, czyniąc się w ten sposób odpowiedzialnymi za ich śmierć. Nasza bezczynność jest grzechem!“

Ojciec Święty podziękował wszystkim, którzy nie pozostali obojętni i wyruszyli z pomocą bez stawiania sobie zbędnych pytań, typu „jak?” i „dlaczego?”, skoro biedny i ledwie żywy człowiek pojawił się na ich drodze.

„Nie poprzez blokowanie statków rozwiąże się problem. Trzeba się zaangażować, aby oswobodzić zamknięte obozy w Libii, podejmując wszelkie możliwe rozwiązania. Trzeba ujawnić i powstrzymać przemytników, którzy wykorzystują migrantów i znęcają się nad nimi. Należy bez obaw przerwać zmowę milczenia i opór instytucjonalny – nawoływał Papież. Trzeba odłożyć na bok interesy ekonomiczne, aby postawić w centrum osobę, każdą osobę, której życie i godność są cenne w oczach Boga. Trzeba pomagać i ocalać, ponieważ wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za życie naszego bliźniego, i właśnie o to zapyta nas Pan w momencie sądu.“

bsw/Vaticannews.va, Krzysztof Ołdakowski SJ

Komentarze

Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.12.21 12:10
Spoko, Franiu. Katole się wyspowiadają i dalej będą okazywać wrogość migrantom.
Stały czytelnik2019.12.20 17:53
Ilu muzułmanów Bergoglio nawrócił na jedyną wiarę prowadzącą do zbawienia?
reline2019.12.20 16:56
Obojętność wobec mieszkańców Europy, broniących swojego dobytku i życia przed zalewem obcych nacji jest jeszcze większym grzechem. Nikt nie może nam narzucić przyjmowania przybyszów, którzy mają wrogie zamiary i którzy nie chcą pracować, lecz żyć na koszt gospodarzy.
matis892019.12.20 16:02
Bergoglio nie jest katolikiem, nie jest papieżem, nie uznaje Jezusa Chrystusa tylko Religię Światową i NWO. Mało tego jest on wrogo nastawiony do katolicyzmu. Bergoglio to apokaliptyczny Fałszywy Prorok z Apokalipsy św. Jana. Ten który idzie tuż przed antychrystem i dla niego toruje drogę i jemu służy za swoją masonerią. To jeden z największych w historii oszustów, przebije go tylko antychryst. Dla tego wielkiego oszustwa masoneria obaliła prawdziwego katolickiego papieża Benedykta XVI by ustanowić tego największego oszusta i wroga Bergoglio Fałszywego Proroka apokalipsy.
Cezary2019.12.20 15:37
Grzechem to by bylu wpuszczenie imigrantow do Polski. Jeszcze moze muzulmanow? Jak widac na zdjeciach, to do nas chca wtargnac osilki, toz to sami mlodzi ludzie. Niech walcza o swoje Panstwa, a nie pchac sie do Europy. To nie fer uciekac z krau ,jak kraj jest w potrzebie,.
