16.04.20, 13:15Fot. Tymon Markowski (MSZ)

Polska wspiera Hiszpanię w walce z koronawirusem. Przekazano 20 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego

W ostatnich tygodniach Hiszpania w szczególnie tragiczny sposób doświadcza skutków pandemii COVID-19. Informacje napływające z tego kraju na temat wielu ofiar koronawirusa, także śmiertelnych, przyjmujemy ze smutkiem i głębokim żalem. Wysiłki władz oraz determinacja i zaangażowanie hiszpańskich służb medycznych w ratowanie życia i zdrowia obywateli zasługują na wysokie uznanie i partnerskie wsparcie.

W tej nadzwyczajnej sytuacji, w geście przyjaźni i solidarności, pomoc rządu Rzeczypospolitej Polskiej dostarczona przez polską spółkę skarbu państwa Polfa Tarchomin S.A. została ofiarowana Ministerstwu Zdrowia, Spraw Konsumenckich i Opieki Społecznej Królestwa Hiszpanii. W czwartek 16 kwietnia br. transport z darem 20 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego Trisept Complex wyruszy drogą lądową do Hiszpanii.

W uroczystości przekazania pomocy wzięli udział, po stronie polskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki i członek zarządu spółki skarbu państwa Polfa Tarchomin S.A. Arkadiusz Ziarko, reprezentujący prezesa zarządu Jarosława Króla, oraz, po stronie hiszpańskiej, ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama.

Polskę i Hiszpanię łączą wieloletnie i tradycyjnie serdeczne relacje. Oba kraje są sojusznikami w UE i NATO. Ufamy, że po zakończeniu pandemii dwustronny dialog polityczny z Hiszpanią będzie jeszcze bardziej intensywny, a współpraca gospodarcza, kulturalna i naukowa nabierze większej dynamiki. Wierzymy, że kontakty między naszymi społeczeństwami będą częste i wzajemnie nas wzbogacające.

Pomoc dla Hiszpanii była również konsultowana w ramach NATO-wskiego mechanizmu Euroatlantyckiego Ośrodka Koordynacji Reagowania w Przypadku Katastrof (EADRCC).

gov.pl/web/dyplomacja

Komentarze

cati2020.04.16 19:14
Nie liczylbym na zadne relacje panstwowe. W Hiszpani zadza komunisci, nienawidzacy PiS. A i te 20 tys litrow to zenada… dla kogo ten cytk?
Chcesz sie na SZYBKI SEKS BEZ ZADNYCH ZOBOW2020.04.16 14:36
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! www.lexlale.eu ======================= Tysiące Kobiet czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
Po 11, NIE BĄDŹ OBOJĘTNY2020.04.16 13:34
Przekazano 20 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego??? Ale czy to, nie daj Boże, nie wpłynie na dostępność naszego 40% napoju narodowego?
Marian2020.04.16 13:54
Nie! Jest przecież cukier,zacier można robić.
katolicka kretynizacja polski2020.04.16 13:29
oczywiście głupi PiSior z łapskami bez rękawiczek
Andrzej2020.04.16 14:35
SZKODA NA CIEBIE SZCZYN ŚMIECIU.