12.01.22, 12:13fot. yt/tvp info/screen

Premier Morawiecki znalazł guziki do obniżek cen - VAT na energię i żywność w dół

1. Wczoraj po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że zaproponuje kolejną w ciągu kilku tygodni obniżkę stawek VAT na nośniki energetyczne, która wejdzie w życie od 1 lutego tego roku i będzie obowiązywała przynajmniej przez pół roku (do końca lipca).
Przypomnijmy, że w grudniu poprzedniego roku, aby obniżyć skutki inflacji, rząd wprowadził już okresowe obniżki akcyzy i stawek VAT, opłat związanych z paliwami i energią, a także uruchomił od stycznia tego roku, wypłacanie dodatków osłonowych dla rodzin od 400 zł rocznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych do 1150 zł dla rodzin wieloosobowych o określonym poziomie dochodów na osobę w rodzinie.
To właśnie w wyniku tych działań miedzy innymi zostały obniżone od połowy grudnia ceny paliw silnikowych na stacjach, benzyn i oleju napędowego o 20-30 gr na litrze.
Sumarycznie cały pierwszy pakiet działań rządu obniżających podatki i opłaty od paliw i energii ale także zawierający wypłaty dodatków osłonowych dla gospodarstw domowych, spowoduje pozostawienie w kieszeniach obywateli kwoty około 10 mld zł i na podobną skalę obniżenie dochodów podatkowych i dodatkowe wydatki budżetowe.
 
2. Ten drugi pakiet działań antyinflacyjnych to miedzy innymi obniżka VAT na paliwa z 23 do 8%, co powinno skutkować obniżką cen na stacjach benzynowych o około 70 groszy, a więc cena litra paliwa od 1 lutego powinna oscylować w granicach 5 zł.
Rząd zdecydował także o kolejnej obniżce podatku VAT na gaz (od stycznia zmniejszył tę stawkę z 23% do 8%), teraz zdecydował, że stawka będzie wynosiła 0%, i to wbrew przepisom unijnym, które przewidują w tym przypadku minimalną stawkę w wysokości 5% (ponieważ będzie ona obowiązywała pół roku, to być może KE nie będzie reagowała na to odstępstwo).
Przedłużone zostało do końca lipca obowiązywanie obniżonej do 5% stawki podatku VAT na energię elektryczną, a także została obniżona do 5% stawka VAT na ciepło systemowe, która będzie obowiązywała do końca lipca.
W ramach tej tarczy wprowadzono również rozwiązania pozwalające na korzystanie z niższej taryfy gazowej (takiej z jakiej korzystają gospodarstwa domowe) przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe ale także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki i inne instytucje o podobnym charakterze.
 
3. W pakiecie działań antyinflacyjnych znalazło się także obniżenie stawek VAT z 5% do zera na produkty żywnościowe, co jak zaznaczył premier powinno zostawić w kieszeniach konsumentów od 5 do 7 mld zł.
Oczywiście rząd zakłada, że przedsiębiorstwa dokonujące obrotu żywnością, uwzględnią wprowadzenie zerowej stawki VAT i odpowiednio skorygują ceny, tak aby uwzględniały one tę obniżkę podatku.
Jednocześnie zdecydowano o obniżeniu stawki VAT z 8% do 0% na nawozy sztuczne, co powinno w przyszłości zapobiec wzrostowi cen artykułów żywnościowych spowodowanego właśnie wzrostem cen nawozów, a ten jest wywołany gwałtownym blisko 10-krotnym wzrostem cen gazu (gaz w kosztach wytwarzania nawozów stanowi obecnie blisko 70%).
 
4. Sumarycznie obydwie tarcze antyinflacyjne będą kosztowały około 25 mld zł (mniejsze wpływy podatkowe do budżetu i dodatkowe wydatki związane z dodatkami osłonowymi), a wpływ pierwszego i drugiego pakietu antyinflacyjnego, jak się szacuje, powinien obniżyć inflację o około 3 pkt. procentowe.
Przypomnijmy, że jesienią 2011 roku, kiedy inflacja sięgnęła 5%, ówczesny premier Donald Tusk, pytany przez dziennikarzy o reakcję rządu na podwyższoną inflację, odpowiedział tak „ci którzy rozumieją elementarną gospodarkę, rozumieją, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane niskie ceny żywności, a na drugim wysokie, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał guzik niskie ceny. Takich guzików jednak nie ma.”
Obecny premier Mateusz Morawiecki takie guziki znalazł, w sytuacji podwyższonej inflacji, zdecydował się zaproponować Polakom dwa pakiety antyinflacyjne, składające się zarówno z obniżek podatków na nośniki energii, na żywność i nawozy jak i wsparcia finansowego dla rodzin o niskim poziomie dochodów.

