19.04.19, 16:31Zdj. screen Polsat News

Pokutnicy na Filipinach dali się przybić do krzyży! Co na to Kościół?

Jak co roku w Wielki Piątek na północy Filipin pokutnicy dali się przybić do drewnianych krzyży, zgodnie z panującą tam tradycją, której nie pochwala Kościół katolicki. Zdaniem ukrzyżowanych ten obrzęd jest świadectwem wiary, aktem pokuty bądź sposobem na wybłaganie łaski u Boga. Do krzyży dało się przybić czterech mężczyzn i kobieta. Część z nich miała na głowie koronę cierniową.

Pokutnikom w drodze na wzgórze w miejscowości San Pedro Cutud, gdzie zostali ukrzyżowani, towarzyszyli miejscowi mieszkańcy w ubiorach rzymskich żołnierzy.

Przed przybiciem się do krzyży kilkudziesięciu bosych pokutników wzięło udział w chłoście.
Ten krwawy obrzęd jest w podobny sposób obchodzony w wielu miejscowościach na północy kraju.
Wielkopiątkowe ukrzyżowania pierwotnie były rytuałem katolickim, jednak na przestrzeni lat zamieniły się w spektakl, który przyciąga tysiące turystów.

59-letni Ruben Enaje został w piątek przybity do krzyża po raz 33. Twierdzi, że w ten sposób wyraża wdzięczność za to, że przeżył upadek z dachu budynku. - Za rok będę już seniorem. Kości są trochę inne, zaczyna boleć. Przekażę tę tradycję komuś młodszemu ode mnie - powiedział.
Katolicy stanowią ponad 80 proc. liczącej ok. 104 mln ludności Filipin.

- Kościół nigdy nie zachęca do samobiczowania, a tym bardziej do ukrzyżowania - mówił w zeszłym roku ks. Roy Bellen, rzecznik archidiecezji w Manili, i dodał, że działania wiernych powinny koncentrować się na pomocy ubogim i potrzebującym.

Katolicy stanowią 80 proc. ludności Filipin.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

TORO2019.04.20 7:50
Agresją homoseksualistów ma wymiar biblijny i nie jest tylko medialną sensacyjką. Przykład Lider Wiosny " Biedroń pobił własną matkę tak dotkliwie, iż miała złamaną szczękę. " "19 lat temu Helena Biedroń, matka Roberta oskarżyła go o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem. Spotkali się w sądzie" "W tej sprawie są trzy etapy, które bulwersują. Pierwszy to oczywiście Biedroń, który skatował matkę, drugi, że ktoś te akta wyniósł wedle mojej wiedzy w maju 2018 roku, a trzecie, że był prawdopodobnie nimi szantażowany, dlatego zrezygnował z prezydentury Słupska. I każdy kto ma pojęcie wie, że to jest dziś poważniejszym problemem niż to, że pobił matkę, choć to, jak mówię, jest tym, co powinno zakończyć jego karierę." Cytaty za "GW" sporo jest też "S E" 19 lat temu Helena Biedroń, matka Roberta oskarżyła go o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem. Spotkali się w sądzie
PomalowałemSobieJajaTradycyjnie2019.04.19 20:45
Moim cierpieniem jest widok szybko znikającej polskiej białej kiełbasy zmartwychwstałej z michy, do której jej nakładłem. Muszę wódką popić, to mi ulży.
Kielich2019.04.21 11:44
".Muszę wódką popić" Masz zadatki na alkoholika!
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.19 18:52
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10890zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
TORO2019.04.20 7:51
Agresją homoseksualistów ma wymiar biblijny i nie jest tylko medialną sensacyjką. Przykład Lider Wiosny " Biedroń pobił własną matkę tak dotkliwie, iż miała złamaną szczękę. " "19 lat temu Helena Biedroń, matka Roberta oskarżyła go o to, że znęcał się nad nią i swoim młodszym o 6 lat bratem Krzysztofem. Spotkali się w sądzie" "W tej sprawie są trzy etapy, które bulwersują. Pierwszy to oczywiście Biedroń, który skatował matkę, drugi, że ktoś te akta wyniósł wedle mojej wiedzy w maju 2018 roku, a trzecie, że był prawdopodobnie nimi szantażowany, dlatego zrezygnował z prezydentury Słupska. I każdy kto ma pojęcie wie, że to jest dziś poważniejszym problemem niż to, że pobił matkę, choć to, jak mówię, jest tym, co powinno zakończyć jego karierę." Cytaty za "GW" sporo jest też "S E"
Gnostyk2019.04.19 18:21
To jest kolejny przykład destrukcyjnego wplywu katolicymu na dusze mniej odpornych ludzi. Bezsensowne cierpienie, bezsensowne rytuały odciągają tych ludzi od czynienia dobra oraz ulepszania siebie. Radość z tego krzyżowania ma tylko zly demiurg!
Cogito ergo sum2019.04.19 17:42
Już Judasz mówił, że ten olejek nardowy można by sprzedać a piniądze rozdać ubogim. Mówił to ponieważ był złodziejem.
Paulina2019.04.19 17:33
XXI wiek... Istny dom wariatow ta planeta.
Doktor2019.04.19 19:01
Dokładnie
andrzejhahn32019.04.19 17:29
to support przed koncertem Gorgorotha
anonim2019.04.19 17:18
A mógł po prostu dać księdzu na tacę...
Cogito ergo sum2019.04.19 17:14
Pomyślcie że mogliby iść na ten dzień na wolontariat do hospicjum, domu dziecka, albo schroniska i faktycznie komuś pomóc. Pomyśleć że mogliby nawet ulicę pozamiatać, albo jakiś park, posadzić drzewka, i pomóc swojemu regionowi. Ale nie, oni wybrali pajacowanie, przybijanie się do desek i udawanie nikt nie wie czego. Stracony czas, masochizm na własne życzenie. Dlatego nie jestem chrześcijaninem.
Gnostyk2019.04.19 18:28
Filipińskie dziewczyny są bardzo ładne ( i łatwe) a naród jako całość jest tak koszmarnie zacofany, że aż mi ich strasznie szkoda. Nie udało im się państwo jeszcze bardziej niż Ukraińcom...