14.10.21, 15:54Fot. screenshot - YouTube (jablonec online)

,,Potrzebujemy porozumienia z Polską’’. Poseł ODS o sprawie Turowa

W rozmowie z Polską Agencją Prasową poseł Petr Beitl z partii ODS, która najpewniej będzie współtworzyć nowy czeski rząd podkreśla, że obie strony potrzebują porozumienia ws. Turowa. Wskazując na współpracę z PiS w PE działacze ODS zapewniają, że ich formacja lepiej od gabinetu Babisza pokieruje sprawą.

Czeski polityk ubolewa nad faktem, że Turów stał się problemem międzynarodowym. W jego ocenie porozumienie powinno zostać osiągnięte na poziomie marszałków lub gmin.

- „Nie podoba mi się, że problem Turowa doszedł do takiego stadium, że jest rozwiązywany na najwyższych szczeblach; w tej sprawie polityka na poziomie ogólnopaństwowym powinna mieć niewiele do powiedzenia, kwestia powinna być rozwiązana na niższym szczeblu”

- stwierdził reprezentujący Kraj Liberacki parlamentarzysta.

Wyrażając nadzieję na szybki powrót do rozmów z Polską zapewnił, że kwestia Turowa nie będzie problemem dla nowej koalicji, której politycy mają wspólne poglądy w tej sprawie.

Po niedzielnych wyborach wszystko wskazuje na to, że w Czechach uda się utworzyć nowy, centroprawicowy rząd, na którego czele stanie lider ODS Peter Fala. Działacze współpracującego z PiS w Parlamencie Europejskim ODS jeszcze przed wyborami podpisali oświadczenia, w której deklarowali, że jeśli wejdą do koalicji rządzącej „będą szybko działać na wszystkich szczeblach - regionalnym eksperckim i rządowym - i osiągną wzajemnie akceptowane porozumienie” ws. Turowa.

- „Ponieważ ODS i PiS są członkami tej samej europejskiej rodziny politycznej, bez wątpienia zrobimy to (dojdziemy do porozumienia dotyczącego Turowa - PAP) lepiej niż premier Andrej Babisz”

- zapewniali.

kak/PAP

Komentarze

jura2021.10.21 18:12
Czesi są fałszywi ,zrobią co niemcy każą
na zimno2021.10.15 10:36
Na tym przykładzie widać jak nierozsądnie prowadzona polityka robi szkody. Mieszkamy w jednej części UE, po sąsiedzku, do tej pory było to całkiem wg. mnie rozsądne sąsiedztwo, po prostu normalne. Teraz jednak zaufanie do Czechów długo w umysłach Polaków będzie ograniczone - to są szkody niewymierne ale równie istotne i bardzo rzutujące na wiele kwestii niestety - bo klimat tworzą ludzie . Politycy zanim coś zrobią powinni dobrze o tym wiedzieć a na pewno ponosić większą odpowiedzialność za swoje decyzje.
Brawo!2021.10.15 1:42
No nareszcie skończą się te głupie przepychanki słowne!
XYZ2021.10.14 21:54
No nie teraz to my musimy się obrazić i nie chcieć porozumienia.
ceramik2021.10.14 19:43
pepiczku zdradziecki! Nic nie dostaniecie. Ani grosza, za to mamy zamiar wstrzymać wasze Skody, bo trzeba analizować spaliny, oraz piwo, bo znalazły się dostawy ze szkodliwym czynnikiem.
ceramik2021.10.14 21:30
Jaki ja jestem głupi.
Portofino2021.10.14 17:13
Patrząc kilkadziesiąt lat wstecz tylko oficerowie czeskiego wywiadu wojskowego byli za ścisłą współpracą z Polską. Jeżeli tacy ludzie przejma tam władzę jest szansa na porozumienie,
Marek2021.10.14 16:19
Gdzie tam jakiś Beitl do naszego Sasina? Jak będą podskakiwać to naczelnik poprowadzi na Zaolzie.