08.04.20, 12:45

Poza Krzyżem nie ma innej drabiny do Nieba

Przywiązani do zewnętrznych, świątecznych tradycji, jakże często spłycamy sens Wielkanocnych obrzędów, sercem pozostając daleko od umierającego Chrystusa. Tłumy zbiegły się na to widowisko – jak zapisał św. Łukasz – i wszyscy Jego znajomi stali z daleka… (Łk 23, 48-49).

Dziś, gdy Święta Wielkanocne odarte zostają z wszystkich zewnętrznych form, do których jesteśmy przyzwyczajeni, przybliżmy się wraz z Maryją do konającego w męce Chrystusa. Adorujmy Krzyż, znak zupełnego ogołocenia i uniżenia Boga, ofiarowującego swego Syna dla naszego zbawienia. Jak poucza nas Św. Róża z Limy, poza Krzyżem nie ma innej drabiny, po której można by dostać się do nieba.

Przyjmujcie i znoście z poddaniem cierpienia, które Bóg wam ześle – mówił anioł do dzieci Fatimskich. Ze wszystkiego co możecie, składajcie Bogu ofiary, jako akt zadośćuczynienia za grzechy, którymi jest obrażany oraz za nawrócenie grzeszników. Ściągniecie w ten sposób pokój na waszą Ojczyznę. Czy my, ludzie czasów pandemii, gotowi jesteśmy podjąć to wyzwanie? Przyjąć z poddaniem i ofiarować Bogu cierpienia, które na nas zsyła, ufając, że to jedno może sprowadzić na nas pokój?

Zachodnia postchrześcijańska cywilizacja wybrała Chrystusa bez krzyża. Jednak Chrystus bez ofiary, która jedna świat z Bogiem, jest tanim sfeminizowanym, bezbarwnym wędrownym kaznodzieją, zasługującym na popularność za swoje wspaniałe Kazanie na Górze, ale na niepopularność za to, co powiedział o swojej boskości z jednej strony, a rozwodzie, sądzie i piekle z drugiej.

Ten sentymentalny Chrystus jest ulepiony z tysiąca banałów, podtrzymywanych czasem przez akademickich etymologów, którzy nie potrafią dostrzec Słowa poza literami, albo zniekształcony tak, że trudno Go osobiście poznać z powodu dogmatycznej zasady, że wszystko, co boskie, musi być z konieczności mitem.

Bez swego krzyża staje się On jedynie namiętnym prekursorem demokracji albo humanitaryzmu, nauczającym braterstwa bez łez.

Jedynie Miłość z nieba może pokazać ślady największego daru miłości.

cyt. z: kard. Fulton J. Sheen “Życie Jezusa Chrystusa” str. 17, wyd. AA Kraków 2018, tłum. Jan Franczak

