15.11.13, 15:36fot. melodi2/sxc.hu

Polska i Rosja muszą się pojednać

W wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" ks. Sawicki mówi, że "Kościoły Polski i Rosji chcą kontynuować zapoczątkowany przed rokiem wspólnym orędziem patriarchy Cyryla i abp. Józefa Michalika dialog. Rok temu zrobiliśmy fundament. Teraz czas na położenie kilku rzędów cegieł".

Ks. Doroteusz analizował również ostatnie wydarzenia w Polsce, m.in. spalenie budki strażniczej rosyjskiej ambasady w polsce, oraz atak na polską ambasadę w rosji: "Ostatnie wydarzenia w Warszawie oraz Moskwie pokazują, że na drodze tego dialogu jest sporo do zrobienia. Chcemy mówić o tym, że wzajemny dialog jest potrzebny. Przecież wszyscy żyjemy we wspólnym akwarium jakim jest Europa. Musimy budować wspólny fundament pewnych wartości".

Pod koniec listopada odbędzie się konferencja poświęcona właśnie kwestii dialogu i wspólnemu pojednaniu. Konferencja pt. „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji" odbędzie się w Warszawie. Biskup Wojciech Polak tak zachęca do wzięcia udziału w konferencji: "Rok temu wspólnym orędziem do narodów rosyjskiego i polskiego weszliśmy na pewną drogę. Nie osiągnęliśmy celu. I chcemy dalej tą drogą, ku pojednaniu podążać. Między innymi dlatego w naszym episkopacie została powołana specjalna grupa robocza ds. kontaktów z Kościołem prawosławnym w Rosji".

sm/Rzeczpospolita

Komentarze

anonim2013.11.15 16:56
+++ Ludziom wiary łatwiej się pojednać, gdyż uznają wspólnego Ojca, trudniej z tymi, którzy pojednanie widzą na zasadzie "umowy społecznej" @paweł nn. Trzymaj, mimo obaw, kciuki-bo warto.... :)
anonim2013.11.15 17:13
Dla mnie też nasi braci a i siostry Rosjanie i tak są przyjaciółmi, co nie przeszkadza dostrzegać, że ich Matuszka Rosija ma interesy różne od naszych i w egzekucji tych interesów nie waha się przed żadnym ciosem, jaki może osłabić nasze państwo.
anonim2013.11.15 17:36
"Rok temu wspólnym orędziem do narodów rosyjskiego i polskiego weszliśmy na pewną drogę. Nie osiągnęliśmy celu." I nie osiągniecie, niestety - nie da się pogodzić wody z ogniem. Idee są słuszne i piękne, ale.. trzeba by było oba narody najpierw skutecznie zewangelizować.
anonim2013.11.15 17:39
@THX1138: Endecja w przeciwieństwie do Sanacji zawsze była prorosyjska. Rewolucja bolszewicka zdezaktualizowała argumenty Endecji. Budkę policyjną spalili chuligani. Budka nie była własnością Rosjan i stała poza ambasadą. Spalenie budki pod ambasadą jest aktem wandalizmu, ale nie jest aktem politycznym. Jeśli coś uszkodzono na terenie ambasady, to znaczy, że policja nie dopełniła swoich obowiązków. I za to płemieł może wyrazić ubolewanie. W imieniu swoim i policji. Oraz wyrzucić pułkownika ministra Sienkiewicza na zbity kołtun, jeśli taka jego wola. Za spalenie polskiej budki - nie. Za całe zajście pod ambasadą winę ponosi stołeczna policja i chuligani. Z moich informacji wynika, że policja ustawiła się naprzeciw ambasady, zamiast przy niej. Palenie czegokolwiek pod ambasadą, odbieram jako wyraz niechęci. Ta niechęć do naszych wschodnich braci skądś się wzięła. Wiadomo o niej nie od dzisiaj. Reakcja pp premiera i Radosława S. jest niewspółmierna do zaistniałej sytuacji. Ale jakie Państwo, taka reakcja.
anonim2013.11.15 21:23
Jest to możliwe - tylko w PRAWDZIE.
anonim2013.11.15 21:42
Polska i Rosja muszą się pojednać. Ale najmniej zależy to od osób duchownych. Szczególnie, że w Rosji są na łańcuszku państwa. Niech Putin padnie na kolana i przeprasza za zbrodnie. Niech odda symbolicznej przecież wartości zbiory biblioteczne i muzealne. Obwód Królewiecki powinien być wystarczającym znakiem materialnym jego dobrej woli.