07.12.13, 14:19Fot. Piotr Drabik, Wikipedia

Polska Razem. Tak będzie nazywać się partia Gowina

W samo południe warszawskim centrum Expo rozpoczęła się konwencja nowej partii. Uczestniczy w niej około 1500 osób, w tym liderzy partii: Gowin, Paweł Kowal i Przemysław Wipler, John Godson i Jacek Żalek. Podczas konwencji przedstawiono nazwę nowej formacji, jej logo oraz zarys programu.

TPT


Poniżej podajemy deklaracje założycielską "Polski Razem"

 

 

Powołujemy do życia partię Polska Razem Jarosława Gowina, która stać będzie na straży wolności Narodu i praw obywateli. W trosce o przyszłość milionów ciężko pracujących Polaków będziemy działać na rzecz skutecznego i przyjaznego państwa. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie polskim rodzinom możliwości bogacenia się oraz odpowiedzialna troska o nasze wspólne dobro – Rzeczpospolitą.

 

Będziemy konsekwentnie działać na rzecz rozwoju gospodarczego Polski i wolnej konkurencji. Sprzeciwiamy się dalszej dyskryminacji polskich przedsiębiorców. Stworzymy warunki do budowy silnego, polskiego kapitału. Zlikwidujemy złe prawo, które utrudnia przedsiębiorcom tworzenie miejsc pracy, a pracownikom uniemożliwia bogacenie się i godne życie.

 

Podstawową komórką życia społecznego i gospodarczego jest rodzina. Zagwarantowanie praw, wolności i warunków rozwoju polskim rodzinom jest naszym najważniejszym zadaniem. Dobrobyt i szczęście rodzin jest gwarancją dobra Polski.

 

Jesteśmy częścią dumnego Narodu, który nie wstydzi się swojej tradycji i wiary. Dlatego będziemy prowadzić politykę zagraniczną na miarę ambicji ciężko pracujących na swoje utrzymanie Polaków oraz stać na straży cywilizacji europejskiej, której fundamentem jest Dekalog.

 

Politykę i rządzenie państwem traktujemy jako służbę, a nie przywilej. Domagamy się zwiększenia wpływu obywateli na życie publiczne. Będziemy konsekwentnie działać na rzecz wzmocnienia mechanizmów demokratycznych. Zagwarantujemy jawność i przejrzystość życia publicznego.

 

Powołując do życia naszą partię tworzymy dziś polityczną reprezentację szerokiego, oddolnego ruchu obywateli oczekujących dobrej zmiany w życiu publicznym: sprawnego państwa i uzdrowienia polskiej polityki z chorób niekompetencji, kolesiostwa i korupcji.

 

Powołujemy partię również po to, żeby przeciwstawić się polityce jałowych konfliktów, polityce dzielenia naszego Narodu na wrogie plemiona. Łączy nas przekonanie, że trzeba zasypać sztuczne podziały szkodzące dobru wspólnemu. Czas zacząć współpracować dla pomyślności Rzeczpospolitej.

 

Chcemy pełnej odpowiedzialności polityków przed obywatelami. Powołując do życia formację mającą trwale zmienić Polskie życie publiczne zobowiązujemy się, że:

 

  • nie zagłosujemy za powołaniem rządu, który nie przedstawi szczegółowego planu obniżenia podatków i obciążeń pracy,
  • nie zagłosujemy za powołaniem rządu, który nie przedstawi szczegółowego planu redukcji zatrudnienia w administracji centralnej,
  • nie zagłosujemy przeciwko referendum na wniosek obywateli,
  • nie zagłosujemy za dalszym ograniczeniem podmiotowości Polski w organizacjach międzynarodowych, jeżeli wcześniej do takiego glosowania nie zobowiążą nas obywatele w referendum,
  • nie wprowadzimy wśród naszych przedstawicieli dyscypliny partyjnej w głosowaniach światopoglądowych.


