10.01.14, 06:35Auschwitz (fot. Wikipedia)

PiS chce kary więzienia za "polskie obozy śmierci". Nawet do pięciu lat

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje karę do pięciu lat więzienia za używanie określenia "polskie obozy śmierci" w odniesieniu do niemieckich obozów funkcjonujących w Polsce podczas II wojny światowej oraz za oskarżanie o zbrodnie polskiego podziemia w latach 1939-1945. 

Zdaniem posła Dariusza Piontkowskiego, nie ma innej drogi, jak tylko surowe kary, bo w samym roku 2012 aż 130 razy mówiono o "polskich obozach śmierci", a to uderza w polską rację stanu. Projekt PiS przewiduje ściganie z urzędu przez prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej za mówienie o "polskich obozach śmierci". Wyroki byłyby podawane do publicznej wiadomości.

Projekt PiS może spotkać się z odrzuceniem posłów - taki wniosek złożył np. Marek Kotlinowski z Twojego Ruchu. Krytycznie odnosi się do niego także SLD. Za skierowaniem projektu do dalszych prac opowie się Solidarna Polska i PSL. 

Michał Królikowski z Ministerstwa Sprawiedliwości podkreśla jednak, że przewidziana w projekcie kryminalizacja miałaby charakter jedynie symboliczny, bo przecież nie ma takiej możliwości, by karać cudzoziemców, gdyż europejski nakaz aresztowania czy procedura ekstradycji nie są w tym przypadku podstawą do pociągnięcia danej osoby do odpowiedzialności. 

MBW/Natemat.pl

Komentarze

anonim2014.01.10 6:45
,,przewidziana w projekcie kryminalizacja miałaby charakter jedynie symboliczny'' A nie lepiej po prostu w mordę dać?
anonim2014.01.10 7:47
Jeśli żydki wprowadziły kary za "kłamstwo oświęcimskie" to za "polski obozy" też powinna byc kara.
anonim2014.01.10 8:23
Coś mi się widzi, że kampania oczerniania Polaków wychodzi od Żydów amerykańskich, a do tych macki PiSu, czy IPN-u nie sięgają. @AirWolf - widać rosną w Tobie totalitarne zapędy. A wystarczy wyguglać "szpital" i masz Szpital Bielański, tam Wsparcie i numer konta. Środki wcale nie muszą iść przez Owsiakową maszynkę.
anonim2014.01.10 9:43
No i słupki polecą w dół PISowi.... I dobrze.
anonim2014.01.10 9:47
Aresztowanie Obamy to taka sama abstrakcja jak aresztowanie arcybiksupa Wesołowskiego
anonim2014.01.10 12:54
jeśli bezwzględnie nie będziemy walczyć z kłamstwem to kłamstwo zaleje nas i zniszczy - nie czas już na pół-środki pół-gębki i pobłażanie tym, którzy niszczą Polskę - tylko Prawda może nas ocalić
anonim2014.01.10 17:15
Orzeczenie kary więzienia nawet dla komentatorów zagranicznych miałoby swój praktyczny skutek. Osoba taka nie mogłaby się pojawić w Polsce bez ryzyka natychmiastowego trafienia za kratki, po przekroczeniu polskiej granicy.