Komentarze

Torchwood2020.04.9 1:35
Krzyż nie jest drabiną do nieba, bo nieba nie ma. Jedyna możliwa "drabina do nieba" to winda kosmiczna - ale ona jest, jak na razie, w kręgu zainteresowań literatury sci-fi. Być może kiedyś taka winda powstanie, co czyni ją bardziej realną niż bajki opowiadane przez katolików.
legrandbleu2020.04.9 9:40
Kwestia obecnie dostępnych materiałów...pewnie to przeskoczymy. Ale to niebo, które tumanem opada na głowy tutejszych frondowych wojowników :), dostępne będzie jedynie w sposób pokazany w serialu Westworld :) Ewentualnie w opowiadaniu Profesor Corcoran S. Lema :) W naturze takich zwierząt nie ma.
Jagoda2020.04.9 1:00
Nie ma innej, lepszej opcji dla nas, jak iść drogą Jezusa! ...." Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak, Polakiem ......!" Króluj nam Chryste.....! Zawsze i wszędzie...! Amen.
Marlena2020.04.9 0:53
Stulistna ! i poniżej wpis. Oczywiście, racja! Nawracająć się, nic się nie traci, a wszystko zyskuje! To naprawdę godne przemyślenia dla niewierzących ! Przemyślcie!
Stulistna2020.04.9 0:59
"Nawracając" się na starożytne bajki tracisz szacunek dla samego siebie, bo stawiasz gusła przed rozumem. Pozdrawiam
ja2020.04.9 0:01
Dlatego dzisiaj pragnę wam przekazać lekarstwo, abyście nie bali się żadnej epidemii, a we wszystkim zaufali Bogu. Przygotujcie następujący napój: suszone owoce głogu zalejcie szklanką gorącej wody. Dodajcie szczyptę imbiru oraz łyżeczkę miodu lipowego. Do tego dodajcie łyżeczkę soku z cytryny oraz łyżeczkę mocnego naparu z lipy. Podgrzejcie, ale tak, aby się cały napój nie zagotował i ciepłe pijcie rano i wieczorem. To was uchroni przed wszelkimi bakteriami.
Damian... 2020.04.9 0:06
ja! Też o tym czytałem! Muszę to spróbować!
Stulistna2020.04.9 1:00
Ciemnota...
ja2020.04.9 7:35
Ludzie umierają na serce i to serce trzeba wzmocnic.
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.8 22:36
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać! Nawet 1500zł w dzień  przez internet na stronie    --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wystarczy Ci do tego komputer czy tablet. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy! Doradcy zrobią wszystko za Ciebie! Koszt to jedyne 1000zł zwrot nawet do kilku H!
Damian... 2020.04.9 0:03
Uważaj na to ! To oszuści! Opróżnią ci konto i tyle! Sami zarobią, a ty wszystko stracisz!
vivi2020.04.8 20:37
Poza Krzyżem nie ma innej drabiny do Nieba. Poza Allachem, nie ma innej drogi do Raju. itd. itd. itd. Religii jest ok. 10 000. Każda oczywiście jedyna i prawdziwa. Wttwór kulturowy prymitywnej ludzkości. blablabla
anonim2020.04.8 21:35
Z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian 1, 18 - Bracia! Nauka krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia. Nie bądz głupcem ,nawróć się ,masz jeszcze dzisiaj czas ,jutro może być za późno.
Damian... 2020.04.8 23:59
vivi! To żałosne, ale widać, że na tyle cię tylko stać! Po pierwsze, powtarzasz się i to nie pierwszy raz to samo wklejasz! Po drugie piszesz właśnie tylko takie swoje "blablabla" ! Więc sam jesteś takim "blablabla", wystawiłeś o sobie taką właśnie opinię!
legrandbleu2020.04.9 9:34
Prawdę napisał. Nie ma się czego czepiać - można podziękować, że nie poszedł w oczywistości, bo wątek by się rozrósł.
8882020.04.8 20:20
