08.03.14, 12:21Fot. Facebook i Wikimedia Commons

Ruch Narodowy zawsze wierny… Moskwie?

Posądzani o uleganie Rosji działacze Ruchu Narodowego odkrywają karty. Mnożąc antyukraińskie wpisy w Internecie otwarcie podlizują się Putinowi. Przyjmując najbardziej pesymistyczny scenariusz: armia rosyjska kieruje się na Zachód i przekracza naszą wschodnią granicę. Czy kogoś z osób mieszkających nad Wisłą wzięłaby w obronę? Może warto zatroszczyć się o to już teraz…

W ubiegłym roku na kongres Ruchu Narodowego zaproszeni byli dawni działacze komunistyczni wysokiego szczebla m.in. Bohdan Poręba, działacz PZPR i Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, reżyser filmowy. Na ostatnim zjeździe PZPR, jako jeden z nielicznych był przeciwko rozwiązaniu partii. Komentując to posunięcie Ruchu Narodowego dr Jerzy Targalski na portalu niezalezna.pl stwierdził: „Według mnie jeżeli chcemy dowiedzieć się jaką naprawdę rolę odgrywa dane ugrupowanie, to musimy zapytać jaki jest jego stosunek do Rosji”.

Jednoznaczna odpowiedź z ust działaczy Ruchu Narodowego nie padła. Nie oznacza to jednak, że opinia publiczna jej nie poznała. Impulsem do odkrycia kart jakimi gra Ruch Narodowy okazał się konflikt rosyjsko – ukraiński. W miarę zaostrzania się sytuacji stanowisko Narodowców, prezentowane przede wszystkim w internetowych wpisach, jest jednoznacznie prorosyjski.

Z lawiny wiadomości jaka codziennie spada w mediach odnośnie tego co dzieje na Ukrainie musimy oddzielać, te będące informacjami, od tych pełniących funkcję dezinformacji. Ważne to jest tym bardziej, iż istnieją podejrzenia o ataku na Internet. Portal newsweek.pl wyliczył, że aż 80 procent prorosyjskich komentarzy „wysłano z nieprawdziwych kont”. Kilka dni temu omyłkowo na publicznym profilu, zamiast w prywatnej wiadomości, MSZ Rosji na Twitterze instruował, by w komentarzach pisać „powściągliwe pochwały słusznej analizy” jednego z tekstów w niemieckim „Der Spiegel”. Nie bacząc na informacje o cyberataku na Internet w Polsce przez moskiewskich hakerów na stronie np. kronikanarodowa.pl powielane są antyukraińskie informacje. Hitem okazał się przeciek – nieoczekiwany zapis rozmowy ministra spraw zagranicznych Estonii Urmasa Paeta z Catherine Asthon, w której to Estończyk powołując się na aktywistkę Majdanu Olgę Bohomolec mówi o sensacyjnym w świetle dotychczasowej wiedzy fakcie strzelania do milicjantów i protestujących przez osoby, które miałyby być najęte przez część liderów Majdanu.

Putin wie „co w trawie piszczy”

Kobieta to nie odpowiednia osoba na stanowisko ministra obrony? Według wpisu na stronie Pikio.pl od prawicy do lewicy „Dlatego umieramy” Tadka Albińskiego „przed śmiercią nie uchronią nas cztery roześmiane panienki w mini – spódniczkach” . Tekst ilustrują dwa zdjęcia na jednym są panie minister obrony: Norwegii, Szwecji, Holandii, Niemiec. A na drugim groźne spojrzenie ministra obrony Rosji.

„Możemy krytykować poczynania Putina, nazywać go tyranem czy nawet mordercą. Ale jedno jest pewne, on wie „co w trawie piszczy”, może ze szkodą dla niektórych ludzi, ale działa na korzyść swojego narodu. Zakaz homopropagandy? Karanie homoseksualistów? Kroki drastyczne, acz w XXI wieku niezbędne. Putin tworzy mocarstwo i dzięki niemu Rosja jest silna. My natomiast umieramy” – czytamy laudację ku czci Putina pod zdjęciem. Jasne zakaz homopropagandy to właściwy krok ale to posunięcie nie usprawiedliwia każdego działania podejmowanego przez władze Rosji.

Z dążeniami Rosji tworzącej mocarstwo nie może pogodzić się Ameryka. Ryszard Opara na neon24.pl postanowił wytłumaczyć kto jest inicjatorem wydarzeń za naszą wschodnią granicą. W Ameryce „zdecydowano „dokopać” Rosji, najlepiej na jej własnym przedmurzu. Stworzono rewolucję Majdanu. Wykorzystując cynicznie, pogarszającą się sytuację ekonomiczną Ukrainy i  b. skomplikowaną sytuację kraju - skomponowano na zamówienie - „autentyczny bunt ludowy” - dzieli się swoimi spostrzeżeniami Opara. Czy w takim bądź razie mamy rozumieć, że Rosja ze swojej natury jest mocarstwem, jeśli coś w tej kwestii zaczyna się zmieniać to ma prawo bić się „o swoje”. W związku z tym Europa, świat musi to przyjąć i trwać przed nią na kolanach?

Lajki dla Rosji na Krymie

Rosjanie są coraz bardziej rozgoszczeni na Krymie, a Narodowcy coraz bardziej otwarcie mówią o swoim poparciu dla tych działań. Swoje poglądy zaczęli upubliczniać m.in. na stronie portalu społecznościowego „Polacy popierają Rosyjski Krym”. "Bolszewicka inwazja"? "Nowy Hitler"? NIE! Zwykłe dbanie o sprawy swego narodu i swej ludności, zagrożonej przez szowinistyczne, nielegalne władze Ukrainy – brzmi opis strony. Wśród osób, które kliknęły "Lubię to!" są członkowie Ruchu Narodowego, a wśród nich Sylwester Chruszcz, jeden z liderów partii. Niegdyś związany z Ligą Polskich Rodzin, obecnie jest kandydatem RN do Parlamentu Europejskiego.

Kandydat na europosła postanowił występić przed szereg internautów i swoją opinią podzielić się w Radio Szczecin. Głos zabrał w sprawie oskarżeń Putina, że to w Polsce i na Litwie szkolenie byli demonstranci z Majdanu. „To są mocne zarzuty i Putin powinien przedstawić na to dowody, ale też nie wierzyliśmy w więzienia CIA. Okazuje się, że chyba to była prawda” - mówił w Radio Szczecin działacz Ruchu Narodowego. „Putin udowodnił że jest dobrym przywódcą Rosji” - dodał.

6 marca przy jednym ze zdjęć zamieszczonym na stronie „Polacy popierają Rosyjski Krym” czytamy analizę: „Dlatego Rosja, w walce o sprawiedliwe granice, żywotnie zainteresowana jest europejską kontynentalną rewolucją. Tak więc uwolnieniem Niemiec od amerykańskiego dyktatu (na miejsce naszych wycofanych żołnierzy, pojawili się jednak amerykańscy) i uwolnieniem od amerykańskiego dyktatu innych, okupowanych przez atlantystów europejskich terytoriów. Konieczne są, z naszego punktu widzenia, narodowe rewolucje w Niemczech, we Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, w Holandii, w Szwecji, w Norwegii, w Danii, w Portugalii. (…) Dlatego Rosja zmuszona jest stać się bastionem rewolucji europejskiej”.

„Dlatego Rosja – tłumaczy w dalszej części opisu zdjęcia internauta - nie zatrzyma się w swoim wyzwoleńczym marszozrywie na terytorium Krymu, ani na Dnieprze, ani nawet na zachodnich granicach eks-Ukrainy. Naszym celem jest wyzwolenie Europy od atlantyckich okupantów, tych samych, którzy doprowadzili do katastrofy w Kijowie i oddali tam władzę przestępczej juncie. Naszym celem jest wielkokontynentalna walka wyzwoleńcza. Najpierw bitwa o Europę” (cały opis https://www.facebook.com/photo.php?fbid=223758237824229&set=a.222230441310342.1073741828.222217574644962&type=1&theater)

Z kolei 8 marca, wczesnym rankiem, na stronie kronikanarodowa.pl pojawił się przedruk za „Głosem Rosji” poparcia byłego sekretarza stanu USA Henry Kissinger dla Putina. W swoim artykule w gazecie The Washington Post (dlaczego autor wpisu nie powołał się bezpośrednio na to źródło?) skrytykował on zachodnich polityków za to, że „oczerniają” oni prezydenta Rosji Władimira Putina. Amerykanin zaproponował również własny plan rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Według Kissingera, demonizacja Putina jest dla Zachodu nie polityką, a alibi usprawiedliwiającym niekompetencję. "Ukraina nie powinna być kością niezgody między Wschodem i Zachodem, a pomostem między nimi" – napisał były sekretarz stanu. Uważa on również, że ​​Ukraina nie powinna wstępować do NATO lub być obserwatorem paktu, ale może współpracować z Zachodem w większości kwestii, starannie unikając wrogości wobec Rosji.

