W dniach 10–17 stycznia br. na liczącej 928 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło sondaż poświęcony ocenie działań PiS. Badanie prowadzone było metodą wywiadów bezpośrednich („twarzą w twarz”), wspomaganych komputerowo (CAPI). Respondentów proszono o sformułowanie wspomnianej oceny, ale też pytano ich poglądy polityczne, preferencje wyborcze, a także o samodzielne sformułowanie uzasadnienia swojej opinii na temat rządów PiS. Było też pytanie o to, czy partia ta wywiązuje się ze swoich obietnic wyborczych.

I tak na pytanie o opinię na temat działań PiS po trzech latach rządów, 51 proc. badanych odpowiedziało, że ocenia je dobrze, w tym 13 proc. „zdecydowanie dobrze", a 38 proc. „raczej dobrze".

Oczywiście, najlepiej działalność PiS ocenili badani o poglądach prawicowych: 76 proc. ocen pozytywnych. Spośród sympatyków centrum, dobrze o działaniach PiS wypowiedziało się 40 proc. Wśród sympatyków lewicy, zadowolonych z działań PiS było 27 proc.

Z kolei, jeżeli chodzi o preferencje wyborcze, to dobrze dotychczasową działalność partii rządzącej oceniło 98 proc. potencjalnych wyborców PiS (z uwzględnieniem Porozumienia i Solidarnej Polski). 59 proc. pozytywnych opinii wyrazili potencjalni wyborcy Kukiz'15.

Jeżeli chodzi o motywację dobrych ocen rządów PiS, to 69 proc. formułujących te oceny dostrzega korzystne zmiany w sferze społeczno-ekonomicznej. Główną rolę ma tu wspieranie rodzin, a zwłaszcza program 500 plus. W uzasadnieniach chwalono też poprawę sytuacji gospodarczej i sytuacji przedsiębiorstw, politykę fiskalną, czy też obniżenie wieku emerytalnego.

Tylko 14 proc. dobrych ocen miały związek z takimi sferami jak: polityka zagraniczna, "walka z aferami" czy zmiany w sądownictwie. Jedynie 6 proc. pozytywnych osądów dotyczyło etyki sprawowania przez PiS, oraz reprezentowania przez owe ugrupowanie takich wartości jak patriotyzm i religijność.

Co do oceny negatywnej rządów PiS, to "zdecydowanie złe" zdanie o nich ma 18 proc. respondentów, a "raczej złe" 22 proc., "trudno powiedzieć" wybrało 9 proc

I zaznaczmy, że 83 proc. badanych możliwych wyborców Platformy działania PiS oceniło negatywnie. W przypadku innych partii odsetek ten był mniejszy: 78 proc (SLD) i 64 proc. (PSL).

Krytykę PiS w 37 proc. przypadków uzasadniono nadużywaniem władzy przez partię rządzącą. Nadużywanie to ma zaś polegać na: łamaniu konstytucji, ograniczaniu demokracji, zmianach w sądownictwie oraz niskim poziomie debaty publicznej i sposobie uchwalania prawa.

27 proc. źle oceniających PiS wskazywało na takie wobec niego zastrzeżenia jak: niesłowność, antagonizowanie społeczeństwa, "sianie nienawiści". Też 27 proc. negatywnie postrzega działania obecnego rządu w sferze społecznej i gospodarczej, które uważa za "rozdawnictwo" i błędną polityką socjalną. 17 proc. badanych swoje złe oceny „Prawa i Sprawiedliwości” uzasadniło jego działaniami w innych obszarach, np. w polityce zagranicznej. Ideowo nie zgadza się z główną partią rządzącą 10 proc. badanych.

Na pytanie CBOS, czy PiS wywiązuje się z obietnic wyborczych, „tak” odpowiedziało 59 proc., a 13 proc. badanych było w tej sprawie zdecydowanych. 31 proc. natomiast, uznało, że PiS nie spełnia swoich obietnic, w tym 10 proc. było zdecydowanych. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 10 proc.

Dla porównania, CBOS przypomniał wyniki swoich badań z sierpnia 2016 roku. Wtedy, pogląd, że PiS wywiązuje się z obietnic, wyraziło 56 proc. badanych. Nie zgadzało się z tą oceną 37 proc. ankietowanych, a odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało 7 proc. badanych.

Jak widać, wraz z upływem czasu rośnie pozytywna ocena słowności PiS-u. Teraz jest to już 59 proc. wyborców. Rzecz jasna, wśród możliwych wyborców PiS (z Porozumieniem i SP) odsetek owych ocen pozytywnych jest dużo większy, bo sięga aż do 94 proc.; wśród wyborców Kukiz'15 odsetek ten dochodzi do 76 proc. Przeciwnie uważa 66 proc. potencjalnego elektoratu PSL, 58 proc. Platformy i 56 proc. SLD.

erl/PAP,CBOS