Komentarze

anonim2013.12.7 14:27
Matko Boska świat się wali. Redaktor Terlikowski donosi o powstaniu zastępów Szatana: Kowal - brat pedofila, Wipler - problemy alkoholowe i emocjonalne, Godson (niehc cię nie zwiedzie to niewinne nazwisko) - murzyn (gdzieś ty się nie mył). Świta się kończy łolabogaaaaaaaaaaa.
anonim2013.12.7 14:29
Polska Razem to szansa na koalicję z PISem i wywalenie wszystkich idiotycznych ustaw tuskomatołów i palikotowców!
anonim2013.12.7 14:32
Okręt tonie, to i szczury uciekają.
anonim2013.12.7 14:34
Proponuje frondzie moderatorow komentarzy W ten sposob podniesie sie poziom komentarzy Styl i poziom niektorych komentatorow odbiera chec uczestniczenia w dyskusji czy przedstawiania swojej opini. Jakis poziom kultury powinien byc tu zachowany bo inaczej odbiera sie powage autorowi artykulu sprawie jak i samej frondzie.
anonim2013.12.7 14:36
@mirra a co prawda boli?
anonim2013.12.7 14:42
Program bardzo dobry! Ale polityka to nie tylko program. W polityce trzeba także umieć zyskać głosy wyborców na tyle liczne aby można było ten program realizować. Jak na razie jest tylko program... A co z głosami..?
anonim2013.12.7 15:11
Marek22 Różnić mogą się sposobem prowadzenia polityki. Ale jak na razie to są tylko spekulacje. Partia, żeby zaistnieć politycznie musi zyskać głosy, żeby zyskać głosy musi wejść w konkretne układy: medialne, biznesowe, finansowe. A tam reguły są już jasno określone od co najmniej ćwierć wieku. Ale pożyjemy, zobaczymy. Na razie są tylko pięknie brzmiące deklaracje. Jak pójdzie praktyczna realizacja owych deklaracji? To się dopiero okaże.
anonim2013.12.7 15:25
Marek22 Wyborców w Polsce łapie się głównie na "wyborczą kiełbasę" Skąd wziąć "wyborcza kiełbasę"? "Wyborczą kiełbasę" dostaje się od tych co płacą "kasą". Kto płaci..? Płacą ci co maja w tym interes aby mieć " własnych"polityków. Ot! I cała polityka! Ale ciekawe są te zapisy programu: "-nie zagłosujemy za powołaniem rządu, który nie przedstawi szczegółowego planu obniżenia podatków i obciążeń pracy, -nie zagłosujemy za powołaniem rządu, który nie przedstawi szczegółowego planu redukcji zatrudnienia w administracji centralnej, -nie zagłosujemy przeciwko referendum na wniosek obywateli, -nie zagłosujemy za dalszym ograniczeniem podmiotowości Polski w organizacjach międzynarodowych, jeżeli wcześniej do takiego glosowania nie zobowiążą nas obywatele w referendum, -nie wprowadzimy wśród naszych przedstawicieli dyscypliny partyjnej w głosowaniach światopoglądowych." Ciekawe jest to, że tu jest mowa o tym czego oni robić nie będą a nie mowa o tym co robić będą. To jest naprawdę całkiem niegłupie spojrzenie na politykę. Nie robić w dzisiejszej polityce świństw, to jest naprawdę nietuzinkowy wyczyn.
anonim2013.12.7 15:30
Ten program uważam do przyjęcia dla przeciętnego Polaka i chrześcijanina. Większośc punktów jest dośc łatwa w realizacji i nie wymaga nakładów budżetowych. Są szansą dla poprawy funkcjonowania Państwa i poprawy samopoczucia obywateli. Obecność Godsona też daje nadzieje na konsekwentne wdrażanie programu. Szanuję go. Żyje wiarą publicznie wyznawaną, choć chyba nie katolicką.
anonim2013.12.7 15:37
@Gandalf: "Ciekawe jest to, że tu jest mowa o tym czego oni robić nie będą a nie mowa o tym co robić będą. To jest naprawdę całkiem niegłupie spojrzenie na politykę. Nie robić w dzisiejszej polityce świństw, to jest naprawdę nietuzinkowy wyczyn". Tak, primum non nocere! - to po prostu nie przeszkadzać obywatelom mądrze gospodarować i mądrze żyć! O tym politycy najczęściej zapominają, chcąc się na Polsce raczej tylko nachapać!