Oczywiście w całej sprawie najważniejszy dla Narodowców jest los Polaków mieszkających na Ukrainie. W związku z tym ONR wystosowało list otwarty do Ministra Spraw Zagranicznych. Zadali w nim Sikorskiemu pytanie: „Czy podczas pańskiego pobytu w Kijowie, z ramienia Unii Europejskiej, dowiadywał się Pan jako Minister Spraw Zagranicznych III RP, o obecną sytuację Polaków na Ukrainie?”. Niestety Aleksander Krejckant i Michał Ciesielski, podpisujący w imieniu ONR list, nie zwrócili uwagi, na fakt , że Ukraina jest członkiem Rady Europy i podpisała się pod prawną ochroną etnicznych mniejszości. Dodatkowo watro przypomnieć pewien pomijany niuans, na który uwagę zwrócił Dariusza Sobkowa w rozmowie z Fronda.pl: „słynną umowę z 21 lutego na Ukrainie podpisywali ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Polski, dodatkowo na początkowym etapie negocjował ją także minister francuski, w imieniu swoich rządów, a nie z mandatu Unii Europejskiej”.

„Ruch Narodowy był, dziś niestety widać, że słusznie, posądzany o uleganie Rosji. Wskazywano na konkretne związki części aktywu ze środowiskiem Wojskowych Służb Informacyjnych. Teraz widać jasno, że przestrogi wskazujące na powiązania z Rosją nie były bezpodstawne” – stwierdził prof. Andrzej Zybertowicz pytany przez Fronda.pl o coraz wyraźniejsze prorosyjskie akcenty w działalności Ruchu Narodowego ostatnich dni.

Konflikty mają swoich zwycięzców i przegranych. Patrząc na kolejne ruchy, w kontekście coraz większej ingerencji Rosji w sprawy Ukrainy, Ruchu Narodowego można odnieść wrażenie, że jego działacze zabezpieczają się na przyszłość. Pytanie tylko na co liczą. Czy na to, że gdyby sytuacja się zaostrzyła, a Rosja poczułaby się tak pewnie, że zaczęłaby marsz na Zachód to Narodowcy schronią się w roli rzecznika okupanta? A może na wygodny fotel w rosyjskiej Dumie? Wszak Roman Dmowski był posłem Dumy ale to przecież były zupełnie inne czasy…