W marcu 2005 roku na placu św. Piotra w Rzymie, w czasie audiencji ogólnej w Niedzielę Wielkanocną, Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojego ostatniego błogosławieństwa "Urbi et orbi" pobłogosławił przywieziony z Polski do Rzymu Krzyż Katyński. 2 kwietnia 2005 roku w wigilię Bożego Miłosierdzia odszedł od nas nasz największy Opiekun i Orędownik. Do dziś pamiętamy wstrząsające misterium jego choroby, cierpienia i umierania. To były dla naszego Narodu, dla całego świata wielkie rekolekcje. Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699) Zanurzenie w oceanie miłosierdzia, ( sakrament pokuty) oczyszczając się z brudu w skrusze i pełnej pokorze takiej jaką była Maryja pełna łaski, wiary i odwagi... Św. Jan Paweł II wskazał drogę ludziom jedyną i najlepszą do Bożego Miłosierdzia, jest to droga przez Maryję do Jej Syna Zbawiciela https://www.youtube.com/watch?v=QKSbNVyOOSY&list=PLJ17VbreRzo8WxiYWXZcbnyBZRHL_ggi0&index=1
anonim2020.04.8 21:38
Jakim trzeba być głupim człowiekiem ,żeby minusować ratunek dla siebie ..Jezu Miłosierny ulituj się nad tymi biedakami ,bo nie mają pojęcia co robią .
Danuta2020.04.9 0:12
Racja! Ci ludzie już pewnie nie myślą sami, tylko tak bardzo są oplątani przez złego jego myślami! Przykre! Im Pan Jezus pewnie przeszkadza????????
8882020.04.8 20:19
Przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła" (Dz 1728).Św. Faustyna namawia: "Korzystajmy z miłosierdzia Bożego", i jednocześnie zwraca uwagę: "póki jest czas zmiłowania". Pan Jezus bardzo przestrzega przed odrzucaniem łask Jego miłosierdzia, słowami: "Wiedz duszo, że wszystkie grzechy twoje nie zraniły Mi tak boleśnie serca, jak twoja obecna nieufność; po tylu wysiłkach Mojej miłości i miłosierdzia nie dowierzasz Mojej dobroci" (Dz 1486); "O, jak bardzo Mnie rani niedowierzanie duszy. Taka dusza wyznaje, że jestem święty i sprawiedliwy, ale nie wierzy, że jestem miłosierdziem, nie dowierza dobroci Mojej. I sztani wielbią sprawiedliwość Moją, ale nie wierzą w dobroć Moją" (Dz 300); "Nim przyjdę jako sędzia sprawiedliwy, otwieram wpierw na oścież drzwi miłosierdzia Mojego. Kto nie chce przejść przez drzwi miłosierdzia, ten musi przejść przez drzwi sprawiedliwości Mojej" (Dz 1146); "O biedni, którzy nie korzystają z tego cudu miłosierdzia Bożego; na darmo wołać będziecie, ale już będzie za późno" (Dz 1448); "Pamiętaj, że prędko miną dni wygnania, a z nimi możność zbierania zasług na niebo" (Dz 1489); "A jeżeli udaremnią wszystkie łaski Moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im czego pragną" (Dz 1728). http://www.milosierdzie-boze.info/a95-Zbawienie_i_potepienie_w_swietle_Milosierdzia_Bozego.html
nie bądź kolejnym frajerem 2020.04.8 19:25
Nie wyszedł numer z "filmami online" to teraz próbują Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji i jakieś mendy polsko-języczne wpuścić frajera w maliny inaczej. NIE DAJ SIĘ WROBIĆ W TE "ZARABIANIE". OCZYSZCZĄ CI KONTA! JEDYNI CO ZAROBIĄ TO ONI, A CIEBIE WYSZYKUJĄ NA DOBRE.
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.8 18:52
Zarabiaj w domu Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać! Nawet 1500zł w dzień  przez internet na stronie    --  https://inwestcrypto.com.pl -- Wystarczy Ci do tego komputer czy tablet. Nie musisz posiadać żadnej wiedzy! Doradcy zrobią wszystko za Ciebie! Koszt to jedyne 1000zł zwrot nawet do kilku H!
BeKol.2020.04.8 23:44