anonim2013.12.7 15:38
Atimeres Jeżeli tej program okaże się nie do przyjęcia przez potentatów medialnych, finansowych i gospodarczych, to Polacy mogą go sobie "przyjmować" do woli. Żadnego wpływu na realną politykę to raczej nie będzie miało.
anonim2013.12.7 15:44
Atimeres Widzisz, problem Polaków polega na tym, że zawsze można ich wykorzystać do takich czy innych politycznych i ekonomicznych szwindlów. Niepodległe państwo polskie mogłoby bronić swojego narodu przed takimi szwindlami. Tyle tylko, że na tych szwindlach robi się bardzo dobre i bardzo duże interesy! Myślisz że ci którzy takie interesy robią, zgodzą się łatwo na jakąś samodzielną politykę prowadzoną przez polskich polityków w interesie polskich obywateli..? Nie bądź naiwny! Oni nigdy się na to nie zgodzą.. Dlatego uważam, że widoki na przyszłość partii Gowina są raczej bardzo mroczne..
anonim2013.12.7 15:52
Chciałbym by udało im sie zaistniec w polityce ale bądżmy szczerzy Gowin nawet bedąc ministrem nie był w stanie przebic sie przez chore układy i poprawnosc polityczną.Tutaj pewne układy są juz okreslone od dłuzszego czasu i reszta moze tylko bic głową w mur...
anonim2013.12.7 16:16
ciekawa partia, może będzie alternatywa dla PO i PiSu
anonim2013.12.7 16:20
Mój głos maja.
anonim2013.12.7 16:27
13 Ciekawa powiadasz..? Oni maja tylko "ladny" program" i "ładne" twarze "ładnych" polityków. W istocie będzie jednak tak, że partia Gowina odbierze głosy PISowi, nawet tylko tych kilka procent których może zabraknąć Kaczyńskiemu do samodzielnych rządów. Tym samym partia Gowina uniemożliwi "PISowi dokonania w Polsce politycznego "przewrotu" i przyczyni się do pozostania przy władzy polityków PO w sojuszu z PSL, SLD i kto się tam jeszcze nadarzy. Z czysto politycznego punktu widzenia ta partia przedłuży tylko rządy tych środowisk którą rządzą Polską obecnie. Tak dokładnie działa polityka. Pięknymi programami i pięknymi buziami, pięknych polityków wyborów się nie wygrywa. Pozdrawiam.
anonim2013.12.7 16:54
Panie Gowin : w waszym przypadku polityka to nie Patriotyzm - jesteście esbecką odnogą schetyny.
anonim2013.12.7 17:04
OZ Nie wiem czy Gowin jest jakąś ubecką odnogą .. Ale "pożytecznym idiotą" może okazać się na pewno.. Każdy kto utrudnia objęcie władzy przez PIS głosząc piękne hasła takim idiotą się staje.. No chyba że wyrośnie na jakąś potężną siłę polityczną.. ale do tego Gowinowi jeszcze baaardzo, baaaardzo daleko. Ja tu wcale nie mówię że objęcie przez PIS samodzielnych rządów zbawi Polskę.. ja tylko pokazuję mechanizmy polityki.. To co robi Gowin to jest jedna sprawa.. i to jak Gowina wykorzystają inni jest zupełnie inną sprawą
anonim2013.12.7 17:12
Co by o nich nie mówić to to jest najlepsza partia (programowo) dla katolika! Wraz z postawieniem na rodzine, solidarność, tradycje i wolny rynek jest to partia o wiele bliższa sumieniu katolika niż PIS który zszedł w strone socjalistycznej herezji (marksizmu gospodarczego). No i te słowa z programu są super: "-nie zagłosujemy za powołaniem rządu, który nie przedstawi szczegółowego planu obniżenia podatków i obciążeń pracy" Tylko obniżając podatki można zmniejszyć bezrobocie. Tylko obniżając podatki można walczyć z niżem demograficznym. Wygląda na to że Gowin to jedyny, po Korwinie, polityk znający się na gospodarce.
anonim2013.12.7 17:26