Agata Bruchwald, Tadeusz Grzesik

Komentarze

anonim2014.03.8 12:49
Ruch narodowy, jak widać bardzo trafnie postrzega ten konflikt. W swojej postawie kieruje się wyłącznie naszym interesem narodowym i nie daje się zmanipulować zachodniej propagandzie, która zainteresowana jest destabilizacją Ukrainy (sama ją zresztą wywołała) i upokorzeniem Kremla. Władze polskie, jak małe dzieci dały się w tą grę wmanipulować, a przecież każdy zdrowo myślący człowiek widzi, że "z tej mąki chleba nie będzie" - jeśli umocnią się banderowscy zamachowcy w Kijowi, prędzej, czy później opowiedzą się przeciwko Polakom, a jątrzyć ciągle będą przeciwko Rosji, narażając na szwank również nasze interesy. Jeżeli zwycięży Putin, to również Polska, jako najbardziej aktywna siła pro-majdaniarska odczuje na własnej skórze to bezsensowne zaangażowanie. Gdyby jeszcze było o co nadstawiać karku, a tu taka żenada - wspomagamy pogrobowców Bandery, UPA i OUN, którym już dzisiaj marzy się Ukraina do Wisły i Sanu.
anonim2014.03.8 12:58
To Fronda już nie lubi RN, czy jak? 'Wichrowe wzgórza' jeśli idzie o uczucia polityczne.
anonim2014.03.8 13:01
http://rob2004.salon24.pl/570192,list-otwarty-do-narodowcow http://rob2004.salon24.pl/570964,lista-hanby
anonim2014.03.8 13:02
To się porobiło. Patrioci skaczą sobie od gardeł i wyzywają o rosyjskich pachołków za sprawę Ukrainy, która chciała wejść do diabelskiej Unii Europejskiej. WYBORNE!
anonim2014.03.8 13:05
od lat mowie ze RN to najbardziej nasycona agentami policyjnymi "partia". Dlaczego? Z koniecznosci prawnej. Kazdy ekstremalny ruch nawiazujacy chociazby w niewielkiej czesci do hitlreryzmu i nazizmu podlega z definicji "szczegolnej kontroli" tajnych sluzb. To jest stan prawny. Policja ma podkladke prawna do takiego dzialania, ba! Ma nawet obowiazek takiego dzialania. Wiec po 20 latach takiej inwigilacji zapewne mamy teraz sytuacje calkowitej podleglosci RN niewiadomym osrodkom. Takie ruchy zawsze byly bardzo wygodne dla policji politycznej. Zawsze mozna nimi "okrązyc" politycznie realnych graczy zagrazajacych wladzy, i krzyknac : to sa zdrajcy! To my jestesmy wlasciwa "prawica/lewica" Wielu sie nabierze, pare decydujacych procent w plecy dla wlasciwej opozycji. Sprytny, ale bardzo stary numer.
anonim2014.03.8 13:07
szkoda ze autorka nie wspomniala o wpisach wielomskiego i Rękasa. To jest dopiero cyrk.
anonim2014.03.8 13:12
@CZP Niby nic nie znaczacy, ale pare procent moze PiSowi urwac. Trzeba przeciwdzialac - nie ma czasu na dyskusje, oskarzenie o agenturalnosc jest najskuteczniejsze. Jak udowodnisz, ze nie jestes agentem? Tak jak nie mozesz udowodnic, ze nie jestes masonem
anonim2014.03.8 13:15
RN ulega pewnie Putinowi na tej zasadzie, jak Pani Michnikowi albo samemu Barakowi, promotorowi zboczeń i mordowania najmniejszych dzieci. Nie rozumie Pani rzeczy najprostszych: 1. Raczej nie należy wtrącać się w nie swoje sprawy, szczególnie wtedy, gdy jest się bardziej obcy, niż wobec siebie skonfliktowane strony (proszę zwrócić uwagę, że mimo całego napięcia na razie nie polała się krew) 2.Jeśli już się wtrącamy to trzeba mieć coś do zaproponowania. Polska sama z siebie, poza duchowym wsparciem nie może specjalnie nic ofiarować. A nikt poza nami nie chce Ukrainy w UE. To, że cześć naszych polityków postanowiła bezmyślnie sobie zrobić darmową reklamę i kampanię na Majdanie ma już negatywne skutki. A wszystko wskazuje,że to dopiero początek większej tragedii. Lubię Ukraińców, Rosjan, są na ogół życzliwsi niż przeciętni Polacy. Można z nimi normalnie napić się, pogadać. I na Ukrainie jak dla mnie było wiele normalniej niż w Polsce, choć biedniej. Wy zaś, jako wielcy Europejczycy chcecie ich niby cywilizować, bogacić. Popatrzcie lepiej na wasze "osiągnięcia". A realizowanie wizji Piłsudskiego sprzed stu lat, gdy nie było rakiet dalekiego zasięgu a Rosja nie miała broni jądrowej i używanie jej jako probierza patriotyzmu jest niestety śmieszne.
anonim2014.03.8 13:22
Dokładnie tak jest jak piszecie. Tylko kretyn myśli, że ruscy mają do czegoś prawo względem Ukrainy. Chcą chronić ruskich? Proszę bardzo, na prom i won do siebie. Ale po co ja się męczę, przecież wiadomo, że Hitler też tylko chronił swoich obywateli. Rzygać mi się chce na każdego, kto uważa, że ruscy nie robią nic złego. Panie Piłsudski, jest Pan znowu potrzebny krajowi.
anonim2014.03.8 13:23
@CZP Tu nie chodzi tylko o najblizsze wybory. RN moze byc potencjalnym zagrozeniem dla PiSu (chocby w skali paru %) w przyszlosci. Dlatego zapewne uznali, ze najlepiej ukrecic im leb jak najszybiej, zanim zaczna rosnac w sile.
anonim2014.03.8 13:25
Ja naprawdę nie wiem co za lemingi piszą na tym portalu! Autorze tu Ziemia tu Ziemia!!!
anonim2014.03.8 13:27
@Cezar Alleluja kolego. Cieszę się, że napisałeś, co napisałeś. Własnie podpisałeś wyrok na RN. Chcesz zrobić z Polski wasala ruskiego, bo z ruskim niema partnerstwa, to utopia. A może masz jakiś przykład równego partnerstwa? Broszę bardzo, pokaż. Najczęściej nie mam takich poglądów, ale każdego proruska w Polsce, zamknąłbym w obozie. Jak można takie bzdury pisać znając choć trochę historię? Wolę armię lewaków, niż ruskie kur..y na mojej ziemi.
anonim2014.03.8 13:28
Zohydzanie i szkalowanie Ruchu Narodowego nic nie da - jeszcze kilka, kilkanaście lat i sympatycy RN mogą być w większości, chyba że propaganda wynaradawiająca i ogłupiająca osiągnie znaczące sukcesy. RN bazuje na młodych ludziach, którym cenne są wartości narodowe i interes Polski. Ten zaś z całą pewnością nie polega na poparciu destabilizacji na Ukrainie i legitymizowaniu faszystowsko-banderowskich ugrupowań.
anonim2014.03.8 13:39
Cezar ma rację, ze strony Rosji "grozi" nam tylko znalezienie się w jej strefie wpływów, a nie w niemieckiej. Przy wciąż rosnącym wynaturzeniu moralności, kuriozalnych, antyludzkich przepisach unijnych oraz coraz większym zniewoleniu gospodarczym i politycznym naszego kraju, nie wiem, czy nie lepiej byłoby mieć sojusz z Rosją ?
anonim2014.03.8 14:00
Ja niestety nie zgadzam się z osądem autora Ruch Narodowy zawsze był anty Rosyjski. Wypowiedzi raczej świadczą że Ruch patrzy realnie na politykę w Regionie. Czy Janukowycz nie wydzierżawił Chinom pól rolnych aby otrzymać środki finansowe, czy nie uzyskał pomocy Rosji jak UE odmówiła kredytów. - Finasiera zachodu w rękach (Illuminati) zoriętowała się dopiero wówczas, po niewczasie że nie będzie ich prosił o pomoc na kolanach. że przepadły miliardy euro zysku! Czy inaczej powinniśmy my postępować, co nasi politycy może się nie płaszczą jak słynny podnóżek księciunia. - Można powiedzieć wprost, że UE jej skostniałe struktury które tylko umią karać za zmyślone błędy kraje wschodniej części Europy To oni "Odpowiadają za wszystkie "Ofiary" na UKRAINIE ! Czy Chabadnicy nie rządzą finansami Ukrainy? Gdyby nawet przeanalizować tragedię Gdańską w 1970 r - to co może nie maczali swoich rąk tam podobni bezbożnicy uważający nas za tumanów! + Należy jednocześnie powiedzieć wprost, że ta tragedia została wpisana w plany ILLUMINATI + "teraz" jako jeden już z zrealizowanych jej planów. Nie będę tego rozwijał głębiej - bo to nie jest na forum. Mamona bożka Rzymskiego Junony Moneta, stoi u źródeł zaplanowanej wcześniej wojny. Czy Hitler nie był wykonawcą, który miał przyczynić się do rozszerzenia się wiary "ATEIZMU w świecie? /por Objawienia NMP w Fatimie/
anonim2014.03.8 14:42