Stanisław2019.12.20 14:33
Oto OBSESJA ideologiczna Franciszka. Nie ma ważniejszych spraw. To zwykłe preludium przed otwarciem formalnym (wydanie posynodalnego dokumentu - "tzw. amazońskiego obłędu pachamamowego w wydaniu otwartych pogańsko jezuitów" - zwykła śćiema, wywoływanie wyrzutów sumienia by zdołować na Święta Bożego Narodzenia i wcisnąć kit z "amazońskim swądem". Nie mogę już słuchać tego pana, który bardziej od troski o Kościół - jedność kardynałów - z którymi zacięcie i uporczywie nie chce się spotkać już od kilku lat (proszących tzw. "sługę sług Bożych" o wyjaśnienie kwestii wątpliwych doktrynalnie i pastoralnie) wciska ludziom obsesję proemigracyjną. To jakaś duchowa schiza. Boże broń przed takim postępowaniem papieży. Czy o to chodziło Ci Panie Jezu, gdy mówiłeś do Piotra: "Szatan domagał się, by przesiać was jak pszenicę. A le ja prosiłem za Tobą. Ty zaś, gdy się nawrócisz, UMACNIAJ BRACI W WIERZE"? Czy takie jest Twoje rozumienie nawracania, aby gorszyć ludzi gorliwie wierzących, starających się postępować zgodnie z Dekalogiem i wskazaniami Ewangelii, Tradycji Kościoła , a dogadzać pogańskim roszczeniom niechrześcijan? Czy to jest Twoja ewangelizacja, Panie? Gdzie jesteś św. Pawle walczących z kultem w tym także z czcią oddawanym posążkom bogiń Asztarty, Afrodyty, etc? Apostołowie Chrystusa Pana i pierwszych chrześcijan - pomóżcie nam uporać się z tym czadem pseudoteologicznym, pseudoekumenicznym itd. Niech ustąpi wreszcie opresja kłamstwa, pychy (ubieranej w owczą skórkę), przeinaczanie Nauki Jezusa, Ojców i Doktorów Kościoła, opresja samowolki egocentryków także w hierarchii, niby-filozofii, pseudoduchowości (kompromitującej wszystko co wartościowe w Chrześcijaństwie), pseudooświeconość umysłów i chorych sumień, dążeń do prymatu ekologizacji nad zdrową teologią i poprawnymi kryteriami moralnymi, dążność do stworzenia meta-religii ponad wyznaniowej, ponadreligijnej, ogólnoświatowej. Święte zastępu wojsk niebieskich stańcie z nową mocą i determinacją do obrony i oczyszczenia Kościoła z wszelkich fałszywych proroków i ich działalności oraz dążeń!
Michał Pasierb 2019.12.20 14:46
Czy to naprawdę ks.Stanisław Pietrzak ?? Czy może ktoś ośmiela się podeń podszywać...Tak czy owak jestem pod wrażeniem ale uważam ,że osoby duchowne obowiązuje posłuszeństwo i respekt wobec hierarchów a zwłaszcza papieża, nawet gdy się jest na emeryturze.I dziwne jest to,że dopiero księża emeryci nabierają odwagi cywilnej, co widać wokół. Pozdr. Szczęść BOŻE
vladek2019.12.20 14:26
Franek, twoja obojętność na mordowanie chrześcijan jest dużo większym grzechem.
W\\\\\\\305\\\\\\\202odek2019.12.20 14:21
Nie jest obojętnością wobec ich potrzeb pomoc świadczona na miejscu. Grzechem jest namawianie ich do migracji, narażanie ich na utonięcie , okradzenie, zabicie czy uwięzienie przez handlarzy i przemytników. Grzechem jest pozbawianie ich bliskich możliwości odbudowania kraju i mieszkania na własnej ziemi. Do tego namawia Franciszek? Czemu nie apeluje do ONZ? Do starszyzny islamu i judaizmu - o zaprzestanie walk na Bliskim Wschodzie? O zaprzestanie mordowania katolików na całym Świecie?
rebeliant2019.12.20 14:05
No to ja nie jestem obojętny - widzę, że są to nam wrogo nastawione ludy beżowe i ciemniejsze nienawidzące białego człowieka nienawiścią rasistowską. Papamobile jak taki nieobojętny autentycznie, to niech weźmie się za pracę i za zarobione pieniążki pomaga, a najlepiej niech pojedzie do ojczyzn nachodźców, niech tam się ostanie, czyli niech tam się zatrudni i za zarobione pieniądze niech wachluje murzyna. Ja mam wokół siebie swoich własnych uchodźców umordowanych tyraniem za grosze i pod ostrzałem wszelkich grup bandyckich, które działają również w naszych szkołach. Jeżeli beżowi i ciemniejsi chcą zazdroszczą nam tego "bogactwa" to niech sami przestaną się prać niech wezmą się za robotę u siebie i niech stworzą u siebie takie polski, francje i anglie - w końcu mają nawet lepsze warunki geograficzne - zasoby naturalne oraz ciepły klimat. Nie ładnie jest nakładać krzyże, których sami nie dźwigamy. To nie papamobile będzie jeździć do pracy z rasistowskimi prześladowcami, ale właśnie te matki i ojcowie umordowani zarabianiem na chleb i jeszcze utrzymywaniem władzy. NIE JESTEŚMY WINNI NAWET ZŁAMANEGO GUZIKA BANDZIOROM PODAJĄCYM SIĘ ZA UCHODŹCÓW !
