12.12.19, 20:53Zdj. Twitter/Edyta Kazikowska

PiS nie odpuści sądów! Posłowie przedstawili nowy projekt

Jan Kanthak, Jacek Ozdoba i Sebastian Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i innych ustaw, który wprowadza m.in. możliwość złożenia sędziego z urzędu. 

O szczegółach projektu posłowie poinformowali na briefingu prasowym w Sejmie. Proponowane przez partię rządzącą przepisy przewidują m.in. możliwość złożenia z urzędu sędziów, którzy domniemywaliby sobie możliwość podważania KRS. Celem projektu jest- jak podkreślali politycy PiS-dyscyplinowanie sędziów przekraczających uprawnienia.

"Jest to odpowiedź na działanie, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą"-wyjaśniał Jan Kanthak. Jak tłumaczył poseł, chodzi na przykład o "roszczenie sobie prawa do oceniania, czy sędziowie wybrani przez demokratyczną KRS i powołani przez prezydenta mogą pełnić ten urząd".

"W ustawie, którą skierowaliśmy do laski marszałkowskiej przewidziane są przepisy, dotyczące kwalifikowanego deliktu dyscyplinarnego, właśnie związanego z troską o porządek prawny, o praworządność w państwie Polskim i działalność zgodnie z konstytucją"-podkreślał Jan Kanthak. Polityk tłumaczył, że przepisy przewidują także możliwość złożenia z urzędu sędziów, którzy próbowaliby podważać Krajową Radę Sądownictwa, prerogatywy prezydenta lub innych sędziów. 

Z kolei wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta poinformował, że jeżeli Sąd Najwyższy nie przeprowadzi prawidłowo procedury wskazania głowie państwa kandydatów na prezesa tej instytucji, prezydent będzie mógł powołać p.o. I prezesa SN, który poprowadzi tę procedurę. Kaleta podkreślił, że ta zmiana ma zabezpieczyć "ciągłość funkcjonowania Sądu Najwyższego na wypadek, gdyby w Sądzie Najwyższym nie wszyscy sędziowie tego sądu byli respektowani przez I Prezes SN jako sędziowie Sądu Najwyższego". Chodzi również o zapobieżenie sparaliżowania wyboru następcy prof. Małgorzaty Gersdorf po wygaśnięciu jej kadencji w SN. 