Redakcjo frondy? Robicie zarzut, że Dmowski był członkiem Dumy? A niby czego miał być, skoro był obywatelem rosyjskim? A czy Badeni lub Gołuchowski nie byli w parlamencie austriackim? Ba, byli nawet premierami. Ani chybi agenci Wiednia... Ale powiem więcej. Endecy w zaborze niemieckim i austriackim też byli członkami odnośnych parlamentów. Popatrzcie, wszyscy mieli wygodne krzesełka w Berlinie, Wiedniu czy Petersburgu. Potrójni agenci, nie? Dmowski był człowiekiem polskiej racji stanu. Wiedział, że nie przekona ententy (zwłaszcza W. Brytanii) do wszystkich polskich postulatów terytorialnych zwłaszcza kosztem Niemiec. Nie stosował, jakbyśmy powiedzieli martyrologicznej wersji historii Polski, bo to nie działało. Nie mówił, Anglicy dajcie nam Pomorze czy Wielkopolskę, bo my tam od Niemców cierpieliśmy prześladowania, Kulturkampf, rugi itp. On powiedział: Anglicy, dajcie nam Pomorze, bo to w waszym jest interesie. Waszym, angielskim, żeby istniało silne państwo polskie, ograniczające wpływy niemieckie na kontynencie. Na tym polega dyplomacja. @genesisX Cytując Becka zapominasz o kontekście. Sowieci byli groźniejsi niż Niemcy, bo szli z ideologią komunistyczną atrakcyjną dla mas. Tu nie chodziło o rosyjskość, tylko propagandę komunistyczną. Rozumieli to świetnie narodowcy, którzy konsekwentnie stali na antysowieckim stanowisku co powodowało, że narażali się na zarzuty, że sympatyzują z Niemcami (zwłaszcza pod koniec wojny, los Brygady Świętokrzyskiej). Zaznaczam, że nie jestem członkiem ani sympatykiem RN. Do tej pory głosowałem za PIS, ale coraz częściej rozważam oddanie swego głosu na RN.
anonim2014.03.8 14:47
@Genesis Powinieneś najpierw pouczyć się historii, przemyśleć tą wiedzę, a dopiero później wystukiwać na klawiaturze swoje wątpliwej proweniencji przemyślenia. Mylisz dzisiejszą Rosję ze Związkiem Sowieckim - czy w ten sam sposób postrzegasz Polskę Ludową i III RP ? Rosja jest dziś mocarstwem i nic na to nie poradzisz, jeśli będzie chciała użyć siły zbrojnej do zajęcia, przynajmniej części Ukrainy, to jej użyje. I wierz mi, że żadne państwo UE, NATO nie przeciwstawi się temu zbrojnie, jeśli myślisz inaczej, toś prymitywny naiwniak. W tym kontekście wymachiwanie szabelką przez władze Polski jest co najmniej śmieszne, o ile nie kretyńskie. Powinniśmy, podobnie jak inne państwa naszego regionu, trzymać się z boku i wypowiadać zdawkowo, aby nie odciąć sobie możliwości dalszego manewru. Polskie władze natomiast postępują wbrew własnej racji stanu, wbrew zdrowemu rozsądkowi, całkowicie irracjonalnie.
anonim2014.03.8 15:41
W jednym narodowcy nie mają racji. Rosja nie jest obrońcą chrześcijaństwa. Dzisiejsza Rosja jest jedynie karykaturą samej siebie. Gdyby rzeczywiście chciała wrócić do swych chrześcijańskich korzeni to zrezygnowałaby z północnego Kaukazu (potrzebnego jej jak 5 koło u wozu) i zrezygnowałaby z uwzględniania w swym historycznym dziedzictwie islamu. Ale Rosja tego nie zrobi. To typowe, słabe schyłkowe już imperium,które wkrótce będzie pożarte przez tatarsko-czeczeński islam. Jeżeli samo nie zredukuje się do Księstwa Moskiewskiego to zrobią to tamtejsi muzulmanie. W tym drugim przypadku mogą jednak Rosję zniszczyć do cna, tak że nawet Ks. Moskiewskie się nie ostanie (dziś w Moskwie 20% ludności to muzułmanie, przede wszystkim młodzi i dzietni). Cała nadzieja w realizacji orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Trzeba się o to modlić.
anonim2014.03.8 15:56
@Genesis Równie dobrze możesz zapytać swoich "pryncypałów", którzy wiernie służyli ZSSR, a później zmienili pana i teraz służą Brukseli :) Niech zgadnę, czy nie dlatego, że prawa komunistyczno-faszystowskie wprowadzane są obecnie w UE, a nie w Rosji ? Czy właśnie dlatego twoje skołatane serce bije wciąż po "właściwej" (lewej) stronie ?
anonim2014.03.8 16:12
@ pettersolberg Fronda zawsze była proPiSowska
anonim2014.03.8 16:13
Artykuł na zamowienie PiS? Pan Czernecki luczy głosy i szanse w PE??? pali się koło d...?
anonim2014.03.8 16:20
To akurat nie powinno dziwić. Przecież Ruch Narodowy określa się jako spadkobiercy Romana Dmowskiego - niestety obecni Narodowcy wypaczyli mocno przekaz tego wielkiego Polaka.
anonim2014.03.8 16:59
Cezar napisał: "RN, jak byście nie wiedzieli zawsze były silne sympatie prorosyjskie," A mówiła Klarcia. :) *** "RN jest przeciwny wciąganiu kolejnych krajów w bagno UE." Lepsze "bagno UE" od podległości Moskwie, to drugie mieliśmy okazję przerabiać na własnym grzbiecie przez prawie 50 lat. Poza tym - będąc w UE możemy przecież przeorientować się na nawiązanie współpracy (nie tylko gospodarczej) z Turcją będącą podobnie jak my, w NATO. *** "Majdan to zemsta USA na Putinie," W takim samym Stopniu, jak wszystkie bunty społeczne w Polsce miały miejsce z inspiracji "imperializmu amerykańskiego". Jest oczywistym, że dwa światowe mocarstwa walczą ze sobą o strefę wpływów - mniejsze i słabsze państwa ( w tym Polska) mogą jedynie próbować ugrać przy okazji coś dla siebie. Z dwojga złego - już lepsze jest USA, mocarstwo bardziej cywilizowane, a co najważniejsze ma do Europy daleko. *** "Jedyne co może interesować Rosję to prorosyjski rząd w Polsce." "Wspaniała" perspektywa - bez dwóch zdań. *** "Nie jestem rosyjskim agentem." Wierzę Ci - Ty i Tobie podobni po prostu robią za pożytecznych idiotów. Na tle tego co nam uczynili Sowieci i władza przyniesiona na ich bagnetach - bledną nawet zbrodnie UPA, na Kresach. *** " O popularyzację idei Narodowej. " Będziesz miał Idee Narodowe, jeżeli Moskwa odzyska swoje wpływy w Polsce i zainstaluje tutaj podległy sobie rząd. Nie pozostanie wam nic innego baranki, jak uczyć się pilnie języka rosyjskiego, bo teraz już nie byłby to tylko język dodatkowy, ale stał by się urzędowym. Nie można też wykluczyć, że znowu przywrócono by "żelazną kurtynę".
anonim2014.03.8 17:08
Cezar napisał: " jak na razie to mamy ustawę o bratniej pomocy w UE i prędzej zobaczymy na polskiej ziemi Bundeswerę niż Rosjan." 1. Polska ma wojskowy Pakt z USA, UE nie posiada armii. W ramach NATO Polska i kraje nadbałtyckie będą miały na swoim terenie jednostki NATO, co jest akurat korzystne. 2. Nie byłabm wcale taka pewna czy Rosja nie naruszy integralności Polski, przecież Putin może chcieć przyjść z pomocą tym, którzy go teraz w Polsce popierają. 3. Jeszcze raz powtórzę - Polska ma teraz możliwość nawiązać współpracę z Turcją.
anonim2014.03.8 17:08
GenesisX "Kreml ma długie tradycje łgania w żywe oczy. Było kłamstwo katyńskie, teraz mamy kłamstwo majdanowskie o samotrzelających do siebie cywilnych demonstrantach. Oraz małe, putinowskie, o mundurach kupowanych w sklepach surviovalowych." *** Dokładnie tak. Dodałabym jeszcze kłamstwo smoleńskie.
anonim2014.03.8 17:14
@Klara Skąd ci do głowy takie brednie przychodzą ? "Na tle tego co nam uczynili Sowieci i władza przyniesiona na ich bagnetach - bledną nawet zbrodnie UPA, na Kresach." Czy sowieci zrobili na jakimś polskim terenie "czystkę etniczną", wymordowując wszystkich mieszkańców bez wyjątku ? Czy sowieci mordowali całe wsie polskie, łącznie z kobietami i dziećmi ? Czy sowieci mordowali "swoich"-sowietów za ukrywanie ocalałych z pogromu polskich dzieci ? "Będziesz miał Idee Narodowe, jeżeli Moskwa odzyska swoje wpływy w Polsce i zainstaluje tutaj podległy sobie rząd. Nie pozostanie wam nic innego baranki, jak uczyć się pilnie języka rosyjskiego, bo teraz już nie byłby to tylko język dodatkowy, ale stał by się urzędowym." W jakim państwie Rosja tak zrobiła ? "Nie można też wykluczyć, że znowu przywrócono by żelazną kurtynę" Chyba tym razem wprowadziłaby ją UE, aby zdrowe moralnie idee nie przeniknęły do jej marksistowsko-pedalskich obszarów :)
anonim2014.03.8 17:18
Cezar napisał: "Ciekawe o jakiej duszy mówisz....bardzo to ciekawe. Czy o duszy Polaków, przesiąkniętej ideą narodową i religia katolicka " Słowa Józefa Beck'a potwierdziły się w całej rozciągłości, co najmniej od 1945 roku. Zrozum baranku, że pod wpływami Kremla nie będzie mowy o pielęgnacji polskiej Idei Narodowej, trzeba by było przestawić się na Rosyjską (patrz - choćby Czeczenia), a religię przyszło by zamienić na prawosławną - tylko nieco lepiej niż za komuny, bo wtedy należało czcić Marksa i Lenina.
anonim2014.03.8 17:18
enrque111 Mar 8, 2014, 2:47 po południu @Genesis Powinieneś najpierw pouczyć się historii, przemyśleć tą wiedzę, a dopiero później wystukiwać na klawiaturze swoje wątpliwej proweniencji przemyślenia. Mylisz dzisiejszą Rosję ze Związkiem Sowieckim ... *** Genesis niczego nie myli - to jest ten sam diabeł, tylko inne szatki założył. Przed bolszewizmem mieliśmy zniewolenie Caratem - na jedno wychodziło.