Reytan2019.12.20 14:00
Modlmy sie za nawrocenie Antypapieza na katolicyzm rzymski.
katolik - nie dajmy sie zwiesc2019.12.20 13:59
Miliony muzulmanskich migrantów w Europie to olbrzymi problem, panie Bergoglio, i niech pan nie udaje, ze nic nie wie na ten temat. Europa Srodkowa wciąż boryka się z biedą, mamy niskie zarobki, niską dzietność, Europa Zachodnia natomiast jest przeludniona, napor neomarksizmu sprawia też, że traci swoja tożsamosc chrzescijanską, a islam jest tam coraz bardziej popularny, wiec cywilizacja lacinska tam po prostu ginie. Namawiajac wiec do przyjmowania muzułmańskich migrantów w obecnym czasie, zarzucając nam obojetnosc wobec nich jest nie na miejscu, to wręcz manipulacja. Tym bardziej, iż zachodnie elity rzadzace narzucają prawo, według ktorego muzułmanie sa faworyzowani otrzymując dużo więcej pieniędzy jako zasilek od państwa (z naszych podatkow) niż ciężko pracujący miejscowi ludzie.
Jaros\\305\\202aw_K2019.12.20 13:35
Zobaczyłem, że na tych stronach strasznie dużo idiotów. Czy naprawdę katolik w Polsce musi być synonimem idioty?
Reytan2019.12.20 13:58
Jestes aroganckoim i bezmozgim komunista,to jasne.
Michał Pasierb 2019.12.20 12:47
Nikt nie jest obojętny na los chorego, biednego czy uciskanego....Ale w chrześcijaństwie zawsze istniał i istnieje, o ile mi wiadomo, tzw. ORDO CARITATIS - czyli rozumność i ład w miłowaniu.... https://kosciol.wiara.pl/doc/3297486.Porzadek-w-milosci A spektakularne działanie jest pod publikę i woda na młyn specjalistów od inżynierii społecznej typu dziadzi Sorosa i pomnażanie zysków hienowatym przemytnikom ludzi.
2019.12.20 13:07
Say it in Esperanto, please.
taro2019.12.20 12:25
a zaglodzic swoja rodzine,tylko dlatego, ze musisz zyc z 1000pln, a rzad musialby wyplacac 2600 euro na imigranta miesiecznie, na zlecenie brukseli, to jeszcze wiekszy grzech. Nie bredz stary czlowieku, milosniku komunizmu poludniowo amerykanskiego. Jesli sciagniesz wszystkich do europy, to skonczy sie dla ciebie kasa na misje poza europa, imigranci tobie nie beda wplacac.
rebeliant2019.12.20 14:13
Słusznie piszesz. Należy tu dodać, że ci intruzi pochodzą za krajów zasobnych o ciepłym klimacie i jak tak uważają, że my tutaj mamy takie bogactwo, to niech takie bogactwo stworzą u siebie. Rozwiązaniem tu nie jest zaduszanie Europy przez szambo wybijające z ludów o kulturze bojowniczej, ale rozwiązaniem jest oczekiwanie od tych ludów, że te wezmą przykład z krajów europejskich i takim duchem będą podążać.
Templus2019.12.20 12:16
Ale piepszy ten oszolom heretyk to inwazja wyznawcow diabla alaha demona ksiazycowego a nie mranci kacapie
PMP2019.12.20 11:27
A kto zakupił tą kamizelkę, Soros?
