17.10.19, 14:30fot. Gareth Davies from Walthamstow, London, UK; CC BY SA 2.0, Wikipedia, zdj edyt.

Piotr Ślusarczyk: Szariat w służbie przemocy wobec kobiet i dzieci

Piotr Ślusarczyk

Euroislam.pl

Dziennikarze BBC nakręcili przejmujący reportaż o tym, jak duchowni muzułmańscy, wykorzystując instytucję tymczasowego małżeństwa mutaa, prowadzą zorganizowaną działalność stręczycielską, której ofiarami padają nawet nieletnie dziewczynki.

W stolicy Iraku znajdują się liczne biura matrymonialne, których zadaniem jest udzielanie ślubów zgodnie z prawem szariatu. Oficjalnie nie udzielają one zabronionych prawem krajowym ślubów tymczasowych dla przyjemności. Jednak z reporterskiego śledztwa wynika, że proceder ten jest rozpowszechniony. Na dziesięciu duchownych zapytanych przez dziennikarza BBC o udzielenie ślubu tymczasowego zgodziło się ośmiu.

Duchowni stręczycielami

Proceder stręczycielski wygląda prosto. Szariackie biuro matrymonialne religijnie legalizuje ślub tymczasowy z kobietą przyprowadzoną przez mężczyznę lub duchowny przyprowadza mu „tymczasową żonę”, za ślub z którą oczywiście należy zapłacić. Nierzadko udzielający ślubów tymczasowych sami stają się stręczycielami. „Możesz poślubić dziewczynę na pół godziny, a jak tylko ten czas się skończy, możesz poślubić następną” – wyjaśnia nagrany przez BBC duchowny. Prowadzący „biura ślubów” instruowali swoich klientów, jak oszukać „tymczasową żonę”. „Posłuchaj mojej rady, nie mów jej, gdzie w Kadamiya jest moje biuro, wtedy nie będzie mogła przyjść domagać się swoich praw. Zaufaj mi, tak jest lepiej” – słyszymy w reportażu.

Dokumentaliści BBC pokazują, jak kult „honoru” kobiety prowadzi do oceanu cierpienia i napędza przemoc oraz prostytucję. Najbardziej narażone na stręczycielstwo są nastolatki. Zgodnie z iracką obyczajowością dziewczynka tracąca dziewictwo przynosi hańbą rodzinie, stąd też zastraszone, oszukane lub po prostu zgwałcone młode kobiety są porzucane przez własne rodziny, a w niektórych przypadkach zabijane.

W dziennikarskiej relacji znajduje się między innymi taki fragment:

„W Kadamiya, Sayyed Raad zaoferował przeprowadzenie ślubu dla przyjemności między naszym reporterem a „młodą dziewicą”. Doradził mu niepozbawianie jej dziewictwa w czasie „małżeństwa”, dodając że „seks analny jest dozwolony”. „Jeśli, nie daj Boże, pozbawię ją dziewictwa, to co mam zrobić?” – zapytał nasz reporter. „Czy jej rodzina wie, gdzie mieszkasz?” – zapytał Sayyed Raad. „Nie, nie wiedzą”- potwierdził  reporter. „To po prostu odchodzisz” – zadeklarował duchowny”.

Rodzina mogłaby próbować dokonać zemsty na człowieku, który pohańbił ich siostrę czy córkę, stąd pytanie duchownego o możliwość jej zrealizowania.

Czternastolatka myśli o samobójstwie

Czternastoletnia dziewczynka Mona padła ofiarą starszego mężczyzny, który nachodził dziewczynę w szkole, uwodził, a na końcu naciskał na tymczasowy ślub. Jej historia przedstawia się następująco: „Poinformowałam (duchownego), że jestem dziewicą – wspomina ofiara ‚tymczasowego małżeństwa'”. Jednak on nie poprosił o zgodę jej rodziców, jak to jest w zwyczaju w Iraku, mówiąc, że nie jest to potrzebne, bo oboje, ona i ten mężczyzna, są dorośli. Teraz, w wieku 17 lat Mona znajduje się pod presją rodziny, żeby wyjść za mąż, ale bardzo się boi, że jej przyszły mąż odkryje, iż już nie jest dziewicą. Jej wuj, jak powiedziała, zabił jej kuzynkę tylko za to, że miała chłopaka. Teraz myśli o samobójstwie: „Nie mam innego wyjścia. Jak będę pod większą presją, to to zrobię”.