anonim2014.03.8 17:25
@enrque111 Chodziło mi tylko o to, że Sowieci mają na swoim koncie zdecydowanie więcej pomordowanych i zniewolonych Polaków, aniżeli Ukraińcy. Nie wybielam wcale band UPA - to co zrobiono na Kresach było dziką zbrodnią. Jednak dzisiejsi Ukraińcy stanowią dla Polski zdecydowanie mniejsze zagrożenie, aniżeli Moskale. Naród rosyjski jest Polakom przyjazny, ale tak jakoś się plecie, że gdy Polska dostaje się pod wpływy Moskiewskie to robi się już całkiem nie klawo. To, że Polacy mają tak, jak mają w strukturach UE zawdzięczają tylko sobie - przehandlowali wolność za mglistą obietnicę "michy". Jestem pewna, że Ukraińcy jednak tego błędu nie powtórzą - mimo tego, że są w fatalnej sytuacji gospodarczej nie zgodzą się na powtórkę u Okrągłego Stołu, a po odbudowaniu swojej gospodarki nie staną się podnóżkiem niemieckim.
anonim2014.03.8 17:29
@Cezar 1. Dmowski nie był za Rosją, tylko za Polską. Rosja interesowała go tylko do momentu kiedy okupowała polskie terytorium etniczne. Jak Rosja została wyparta na wschód, to Dmowskiego przestała interesować. 2. Dzisiejsza Rosja jest rządzona przez bandytów z KGB. Bandyci z KGB są zagrożeniem dla każdego, kto się znajdzie w ich pobliżu. Dlatego Rosję rządzoną przez KGBistów należy trzymać jak najdalej od naszych granic. 3. Oceny stanu otoczenia politycznego Polski w Pana/Pani wykonaniu pomijam, bo nie ma co oceniać
anonim2014.03.8 17:29
@enrque111 Pytasz - "W jakim państwie Rosja tak zrobiła ?" We wszystkich, które były i są w strefie wpływów byłego ZSRR. Podobnie jest na płaszczyćnie Kościoła - narzucają wszystkim Cerkiew*, tylko muzułmanów na razie zostawili w spokoju. *- Na terenach wpływów moskiewskich Kk ma mocno pod górkę.
anonim2014.03.8 17:33
@Klara Czy Czeczenia jest dziś nawracana na prawosławie? To raczej Moskwa staje się coraz bardziej islamska. Rosjanie nawracali w XIX w. na prawosławie unitów, ale już nie katolików rzymskich.
anonim2014.03.8 17:41
@Klara Idąc twoim tokiem rozumowania, to również Ukraińcy, to są ci sami bandyci, "ten sam diabeł, tylko inne szatki założył." Przed sowietami byli bandyci Bandery, OUN i UPA, wcześniej ukraińscy terroryści w II rzeczpospolitej, mordujący nie tylko Polaków, a jeszcze wcześniej krwawa kozaczyzna i hajdamaczyzna z hasłami "rezaty Lachiw". Nie utożsamiałbym na twoim miejscu Rosjan i "sowietów" - tymi drugimi byli również Ukraińcy i inne nacje (w tym Polacy), należałoby zatem odpowiedzialność za ich zbrodnie rozłożyć po równo, tym bardziej, że właśnie "sowieci" z wszystkich narodów najwięcej wymordowali Rosjan. Nigdy natomiast żaden "sowiet" ani Niemiec, nie robił tak straszliwych czystek etnicznych na naszym narodzie, jak Ukraińcy spod znaku Bandery, OUN i UPA, którzy teraz są bohaterami Majdanu i twoimi bohaterami. Czy ty jesteś w ogóle Polką ?
anonim2014.03.8 17:45
@Klara "We wszystkich, które były i są w strefie wpływów byłego ZSRR" Znowu bredzisz, nigdzie tak nie było, nawet na Białorusi naród sam sobie wybrał Łukaszenkę na prezydenta i nadal zdecydowana większość społeczeństwa go popiera. Nie kłam, bo to nie uchodzi dla "uczennicy pańskiej", jakkolwiek nie byłaby "oporna" :) "Podobnie jest na płaszczyćnie Kościoła - narzucają wszystkim Cerkiew" Znowu kłamstwo. Wstyd ! Komu "narzucili Cerkiew" ?
anonim2014.03.8 18:04
Nigdy nie byłem zwolennikiem RN i Zawiszy z kolesiami w tym ruchu są panslawiści poganie czczących słowiańskich bogów oraz ma nie sprecyzowany program. Też nie jestem zwolennikiem satrapy Putina ani majdanowców i upa. Nic dobrego z popierania jednej jak i drugiej strony dla Polaków i was Bracia Starsi w Wierze nie przyjdzie. Artykuł głupawy pisany przez Braci Starszych w Wierze lub ich dyktando . Nawet Radio Maryja i TV TRWAM SĄ KONFLIKCIE z Sakiewiczem GP i TV Republika .Wam mówię szalom i przyjmuje ze jest to stanowisko mniejszości żydowskiej w Polsce ale chcecie sami się mieszajcie w ten konflikt. Narodowcom zaś kochacie Putina z KGB to jazda do Moskwy i nim 4 liter nie zawracajcie.
anonim2014.03.8 18:12
@Cezar 100% racji. Również ja byłem zawsze przeciwny Rosji ze względów historycznych, ale po doświadczeniach marksistowsko-pedalskiej UE coraz bardziej mi ta niechęć przechodzi. Łapię się na tym, że podoba mi się ich podejście do degeneratów, zboczeńców, cynicznych agresji USA i NATO, obrony chrześcijańskich wartości, opierania się islamistom itd.
anonim2014.03.8 18:15
GenesisX jedynie co może z tego wyniknąć to że Putin jakieś kwity nowe uruchomi podrzuci z Smoleńska 2010 oczywiście chroniąc swoją agenturę a bijące w Tuska i PO.
anonim2014.03.8 18:28
A kogo obchodzi co myśli RN? Garstka naiwnej smarkaterii, wsłuchanej w paru wąsatych grubasów. Młodzież zawsze była najbardziej lewicowa i prawicowa bo brakuje jej zdrowego rozsądku, na szczęście większość z tego wyrasta.
anonim2014.03.8 18:55
@Cezar Do Uni weszliśmy dobrowolnie i dobrowolnie z Uni możemy wystąpić. Ruskich nie opuszcza się od tak. W Historii Polsko - ruskiej nigdy nie mieliśmy tyle do powiedzenia co w Uni. Możemy budować naszą pozycję w Uni. Socjalistyczna polityka Uni i mnie się nie podoba, ale decyzje są kompromisem, na to zgadza się nasz rząd. U ruskich się nie dyskutuje, ale wykonuje polecania Moskwy. W Uni nawet małe Państwo ma szansę zablokować wszelkie postanowienia. Także nie opowiadaj głupot o wolności przy "partnerstwie" z ruskimi. Coś takiego nie istnieje, to abstrakcja.
anonim2014.03.8 19:37
@Genesis Błędnie utożsamiasz Rosjan z "sowietami" - podobnie czynią inni lewacy tobie podobni (czegoż można się spodziewać po lemingach ?). Sowietami byli nie tylko Rosjanie (których zginęło z ich ręki najwięcej) lecz również Żydzi, Gruzini, Ukraińcy, Polacy i inni. Narodowość u sowietów nie odgrywała istotnej roli. Trudno więc się dziwić współczesnym Rosjanom, że bronią się przed utożsamianiem ich i obarczaniem odpowiedzialnością za zbrodnie sowietów.
anonim2014.03.8 19:51
enrque111 napisał: @Klara "We wszystkich, które były i są w strefie wpływów byłego ZSRR" Znowu bredzisz, nigdzie tak nie było, nawet na Białorusi naród sam sobie wybrał Łukaszenkę *** Na Białorusi nadal język rosyjski pozostaje językiem urzędowym, ale mnie chodziło o państwa wchodzące w skład federacji Rosyjskiej, a nie byłe Republiki ZSRR, którym udało się jednak uwolnić spod "moskala", w różnym stopniu co prawda, ale jednak. Na Białorusi jest reżym - jednak swój, własny, nie moskiewski. Poza tym - jak na razie Białorusini nie mają powodu ro robienia Majdanu, bo ani tam opozycji nie ma, ani ducha walki, a przy tym u nich Układ z UE mógłby rzeczywiście nieciekawie wyglądać. ------------------------------------------- "Podobnie jest na płaszczyźnie Kościoła - narzucają wszystkim Cerkiew" Znowu kłamstwo. Wstyd ! Komu "narzucili Cerkiew" ? *** Doczytaj sobie nieco, jak wygląda sytuacja Kk na terenach Federacji Rosyjskiej, jak Cerkiew broni "swojej strefy wpływów", nawet na Krymie czy Syberii księża katoliccy mają rzucane kłody pod nogi, a już w samej Rosji, to szkoda gadać.
anonim2014.03.8 19:52
