02.06.15, 13:19Kongres stowarzyszenia NowoczesnaPL (fot. Twitter.com)

Petru w 2010 r.: podwyżka VAT jest za niska

Wypowiedź Ryszarda Petru cytowała w 2010 r. m.in. portal tygodnika „Newsweek”. Prasowa. Rządząca Platforma Obywatelska podwyższyła wówczas o 1 pkt proc. stawki podatku VAT. Ówczesny minister finansów Jacek Rostowski zapewniał, że zmiana ma charakter przejściowy, a podwyższone stawki będą obowiązywać przez trzy lata. Jak się okazało, nie zmieniono ich do dziś.

Fragment artykułu z 29 lipca 2010:

„Zdaniem głównego ekonomisty BRE Banku Ryszarda Petru, podwyżka VAT o 1 proc. oznacza oszczędności dla budżetu rzędu ok. 4 mld zł.

- To trochę mało. Problemów deficytu taka skala podwyżki nie rozwiąże. (...)To nie odpowiada skali wyzwań – powiedział.

Dodał też, że dużo lepszym rozwiązaniem dla finansów publicznych niż podwyższanie podatków byłoby obniżanie wydatków.

- Jest to równie niepopularne, a lepsze dla gospodarki – podkreślił. Dodał też, że VAT jest najbardziej „neutralnym podatkiem, bo nie podwyższa kosztów pracy w Polsce”.

- Podwyżki podatków są złym rozwiązaniem, ale lepszym, niż zbyt wysoki deficyt – podsumował.”

KJ/Newsweek.pl

Komentarze

anonim2015.06.2 14:45
Guru manipulacji i ekonomii z naciskiem na to pierwsze.To także twarz ,która wciskała nam OFE ,razem z Buzkiem,Kamińską i prof.Górą.Sami beneficjenci.Wielkie Żarcie.
anonim2015.06.3 10:32
Fronda zmanipulowała tytuł. Petru powiedział, że podwyżka VAT o 1 punkt procentowy jest za mała, aby załatać dziurę budżetową i zaznaczył, że lepszą opcją jest cięcie wydatków budżetowych.
anonim2015.06.30 11:49
Nie wiem jaką szkołę ukończył pan Ryszard Petru ale chyba jakąś socjalistyczną. Przede wszystkim podniesienie podatku VAT spowoduje spadek wpływów do kasy państwa jak to jest w przypadku nieszczęsnej akcyzy na papierosy.Niewątpliwie trzeba obciąć wydatki publiczne ale na pierwszy ogień powinny być to wydatki na rozbuchaną administrację.