anonim2019.12.20 11:25
lepiej by zrobił, gdyby kamizelke tej dziewczynki przekazal przywódcom panstwa - kraju pochodzenia dziewczynki .. no chyba logiczne, że przyczyny tragedii trzeba likwidować, skonczyc z nędzą, głodem chorobami, wojnami tu jest problem panie Bergoglio, prosze nie robic z nas idiotow, ciagle tym samym belkotem, pozbawionym sensu i prawdy
katolik2019.12.20 11:25
A co ma innego głosić papież, musi się trzymać Ewangelii i zapisów testamentowych. Nie jest rolą papieża podobanie się wszystkim, ale głoszenie prawd wiary. A niegościnność wobec obcych kulturowo przybyszów to grzech sodomski, za który Bóg zniszczył to miasto. Ksenofobia i akceptacja nierówności społecznych (ciekawe że dotyczyło to tylko płci męskiej) w oczach Boga były dużo cięższym przewinieniem niż stręczycielstwo, handel żywym towarem, pijaństwo, nadużycia seksualne z kazirodztwem, cudzołóstwem włącznie, nawet niewolnictwo nie było takim problemem dla boga jak właśnie ksenofobia mieszkańców Sodomy. Musimy się za wszelką cenę bronić przed muzułmańskimi najeźdźcami, ale to nie znaczy że wolno nam pozbyć się szacunku wobec islamu i jego wyznawców, bo to różne sprawy. Islam jest dla nas dzisiaj zagrożeniem, ale pamiętajmy że to właśnie świat islamski uratował resztki naszej cywilizacji i przechował ocalałą cześć naszej cywilizacji przed całkowitym zniszczeniem przez Kościół. Bez islamu z całą pewnością nie było by dzisiaj ani komputerów, ani nowoczesnej medycyny, ani rozwiniętej matematyki, ani wielu wielu innych zdobyczy cywilizacyjnych w tym ratującej życie milionom ludzi rocznie. To w świecie islamskim znajdowali schronienie prześladowani przez Kościół naukowcy i to świat islamski uratował dzieła Euklidesa, Pitagorasa i wiele innych, bez których dzisiejszy rozwój cywilizacyjny nie byłby możliwy. Dzisiaj oczywiście islam to po prostu zacofanie i zagrożenie, ale pamiętajmy że nie zawsze tak było, a muzułmanie swojej religii nie wybrali tylko wynika ona z geografii i demografii a nie z ludzkiej woli. Brońmy się przed islamistami z całych sił bo to konieczne, ale pamiętajmy także o szacunku dla tego dorobku i tym co nam to dziś umożliwiło osiągnąć - zarówno w sferze moralnej jak i technicznej. Z Panem Bogiem!
Katolik2019.12.20 11:52
Ty tak zwiący się katolikiem przez małe "k" to obok katolika nawet nigdy nie przechodziłeś a i ega sobie tym fałszywym nickiem nie podbudowałeś, ty nie masz bladego pojęcia o wierze katolickiej, wypisujesz takie brednie i wszystko przedstawiając na opak że aż litość bierze nad stanem twojego umysłu. Nie skomentuję twoich bredni bo musiał bym ci formata mózgu zaserwować. Niech Bóg będzie dla ciebie miłosierny, nieszczęśliwy przebierańcu, pisałem ci już kiedyś że nazwisko, ni pióro nie czyni poety, ech szkoda słów. Daj ci Boże rozumu w prezencie a później wiary na te radosne święta.
katolik2019.12.20 15:46
ty pseudokatolik (małe k ) daj sobie inny nick , bo jesteś z dna popslsldwiosnanowoczesna, a ja pierwszy miałem nick katolik
Reytan2019.12.20 13:56
Katolik to prowokator komunistyczny. Wszystko zamaca,i miesza prawde z klamstwem,,jak prawdziwy KOD-omita.
Michał Pasierb 2019.12.20 13:58
"A niegościnność wobec obcych kulturowo przybyszów to grzech sodomski, za który Bóg zniszczył to miasto".....te twoje słowa świadczą, że do katolicyzmu Ci jeszcze daleko; natomiast całkiem blisko do afirmacji homoseksualizmu,tak sądzę...I to tutaj całkiem nie w temacie, bo wszyscy katolicy wiedzą co to grzech sodomski-obrzydliwość w oczach BOGA. Miłego popołudnia xD
matis892019.12.20 15:49
Sodomo została zniszczona na sodomię czyli praktykowane homo zboczenia i dewiacje. Homo sodomici przyjmowali każdego tyle że nowych przybyszów na przywitanie chcieli gwałcić.