Marek22 PIS ma zerową zdolność koalicyjną nie tyle dlatego że nikt z tą partią nie chce współpracować. Ta zerowa zdolność koalicyjna w dużej mierze wynika z niezdolności PISu do zawierania jakichś koalicji. Jeżeli PIS zawiera koalicję, to tylko po to by całkowicie podporządkować sobie koalicjanta a nie po to,zeby go traktowac poważnie. Owszem program PISu i PR jest bardzo podobny (nie uważam że program PISu to jakiś "socjalizm" jak sądzą "zaczadzeni" Korwinem Mikke wyznawcy tego pajaca). Dlatego na płaszczyźnie programowej współpraca między PIS a PR jest zupełnie możliwa. Przeszkodą są jednak ambicje przywódców oraz sam sposób prowadzenia polityki. Gowin na Macierewicza nigdy się nie zgodzi.
anonim2013.12.7 17:30
Grund Jesteś podwójnie naiwny: Po pierwsze dlatego, że uważasz że wybory wygrywa się hasłami i programami. Po drugie dlatego, że uważasz że PIS realizuje jakiś program socjalistyczny. Znam doskonale wypowiedzi Korwina Mikke, wiem że one świetnie się sprzedają ale wiem tez że to są poglądy pajaca a nie poglądy znawcy tematów na jakie ten pan się wypowiada.
anonim2013.12.7 17:39
Bardzo zgrabnie przygotowana kampania marketingowa produktu pod nazwą "Jarek Gowin und kolegen", jak na szefa wydawnictwa przystało. Termin: wybory do parlamentu EU- 6-7 miesiecy. Nowa partia będzie budziła ciekawość mediów (bez kosztów) jakieś 3-4 miesiące, potem już tylko trzeba wydrukowac ulotki wyborcze. O struktury nikt nie będzie pytał. Co ciekawe zwolennicy przechodzą płynnie nad wyborami do samorządów. Partia "Jarek Gowin und kolegen" nie będzie się użerać w sprawach szkolnych i szpitalnych. Do fazy początkowej wystarczą oklepane hasła jak wyżej. Pan Gowin jest od 2005 r. parlamentarzystą, w tym większość czasu w partii rządzącej, Przez jakiś rok byl ministrem sprawiedliwości. I skoro "partia matka" ubrudziła się dla zachowania władzy nieco zbyt widocznie, wycieramy swoją obecność gumką i "od nowa Polska Ludowa". To trwa już 23 lata. Nie wiem jak inni wyborcy, ale ja mam wrażenie, że ktoś chce mnie robić w konia. Taka PO tylko po liftingu i odnowie biologicznej. A PO dzisiaj to PZPR po operacji plastycznej.
anonim2013.12.7 17:43
Pociągnę temat dalej: Połączenie rozsądnego liberalizmu gospodarczego (w wydaniu Gowina) z rozsądnym interwencjonizmem państwowym (w wydaniu Kaczyńskiego) przy wspólnym dla obu polityków przywiązaniu do tradycyjnych wartości narodowych i patriotycznych, to byłby naprawdę bardzo dobry dla Polski sojusz. Ale jak znam życie, to nic z tego nie będzie.. Kaczyński i Gowin to są jednak bardzo odmienne style prowadzenia polityki.. Chociaż... zobaczymy jak będzie..
anonim2013.12.7 17:45
lelek patrząc realistycznie jest dokładnie tak jak piszesz.. ale powiadam: pożyjemy zobaczymy..
anonim2013.12.7 17:47
Ta partia jest tym czym było PO o skompromitowaniu Unii Wolności. Czyli jest to zmiana, która ma zapewnić to żeby nic się nie zmieniło. Już wkrótce media zaczną gloryfikować te nowa partię. "Grupa trzymająca" władzę ma nowego lidera dla Polski.
anonim2013.12.7 17:57
gregg Taki wariant też jest możliwy ale mało prawdopodobny. Tu raczej chodzi tylko o jakiś "wystrzał" w powietrze dla odwrócenia uwagi.. Nie sądzę aby tej partii udało się odnieść jakiś znaczący sukces.. ale mówię: co będzie to dopiero czas pokaże. Jak na razie: dziś w telewizji mówią tylko o Ksawerym, o Gowinie prawie zupełna cisza..
anonim2013.12.7 18:14