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

XYZ2019.12.13 10:56
Za chwilę zwykłego Kowalskiego wyrzucą z pracy jak powie coś nie tak.
Matwiej Łagodny2019.12.13 9:56
RODZI się pytanie.Dlaczego tak późno. Czesi po zmianie ustroju pozbawili Sędziów ,itd członków komunistycznych partii PRAWA DO WYKONYWANIA ZAWODU.Najwyższy czas wypi-- na bruk LEWACKIE DNA MORALNE.
Ala2019.12.13 8:11
Brawo - PiS do boju.
Janek2019.12.13 9:22
a później, nic się nie stało, Polacy, nic się nie stało .... bo tylko się posrało, Polacy nic się nie stało ...
Gumowy Żuk2019.12.13 2:06
Nieugięty PiS z gumowym kręgosłupem nie odpuści, a prezydent Maliniak jak zwykle twardo zawetuje i bedzie po reformie... Aż ludzie się w końcu wkurzą i wyjdą na ulicę, jak w Paryże. A prezydenta, to mamy bombenfest - nikt tak nie wetuje! :)
Janek2019.12.13 0:14
Ustawa o publicznej chłoście dla sędziów-potrzebna już! att.neon24.pl/post/152009,ustawa-o-publicznej-chloscie-dla-sedziow-potrzebna-juz
Nina2019.12.13 9:43
Trolu PEOWSKI pomyliłeś portale twoje POniemieckie są na Intetrii i Onecie.
PolakNieLeming2019.12.12 23:51
Brawo rząd !!! Brawo PIS !!! Wreszcie robicie porządek z "wyjątkową kastą". To powinno być zrobione już 4 lata temu. Dziadostwo przez ten czas tak się znarowiło, że większość orzeczeń sędziowskich w Polsce to nie wymierzanie sprawiedliwości, a zwykła paranoja i niesprawiedliwość. Precz z "wyjątkowymi kastami" ! Precz ze świętymi krowami ! Prawo równe dla wszystkich i SPRAWIEDLIWE !
Janek2019.12.13 9:29
"Prawo równe dla wszystkich i SPRAWIEDLIWE" - te bajki z mchu i paproci opowiadaj ślepej cioci. Sąd, to ty @PolakNieLeming widzisz tylko z okna czerwonego autubusu co po ulicach miasta mknie. Obyś nigdy nie musiał mieć sprawę w sadzie.
Janek2019.12.12 23:24
Rząd ma krew na rękach - żywność woda powietrze poza kontrolą youtube.com/watch?v=QCc3dzFn4SQ Boga w sercu nie mają?
PolakNieLeming2019.12.12 23:53
Lecz się. Może nie jest za późno.
Nina2019.12.13 9:45
Durny DZban.
realista2019.12.12 21:46
Plan jest stosunkowo prosty ! najpierw reforma sądownictwa i WON ci wszyscy juszczyszyny, kubczaki, łączewscy, tuleje, chodkowscy, skwary, pirogowicze, gensdorfy, żurki , iwulscy itd. – po prostu WON ! Następnie wymiana prezesa SN, dalej, zostanie powołana izba szybkiej reakcji. Tam każdy zgłoszony przypadek trolowania, obrażania, newsa, czy kłamstwa będzie natychmiast rozpatrywany o orzekany. Długość postępowania maksimum 3 dni ! Tam do rozpatrzenia wrócą wszystkie sprawy poszkodowanych przez „sędziów” przestępców. Dalej rewizje decyzji SN o niewinności sędziów złodziei i przestępców i innych gagatków typu Durczok, i na koniec powołania ławników, sędziów pokoju i proces skrócenia przewodów sądowych. Jedną z pierwszych decyzji reformy będzie odebranie spraw Gawłowskiego, Kwiatkowskiego i Neumana i przyznanie ich nowym sędziom do szybkiego rozpoznania i orzeczenia winy ! Będzie się działo !
Ciekawy2019.12.12 21:53
A trybunał w Strasburgu będzie orzekał milionowe odszkodowania dla osadzonych przez pisich alaradczykow
Beno2019.12.12 22:49
Nie strasz,nie strasz bo się zesr....
Bizon2019.12.12 21:42
12.12.2019 Projekt ustawy o ustroju sądów powszechnych – w sejmie !!! Dziękujemy wam durni sędziowie rodem z PRL-u, sędziowie „nadzwaczajnej kasty” i zaufani sędzieowie PO-je-bów, że daliście nam PIS-owcom paliwo, możliwość i pewność do przeprowadzenia i zakończenia gruntownej reformy sądownictwa. Dlaczego wam dziękujemy ? Bo swoimi czynami pokazaliście Polakom, że wy nie jesteście reformowalni, że wy nie chcecie służyć narodowi lecz być ponad narodem, że kwestionujecie prawo polskie i unijne interpretując go na swoją modłę, bo sprzeciwiacie się nadaniom sędziowskim przez Prezydenta, bo nie zgadzacie się na legalnie wybraną KRS, TK, a także Izbę Dyscyplinarną przy SN. Innymi słowy, rozpoczęliście PUCZ , na który Polska pozwolić nie może !!! Dlatego poniesiecie daleko idące konsekwencje ze zmianami ustaw o sądach, zmianami sądów powszechnych i SN oraz procedurą złożenia sędziego z urzędu ! Gdybyście siedzieli cicho, gdybyście nie chwalili się nadzwyczajną kastą , gdybyżcie nie gardzili urzędem Prezydenta i Sejmem, to przypuszczam, że jeszcze latami trwałoby to wasze bagno ! Jednakże, szczególnie w ostatnich tygodniach sukcesywnie podcinaliście gałąź na której siedzieliście. Gałąź runęła w dół razem z wami i teraz będziecie rżeć jak końska du-pa do bata !!! Przyjdzie wielka klęska tych, którzy nienawidzą Polski, którzy zdradzali i zdradzają naszą ojczyznę. Przyjdzie wielka klęska tych, którzy kradli, kłamali i kłamią nadal !!!
JONASIK2019.12.12 21:39
"możliwość złożenia sędziego z urzędu" Składa to się w grobie, zwłoki. Pomyłka freudowska?
Bizon2019.12.12 21:42
Nie przejmuj się na zapas - będziemy ich składać - po kolei !!!