Dziennikarz BBC ujawnia również hipokryzję muzułmańskich duchownych, działających w Karbali. Jeden z przywódców islamu szyickiego, Szejk Emad Alassady, stanowczo potępił praktykę małżeństw tymczasowych, ale w okolicy jego siedziby znaleźli się duchowni, którzy udzielali wskazówek, jak wykorzystywać seksualnie dzieci, żeby uniknąć aresztowania. Z zeznań ofiar wynika, że przepis zakazujący małżeństw tymczasowych jest powszechnie łamany przez prominentnych duchownych, cieszących się autorytetem zarówno religijnym, jak i politycznym.

Jedna z kobiet opowiada, jak była wykorzystywana i gwałcona przez „słynnego w regionie duchownego”: „Zaproponował mi małżeństwo dla przyjemności. Musiałam to zrobić, żeby przeżyć. (…)  Zmusił mnie do pójścia do pokoju z tym przyjacielem” – wspomina. Duchowny pobierał od swoich kolegów po trzysta, czterysta dolarów za seks ze swoją tymczasową żoną. „Byli jak zwierzęta. Uprawiają seks z kobietą, a potem ją wyrzucają” – mówi ofiara.

Prawo stanowione tylko na papierze

Proceder małżeństw tymczasowych nie byłby możliwy bez zaangażowania szyickiego establishmentu religijnego, szyickiej milicji oraz konkretnych duchownych posiadających wpływy i polityczne koneksje. Ponadto kategoria mutaa jest umocowana zarówno w tradycji irackiej, jak i prawie koranicznym. Wraz z rosnącym w Iranie muzułmańskim konserwatyzmem spada autorytet prawa stanowionego. Regulacje chroniące prawa kobiet nie spełniają swojej funkcji, zaś prawo, które zakazuje małżeństw tymczasowych, obowiązuje na papierze i służy celom wizerunkowym. Jeśli zapytamy oficjalnie o stosunek do małżeństw mutaa, wtedy usłyszymy wyrazy potępienia. Jeśli w tym samym czasie na osobności poprosimy o „tymczasową żonę”, to istnieje duża szansa, że duchowny ułatwi nam schadzkę.

Podobnie rzecz się ma z przyzwoleniem na praktyki pedofilskie. 89-letni Ayatollah Sistani w książce opublikowanej 25 lat temu pod tytułem „Ścieżka prawych”, dokonując wykładni prawa koranicznego napisał: „Jeśli obiecano dziecko poniżej dziewiątego roku życia do poślubienia lub przeprowadzenia czasowego ślubu, dotykanie seksualne jest religijnie dozwolone”. Reporterów BBC zapewniono, że fragment ten zniknął z kolejnych wydań książki, gdyż „czasy się zmieniły”. Jednocześnie media brytyjskie pokazują nagranie dużo młodszego irackiego duchownego, który mówi, że czasowe małżeństwo z dziewczynką starszą niż 9 lat „nie jest w ogóle problemem”. Granica ta wynika z biografii Mahometa, który poślubił jedną ze swoich żon właśnie gdy miała 9 lat.

Pomimo że od czasów Proroka minęły stulecia, to w świecie rządzonym przez islamski konserwatyzm nadal nie udało się odrzucić lub przewartościować sprzecznych z wiedzą współczesną i humanitaryzmem praktyk, stosowanych wobec kobiet i dzieci.

