11.09.21, 10:40Fot. screenshot - TVP Info

Premier Morawiecki na łamach ,,FAZ’’: UE potrzebuje wspólnej armii

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, w którym odniósł się m.in. do obecnej sytuacji na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz relacji pomiędzy Polską a Niemcami. Podkreślając ogromną wagę tych relacji, wskazał też na pewne problemy, wymieniając kwestię polskiej mniejszości w Niemczech i niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Mówił również o współpracy w ramach Unii Europejskiej, wyrażając przekonanie, że wspólnota powinna dysponować wspólną, silną armią.

W rozmowie z niemieckimi dziennikarzami Mateusz Morawiecki mówił o kryzysie na wschodniej granicy Unii Europejskiej, wywołanym prowadzoną przez reżim Aleksandra Łukaszenki operacją „Śluza”, w ramach której Białoruś sprowadza migrantów z Bliskiego Wschodu i próbuje „przepychać” ich na terytorium Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu zaznaczył, że w tej kwestii Polska ściśle współpracuje z Litwą i Łotwą, zabezpieczając granice UE przed napływem migrantów. Zwrócił przy tym uwagę, iż „sytuacja jest tym bardziej napięta, że po drugiej stronie granicy rozpoczęły się właśnie rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2021”.

- „Głównym zadaniem musi być skuteczna ochrona zewnętrznych granic Unii. Po drugie musimy w regionach ryzyka przeciwdziałać temu, co każe stamtąd uciekać”

- powiedział szef polskiego rządu.

Praworządność

W wywiadzie poruszono też kwestię sporu pomiędzy Warszawą a Brukselą, dotyczącego rzekomych problemów z praworządnością w Polsce. Pytany o wymierzone w Polskę działania TSUE i Komisji Europejskiej premier podkreślił, że „jeśli Unia ma przetrwać, jeśli ma być silna, to musi być Unią suwerennych państw, Europą ojczyzn, szanujących swoje tradycje i kultury”.

- „Ale zarazem powinna bardzo ściśle współpracować gospodarczo i mieć prawdziwą europejską armię, która potrafiłaby obronić Europę od południa, wschodu i północy”

- stwierdził.

Mówiąc o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zaznaczył, że władza wykonawcza nie może ingerować w kompetencje władzy sądowniczej. Wskazał jednocześnie, że polskie sądownictwo wymaga reform i musi istnieć możliwość pociągania sędziów do odpowiedzialności.

Ustawa medialna

Mówiąc o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji szef polskiego rządu zaznaczył, że proponowane przepisy mają upodobnić polskie prawo do zasad obowiązujących w Europie.

- „Proszę sobie przypomnieć, jak przed laty działano przeciwko planom, kiedy brytyjsko-amerykański kontrahent chciał kupić „Berliner Zeitung“. Ale co do konkretów – w sprawie TVN24 Przewodniczący KRRiT już dwa tygodnie temu wydał decyzję na mocy której ta stacja może normalnie działać nawet gdyby do 26.09 postępowanie w sprawie przedłużenia koncesji jeszcze się nie zakończyło. Natomiast nowelizacja ustawy medialnej w zakresie dotyczącym struktury własnościowej jest nadal w trakcie procedowania”

- wyjaśnił.

Stosunki polsko-niemieckie

Pytany o dzisiejszą wizytę kanclerz Angeli Merkel w Polsce, premier Morawiecki przypomniał jej słowa z 2005 roku, kiedy stwierdziła, że „dobre stosunki z Polską, tak samo jak z Francją, są elementem niemieckiej racji stanu”.

- „Od tego czasu Polska stała się jednym z najważniejszych partnerów Niemiec, piątym co do wielkości jako partner handlowy. […] Niedomagania obserwujemy, jeśli chodzi o nauczanie polskiego, o status mniejszości dla Polaków mieszkających w Niemczech. W tych sprawach oczekiwalibyśmy zmian. Z problemów wymieniłbym jeszcze gazociąg Nord Stream 2”

- ocenił szef rządu w rozmowie z „FAZ”.

kak/FAZ, wPolityce.pl

Komentarze

gerard2021.09.17 2:20
morawiecki upadl na glowe albo chce likwidacji Polski. powinien byc wywalony jak najszybciej !