05.11.21, 13:27Fot. Screenshot You Tube KPRM

Premier odpowiada Tuskowi: Wyrok TK niczego nie zmienia ws. życia i zdrowia matki

„Jeśli życie lub zdrowie matki jest zagrożone to nadal przerwanie ciąży jest możliwe i nic się tutaj nie zmieniło” – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki odpowiadając na dzisiejsze insynuacje Donalda Tuska, który winą za śmierć 30-letniej kobiety w szpitalu w Pszczynie obarczył ubiegłoroczne poszerzenie zakresu ochrony życia w Polsce.

„Jeżeli jednak chodzi o kwestie związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, to nie można tych rzeczy mieszać. Warto podkreślić, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie zmienia niczego w odniesieniu do życia i zdrowia matki” – podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Premier oświadczył również: „Śmierć pani, która w tragiczny sposób zmarła w Pszczynie to wielki dramat, wielka tragedia i chciałem złożyć moje najgłębsze wyrazy współczucia wszystkim bliskim, rodzinie pani, która zmarła”. I dodał: „Wszystkie okoliczności tej sprawy, tej niezwykle dramatycznej sprawy muszą być wyjaśnione”.

 

ren/PAP

Komentarze

Filip2021.11.6 10:28
Trybunał Julii Przyłębskiej na życzenie Jarosława Kaczyńskiego, wydał orzeczenie zmuszające kobiety do rodzenia dzieci z wadami letalnymi, nie mających żadnej szansy na przeżycie.
Foster2021.11.5 17:38
Gdyby nie ten wyrok ta kobieta by żyła.
Foster2021.11.5 17:43
Najgorsze jest to, że tej cierpiącej kobiety nikt o zdanie nie pytał.
Po 11 ...2021.11.5 16:47
„Jeśli życie lub zdrowie matki jest zagrożone to nadal przerwanie ciąży jest możliwe i nic się tutaj nie zmieniło” --- tylko, że to czy na prawdę było zagrożone okazuje się po ... zgonie. Nic tego nie zmieni - jesteście mordercami.
Anonim2021.11.5 15:21
uratowaliby matkę dokonując aborcji żywego płodu - zostaliby ukarani, , czekali aż umrze płód - sepsa była szybsza, i tak jest ich wina śmierci. Jakbyś się nie obrócił d...pa zawsze z tyłu.
Anonim22021.11.5 15:39
A co by było gdyby dokonali aborcji, a mimo to matka i tak by zmarła?
Po 11 ...2021.11.5 16:52
Ciekawsze jest inne pytanie: Co by było, gdyby NIE dokonali aborcji, a matka by przeżyła? Wtedy lekarze powinni zostać aresztowani. Dlaczego? Dlatego, że sytuacja pacjentki była dla niej groźna (co jednoznacznie udowodniła jej śmierć), a więc lekarze powinni dokonać szybkiej aborcji niezależnie od tego jak sytuacja mogła się zakończyć. Wiem, że nie kumacie, ale postarajcie się.
Anonim22021.11.5 17:14
Czy nie pojmujesz że obracamy się w ...gdybaniu; ? Nikt nie zwraca uwagi, że kobieta zmarła 22 września br a dziś jest 5 listopada i dopiero teraz jest afera??? Media nazywają to "echami..."byle jątrzyć.
Krakus2021.11.5 15:06
Załóżmy taką sytuację. Mamy ciazę bliźniaczą. Jedem płód jest chory i sie nie rozwija. "Dzięki" przepisom Przyłębskiej żaden z lekarzy nie zrobi nic, bo będzie sie bał zarzutów. EFEKT? Umrze chory płód, zainfekuje sepsą zdrowy płód i zdrową matkę. Podsumujmy - mamy 3 świeże trupeczki, bo lekarze mają związane przepisami ręce.
Ara2021.11.5 15:20
Krakus należałoby przeczytać ze zrozumieniem przepisy "Przyłębskiej" zanim zabierze się głos; " położnicy nie musieli mieć obaw złamania prawa, w sytuacji zagrożenia życia matki terminacja ciąży jest możliwa. To jest po prostu ich typowe działanie – wyczekiwanie, aż działania lekarskie będą podejmowane ze wskazań życiowych. Analiza ryzyka i udokumentowanie tej analizy albo przerasta tych prostych ludzi, albo idą po linii najmniejszego oporu. Po co podejmować ryzyko? Można w celach klinicznych przeprowadzić badanie na kamerze i z czytnikami elektronicznymi funkcjami życiowymi, płód obumarł, następuje ratowanie życia kobiety! MOŻNA, ale trzeba CHCIEĆ. Żadne przepisy nie zabraniają ratowania życia kobiety. To dlatego szpital w Pszczynie wydał nowe oświadczenie; Dwóch lekarzy zawieszonych. Szpital w Pszczynie, w którym zmarła 30-latka w ciąży zawiesił w obowiązkach dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w dniu śmierci kobiety.