Na prawdę wierzycie, że PiS może samodzielnie rządzić? Ma za dużo elektoratu negatywnego. Wg mnie nie ma na to szans, a taka sytuacja graniczy z cudem. Pozostaje koalicja z jakąś nową partia, bo te obecne raczej nie będą skłonne do współpracy z PiS-em. Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Jeszcze żadnej partii w Polsce nie udało się samodzielnie rządzić. Myślę, że Partia Gowina zabrałaby też trochę głosów wyborcom PO, którzy się zniechęcili do głosowania i gdyby udało jej się dostać do sejmu, to możliwa byłaby koalicja. Wg mnie głosy PiS-owi zabiera SP, albo PJN, Gowin to trochę inny elektorat, tak mi się zdaję.
anonim2013.12.7 18:24
PO bis.
anonim2013.12.7 18:28
@Marek22 Już PO i reżimowe media się postarają, żeby frekwencja była w miarę wysoka zachęcając i podając jej wysokość w dniu głosowania. Nadal uważam, że jest mała szansa na samodzielne rządzenie. Oby weszła jakaś nowa partia, bo PiS i tak nic nie zrobi jak wygra, poza rozpisaniem nowych wyborów.
anonim2013.12.7 18:32
@Marek22 Wystarczy, że postraszą PiS-em i ludzie zmobilizują się częściowo i zagłosują na "mniejsze zło".
anonim2013.12.7 18:34
czytlenik, Mam tutaj poglądy bardzo podobne do Marka22. Samodzielne rządy PISu nie są tak niemożliwe jakby się to mogło wydawać. Ale do końca przewidzieć się tego nie da. Aktualne badania wskazują raczej na to, że partia Gowina raczej odbiera głosy PISowi niż Platformie. W tym kontekście partia Gowina osłabia PIS (który nie ma zdolności koalicyjnej) i wzmacnia PO (która wejdzie w koalicję z każdym kto zapewni jej zachowanie zbliżonego do obecnego wpływu na władzę).
anonim2013.12.7 18:38
@Marek22 A takie straszenie PiS-em jeszcze cały czas działa. Mieliśmy przykład w czasie referendum warszawskiego. Z moich rozmów z innymi ludźmi zniechęconymi do Platformy wynika, że bardziej byliby skłonni zagłosować na Partię Gowina niż na PiS. Myślę, że jeśli mieliby zagłosować na PiS to woleliby wcale nie iść na wybory. Takie jest niestety negatywne nastawienie. Więc twierdzenie, że Gowin zabiera PiS-owi głosy jest chyba nie do końca prawdziwe.
anonim2013.12.7 18:43
@Gandalf Oczywiście, że jest możliwe. Właściwie wszystko się może wydarzyć, ale lepiej mieć jakiś inny plan, niż liczyć na to, że jako jedynej partii po 89 roku uda się samodzielnie rządzić. Wg mnie na PiS głosuje ciągle tyle samo osób, a te wahania wyników w badaniach zależą od tego w jaki sposób są one liczone i czy jacyś wyborcy PO jednak zdecydują się na nich zagłosować. Gowin może zmobilizować tych wahających się właśnie, bo jak wiemy wyborcy PiS raczej są zdecydowani. No mamy inne zdania, a jak będzie czas pokaże. Oby PO nie rządziło, a Palikociarni wcale nie było w parlamencie.
anonim2013.12.7 18:45
@Gandalf Troszkę niejasno się wyraziłem. Ci wahający się to osoby, które raz chcą, a raz nie chcą głosować na PO.
anonim2013.12.7 23:18
Nie wiem o co tyle hałasu. PIS dla chrześcijanina jest nie do przyjęcia. Jezus nigdy nie szedł na układy, a tu Jarek i koledzy opowiedzieli się za aborcją (czyli mordowaniem nienarodzonych) głosując za utrzymaniem obecnego kompromisu aborcyjnego wtedy Marek Jurek miał honor zagłosować zgodnie z sumieniem. Dodatkowo Jarek prowadza się z banderowcami, dla których mordowanie Polaków w czasie rzezi wołyńskiej to był zaszczyt. Należy zastanowić się gdzie jest sumienie głosujących na Kaczyńskiego i PIS?
anonim2013.12.7 23:32
Powiem tak: Nikt może mieć pewności jaka będzie przyszłość nowej partii pod przywództwem Gowina. Każdy natomiast może mieć pewność co do tego, że wpisy AirWolfa oraz Wojciecha Polaka w tym wątku to są wpisy ludzi kompletnie oderwanych od rzeczywistości.
