Polacy nadal tradycjonalistami w kwestiach finansów. Zdecydowanie wolimy banknoty i biloty, niż karty kredytowe i wirtualne waluty. Po kraju krąży 215 miliardów złotych.

Eksperci nie są zaskoczeni takim trendem wśród obywateli. Polacy zdecydowanie pewniej czują się, gdy mają gotówkę w swoich portfelach. Jak pokazują badania socjologiczne, czujemy się wówczas bezpieczniej i uważamy, że lepiej wydajemy pieniądze.

Dodatkowo oszczędzeniu na kontach nie sprzyjają oferty bankowe, które nie dają Polakom praktycznie żadnego zysku.

Oprocentowanie depozytów bieżących od dawna jest zerowe. Ludzie nie są skłonni do oszczędzania w bankach. Zwłaszcza, że wielu uważa, iż równocześnie mamy bardzo wysoką inflację - mówi Marcin Mazurek, ekonomista mBanku w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Jako ciekawostkę, pracownicy NBP wskazują dane, iż pod koniec czerwca ze wszystkich banknotów w powszechnym obiegu, aż 60 proc. stanowiły banknoty 100-złotowe, a 30 proc. o nominale 200 zł.

Jak twierdzą eksperci finansowi, utrzymywanie gotówki to jednak nie tylko kwestia "czucia pieniądza", ale także bezpieczeństwa. Polacy mają bowiem świadomość, iż fizyczne posiadanie pieniędzy jest zabezpieczeniem przed ewentualnymi kryzysami i innymi zagrożeniami. Na przykładzie krajów UE np. Grecji wiemy, iż praktycznie w każdej chwili, pieniądze utrzymywane na kontach bankowych mogą zostać zablokowane bądź "całkowicie zniknąć".

mor/Money.pl/Fronda.pl