NIE DAJCIE SIĘ WRABIAĆ W TO ZARABIANIE! TO JEST TYLKO NACIĄGANIE ŁATWOWIERNYCH LUDZI ! ONI ZAROBIĄ, A TY STRACISZ TE SWOJE 1000 ZŁ, KTÓRE MUSISZ IM NA POCZĄTKU WPŁACIĆ! Ty na własne życzenie możesz stracić ten Tysiąc! To jest tak, jak oszuści na "wnuczka" !
Kubiak2020.04.8 18:17
Na szczęście Pan Bóg nie jest katolikiem i kościół nie bedzie mu stawiał warunków. Wyraźnie już widać, że obecny Papież wyprzedza intelektualnie Polski Kościół o pare parseków dlatego w Polsce duchowieństwo życzyło mu smierci. Trzymajmy się tego co nas nauczono ale nie zamykajmy się jak w jakiejś sekcie.
Danuta2020.04.9 0:16
Kubiak! Chłopie, ty kpisz? Czy o droge pytasz !???
ladychapel2020.04.8 17:33
Jest pomnik w Warszawie (ohdny zreszta)
JKL2020.04.9 1:03
lady.... O jakim piszesz pomniku?? Tyle ich jest !
Jarek2020.04.8 17:29
A księża mają gdzieś wszystko Sromowce Wyżne - Podhale Do złamania obowiązujących ograniczeń doszło w Niedzielę Palmową. Zgodnie z obostrzeniami związanymi z koronawirusem w nabożeństwie poza księdzem i osobami pomagającymi przy mszy nie może brać udziału więcej niż 5 wiernych. Pomimo rządowych restrykcji, w kościele podhalańskiej parafii na mszy obecnych było aż około 60 osób. Doniesienia potwierdziła policja, która o zdarzeniu poinformowała sanepid. Dokąd zaprowadzi drabina tego księdza?
anonim2020.04.8 21:33
Księża nie mają gdzieś wszystko tylko widzą potrzebę ludzką ,którą jest Eucharystia ,nie wierzysz ,nie znasz Jezusa Eucharysycznego nie rozumiesz tego . To Bóg storzył świat i On jest Panem życia i śmierci ci ludzie to wiedzą ,a ty drżysz ze strachu ,myślisz ,że nigdy nie umrzesz ?
anonim2020.04.8 21:47
Bóg ceni wierność ,a ten ksiądz został wierny Bogu ,każdy ksiądz jest powołany do niesienia Boga ludziom w czasie epidemii też .. Księża zawsze w każdej epidemiii w każdym zagrożeniu służyli ludziom ,a nie chowali się w zamkniętych kościołach. Zastanów się raczej nad sobą ,gdzie ty zmierzasz ,bo najwyrażniej boisz się Boga.
Danuta2020.04.9 0:25
Jarek Bardzo dobrze Księża zrobili ! Ja też ich popieram! PAN JEZUS W EUCHARYSTII NIE ZARAŻA, TYLKO NAS LECZY! ! "....DLA BOGA BOWIEM NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH..." ! Tak trudno wam to zrozumieć!? No kto się w Kościele zaraził? Jest ktoś?
czy warto było dla nich ryzykować życiem? 2020.04.8 14:23
You OBOJETNY ladyshemale as a "learned molecular geneticist" why don't you fix your own genetic code, kike's DNA? And instead of being a piece of shit motherfucker perhaps you could become somewhat acceptable douchebag. What say you kike?
anonim2020.04.8 14:40
Nie masz już siły wpisywać za każdym razem innego komentarza, paściarzu z Hamilton?
I'm Dmowski from Hamilton and I fought in WWI2020.04.8 14:52
- "paściarzu" -? Show me your licencia poética? You are too stupid to create a new dictionary.
tu-du2020.04.8 17:33
Nie większy "głupek" od ...ciebie ?!
Danuta2020.04.9 0:33
Stachu....! /"Dmowski "/ Nie popisuj się jęz,angielskim! Już ci tylko tyle zostało? Chcesz tym swoje IQ podnieść?? Nic z tego! Tyle osób zna ten język, ale wie, że tu piszemy po polsku!
ladychapel2020.04.8 13:49
Kochane Frondelki! Ale mi się dzisiaj od rana pieprzy... Chyba przedawkowałem pejsachówkę własnej produkcji oraz koszerne gęsie pipki. Spałem w parku (wbrew zaleceniom PIS-iorów) na brudnej ławce (jakiś niedomyty goj tam pewnie siedział) na Gazecie Wyborczej i Newsweeku. Musiało coś z tego szajsu przedyfundować mi do mózgu. No i tak mi się chrzani od rana...
Marlena2020.04.9 0:37