Zaniepokojony Katolik2019.12.20 11:17
Ciebie Franciszku Bóg zapyta, co zrobiłeś z depozytem wiary i Kościołem który ci powierzył, dlaczego roztrwoniłeś talenty które otrzymałeś, czemu promujesz bałwochwalstwo i herezje, dlaczego siejesz zamęt i zgorszenie? Ilu migrantów zamieszkuje z Papieżem w Domu św. Marty? Jak Papież pomaga migrantom i dlaczego nie pomaga i nie nawołuje do pomocy prześladowanym i mordowanym Chrześcijanom- braciom w wierze, czy to nie im powinien pomóc w pierwszej kolejności idąc za przykładem Jezusa? Ludziom pomagać trzeba- głównie tam na miejscu a sporadycznie ściągając ich tu, bo ci naprawdę biedni i prześladowani są tam we własnych lub sąsiednich krajach i tam im trzeba pomóc. Czy Polska dziś by istniała gdyby z komuny większość obywateli z niej wyjechała, czy te opuszczone tam kraje się obronią i odbudują, czy też zamieszka tam przemoc, bezprawie i barbarzyństwo. Kto je obroni i odbuduje jak większość wyjedzie? Czy tymi biednymi i prześladowanymi migrantami są ci, których stać na kilka tysięcy dolarów opłaty za przemyt? Ci którzy później tu w Europie gwałcą i mordują kobiety i wiernych w Kościołach Katolickich, ci którzy obsikują i profanują świątynie czy to im mamy pomagać zabić do końca już i tak wątłą w Europie wiarę??? Bynajmniej nie takiego wypełniania swojej woli oraz przykazania miłości i takiego sposobu ewangelizowania oczekuje od nas Jezus. Szczęść Boże- nie do widzenia, godzi się mówić Kapłanowi, pobożnie i święcie wymawiać słowa modlitwy a nie trajkotać myśląc już o klapnięciu na tapczan i o jedzeniu obiadu.
katolik2019.12.20 11:11
Masoni robia celowo zamieszanie,aby zniszczyć Europe.A Papiez udaje,ze o niczym nie wie, nic nie rozumie, trzeba się poddawac masonom i jeszcze kierowac się tylko miłosierdziem ,a nie widzieć działań szatana w swiecie
katolik2019.12.20 11:07
Trzeba połozyc kres wojnie . To powinien Papież wymóc na panstw
matis892019.12.20 15:43
Te wojny, zamieszki, proststy, destabilizacje są po kreowane przez masonerię aby to antychryst się ujawnił i dał temu kres swoim fałszywym pokojem.
katolik2019.12.20 15:47
niestety
anonim2019.12.20 11:00
dlaczego z takim zaangażowaniem nie uderza w tych, którzy powodują sytuację, która jest powodem emigracji z krajów wschodu, Afryki ??? dlaczego ... ktoś robi bajzel, a ktoś inny ma po tym sprzątać i ponosić konsekwencje???
Artur2019.12.20 10:42
migranci przychodzą kraść, oszukiwać, zabijać i gwałcić, dlatego nie tylko nie należy ich przyjmować ale trzeba ich wypędzić, a Bergolio zwodzi ludzi
Reytan2019.12.20 13:51
Jestes albo komunistycznym prowokatorem albo idiota.
anonim2019.12.20 10:40
Wystarczy się nawrócić, Bóg wskaże w jaki sposób radzić sobie z lokalnymi i międzynarodowymi kacykami. Nawracać też innych, również imigrantów. Oczywiście po własnym nawróceniu.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.12.20 10:32
Katolicy nie pozostają obojętni, oni ich szczerze nienawidzą, przynajmniej polscy.
wacula2019.12.20 10:44
Nie w tym rzecz Lecz w tym rzecz że za nimi idzie śmierć i pogarda dla nas
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.12.20 12:28
Na zasadzie wzajemności
hp2019.12.20 12:21
Lepiej idź sobie na jakieś strony satanistyczne, porąbany idioto!
Reytan2019.12.20 13:49
Szatan zawsze klamie,wynos sie cholero do Korei Polnocnej.
