30.01.21, 19:08fot. vatican media

Polak w Papieskiej Komisji Biblijnej

25 stycznia 2021 roku Stolica Apostolska opublikowała listę nowych członków Papieskiej Komisji Biblijnej. Jest wśród nich Polak, ks. dr hab. Marcin Kowalski, pracownik naukowo-dydaktyczny sekcji biblijnej Wydziału Teologicznego KUL.

W sumie zostało mianowanych dziewięciu nowych członków tego gremium, z czego trzech to zakonnicy. Nowi członkowie pochodzą z ośrodków uniwersyteckich we Włoszech, Belgii, Hiszpanii, Polski, Słowacji i Szwajcarii.

Papieska Komisja Biblijna powstała w 1902 roku. Do życia powołał ją Papież Leon XII listem apostolskim „Vigilantiae studiique”. Papież Paweł VI zreformował ją w 1971 roku, wydając list apostolski motu proprio „Sedula cura”. Od tego czasu Komisja usytuowana jest przy Kongregacji Nauki Wiary, a każdorazowy jej prefekt jest jednocześnie przewodniczącym Komisji.

Papieska Komisja Biblijna spotyka się raz w roku fizycznie w Rzymie po Świętach Wielkanocnych. „Komisja podejmuje zadany temat na dane lata, zwykle jest to 5 lat. – podkreśla ks. Marcin Kowalski – W trakcie tych spotkań wypracowuje się formułę dokumentu, który ma opracowywać zadany problem”. Prace trwają tak naprawdę przez cały rok, członkowie komisji wymieniają się dokumentami, konsultują się między sobą. Specjaliści pracują w swoich dziedzinach, a następnie praca polega na połączeniu różnych metod i aspektów podjętego tematu.

Ks. Marcin Kowalski został zapytany przez rozgłośnię papieską o powstającym problemie „przesytu biblistów”. Jest coraz mniej powołań, być może dojdzie do łączenia seminariów, co wtedy będą robić bibliści wykładowcy:

W Polsce mamy ponad 300 biblistów i łatwo się domyślić, że niewielu z tej grupy uczy na uniwersytetach albo w seminariach duchownych. Wielu z tych biblistów zajmuje się także duszpasterstwem biblijnym, pracuje na parafiach, są proboszczami. Więc biblistyka jest bardzo wszechstronną dziedziną. Warto wciąż kształcić naszych biblistów; warto także z tego powodu, bo mówi się, że Biblia ma być duszą naszej teologii, nie tylko teoretycznej, ale także praktycznej więc i duszą duszpasterstwa to potrzeba nam także więcej dobrze wykształconych biblistów o zacięciu praktycznym. Takich inicjatyw, które wymagałyby ich obecności i gdzie wciąż ich potrzeba jest bardzo wiele. Mamy w Polsce Dzieło Biblijne, mamy różnego rodzaju szkoły biblijne, które powstają jak grzyby po deszczu. Jest także ogromne zapotrzebowanie na duszpasterstwo biblijne i trochę bardziej specjalistyczne, czyli już nie tylko ksiądz, który zna trochę Pismo Święte i wykłada je, ale rzeczywiście ktoś, kto studiował i jest do pewnego stopnia specjalistą.“

Ks. Marcin Kowalski, urodził się w 1977 roku w Kielcach. Jest kapłan diecezji kieleckiej i adiunktem przy katedrze Teologii Biblijnej i Proforystyki w Sekcji Nauk Biblijnych Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1996-2002 w Seminarium Kieleckim. W 2002 roku zdobył magisterium z teologii biblijnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. W tym samym roku otrzymał święcenia prezbiteratu w diecezji kieleckiej.

W latach 2003-2011 odbywał studia specjalistyczne na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W 2007 roku uzyskał licencjat z Pisma Świętego (‘We shall all be changed’ (1 Cor 15:51). Transformation of the Living at the Parousia of Christ. An Exegetico-Rhetorical Study of 1 Cor 15:50-57, pod kierunkiem ks. Jean-Noëla Aletti, SJ), a w roku 2011 doktorat z Pisma Świętego (Transforming Boasting of Self into Boasting in the Lord. The Development of the Pauline Periautologia in 2 Cor 10-13 in Light of the Programmatic Introduction of 2 Cor 10, również pod kierunkiem ks. Alettiego.

W 2019 roku uzyskał habilitację na Wydziale Teologii KULJPII (Usprawiedliwienie, dar nowego życia i Duch. Grecko-rzymski i żydowski charakter argumentacji Pawła w lekturze socjoretorycznej Rz 1–8).

 

Vaticannews.va/Eryk Gumulak SJ – Watykan

Komentarze

KleruchLeńNieróbPasożytWNajczystszejPostaci2021.01.30 21:55
Ludzie-pasożyty bytujące całe życie na jednej książce z bajkami. Doprawdy, już tasiemce mają więcej godności.
Patton2021.01.30 20:04
Ciekawe czemu Fronda przyciąga tylu zdegenerowanych trolli, którzy nic dobrego o drugim człowieku nie napiszą. Szatan posługuje się takimi zagubionymi biedakami i okazuje za ich pośrednictwem swoją bezsilność wobec DOBRA.
Po 11 ...2021.01.30 20:08
Też mnie to zastanawia. Myślę, ze ma to związek z brakami edukacyjnymi katolików.
Samokrytyzm jest OCZYSZCZAJĄCY!2021.01.30 20:50
Wypraktykowany w Czeka-NKWD-UB-KGB-SB i jest dalej doskonalony w Chinach, Korei Pln, Kubie i kilku skruszonych na tu na forum Frondy.
katolik2021.01.30 19:48
Kościół przypomina aby czytać Pismo Święte.
Bez przesady2021.01.30 19:29
słuchałem, czytałem jego wypociny... musi mieć znajomości bo "biblista" z niego niziutkich lotów
Aj, waj!... Przesadzasz!2021.01.30 23:43
To ty przesadzasz! !!!! Kimże ty jesteś, że masz czelność osądzać, tylko po słuchaniu...? Lepszy od niego nie jesteś, jak wiesz tylko tyle co słyszałeś...! Co sobą reprezentujesz, ???...! Nie popisałeś się................
Anonim2021.01.30 19:29
Po jego twarzy widać, ze jest jakiś nawiedzony i zwyczajnie dziwny. Ewidentne widać, ze w życiu nie miał kobiety a tacy najczęściej są pedofilami.
Po 11 ...2021.01.30 19:24
No chyba Marcin Kowalski nie pójdzie do antychrysta? Ratujmy go!!! Jakiś szturm modlitewny???
ZNÓW GŁUPICH SZUKASZ???2021.01.30 23:53
SPÓJRZ NA SIEBIE , TY NIM JESTEŚ! "Po 11" PISZESZ FARYZEUSZU O SZTURMIE ......!? PRZECIEŻ WIEMY KIM JESTEŚ, ATEISTO-ŻYDZIE -- I PEDOFILU...! Rżniesz głupa! ...Chcesz się modlić po naszemu?...OK! Ale musisz się przeżegnać najpierw...! Wiesz, że modli się do Boga i Maryi, z którymi walczysz!??? No co, spróbujesz???
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.01.30 19:22
wystarczy popatrzeć na mordę tego kleszego parcha by wiedzieć że to groźny pedofil!
Dobrze ci radzę Lechu o wielu nickach!2021.01.31 0:02
CO ty, durniu wypisujesz!? Po twoim nicku "kretynie..." widać, że już dawno nie myślisz rozumem! LECZ NOGI, BO NA ROZUM ZA PÓŹNO!