anonim2013.12.7 23:46
dyżurni obrońcy xxxxxxx w akcji ;) Ja wolę głosować zgodnie z sumieniem, bo wtedy jestem wolny. Jak ktoś woli zabijać sumienie, w imię chłodnej kalkulacji głosując na popierajacych ukraińskich zbrodniarzy którzy zabijali Polaków czy obrońcow aborcji to droga wolna. Wolę wybierać w wolności i zgodnoe z sumoeniem, niż dyskutować z trolami frondowymi, którzy poza obrażaniem adwersarzy nie mają nic do powiedzenia.
anonim2013.12.7 23:59
@Airwolf ignoruj trole ... we wszelkich odmianach :)
anonim2013.12.8 0:18
Wojciech Polak, Czy ktoś Ci tu zabrania głosować zgodnie ze swoim sumieniem..? Głosuj sobie zgodnie ze swoim sumieniem nawet na Kubusia Puchatka. Masz do tego pełne prawo..! Jeżeli jednak rozmowa dotyczy polityki i jest prowadzona właśnie w duchu chłodnej analizy, to wybacz.. ale każda wypowiedź utrzymana w duchu rozmowy o Kubusiu Puchatku będzie przeze mnie oceniona jako wypowiedź człowieka oderwanego od rzeczywistości.. I to nie ma nic wspólnego z sumieniem.. Ty jesteś po prostu strasznie nawiedzony naiwniak i nie ma w tym stwierdzeniu niczego obraźliwego. Pozdrawiam.
anonim2013.12.8 0:35
AirWolf Za mało znasz poglądy Gandalfa biedaku.. Jeśli Ty uważasz, że Gandalf uważa PIS za jakąś partię katolicką, to słusznie uważasz Gandalfa za idiotę. Tyle tylko że Gandalf nie jest takim idiotą jak Ty jesteś i dlatego Gandalf żadnej absolutnie partii nie uważa za katolicką. Poniał ? Co do tego czy PIS jest partią socjalistyczną czy nie, to pogadamy jak trochę zmądrzejesz, nabierzesz wiedzy, rozsądku i doświadczenia. Ile Ty masz lat dzieciaku..?
anonim2013.12.8 0:38
@Airwolf co do PIS pełna zgoda. Co do Gandalfa to mam swoje zdanie ;)
anonim2013.12.8 1:20
Wojciech Polak Uważasz że Gandalf jest trollem? Otóż młody człowieku: starsi użytkownicy Frondy pamiętają czasy kiedy Gandalf kasował na Frondzie wpisy takich jak Ty naiwniaczków. Dawne to czasy były i chyba dobrze że się skończyły.. Pozdrawiam młody człowieku..
anonim2013.12.8 1:47
AirWolf Dopóki się tu nie pojawiłeś nie było we wpisach Gandalfa prawie żadnej wypowiedzi ad personam.. cytuję: "Ty to masz poczucie humoru. Rzeczywistość jest jednak taka, że gospodarka tam działa najlepiej, gdzie państwo się do niej nie wp###dala." Wiesz czyje to są słowa? Uważasz że nie ma w nich żadnych odniesień ad personam..? Uważasz że wyrażony w nich pogląd na gospodarkę jest prawidłowy..? Znasz takie państwo na świecie, choćby jedno, w którym owo państwo absolutnie nie wtrąca się do gospodarki? Mam nadzieję, że rozumiesz co znaczy słowo: "absolutnie". Interwencjonizm państwowy, prowadzony chociażby przez taką a nie inną politykę podatkową, jest niemożliwy do wyeliminowania w żadnym normalnym państwie. Pytanie dotyczy zawsze skali owego interwencjonizmu. Jeżeli ktoś pisze o umiarkowanym interwencjonizmie, to zawsze jest to temat do dyskusji o skali owego umiarkowania. Tylko skończone tępaki widzą politykę i gospodarkę poprzez pryzmat absolutyzacji w rodzaju: "Państwo ma się nie wp###dalać w gospodarkę." Zatem, tępaku, moje nazwanie Twojej wypowiedzi "idiotyczną" jest jak najbardziej uzasadnione i nie jest głosem ad personam ale jest głosem jak najbardziej ad meritum.
anonim2013.12.8 2:13
