24.07.13, 09:30Policja (fot. Free Digital Photo)

PiS: Policja nielegalnie zbiera dane nt. naszych poglądów politycznych, religijnych, stanu zdrowia a nawet życia intymnego

Zdaniem posłów (Artura Górskiego, Jacka Sasina i Jarosława Zielińskiego) Krajowy System Informacyjny Policji nie ma legalnych podstaw prawnych.

Nie negujemy faktu, że Policja powinna zbierać informacje o osobach podejrzanych o przestępstwa, a także mieć ściśle określone ramy informacji, o które powinna pytać podejrzanego w trakcie przesłuchania. Niemniej niepokoi nas, że bez umocowania ustawowego, a zatem w niezgodzie z obowiązującym prawem, policjanci – na podstawie par. 14.3 rzeczonej Decyzji Komendanta Głównego Policji – mogą zbierać wrażliwe informacje o osobach podejrzanych o popełnienie wszelkich przestępstw” - piszą posłowie PiS w interpelacji do Bartłomieja Sienkiewicza.

Największe wątpliwości posłów budzi fakt, że KSIP służy do zbierana tak wrażliwych danych, jak te dotyczące pochodzenia rasowego lub etnicznego, poglądów politycznych, przekonań religijnych lub filozoficznych, przynależności wyznaniowej, partyjnej lub związkowej, stanu zdrowia, nałogów, a nawet życia intymnego.

Parlamentarzyści PiS podkreślają, że ustawa o ochronie danych osobowych nie zezwala na zbieranie tak wrażliwych danych. W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Artur Górski stwierdził, że w obecnym stanie dostęp do zgromadzonych danych jest zbyt szeroki i mają go również podmioty, które nie powinny mieć uprawnień do przetwarzania wrażliwych danych osobowych.

eMBe/Naszdziennik.pl

Komentarze

anonim2013.07.24 12:01
@Zed artykuł na ciebie czeka: http://www.fronda.pl/a/swiatowa-milosc-dla-dzieci-z-zespolem-downa-o-setce-par-ktora-chciala-adoptowac-jedno-dziecko-i-bohaterskim-ojcu-ktory-swoje-zycie-oddal-ratujac-zycie-syna,29656.html proszę zapoznaj się z nim. Bo mówiłeś coś o hipokryzji w takich przypadkach!
anonim2013.07.24 12:03
Policja ostrzega -- Parlamentarzyści PiS zbierają poufne dane osób przeciwnych ''polityce'' tej partii Kompletowanie tego dossier ma zapewne na celu wykorzystania go w bezkompromisowej walce o władzę...
anonim2013.07.24 14:47
widzę że lewactwo lemingi jest bez robotna albo ma dyżur przy klawiaturze i zatruwa ludzi idiokratycznymi bzdurami..
anonim2013.07.24 17:08
Widzę, że lewactwo ruszyło do wściekłego ataku.
anonim2013.07.24 17:39
Jak narod wybral tak ma. I nie ma cienia watpliwosci ze wybierze ponownie tak samo