Dzięki opracowanemu przez rzeszowskich studentów wynalazkowi, osoby niepełnosprawne będą mogły sterować komputerami bez myszki i klawiatury. Wystarczy mimika twarzy, ruchy głowy oraz komendy głosowe. Projekt nosi nazwę „Face Controller”. Zespół rzeszowskich studentów zajął dzięki niemu pierwsze miejsce w polskiej edycji „Imagine Cup” w kategorii „Projekty Społeczne”. Jest to największy światowy konkurs technologiczny dla studentów, organizowany przez Microsoft.

System zakłada, że kursor po ekranie będzie można przesuwać za pomocą skinień głowy. Otwarcie ust zadziała jak kliknięcie myszką. Głos zastąpi klawiaturę.

System opracowany przez polskich studentów wykorzystuje dostępny na rynku czujnik ruchu, który jest powszechnie stosowany nawet w grach na konsole.

„Żeby wypuścić produkt na rynek, trzeba być pewnym, że to jest dokładnie to, do czego dążymy. Chociaż to, co zrobiliśmy już działa, staramy się udoskonalać projekt i sprawić, by nikt nie miał powodów do narzekania” – powiedział jeden ze studentów odpowiedzialnych za projekt.

pac/gość niedzielny