@Ara2021.11.5 15:26
przecież Kaja Płodek złożyła w sejmie i będzie procedowany projekt całkowitego zakazu aborcji. Ale wracając do tematu - jest takie powiedzenie: jeśli chcesz uderzyć, kij zawsze się znajdzie. Tusk miał rację, obecnie ciążę w Polsce prowadzi prokurator a nie lekarz. Piszesz o analizie ryzyka i jej udokomentowaniu - wszystko fajnie jeśli na podjęcie decyzji są godziny, a nie minuty. Fajnie się pisze siedząc w fotelu.
Anonim22021.11.5 15:49
Tusk ma rację w jednym ; że prze po trupach do celu; jak nie na grobie śp. Adamowicz [wspominał go w Dniu Zmarłych- Zaduszki] to teraz śmierć Izy z Pszczyny ma mu zapewnić wygraną w wyborach. To jest HIENA, gra pod publikę nie licząc się z uczuciami innych
Krakus2021.11.5 15:56
A Kaczyński na miesięcznicach w ogóle nie zbijał kapitału. BTW: za NASZE, Polaków pieniądze.
Anonim22021.11.5 16:11
Kaczyński na miesięcznicach opłakiwał śmierć brata oraz wszystkich 96 ofiar tragedii smoleńskiej; było tych miesięcznic 96 czyli tyle ile ofiar; każda z tych ofiar zasługiwała na uczczenie pamięci; wypominasz im [tym ofiarom] to teraz???
leszczyna2021.11.5 16:19
Nie tylko opłakiwał ofiary, ale wygłaszał mowy polityczne, np. na kogo ludzie powinni głosować. I mówił o niesłychanej zbrodni, której do dziś nikt nikomu nie udowodnił. Czemu więc służyły te miesięcznice?
Krakus2021.11.5 15:26
Ara, teoria teorią, praktyka praktyką. Żaden (jak sie okazało w Pszczynie) lekarz nie zadziała, póki zarodek nie umrze sam. I jak łatwo zobaczyć na tragedii tej 30-latki, jej córki, męża i całej rodziny, widać, jak się to kończy. Lekarze sie po prostu BOJĄ. Do tego dojdzie kolejny problem - kobiety będą się teraz bały zachodzic w ciążę. I tak PiS zamiast propagować dzietność (choć pińcetplus" nic nie dał - przeciwnie, jest malejąca tentencja urodzin) propaguje starszenie sie i zmniejszanie polskiego społeczeństwo. Czego się ci nieudacznicy nie chwycą, wszystko spieprzą, jak stadnina w Janowie czy radiowa "Trójka". PS: a ci dwaj lekarze zostali wydani na pożarcie chorego systemu.
Ara2021.11.5 15:36
Wszyscy teoretyzujemy; zapewne nikt z nas nie chciałby być na miejscu bliskich Izy z Pszczyny; powiadasz, że "lekarze się boją"??? w każdy zawód wpisane jest jakieś ryzyko; pacjenci bardziej boją się od lekarzy; bo jesteśmy od ich decyzji i wiedzy zależni. Czego bali się ci lekarze; Śmierć 18-miesięcznego chłopca. Kilka godzin wcześniej został odesłany ze szpitala https://www.onet.pl/informacje/onetlublin/lublin-smierc-18-miesiecznego-chlopca-kilka-godzin-wczesniej-byl-w-szpitalu/9b5162w,79cfc278
Krakus2021.11.5 15:45
Ara, napisz po prostu, że nie lubisz lekarzy (jak też ich nie lubie :P), ale kochasz PiS. Podałem powyżej prosty przykład i konsekwencje sytuacji, która w każdej chwili sie może zdarzyć, a skutki znamy. Nie ma czerni i bieli, sa tylko odcienie szarości. Zobacz, do jakiej patologii dochodzi w skrajnych przypadkach - zamiast bronić życia, ludzie z powodu CHORYCH przepisów umierają. Tak - TK, Przyłębska, Kaczyński i inni antyaborcjoności są bezpośrednio odpowiedzialni za śmierć tej kobiety. I tego nie zmieni już nic i nikt. Mają krew na rękach.
Ara2021.11.5 16:07
Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie lubię lekarzy??? Generalizowanie nie jest w moim stylu. Jeśli już, to mogłabym nie lubić tylko tych, którzy mnie źle potraktowali. Rozbawiłeś mnie tym stwierdzeniem; "kochasz PiS" tak nisko mnie cenisz? a co ja niby mam z nimi wspólnego? W skrajnych przypadkach lekarze winni wykazać się "mądrością" ; ich obowiązuje przysięga Hipokratesa > kodeks etyczny; wiedzą i doświadczeniem ratować ludzkie życie. Tylko ilu lekarzy stać na takie poświęcenie? Zanim zarzucisz komuś "krew na rękach" najpierw, proszę, przyjrzyj się swoim rękom; bo już samo przypisywanie komuś zbrodni, gdy nie przeczytało się ze zrozumieniem treści TK, czyni Cię współwinnym cudzej krwi.