enrque111 napisał: "Ja sam kiedyś miałem silnie antyrosyjskie poglądy ale eurokołchoz skutecznie mnie z tego wyleczył. " Eurokołchoz jest jakby odpiciem Sowietunion, ale mimo wszystko zrzeszone tam kraje mają jednak pole manewru, trzeba tylko postarać się zadbać o narodowe interesy, co zresztą próbowali robić Kaczyńscy. Polska ma również możliwość budowania własnych sojuszy zarówno w gronie państw UE, jak i choćby z Turcją. *** "Ci byli oficerowie KGB popierają konserwatywne i chrześcijańskie wartości" Nie rozśmieszaj mnie, bo zajadów dostanę. Ty chyba nie masz pojęcia kim są ludzie KGB i dlatego pleciesz androny. *** "jeśli żaden z papieży nie zechciał spełnić prośby Maryji i nie poświęcił Rosji Jej to nie możemy oczekiwać że Rosja nawróci się na katolicyzm." Wbrew temu co tradsi twierdzą, Rosja już dawno zoatała przez papieża poświęcona Maryi i dzięki temu wiara chrześcijańska (nie religijność, wiara) na terenach FR się odradza, ale pośród zwyczajnych ludzi, nie KGB-stów i nie oligarchów. Owoce wydaje również prowadzona przez Kk ewangelizacja, pomimo tego, że nasi księża mają tam ograniczone pole działania. Cerkwi na katolicyzm jeszcze długo nie nawróci nawet kilkakrotne poświącanie Rosji Maryi, bo ichni przywódcy religijni nie chcą się wyrzec swoich wpływów, co poniekąd jest zrozumiałe. Tak jak Kk naucza, że nie ma zbawienia poza Kościołem, wcześniej podkreślano, że poza katolickim, dziś już to się zmieniło - tak Cerkiew twierdzi, że nie ma zbawienia poza Cerkwią. Katolicy są przekonani, że to Kościół wschodni się odłączył i popadł w schizmę - identycznego zdania są prawosławni. *** "Rosja coraz bardziej zaczyna odgrywać rolę decydującego czynnika na arenie międzynarodowej i coraz wyraźniej jawi się jako alternatywa dla zepsutego i upadającego zachodu." Patrząc z szerokiej perspektywy, Rosja ma takie same szanse jak kraje Zachodu, a może jeszcze mniejsze, bo nepotyzm, korupcja i tzw. lepkie ręce od wieków płyną w rosyjskich żyłach. Na Zachodzie do niedawna jeszcze powyższe było nieznane. W Rosji jedynie jest sprzeciw wobec homoseksualistów, tak jak mieliśmy to za Hitlera - wszelkie inne plagi mają na wiąkszą skalę, aniżeli na Zachodzie: narkomania, alkoholizm, rozpasanie seksualne, powszechne rozwody, aborcja, eutanazja (choć ukryta), morderstwa polityczne, dzieci żyjące jak szczury. Dzieci z Leningradzkiego. http://www.youtube.com/watch?v=Y9euwiUSADM W tym samym czasie Putin żyje w pałacach, a na Igrzyska Olimpijskie przeznacza ciężkie miliardy. Mentalność rosyjskich nuworyszy jest powszechnie znana - to jest po prostu dzicz. Mogliśmy to zobaczyć właśnie w Soczi - np. dwa kibelki w jednej kabinie. Mentalnie Rosjanie są na poziomie Murzynów - zmienić się mogą tylko dzięki ewangelizacji, ale i na to potrzeba czasu, a im (bardziej aniżeli Europie) zagraża islam, no i.. Chińczycy coraz mocniej rozlewający się po Syberii. Dlatego też właśnie polityka imperialistyczna Putina jest niesamowicie groźna - przeleje morze krwi, a nie da rady później zagospodarować podbitych terenów, bo w przeciwieństwie do Hitlera nie dysponuje zdrowym narodem. *** Brak poparcia dla pedalstwa nie jest jeszcze wyznacznikiem zdrowych moralnie wartości.
anonim2014.03.8 19:55
I jeszcze jedno - obecni polscy Narodowcy, niczym w swoich poglądach nie różnią się od Narodowców ukraińskich. Obie nacje wyznają identyczne zasady. Jedni chcą Polski będącej mocarstwem, odzyskania Wilna i Lwowa; drudzy - będącej Mocarstwem Ukrainy i odzyskania ziem utraconych w wyniku Akcji "Wisła".
anonim2014.03.8 20:18
@GenesisX Dla mnie już po ok. 3 tyg. od katastrofy w Smoleńsku było klar, że ktoś pomógł rozbić się samolotowi, że chciano załatwić odmownie polską delegację, i że była to robota Rosjan, pozostawało i pozostaje pytanie - czy polski rząd o tym wiedział? Nie wiem na ile pod tym względem ma rację Macierewicz - wiem natomiast, że był skuteczny w ujawnianiu agentury działającej w Polsce. Pisałam o tym nieco na swoim blogu. Jestem obecnie pewna - obserwacje swoje wysnuwam tylko na podstawie zachowania Tuskowej ekipy i informacji podawanych w mediach głównego nurtu - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Aktualnie, zarówno w kraju, jak za granicą. mamy dokładnie taką samą sytuację jak wtedy gdy chodziło o Katyń. Jeżeli teraz zmieni się układ sił - znowu wejdziemy w klimat "zimnej wojny", Tusk, Komorowski i ich banda przegrają wybory - to prawda o katastrofie ujrzy światło dzienne. A, że na powyższe są realne szanse widać po wypowiedziach: Tuska, Komorowskiego i dyspozycyjnych dziennikarzy, np. M. Olejnik i T. Lisa, ba.. nawet gen. Dukaczewski jakby się nawracał.
anonim2014.03.8 20:36
@Genesis Nigdzie nie napisałem, że "Sowiety były mało rosyjskie", tylko że nie kładły nacisku na naród jako podstawę funkcjonowania państwa, nie kierowały się jakimś egoizmem narodowym, lecz klasowym. Wspomniałem, że sowieci wymordowali najwięcej Rosjan. Dzisiejsza Rosja nawiązuje do ZSSR, ponieważ chce odtworzyć strefę wpływów tego państwa. Podobnie np. Mussolini nawiązywał do Imperium Rzymskiego, chociaż Włochy XX wieku nie miały z nim niemal nic wspólnego. Czy uważasz, że Benito chciał stworzyć taki sam system polityczno-gospodarczy z niewolnictwem, jak w starożytnym Rzymie ? Do Swobody czy Prawego Sektora mam pretensje, że wysławia sprawców mordu na Wołyniu, że uznaje morderców za bohaterów, że nawiązuje do ideologii krwawego nacjonalizmu ukraińskiego, że stawia pomniki Banderze, że głosi hasła faszystowskie, że dąży do przejęcia polskich ziem aż po Wisłę i San, że niszczy pozostałości polskie na Ukrainie i zieje nienawiścią do Polaków (obecnie jest to wyciszane z powodów taktycznych). Rosja nic takiego nie robi i nie ma takich krwiożerczych resentymentów wobec Polski.
anonim2014.03.8 20:37
Domejko napisał/a: "Dobrze, że RN to margines polityczny." *** Dokładnie tak samo jak nacjonaliści na Ukrainie.
anonim2014.03.8 20:41
@Klara A jakich to ukraińscy narodowcy chcą "odzyskania ziem utraconych w wyniku Akcji "Wisła" ? Czy oni kiedykolwiek posiadali takowe ziemie i kiedy ?
anonim2014.03.8 20:48
@Klara W przeciwieństwie do RN, nacjonaliści na Ukrainie zdobyli właśnie władzę, czyżbyś tego nie dostrzegła ? Wykazał to niezbicie w zablokowanym przez "Gazetę Polską" wywiadzie ks. Isakowicz-Zaleski: Wśród nowych ministrów ukraińskich (po obaleniu Janukowycza) znalazło się kilku czcicieli UPA. Pierwszy z nich to Arsenij Jaceniuk, premier. Jako prezes Fundacji Open Ukraine realizował on program „Wspólna historia – wspólna przyszłość”, w ramach którego we wschodniej Ukrainie promował UPA. Na manifestacji „Wstań Ukraino” ferował nacjonalistyczne hasła, wzmacniając je podniesioną w faszystowskim pozdrowieniu ręką. Drugi z nich to Ołeksander Sycz, wicepremier, rodem z Wołynia. Jako historyk zajmuje się badaniami nad życiem Stepana Łenkawskiego, głównego ideologa Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, autora „Dekalogu ukraińskiego nacjonalisty”. W 2011 r. uczestniczył w hucznych obchodach 102. rocznicy urodzin Bandery. Jak pisał Eugeniusz Tuzow-Lubański, nazwał on wówczas region karpacki "banderowską krainą", a radnych samorządów regionu wzywał do stania się "duchowymi i urzędowymi banderowcami. Trzeci z nich, to Borys Tarasiuk , wicepremier ds. integracji z UE (w ostatniej chwili ponoć wycofał się). Przez lata pracował w dyplomacji radzieckiej m.in. w Nowym Yorku. Na takim stanowisku trzeba było być albo agentem KGB, albo osobą przez niego akceptowaną. Później był instruktorem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Ukrainy. Z kolei w 2007 r., w 65. rocznicę powstania UPA wezwał prezydenta Wiktora Juszczenkę do uznania tej zbrodniczej organizację za stronę walczącą o niepodległość. Czwarty to Andrij Mochnyk, minister środowiska, aktywny polityk "Swobody". W 2009 r. wraz Ołehem Tiahnybokiem i Ołeksandrem Syczem zwracał się do prezydenta o nadanie Banderze tytułu bohatera narodowego. Rok później miałem wątpliwą przyjemność poznać go osobiście, gdy jako „sotnik” bojówki zerwał konferencję prasową w Kijowie, poświęconą zagładzie Polaków, Ormian i Żydów. I co ten bojówkarz ma wspólnego z ekologią? Piąty to Ihor Szwajka, minister rolnictwa, poseł „Swobody”.
anonim2014.03.8 21:21