Piotr Ślusarczyk

Euroislam.pl

Komentarze

Arkadiusz2019.10.17 17:14
W Polsce rowniez wprowadza sie szariat, wczytajcie sie, idea jest IDENTYCZNA do tego, co dzieje sie w Polsce. Ja juz ucieklem, wkrotce sprowadze rowniez znajomych i rodzine.
mendy blogowe jak goowna dworcowe2019.10.17 16:09
RŻNIJMY KUPY na 𝐀𝐍𝐃𝐑𝐙𝐄𝐉𝐇𝐀𝐇𝐍 - 𝐋𝐄𝐂𝐇 𝐊𝐄𝐋𝐋𝐄𝐑-𝐊𝐑𝐀𝐖𝐂𝐙𝐘𝐊 A my się ZERŻNIEMY na twój grób! - podpisali sie: proboszcz Pocałumniewdoope oraz rabin Nożykdokotasa
andrzejhahn32019.10.17 16:03
obrzydliwy zbrodniczy kosciol katolicki w sluzbie kasy,ciemnoty i zacofania
dd2019.10.17 15:47
W islamie częste bardzo są małżeństwa między bliskimi kuzynami https://en.wikipedia.org/wiki/Cousin_marriage_in_the_Middle_East#Arabia W środkowej Arabii nie nastąpiło złagodzenie prawa mężczyzny do córki brata ojca. W tym przypadku dziewczynka nie jest zmuszona poślubić swojego kuzyna ze strony ojca, ale nie może poślubić innego, chyba że wyrazi on na to zgodę. Wśród Żydów w Jemenie zasada ta jest przestrzegana, choć nie tak surowo. W północnej Arabii zwyczaj jest bardzo silny i każdy outsider, który chce poślubić kobietę, musi najpierw przyjść do ojca kuzyna, mężczyzny, poprosić o pozwolenie i zapłacić mu, czego chce, a mężczyznę, który poślubi córkę bez zgody ojca może zostać zabity przez członków rodziny. Prawo kuzyna ze strony ojca jest takie, że nawet szejk może nie być w stanie go pokonać. W Turcji wskaźnik małżeństw krewniaczych wynosi 23,2%, co wskazuje na preferowanie tej tradycyjnej formy związku małżeńskiego. Czynniki społeczne i kulturowe są szczególnie ważne w małżeństwach między pierwszym i drugim kuzynem. Najwyższy wskaźnik małżeństw krewniaczych można znaleźć w południowo-wschodniej i wschodniej części Anatolii w Turcji ze względu na znaczną populację kurdyjską.
dd2019.10.17 15:22
https://en.wikipedia.org/wiki/Nikah_halala A BBC report found that Halala is common in certain Pakistani Muslim communities in the UK. The report uncovered many instances where women were socially and sexually exploited by local religious figures. Film: "Kobiety które śpią z obcymi aby zachować swoje małżeństwo" - https://www.bbc.com/news/uk-39480846
dd2019.10.17 15:16
Jeszcze inna forma małżeństwa w islamie to Nikah halala https://en.wikipedia.org/wiki/Nikah_halala "Nikah halala is a practice in which a woman, after being divorced by triple talaq, marries another man, consummates the marriage, and gets divorced again in order to be able to remarry her former husband." czyli "Nikah halala to praktyka, w której kobieta, po rozwodzie poprzez potrójny talaq, poślubia innego mężczyznę, konsumuje małżeństwo i ponownie się rozwodzi, aby móc ponownie wyjść za mąż za swojego byłego męża"
mendy blogowe jak goowna dworcowe2019.10.17 15:16
@dd - tovarisch Lech Keller-Krawczyk You don't speak one fucking word of English. Prove me wrong, kike.
dd2019.10.17 15:07
Ponadto jest np typ małżeństwa MISYAR https://en.wikipedia.org/wiki/Misyar_marriage A misyar marriage (Arabic: نكاح المسيار‎, romanized: nikah al-misyar or more often زواج المسيار zawaj al-misyar "traveller's marriage") is a type of marriage contract in Sunni sects of Islam (some aspects are similar to mutah marriage in Shia Islam). The husband and wife thus joined are able to renounce some marital rights such as living together, the wife's rights to housing and maintenance money (nafaqa), and the husband's right to homekeeping and access. The practice is often used in some Islamic countries to give a legal recognition to behavior that might otherwise be considered adulterous via temporary, contractual marriages ORAZ Major proportion of the men who take a spouse in the framework of the misyar marriage are already married men. The Arab News reported in 2014 that the “misyar marriages became a widespread reality” in the Saudi kingdom
dd2019.10.17 15:04
Oprócz mutaa jest WIELE innych form małżeństw tymczasowych w islamie np https://pl.wikipedia.org/wiki/Urfi Urfi – w kulturze islamskiej urfi znaczy tymczasowy związek małżeński najczęściej zawierany przez młodzież egipską. W większości państw arabskich niedopuszczalne jest zaproszenie dziewczyny na spacer przez chłopaka, nie mówiąc o trzymaniu się za rękę czy całowaniu. Natomiast urfi umożliwia swobodne spotkanie i uprawianie seksu. Z badań Uniwersytetu Kairskiego wynika jednak ze większość urfi trwa 2 lata. W Egipcie oficjalnie zarejestrowanych jest około 3 miliony urfi, ale liczba zawartych potajemnie i niezarejestrowanych związków tego typu może być nawet trzykrotnie większa niż zarejestrowanych.
Ordon2019.10.17 14:58
Reytan to jest bladz kremlowska, ktora udaje Polaka. W Polsce go nie ma, "pracuje" za kopiejki. Zyd bolszewicki.
Reytan2019.10.17 14:41
Antymuzulmanskie sensacje upowszechniane przez lewackie i zydowskie BBC.
382019.10.17 23:26
odwiedz dzielnice w szwecji tam zobaczyc to samo