05.11.14, 15:14fot.YouTube (print screen)

Radzieckie symbole usunięte z pomnika w Małopolsce

Kilka organizacji niepodległościowych z Nowego Sącza zadeklarowało, że w wypadku braku reakcji wojewody same zdemontują monument. 

Ich przedstawiciele wezwali do działania parlamentarzystów z Nowosądecczyzny.

Środowiska patriotyczne i niepodległościowe z Małopolski i Śląska na najbliższą niedzielę 9 listopada zaplanowały w Nowym Sączu więc. „Prosimy wszystkich uczestników tej manifestacji o zabranie ze sobą łomów, młotów i innych narzędzi do usuwania tego rodzaju śmieci. Naszym symbolicznym zachowaniem pokażemy wolę najważniejszego suwerena, czyli narodu, do życia w kraju wolnym od pomników okupanta. Powinien być on jak najszybciej zlikwidowany lub przeniesiony na cmentarz komunalny” – czytamy w piśmie sygnowanym przez dr. Jerzego Bukowskiego, rzecznika Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.  

Organizatorzy zwracają uwagę, że uchwałę o usunięciu tego komunistycznego reliktu podjęła Rada Miasta Nowego Sącza już w lutym 1992 r., ale do tej pory nie została ona wykonana.
 
Na ten apel grup niepodległościowych zareagował wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.
 
„31 października 2014 roku spotkałem się z organizatorami zamierzonej na 9 listopada 2014 roku demonstracji pod pomnikiem przy mogile żołnierzy Armii Czerwonej przy Al. Wolności w Nowym Sączu. Moi rozmówcy oświadczyli, że uczestnicy demonstracji doprowadzą do usunięcia symboli sowieckich na pomniku przy Al. Wolności, przy użyciu stosownych narzędzi takich jak młotki, łomy, kilofy. Po rozmowie z prezydentem miasta Ryszardem Nowakiem, zwróciłem się do Wojewody Małopolskiego o wyrażenie zgody na demontaż płaskorzeźby i zatarcie innych symboli sowieckich na pomniku w dniu 5 listopada 2014 roku” – pisze w oświadczeniu wiceprezydent.

Gwiżdż zaznaczył, że zakres planowanych działań jest zgodny z wyrażoną na piśmie wolą Rady Ochrony Walk i Męczeństwa i nie godzi w stosunki polsko-rosyjskie.

„W konsekwencji z pomnika zostały usunięte symbole świadczące o sowieckiej dominacji nad Polską. Zdemontowana płaskorzeźba, zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego, została zdeponowana w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu” - czytamy na dts24.pl.

 ed/Dts24.pl, Gazeta Polska Codziennie

Komentarze

anonim2014.11.6 6:08
Popieram. Ale zeby może tak skutecznie zajęto się likwidacją bezrobocia i nędzy w Małopolsce ????- Trudne- Prawda ?