Krakus2021.11.5 21:00
Ara - jeszcze raz (jesli Cie uraziłem - przepraszam!). Mamy pewne FAKTY. Fakty sa takie, że lekarze ginekolodzy sie boją nowych (rocznych) przepisów (Przyłębskiej). Ja tez bym jako lekarz działał tak, żeby sie mna nie zajmował prokurator. Lepiej wiec poświecic płód i matkę (jak sie okazało) niz narazić się choremu prawu (nawet w Iranie jest lepiej). W tym jest problem. Napisałem powyżej o hipotetycznej, ale bardzo możliwej chorej ciaży bliźniaczej - nie wypoiedziałaś się. A to najlepszy przykład PORĄBANEGO prawa :)
Krakus2021.11.5 22:17
Ara wymiękłaś> Argumentów brakło?:P
Foster2021.11.5 17:41
Mam pytanie, czy rodzenie dzieci w tym szpitalu jest bezpieczne ?
Foster2021.11.5 17:50
Przyjmowałaś kiedyś trudną ciążę ?
leszczyna2021.11.5 16:25
@Krakus. Powiedz, czym obecne przepisy różnią się od tej części ustawy, która została bez zmian? Przecież przed wyrokiem TK też nie było wskazania, że można dokonać aborcji płodu zagrażającego innemu płodowi. Można było z uwagi na wady, ale akurat zagrożony płód nie musiał mieć wad, drugi, ten zagrażający, też mógł być bez wad - i co, można było legalnie któryś usunąć?
Torchwood2021.11.5 15:00
Taa, niczego nie zmienia, tylko lekarze, którzy by ten płód usunęli zanim obumarł i doszło do sepsy byliby ścigani przez prokuraturę z aborcję.
Anonim2021.11.5 15:19
i zapewne prokuraturę zawiadomiłaby Kaja Godek, albo inny z ordo pludris.
STARZY WYSZLI, JESTEM SAM, WIĘC PISZĘ NA SZYBKO:2021.11.5 14:27
SZABES DZISIAJ TOWARZYSZE JEWREJE wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny: _________________ Гимн Советского Союза !!! _________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _________________ Za Putinu!!! _________________ Urraa!! _________________ Ty job twoju mać jewrej s*kinsyn!
SZOK! MEGA MASAKRA!! HIMALAJE HIPOKRYZJI!!!2021.11.5 13:56
SZABES DZISIAJ TOWARZYSZE JEWREJE wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny: _________________ Гимн Советского Союза !!! _________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _________________ Za Putinu!!! _________________ Urraa!! _________________ Ty job twoju mać jewrej s*kinsyn!
Anonim2021.11.5 14:30
Środek - copy-paste. Początek i koniec - twoje wypociny łacińskimi literami (z błędami). Ty podkarpacki gimbie
SZOK! MEGA MASAKRA!! HIMALAJE HIPOKRYZJI!!!2021.11.5 13:52
"Dziecko waży 485 gramów. Na razie dzięki ustawie aborcyjnej muszę leżeć. I nic nie mogą zrobić. Zaczekają, aż umrze lub coś się zacznie" - tak brzmiała jedna z wiadomości zmarłej kilka dni temu kobiety. „Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone" - Jarosław Kaczyński (PiS).
Anonim2021.11.5 13:46
A kogo obchodzi, co ma do powiedzenia ten zakłamany lachociąg konusa?😁😁😁
Pinokiu2021.11.5 13:41
Tusk tej kobiety nie zabił - to wy macie jej krew na rękach! Wy wszyscy!
Anonim22021.11.5 15:27
Tusk tej kobiety nie zabił, ale na jej śmierci chce coś ugrać dla siebie. taniec Tuska na grobach; jak nie śp.Adamowicza, to teraz wykorzystuje dla swoich celów śmierć Izy z Pszczyny; chce wyprowadzić ludzi na ulice, bo to ULICA i ZAGRANICA mają mu zapewnić wygraną w wyborach. Jemu wciąż mało i mało; mało się nachapał na europejskich salonach, teraz mierzy na wysokie stanowisko w kraju [raz już przegrał w wyborach prezydenckich] teraz po trupach do celu.
fdf2021.11.5 13:38
Kręcić, mleć jęzorem i łgać. Nawet powieka mu nie drgnie, a kobieta sobie zmarła.
­2021.11.5 13:36
Czy Morawiecki ma na drugie Szydera?
robaczek2021.11.5 13:33
PISOWCY ................................. TO JUZ JEST TAK ŻAŁOSNE .......................... szydera z was bedzie jak z komunistów i faszystow ......................... bedize sie wnukom opowiadało o patoligii pisowskiej .......... jak zniszczyli kosciól, jednośc narodową ....................... W IMIE ZGORZKNIENIA I ZAWISCI NIEUDACZNIKOW ZYCIOWYCH