Mikołaj 2019.12.20 10:13
Obojętność względem desperatów , którzy na jedną szalę rzucili swoje życie a nawet swoich dzieci , a na drugą mentalność chrześcijańskiej cywilizacji , jest według Franciszka grzechem ? . Czemu nie rzucają się w morze obok swoich muzułmańskich rajów , takich jak ZEA i Arabia Saudyjska ?!.
KichawaKonska2019.12.20 10:11
Papiez zapomnial dopowiedziec: "...i trzeba szczerze i otwarcie mowic cala prawde a nie tylko polprawdy wygodne dla neomarksistow, masonow i innych bandytow" Zapomnial dopowiedziec, ze rozbijanie Kosciola poprzez decentralizacje, relatywizowanie dogmatow, protestantyzacje Kosciola Katolickiego, odchodzenie od tradycji Kosciola Katolickiego, umniejszanie kultu Maryjnego, zmiana w podejsciu do Sakramentu Eucharystii, zmiany w spojrzeniu na tradycyjna rodzine (biblijny obraz rodziny) itd. a z drugiej strony nachalne jednanie sie z muzulmanami, protestantami, marksistami, masonami kosztem wiary katolickiej az do jej zeświecczenia i samounicestwienia. Owieczki rozumieja intencje.
Emma2019.12.20 10:09
Ale nikt nie jest obojętny! Wszystkim żal jest tych niewinnych ludzi- zwłaszcza dzieci. Jednakże ściąganie ich i rozmieszczanie po Europie nie rozwiązuje problemu- problem trzeba rozwiązać tam na miejscu i nie zrobi tego zwykły katolik Kowalski.
matis892019.12.20 15:39
Zrobi to antychryst zaprowadzając fałszywy pokój.
tw lolek2019.12.20 10:09
czyli pomoc polega na haśle - bierta ile się da i nie pytajta. Polacy tez byli imigrantami, ale szli do roboty, nie przkraczali nielegalnie granic i nie obnosili się pychą i przemoca do krajów gdzie przybyli
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.12.20 10:34
jesteś pewien? skąd zatem wziął się stereotyp Polaka-złodzieja? Dlaczego w niemieckich marketach pełno było tabliczek przestrzegających przed próbami kradzieży, napisanymi w języku polskim?
anonim2019.12.20 11:06
kradzieże w supermarketach .. a z niemieckiej strony kradzieże 80 000 dzieci rocznie, na mocy ciągle mającego się dobrze - hitlerowskiego prawa - podoba ci się to???
Reytan2019.12.20 13:46
Szatan z definicji jest wiecznym klamca,debilem,i Wrogiem Polski. Nalezy cie cholero pozbawic POLSKIEGO obywatelstwa.
wacula2019.12.20 9:57
ale grzechem też jest ściąganie prześladowców kościoła morderców do kościoła Natomiast niestety brakuje zarówno recept na odwrócenie trendu jak i pomysłów na nowoczesną ewangelizację
Po prawej Ty po lewej ja2019.12.20 10:37
Czyli jak człowiek potrzebuje pomocy to najpierw go pytasz czy jest katolikiem, a jeśli nie jest to możesz pomóc ale tylko pod warunkiem, że będzie musiał nauczyć się wierzyć w to co Ty?
wacula2019.12.20 11:11
Nie w tym rzecz Lecz w tym rzecz że za nimi idzie śmierć i pogarda dla nas Dzisiaj Jezus mówi, że nie jesteśmy zdolni znieść wiele rzeczy
Reytan2019.12.20 13:42
Aktywnym komunistom odbierzemy POLSKIE obywatelstwo,to pewne. A przyjmowac nalezy wylacznie katolikow ,bo tylko oni beda sie czuli u nas dobr\e,i beda lojalni wobec POLSKICH wartosci i swietosci.
Reytan2019.12.20 13:43
Dla wrogow Polski mamy kopa,a nie azyl.
XYZ2019.12.20 9:50
No to od spowiedzi jeden z drugim,katoliku.
Stop kretynom2019.12.20 10:15
Nie ucz ojców dzieci robić gówniarzu.
Zbigniew2019.12.20 10:17
Nie mam nic przeciw migrantom, ale morderców w moim kraju nie chcę.