laduchapel...! Dopiero to zauważyłeś? Tak masz od poczatku, tylko nie chcesz tego pojąć!
meg2020.04.8 13:37
Niestety ale nie ma żadnej drabiny do nieba .Jest tylko droga wąska i brama jest ciasna.Tą drogą i tą bramą jest wyłącznie Jezus Chrystus.Jak tam iść i jak wejść On sam przekazał to ludziom w swoim Słowie.Ci co uwierzą ,przyjmą i wg Słowa żyć będą ,znajdą Go i z Nim będą na wieki .
Styki2020.04.8 20:04
Obrzędy liturgiczne odbywać się będą za zamkniętymi drzwiami kościołów. Drzwi domów również pozostaną zamknięte. Niech Pan przyjdzie do nas mimo zamkniętych drzwi,, tak jak to uczynił dla swoich uczniów po swoim Zmartwychwstaniu. Zamknięte drzwi nie są przeszkodą, jeśli drzwi serc są dla Niego otwarte.
meg2020.04.8 21:09
Amen
BÓG JEST - JS2020.04.8 13:15
Wiem, że to zabrzmi nie wesoło ale ci wierzący w Jezusa, którzy mają ciężko w życiu, pod górę powinni cieszyć się (św. Paweł pisał, - w każdym położeniu radujcie się). A ci którzy mają lekko, łatwo i radośnie w życiu powinni martwić się co z nimi będzie po śmierci. Szatan atakuje najbardziej tych, którzy są blisko Jezusa, tych z których ma wyjść pokolenie wyznawców Jezusa. Zostawia w spokoju i sprzyja tym, którzy świat zdobywają i duszą zatracają. Panie Jezus zostań Królem Polski Panie Jezus przyjdź ! Pozdrawiam
sliwy 2020.04.8 13:38
A dopiero było , że ci którzy przedkładają dobra tego świata są oblegani przez szatana, może by się tak raz zdecydować?
BÓG JEST - JS2020.04.8 13:57
Tak właśnie jest. Ci którzy walczą o to co na tym świecie są w dramatycznym duchowo położeniu. Pozdrawiam
J.P2020.04.8 15:08
Uuu... to politycy w tym PiS są w czarnej doopie
BÓG JEST - JS2020.04.8 15:22
Chciwość tego świata (projektowana do umysłów nieustannie przez szatana) leży u podstaw zła i utraty zbawienia. Miłosierdzie Boga jest niezgłębione ale zuchwali grzesznicy niech nie liczą na łatwą litość.Z miłości będziemy sądzeni. Pozdrawiam
J.P2020.04.8 16:18
No też właśnie tak napisałem.
tu-du2020.04.8 17:29
Od razu widać, że własnie stamtąd wyjrzałeś ?
tu-du2020.04.8 17:23
A na sam przód, Ty się powinieneś zdecydować? Upewniam, że odczujesz wielką ulgę ?!
ladychapel2020.04.8 13:05
Wyrok w sprawie projekcji filmu braci Sekielskich obok katedry Sprawa projekcji trafiła do sądu. Wyrok wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, który umorzył postępowanie i nakazał, by zwrócić zarekwirowany rzutnik właścicielowi - donosi press.pl.
Marlena2020.04.9 0:47
Lady...szpadel !/ Lechu K./ ..... TU SIĘ PISZE NA TEMAT DANEGO ARTYKUŁU! ROZUMIESZ? CO, CZYŻBY? ZABOLAŁO CIĘ, ŻE PISZEMY O JEZUSIE I ZBAWIENIU? CHCESZ NA SIŁĘ TEMAT ZMIENIĆ! Nas nie interesuje twoje wtrącenie! Lepiej się stąd wynieś, jak ci nie pasuje! OK?
guess who 2020.04.8 12:58
Chodzi o tę drabinę z jakubowego snu, której szczeble czczono później w wielu kościołach jako relikwie a masoneria przyjęła jako jeden ze swoich symboli? (Rdz 28, 10-22) #ancientaliens i tyle
Von Smollhausen2020.04.9 9:17
I którymi to szczeblami handlował Sanderus.
Stulistna2020.04.8 12:56
Tylko pod kołem, tylko pod tym znakiem...
anonim2020.04.8 21:24
Z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian 1, 18 - 2, Bracia! Nauka krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia. Nie bądz głupcem ,nawróć się .
Stulistna2020.04.9 0:56
Nie bądź głupcem. Święte księgi sprzed tysięcy lat nie mają szans w starciu z rozumem. Uruchom rozum, ie czytaj bajek.