Żywo mnie zainteresowało że jakiś członek Ruchu Narodowego (Cezar) pisze na Frondzie, zwłaszcza że bzdury, o lewakach :D RN to też lewaki, bo udając "trzecią opcję" zdecydowanie się wpisują w nurt "prawacko-lewacki" faszystów. W kontrolę państwa nad obywatelem, w jedność narodu. @enrque111 Generalnie bardzo mądrze piszesz, ale popełniasz mały błąd: "Rosja nic takiego nie robi i nie ma takich krwiożerczych resentymentów wobec Polski." Rosja to obecnie również neobolszoje różne, może nie rewanżyzm, ale na pewno pragnienie Wielkiej Rosji. Co więcej, Putin jasno dał do zrozumienia że Polacy to dla niego taka sama zaraza jak Ukraina, mówiąc o "terrorystach, szkolonych między innymi w Polsce". Putin ma już z wieloma na pieńku, także z separatystami, imigrantami i muzułmanami z własnego kraju, którzy wcześniej nie byli aż tak radykalni. Tak jak pisze Genesis, Stalin to był jeden wielki nacjonalizm, który stopniowo wygasał wraz z upadkiem komunizmu aż do Gorbaczowa, ale po przejęciu władzy przez byłych z KGB, w tym przez Putina, znowu pojawiła się nieludzka polityka względem mniejszości. Przy czym prześladowania gejów, Greenpeace czy Pussy Riot to akurat pikuś przy tym jak OMON traktuje inne "elementy wywrotowe". Putin to po prostu wyrachowany cynik, który z miną uśmiechniętego socjopaty mówi światu że to on broni wolności słowa i swobód obywatelskich na tym świecie. https://www.youtube.com/watch?v=JzGo4c6U8os
anonim2014.03.8 21:29
Dodam do dyskusji, że nie chodzi tylko w rosję sowiecką, ale także carską. Fakt, że I Rzeczpospolita była słaba tuż przed rozbiorami, nie tłumaczy zaangażowania carycy Katarzyny w rozkład Polski. Jak pisałem wcześniej, ruscy wykorzystają każdą słabość Polaków, tak było i będzie. Ukraina to państwo, które jest w naszym zasięgu polityczno - ekonomicznym oraz militarnym, nie stanowi zagrożenia, nawet jak spadkobiercy UPA dojdą do władzy. W przypadku Ukrainy możemy także liczyć na NATO, co jest mało prawdopodobne w przypadku ruskich. ruskie są zagrożeniem poważnym, realnym. Nie odwracajcie uwagi od prawdziwych zagrożeń, kreując fałszywe zagrożenia ze strony tzw. banderowców.
anonim2014.03.8 21:35
Dokładnie. Ukraińcy są takim samym zagrożeniem dla nas jak neonaziści o Szczecina do Niemiec czy Polacy krzyczący o przyłączeniu Wilna do Polski dla Litwinów. To bzdury nacjonalistów którzy nie nauczyli się że w XXI wieku nie załatwia się w ten sposób spraw. Bo jeśli nawet jakieś mocarstwa mają dzisiaj gdzieś swoje brudne machlojki to się z tym nie afiszują i instalują marionetki. Nie pamiętam nawet kiedy toczyła się ostatnio jakaś poważna wojna o terytorium. (separatyzmu nie liczę)
anonim2014.03.8 21:48
nie prościej sięgnąć na przykład po oficjalne stanowisko RN wobec sytuacji na Krymie? http://narodowcy2014.pl/stanowisko-rn-w-debacie-po-zajeciu-krymu-przez-rosje/ to co nazywacie "prorosyjskością" jest dla mnie trzeźwym osądem sytuacji ...tyle
anonim2014.03.8 22:00
@enrque111 1. A kogo wysiedlano w ramach "Akcji Wisła"? 2. Całkiem identycznie jak teraz o nowym rządzie Ukrainy, media w Polsce pisały np. o Romanie Giertychi, Młodzieży Wszechpolskiej, ba po dzień dzisiejszy Marsze 10 kwietnia są faszystowskimi nazywane. Powinno być zrozumiałe, że Ukraińcy odwołują się do osób, których uważają za bohaterów, młodzi nawet nie bardzo wiedzą, kto to byli banderowcy i co tak naprawdę robili. Teraz właśnie mamy okazję czcić z nimi prawdziwych bohaterów, którzy ostatnio polegli za Majdan - wtedy tamto odejdzie we wspomnienia historii, a będzie to co łączy narody, tym bardziej, że po sronie Majdanu zabito dwóch ludzi pochodzenia polskiego. *** "Trzeci z nich, to Borys Tarasiuk , wicepremier ds. integracji z UE (w ostatniej chwili ponoć wycofał się)." Tutaj już masz miarodajność tych wypocin - Tarasiuk nie kandydował w wyborach do nowego rządu, ks. Isakowicz ma fobię anty ukraińską, jako kapłanowi to nawet nie przystoi. On coraz częściej pokazuje, że pomylił się z powołaniem, a z przesłaniem Ewangelii nie bardzo mu jest po drodze.
anonim2014.03.8 22:26
@Klara "Całkiem identycznie jak teraz o nowym rządzie Ukrainy, media w Polsce pisały np. o Romanie Giertychi, Młodzieży Wszechpolskiej, ba po dzień dzisiejszy Marsze 10 kwietnia są faszystowskimi nazywane." Znowu kłamiesz. Nigdy o nowym rządzie Ukrainy, media w Polsce nie pisały Identycznie, jak o Romanie Giertychu i Młodzieży Wszechpolskiej. "Nowy rząd Ukrainy" przez media jest gloryfikowany, a Giertych i MW były totalnie krytykowane. Marsze Niepodległości nazywane są "faszystowskimi" jedynie przez lewackie media wrogie naszej tożsamości narodowej, jak TVN, czy GazWyb. Środowiska lewackie właśnie są faszystowskie, wszak faszyzm jest ruchem lewicowym, zaś MW jest ugrupowaniem centrowo-prawicowym, który z faszyzmem nie ma nic wspólnego. Poza tym nie wolno porównywać naszych narodowców z pogrobowcami banderyzmu, ponieważ ci pierwsi nigdy nie mordowały kobiet i dzieci i nie mają takiej tradycji, a ci drudzy szczycą się tym, że są spadkobiercami bandytów, którzy wymordowali setki tysięcy Polaków.
anonim2014.03.8 22:36
Dyskusja już jest długa i nie załapałem się ale coś od siebie krótko: enrque111, pamiętam Twoje wypowiedzi za które zacząłem cię cenić ale teraz w kwestiach ostatnich wypowiedzi RN fundamentalnie się z Tobą nie zgadzam! Ruch Narodowy ma swoje zasługi w organizacji Marszu Niepodległości czy pogonieniu Baumanna. W kwestiach Ukrainy szkodzą jednak i ja pieprzę takie coś. Poparcia mojego nie zdobędą i niech będą takim marginesem !
anonim2014.03.8 23:07
@enrque111 Dla kolegi definicja faszyzmu, bo błądzi w tym aspekcie: " doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny). [potrzebne źródło] Faszyzm podkreślał wrogość wobec zarówno liberalizmu, jak i komunizmu. Początkowo nazwa odnosiła się tylko do włoskiego pierwowzoru, później była stosowana wobec pokrewnych ruchów w latach 20. i 30. XX wieku, zwłaszcza narodowego socjalizmu w Niemczech, oraz współczesnych ruchów wywodzących się z partii faszystowskich (neofaszyzm i postfaszyzm). Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową lub (przez takich politologów jak Zeev Sternhell, Hugh Seton-Watson, Eugen Weber) hybrydalną, tzn. łączącą elementy lewicowe i prawicowe[1]. Sami faszyści uważali tradycyjny podział za przestarzały; twierdzili, że nie są "ani prawicą, ani lewicą"[2]." Źródło: wiki.
anonim2014.03.8 23:17
Przeczytałem oficjalne stanowisko RN i jedno jest faktem: Polska powinna liczyć przede wszystkim na siebie i znacznie się dozbroić. Reszta to frazesy o niczym, taka wypowiedź łagodząca obecną, słuszną nagonkę na RN.
anonim2014.03.8 23:25
No to Fronda znalazła kolejnych ruskich agentów. Czekam na tekst o Łysiaku opłacanym przez razwiedkę bo nie kibicuje majdanowcom.
anonim2014.03.9 0:24
@Genesis prawdopodobnie zawezasz ludobojstwo na ludosci polskiej na Kresach tylko do woj.wolynskiego. Nalezy jednak pamietac o ludobojstwie w wojewodztwach: lwowskim (ok 40 tys ofiar), stanislawowskim (ponad 20 tys), poleskim (ok.5 tys), lubelskim (15 tys), tarnopolskim (50 tys). Ludobojstwo na Kresach to nie tylko Wolyn!
anonim2014.03.9 0:34
Od czasu konfliktu na Ukrainie obserwuję z niepokojem jednostronną narrację w mediach: kto nie popiera Ukraińców, ten na pewno sprzyja Putinowi. To absurd!! Chore myślenie, które Polakom zohydza Polaków. Popieram dążenia Ukraińców do demokracji, ale wygibasy naszych polityków sa dla mnie żenujące. Dla dobra Polski powinni być bardziej wstrzemiężliwi i tu pełna zgoda z RN. I to , że myślę inaczej , miałoby oznaczać , że popieram Putina??Żenada
anonim2014.03.9 1:26
W świetle tego tekstu lepiej rozumiem sprawę Terlikowski / Michalkiewicz... Może coś w tym jest co o tym portalu i jego naczelnym podejrzewa Michalkiewicz... Już któryś raz widzę tu walenie w Ruch Narodowy jak w bęben, ruch który jako jedyny może coś w Polsce zmienić, i jako jedyny wydaje się być naprawdę za wartościami chrześcijańskimi i uniosceptyczny, dlaczego więc na tym portalu jest jednym z największych wrogów? Odpowiedzi możemy się tylko domyślać...
anonim2014.03.9 2:30
@ Rationalisimus > Faszyzm uważany jest na ogół za doktrynę skrajnie prawicową lub (przez takich politologów jak Zeev Sternhell, Hugh Seton-Watson, Eugen Weber) hybrydalną, tzn. łączącą elementy lewicowe i prawicowe[1]. Sami faszyści uważali tradycyjny podział za przestarzały; twierdzili, że nie są "ani prawicą, ani lewicą"[2]." Prawica = wolność w sferze gospodarczej + konserwatyzm w sferze społecznej Dewiza faszyzmu: „Wszystko w Państwie, nic poza Państwem, nic przeciw Państwu” Zatem faszyzm nie może być konserwatywny, ponieważ państwo wg. tej doktryny ingeruje we wszystkie dziedziny życia, łącznie z religią i rodziną, nie może być też za wolnością gospodarczą, ponieważ państwo musi wszystko nadzorować. Faszyzm absolutnie nie jest myślą prawicową, tylko lewicową, czyż lewica nie nawołuje do dzielenia dóbr przez państwo? Czyż lewica nie wchodzi teraz pomiędzy małżonków zabierając im dzieci?