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Anonim2022.01.12 18:26
Towarzysz Kużmiuk sam nie wie w jakiej partii jest , a miał ich kilka OSZUKUJĄ SUWERENA.W GRUDNIU 2020 MORAWIECKI NA ROZKAZ KACZYŃSKIEGO PODPISAŁ ZIELONY ŁAD, ZGODĘ NA ZWIĘKSZENIE REDUKCJI CO2 Z 40% kopaczowej do 55%, LIKWIDACJĘ POLSKIEGO GÓRNICTWA, WSPÓLNE PODATKI Z UE
man.of.Stagira2022.01.12 15:14
Lata pracowałem przy systemach IT, procesach biznesowych i w finansach międzynarodowych korporacji. Zawsze zagranicznych. Pod rządami wielu rządów po 1989. // Tak dobrego rządu jak ma Polska od 2015 roku Polacy nie mieli po II wojnie światowej.// Jeżeli wziąć dodatkowo pod uwagę, że dokonuje on najtrudniejszych bo NIEMOŻLIWYCH dotąd dla innych rządów ZMIAN w wolumetrii dochodów Polaków w NAJGORSZYCH możliwych do pomyślenia warunkach, to powiem krótko: Szacun! Chapeaux bas! // Czołem Wielkiej Polsce! Tak Trzymać! ...
MaxFiend2022.01.12 15:54
Faktycznie "Szacun! Chapeaux bas!", bo spieprzyli nawet to, czego inni przy wielkich staraniach spieprzyć nie umieli a Polska istnieje tylko teoretycznie jako dystrybutor wyborczych łapówek dla patoelektoratu :-D :-D :-D
Anonim2022.01.12 15:03
Szkoda, że Premier nie ujawnił sznurki, które nim pociągają?
matis892022.01.12 14:06
Przypominam, szatanistyczny lewacki PIS prócz aborcyjnych, demonicznych szczepionek Antychrysta i masonerii oficjalnie wspiera i reklamuje cyfrowe państwo bezgotówkowe Antychrysta i Nowego Ładu NWO do Znamienia Bestii. Wspieranie lewackiego PISu to już wybieranie Antychrysta przeciwko Chrystusowi. Szatanistyczny PIS wprowadza usługi, zapomogi dostępne tylko drogą cyfrową dążąc do cyfrowego zniewolenia Polaków, bezgotówkowego państwa Antychrysta i jego Znamienia Bestii.
goral2022.01.12 13:33
Pozyteczny ten towarzysz Kużmiuk Czy on pracuje w Brukseli ? chyba jednak nie pilnuje interesów Polski !
julek2022.01.12 13:33
gdybysmy zrobili jak czesi to dzis kużniuk (komunista stary)nie moglby i cala jego rodzina na 3 pokolenia uczestniczyc w zyciu publicznym i politycznym
Dam2022.01.12 16:11
Ale wtedy nie mielibyśmy w sejmie ludzi takich jak Piotrowicz, Ziobro i zapewne połowy PISowskich "nowych elit". Czyli właściwie same plusy.
Wicio betonowy POplatfus ksywa Denio2022.01.12 13:31
boję się że to może guzik do zapadni
Szumowski Polak roku2022.01.12 13:13
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-04-09/minister-zdrowia-z-najwiekszym-poparciem-wyprzedzil-prezydenta-i-premiera/ ----- ciemny ludek wychowany na kurwizji cieszyl sie "patrioci" zamykali mu gospodarke i przychodnie, traktujac przy okazji jak guwno zakazujac wyjscia z domu.... Gdyby wyslac luda do komor gazowych to pewnie tez by sie ucieszyli a PISiory nawet oplacili by ten gaz, chwalac szczegolnie gdyby gaz byl po podwyzkach 100%
A chomik na to2022.01.12 13:10
Gówno to da.
konrad2022.01.12 13:09
Wielkie mi hallo że zaczynają gasić pożar który przez swoje dyletanctwo sprokurowali . I co jak kilka lat temu założyłem lokatę i od roku ubywa mi na niej kilkanaście procent bo taka jest realna inflacja to ktoś zrekompensuje mi te straty . Towarzyszu Kuźmiuk nie każdy taki głupi jak tyś mądry .
Darek2022.01.12 13:04
Icek z Moraw znalazł guzik z pętelką.
ak2022.01.12 13:03
W mojej kieszeni znalazł trochę forsy i mi wyciągnął. Anie się nie spostrzegłem !!!
Mocarze z Trójmorza...2022.01.12 13:02
To dopiero początek problemów z Polskim Ładem, w lutym czeka nas tsunami" – pisze prof. Adam Mariański, szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych w liście otwartym do premiera Morawieckiego. I apeluje o "pilną nowelizację" przepisów, bo inaczej "czeka nas załamanie finansów publicznych".