AirWolf Dokształć się biedaku przynajmniej z takich źródeł jak nie dysponujesz lepszymi: http://pl.wikipedia.org/wiki/Interwencjonizm_państwowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Liberalizm_gospodarczy http://pl.wikipedia.org/wiki/Neoliberalizm Wygooglaj sobie jeszcze, jak potrafisz, parę solidnych artykułów naukowych na temat związków jakie zachodzą pomiędzy neoliberalizmem a światowym kryzysem gospodarczym. Materiałów naprawdę jest sporo. Poczytaj, pomyśl i więcej takich farmazonów jakie farmazonisz nie farmazoń. Jasne..?
anonim2013.12.8 9:25
W hasłach programowych Polski Razem dopatrzyłem się pewnej sprzeczności. Ta sprzeczność występuje w deklaracjach niemal wszystkich politopoprawnych partii politycznych. O co chodzi? Już wyjaśniam: Z jednej strony ta partia głosi hasła o charakterze ewidentnie światopoglądowym: "Podstawową komórką życia społecznego i gospodarczego jest rodzina. (...) Zagwarantowanie praw, wolności i warunków rozwoju polskim rodzinom jest naszym najważniejszym zadaniem. Jesteśmy częścią dumnego Narodu, który nie wstydzi się swojej tradycji i wiary. Dlatego będziemy (...) stać na straży cywilizacji europejskiej, której fundamentem jest Dekalog." a z drugiej strony twierdzi: "nie wprowadzimy wśród naszych przedstawicieli dyscypliny partyjnej w głosowaniach światopoglądowych." Zatem jak to jest? Z jednej strony wpisujecie w swój program obronę tak jednoznacznie określonych pod względem światopoglądowym wartości jak: naród, rodzina, tradycja, wiara, Dekalog a z drugiej strony piszecie, że nie będziecie wprowadzali żadnej dyscypliny partyjnej wtedy gdy trzeba będzie tych wartości bronić? Ta sprzeczność jest o tyle zasadna, w sytuacji w której istnieją poważne siły polityczne i właśnie światopoglądowe, które takie wartości jak rodzina, tradycja, wiara, kultura ostro zwalczają. Ja zatem zamierzacie skutecznie bronić owych wartości bez zachowania w tych sprawach dyscypliny we własnych szeregach..? Ja rozumiem że jak jakaś partia jasno określona pod względem światopoglądowym dochodzi do władzy, to musi w sprawowaniu tej władzy liczyć się z tymi obywatelami, którzy światopoglądu jaki podziela ta partia nie podzielają. Stąd żadna partia nie może takim obywatelom odmawiać prawa do zrzeszania się, wolności słowa ecc. nawet wtedy jeśli to może doprowadzić do utraty władzy przez tę partię. Takie są żelazne reguły demokracji. Jednakże jeśli jakaś partia dochodzi do władzy głosząc określone wartości natury światopoglądowej a potem po dojściu do władzy ta partia przestaje tych wartości bronić albo pozwala swoim przedstawicielom na to by oni tych wartości nie bronili, to niestety taka partia traci wiarygodność już na wstępie.
anonim2013.12.8 9:47
@Gandalf. Twoje wpisy są na poziomie Meraka. Nie ma znaczenia ile masz lat. Jeśli dużo to tylko dowód, że na starość też może paść na głowę.
anonim2013.12.8 9:52
Wojciech Polak Dzięki za arcymerytoryczny wpis pozbawiony jakichkolwiek odniesień ad personam. Nic dodać nic ująć.
anonim2013.12.8 10:15
@Gandlaf uzę się od najlepszych ;)
anonim2013.12.8 10:22
Wojciech Polak, Powiem nawet więcej: w przyswajaniu sobie absurdów jesteś także najlepszym uczniem w swoje klasie. :)
anonim2013.12.8 10:32
@Czyli jednak Ci się rzuciło na stare lata. Ciekawe co powiesz Jezusowi jak zapyta czemu zamieniłeś sumienie na polityczną kalkulację (to pytanie retoryczne... odpowiesz na nie za jakiś czas)?
anonim2013.12.8 13:49
Wojciechu Polaku Ciekawość to jest pierwszy stopień do piekła... Natomiast głupota ma to do siebie że jako "lżejsza" od powietrza, każdego głupca wynosi aż do "nieba".. Czytając Twoje wpisy nabywam coraz większej pewności, że Ty jesteś już chyba w "siódmym niebie"... ale lewituj aniołku dalej.. lewituj :)