anonim2014.03.9 9:23
@genesis X Dokąd sięgały posiadłości Rusi w czasach Mieszka na zachód? Możesz powtórzyć? Czy uważasz ziemię sanocką i przemyską za należące do Rusi od zarania jej państwowości?
anonim2014.03.9 10:20
Ja też mam podobny pogląd na to wszystko. Ukraina za te mordy na Wołyniu nie wzbudzi we mnie litości, a Putin to już całkiem przepadł...
anonim2014.03.9 11:49
Ale bzdury w tym artykule. Bzdury pletą często nacjonaliści w swoim zakresie, ale tutaj z innej strony głupot tak samo nie brak. Na początku kłamstwo z zaproszeniem komunisty na zjazd - Poręba sam się zgłosił i jedynie pozwolono mu na wystąpienie. Za głupotę należy uznać, że Polska jako pierwsza rozdziera szaty za polityczne interesy Ukrainy. Na Krymie nie są mordowani ludzie, Krym nie jest kolebką Ukraińców, Ukraińcy również stanowią tam mniejszość a Rosjanie większość, pozostanie Krymu przy Ukrainie to polityczny interes Ukrainy.. Polska jak zawsze musi wychodzić przed szereg i narażać interesy polskie w imię idei. Głupota! O tym nie piszecie, o tym że Ukraińcy wymordowali i wygnali Polaków nie piszecie. O tym, że Lwów zamiast być w Polsce jest na Ukrainie nawet nie pomyślicie. To dla was nie ma znaczenia. Znaczenie ma by Krym był ukraiński, a Polska niech tam konfliktuje się z Rosją... Jesteście śmieszni z tymi oskarżeniami o agenturalność na rzecz ruskich. Śmieszni są nacjonaliści (i część zwolenników PiS) widzący wszędzie spiski żydowskie i masońskie. Żałośni są ci nacjonaliści oczekujący na rewolucję i ci którzy chcieliby zerwania z Zachodem, podziwiający Wschód i nie dostrzegający tamtejszych słabości, tylko zachodnie. Wreszcie mamy pisowców i innych, wierzących w zamach smoleński, w spiski ze strony Rosji (do tych należą autorzy artykułu). Dlaczego ludzie są tak głupi tak łatwo nimi jednostronnie manipulować używając oskarżeń o faszyzm, antysemityzm z jednej strony z drugiej mamy obwinianie za wszelkie zło Żydów, masonów, dalej Niemców, wreszcie o agenturalność na rzecz Rosji. Każdy znajdzie coś dla siebie, a najczęściej te teorie to bzdury i wymysły. Polska powinna bronić swoich interesów a nie interesów politycznych Ukrainy, państwa które posiada znaczną część ziem które przez wieki były polskie.
anonim2014.03.9 13:05
Jak to pisał ruski kronikarz Nestor? "Poszedł Włodzimierz na Lachów i zajął im grody ich, Przemyśl, Czerwień i inne grody mnogie, które i do dziś są pod Rusią".
anonim2014.03.9 15:02
@Prado "Prawica = wolność w sferze gospodarczej + konserwatyzm w sferze społecznej" Taki podział wcale nie jest tak prosty. Prawica to PRZEDE WSZYSTKIM konserwatyzm w sferze społecznej, natomiast "wolność w sferze gospodarczej" to kwestia umowna i tak chętnie lansowana na "prawicę", chociażby przez Janusza Korwina-Mikke. Podobnie, ciężko się umówić co to znaczy właściwie "lewicowy". Podobnie ja mogę wyśmiać kogoś kto uważa że komunizm / stalinizm był "lewicowy". Po prostu cechy "prawicy" i "lewicy" zmieniały się na przestrzeni wieków. Kiedyś właśnie konserwatyści to były takie "lewusy" kontrolujące wszystko i wszystkich, jeszcze przed rewolucją przemysłową, a lewica to byli liberałowie w pierwotnym tego słowa znaczeniu. (dzisiaj - libertarianie) "Zatem faszyzm nie może być konserwatywny, ponieważ państwo wg. tej doktryny ingeruje we wszystkie dziedziny życia, łącznie z religią i rodziną, nie może być też za wolnością gospodarczą, ponieważ państwo musi wszystko nadzorować." Oczywiście że faszyzm był konserwatywny. Prawica zawsze zachęcała do ingerowania w kwestie obyczajowe, więc ten element "definicji" prawicy faszyzm spełnia. Nieingerowanie w kwestie obyczajowe u "konserwatywnych libertarian" i poleganie na ostracyzmie to rzecz stosunkowo nowa - wymyślił to Hoppe. Ingerencja państwa w gospodarkę to natomiast element lewicowy - faszyzm to było coś "na pograniczu", a często też (jak w przypadku nazizmu) przeskakującego pomiędzy kolejnymi gospodarczymi nurtami żeby wszystkich zadowolić. Nie istniała państwowa własność środków produkcji, ale te prywatne środki były zarazem odgórnie (i wybiórczo!) kontrolowane przez państwo w celu spełnienia potrzeb zbrojeniowych takiej nazistowskiej Trzeciej Rzeszy czy imperializmu kraju Wschodzącego Słońca. "Faszyzm absolutnie nie jest myślą prawicową, tylko lewicową, czyż lewica nie nawołuje do dzielenia dóbr przez państwo?" Faszyzm też nigdy, z definicji i z tego co pamiętam o korporacjonizmie, nie działał "na kartki", tak jak w komunizmie. Wyjątkiem jest nazizm (socjalizm narodowy), twór jeszcze bardziej hybrydowy i nastawiony na populizm niż sam faszyzm. "Czyż lewica nie wchodzi teraz pomiędzy małżonków zabierając im dzieci?" Tylko że konserwatyści sami ingerowali w stosunki społeczne usiłując nie doprowadzić do "rozpadu rodziny", w rzeczywistości jednak umacniając pozycję mężczyzny w kapitalistycznym świecie. XVIII-XIX wieczna Europa to doskonały przykład, w porównaniu do takiej Ameryki w której wartości wolności osobistej jednostki faktycznie były respektowane, ciężko jednak powiedzieć żeby miały coś wspólnego z konserwatyzmem, zależy jak rozumianym. Jeśli jako zachowanie tradycji - a tradycja amerykańska była diametralnie inna od tej europejskiej - to rzeczywiście mieliśmy do czynienia z konserwatyzmem. Jeśli zaś chodzi o jakieś arbitralnie przypisywane "prawicy" cechy, rzekomo uniwersalne, to po prostu nie mogę się z taką hipotezą zgodzić :)
anonim2014.03.9 16:56
@GenesisX Istotne jest to, że była to ziemia Lachów (prawd. plemię Lędzian). A Rusini ją zabrali a nie odebrali. W kronikach średniowiecznych każde słowo ma znaczenie.
anonim2014.03.9 20:30
@genesis X Ukraina ma tyle wspólnego z Rusią Kijowską co powiedzmy Francja z państwem Franków. Niby jakiś związek jest, ale gdyby Francja zgłaszała obecnie roszczenia do terytoriów należących do Franków w czasach Karola Wlk. np. do niemieckiej Bawarii , byłoby to dość zabawne i nikt nie traktował by tego poważnie. Tymczasem zdaniem niektórych na tym forum, Ukraina ma jakieś prawa do Przemyśla tylko z racji tego że jakiś świrnięty książę ruski, zresztą z pochodzenia Szwed czy inny Wiking (jak wiadomo Rurykowicze nie byli dynastią rdzennie słowiańską), ponad 1000 lat temu zajął to miasto. Przecież to jakieś kuriozum. Czyli nie liczy się kilkaset lat polskiej historii tego miasta, ani wola ludności i to poparta zbrojnym wystąpieniem w 1918r. przeciw ukraińskim agresorom (oprócz walk o Lwów w tym samym czasie toczyły się także walki o Przemyśl), tylko fakt że kiedyś, jakiś kniaź wlazł tam i je zajął? Jeżeli uznamy że Ukraina ma jakieś prawa do ziemi przemyskiej i sanockiej , to może ma też prawo np do Nowogrodu Wielkiego i Pskowa oraz całej Białorusi i kawałka Rosji bo to przecież także Ruś Kijowska? A może Kraków należy oddać Czechom, bo przecież należał do nich w X wieku?
anonim2014.03.10 7:54
@Genesis X A czy Lwów leży w ziemi sanockiej lub przemyskiej? Wielkie Morawy przyjęły chrzest w obrządku wschodnim? I co z tego.
anonim2014.03.10 8:59
Komu opłaca się konflikt na Ukrainie? http://votepush.com/p/0zzzLzukX--0
anonim2014.03.10 10:20
Dziennikarka serwisu fronda.pl zwróciła uwagę, że "w Polsce zaczęło się pojawiać coraz więcej prorosyjskich komentarzy, coraz więcej osób prezentuje takie stanowisko". Andrzej Zybertowicz nie ma wątpliwości: "Część tych komentarzy jest inspirowana przez Rosjan, czyli realizowana przez ich agenturę wpływu, a część to aktywność – używając języka Władimira Lenina – użytecznych idiotów. Reakcje ludzi niezdolnych do racjonalnego zdefiniowania polskiego interesu narodowego".
anonim2014.03.12 19:58
No, no ... Niezłą agitkę wysmażył "Portal Poświęcony". Widać liczy na frukta z PiS-uaru.