Kornhauser - kramsztyk2022.01.12 12:58
Kuźmiuk znalazł przyciski do Pegazusa
MaxFiend2022.01.12 12:47
Tylko ostanie przygłupy kupią taką propagandę. Obydwa guziki radykalnie podnoszą zadłużenie państwa. I tak bidusie zapłacicie co mieliście zapłacić, ale z olbrzymimi odsetkami, bo guzika "więcej kasy" nie ma nawet, jeżeli drukarnie pracują pełną parą :-D
Żyd Anonim, wieczny nudziarz2022.01.12 12:41
Od urodzenia cierpię na ostry oraz przewlekły syndrom antypolonizmu i antyklerykalizmu. (Wyssałem to z mlekiem matki.) Jest to moja ewidentna mania prześladowcza. W szczególności, Osoba Matki Bożej wywołuje u mnie odruchową wściekłość, bo to Ona pokonała tego, którego jestem kundlem, jazgoczącym na tym forum od lat. Podobnie Jan Paweł II, który tyle ludzi na całym świecie uchronił od piekła. Wielcy święci, szczególnie św. Siostra Faustyna i Padre Pio, to dla mnie tylko "pyerdolnięci psychole". Święty męczennik Maksymilian Kolbe to "antysemita" (bo 3 razy napisał niewygodną prawdę o Żydach). Gdy słyszę słowa: "Boże Miłosierdzie", "Eucharystia", "cud Eucharystyczny", "Niepokalane Poczęcie", "Ewangelia", "różaniec", "katolicka Polska", "Radio Maryja" to od razu wpadam w szał; ponadto mam drgawki, wysypkę i permanentną $raczkę. W KAŻDYM księdzu widzę chciwego na kasę pedofila, który, dla własnych, materialnych lub politycznych korzyści, straszy naiwnych prostaków piekłem i wiecznym potępieniem. Każde niepowodzenie w "tym kraju" - prawdziwe, domniemane czy choćby zmyślone - cieszy mnie niezmiernie. Marzy mi się więc rozwalenie "tego kraju" i przerobienie go na nasz Polin, w którym byłoby normalnie, tzn. kościoły jako Muzea Ateizmu, knajpy, a najlepiej burdele, a księża w obozach pracy. My bylibyśmy panami, a polaczki-goje pracowaliby na nas. Oczywiście, ten wspaniały plan nie jest do realizacji natychmiast, a to przez ten okropny PIS i polaczków podatnych na propagandę Rydzyka. Ale powolne rozmywanie polskości oraz chrześcijaństwa w unijnej neomarksistowskiej euro-papce - kto wie? Z pomocą Tuska i rodzimej Targowicy powinno to skutecznie zadziałać. Oczekuję więc propozycji, bo mi się skończyły pomysły. Bluzgam w kółko to samo, cynicznie ironizuję, rechoczę głupkowato "buhahahahaha", słowem robię tu z siebie durnia, i to jeszcze na oczach gojów oraz katolików!
robaczek2022.01.12 12:32
ekonimiczne koło............. damy wiecej bo inflacja..... rozdając wiecej podbijamy inflacje ...................................... NO CZEGO NIE ROZUMIECIE ???? ;] ;] ;]; ];] ;]
Anonim2022.01.12 12:29
Sklepikarze po obniżce VAT podniosą marżę, żeby skompensować sobie straty za okres covidowy. Realnie ceny spadną o maksymalnie kilka procent, za to po przywróceniu standardowego VAT-u dopiero będzie płacz.
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.12 12:18
Przed dojściem do władzy politycy PiS próbowali utrącić przetarg na caracale, posługując się nieprawdziwymi argumentami – wynika z ujawnionych właśnie e-maili Dworczyka. Plan wdrożyli w życie po objęciu stanowiska szefa MON przez Antoniego Macierewicza. W efekcie polscy piloci wciąż latają na poradzieckich śmigłowcach, a rząd musiał zapłacić 80 mln zł za śmigłowce, których nie kupił. Natomiast fabryka, którą mieli w Polsce zbudować Francuzi w ramach kontraktu, powstaje na Węgrzech.
Wróg ludu2022.01.12 12:28
Dowody na stół .Papier jest cierpliwy .DOWODY !!!
Nie troluj, pacanie!2022.01.12 12:43
🤪🤪🤪
robaczek2022.01.12 12:31
OPCJA ROSYJSKA W PIS MOCNA JAK WIDAĆ ............................... prawda taka ze pozyteczni idioci glosujacy na PIS w D... maja Polske. ............................ albo są debilami