anonim2013.12.8 17:37
AirWolf Podając Ci te cytaty nie czynię się ekspertem z dziedziny ekonomii. Pokazałem Ci przy ich pomocy jak niedojrzałe są Twoje wypowiedzi. W tych słownikowych opracowania piszą zarówno o negatywnych skutkach skrajnego interwencjonizmu jak i o negatywnych skutkach skrajnego liberalizmu czy neoliberalizmu gospodarczego. Twoja wypowiedź poza tym że była wulgarna trąciła właśnie poglądami skrajnymi a zatem w każdym przypadku szkodliwymi. Dojrzały pod względem intelektualnym człowiek wie że nie ma żadnego normalnego państwa, które w jakiś sposób nie "interweniowałoby" w gospodarkę (chociażby przez system fiskalny i finansowy jaki obwiązuje w danym państwie) i nie ma też żadnego państwa w którym nie byłoby żadnych regulacji ustalanych w drodze wolnorynkowej konkurencji. Najlepiej funkcjonują te państwa, w których działania państwa i działania tzw. "wolnego rynku" są najlepiej skoordynowane w odniesieniu do interesów obywateli owego państwa. Teraz widzisz jakim jesteś dzieciakiem..?
anonim2013.12.8 21:17
AirWolf Wyraziłeś się w sposób wystarczająco chamski, idiotyczny i arogancki aby Ci to wykazać i to uczyniłem. Powtarzam: Nie ma takiego kraju, w którym państwo nie ingeruje w ogóle w gospodarkę. Sam system podatkowy bez którego nie ma państwa jest zawsze jakąś ingerencją w gospodarkę. Tak samo nie ma państwa w którym nie byłoby w ogóle wolnego rynku. Nawet w demoludach jakieś elementy wolnego rynku istniały. Odniosłeś się w chamski i ordynarny sposób do mojego wpisu, w którym zwróciłem uwagę tylko na to, że współpraca polityków opowiadających się za umiarkowanym interwencjonizmem państwowym z politykami opowiadającymi się za rozumnym liberalizmem gospodarczym jest zawsze czymś korzystnym i potrzebnym. Ja napisałem tyle i tylko tyle. Ty zaś wyskoczyłeś z jakąś, powtarzam chamską i ordynarną krytyką tej mojej wypowiedzi. Teraz podajesz jakieś przykłady, które nic kompletnie do dyskusji nie wnoszą. Istotne, jest to żebyś zrozumiał tłuku jeden, że żadna skrajność w polityce nie przynosi dobrych efektów. Jak to zrozumiesz, to przeproś Gandalfa za swoją arogancję tudzież swoje chamstwo i dyskusja jest zamknięta.
anonim2013.12.8 23:06
AirWolf Nazywanie idioty idiotą nie jest chamstwem tylko jest mówieniem komuś takiej prawdy na jaką ten ktoś zasługuje. To po pierwsze. Po drugie: chamstwo bezdyskusyjnie pojawia się tam, gdzie ktoś zamiast wyrazić swoja myśl na dany temat cywilizowanymi słowami ucieka się do wulgaryzmów typu: "państwo wp####la się w gospodarkę". Tego rodzaju nazewnictwo w zastępstwie takich na przykład pojęć jak interwencjonizm państwowy czy neoliberalizm gospodarczy są właśnie klasycznym przejawem chamstwa i prostactwa. Zwłaszcza jeżeli przy pomocy tego rodzaju "precyzji lingwistycznej" chce się zaoponować przeciwko tezie interlokutora. Zrozumiałeś smarkaczu..?
anonim2013.12.8 23:09
AirWolf I jeszcze jedna uwaga: Idiotyzm nie jest niczym innym jak jedną z form "myślenia inaczej". Zatem jeśli Ty sam siebie uważasz za "myślącego inaczej" to nie dziw się że Twoje "myślenie inaczej" często gęsto samo utożsamia się z idiotyzmem.
anonim2013.12.9 4:24
AirWolf Jakie wycieczki osobiste..? Tu o "myśleniu inaczej" tylko było .. :D :D :D
anonim2013.12.9 13:42
AirWolf Przepraszam Cię bardzo, ale to nie jest moja wina, że ja myślę prawidłowo a Ty myślisz tylko "inaczej". :D :D :D