28.11.16, 20:45Fot. Flickr

Premier Szydło w Wielkiej Brytanii: Chcemy rozwijać współpracę dwustronną

Premier Beata Szydło oświadczyła, że chce rozwijać współpracę z Wielką Brytanią. Premier, która uczestniczyła w polsko-brytyjskich konsultacjach międzyrządowych w Londynie, spotkała się z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. 

Polska premier powiedziała, że rozmowa dotyczyła kwestii dwustronnych. Nawiązując do planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej podkreśliła, że najbardziej zależy jej na prawach Polaków, mieszkających w tym kraju. Ich sytuacja będzie zależała od tego, jakie prawa będą mieli po Brexicie Brytyjczycy mieszkający w krajach Unii Europejskiej. Beata Szydło dodała, że Polska będzie podnosić w negocjacjach warunek równoważności tych praw.

Szefowa polskiego rządu powiedziała, że zależy jej na tym, aby polscy przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, przenieśli ją do Polski. Dodała, że chce się wzorować na brytyjskich rozwiązaniach, wspierających małe firmy. Beata Szydło podkreśliła, że polsko-brytyjska współpraca ma wymiar nie tylko gospodarczy czy dotyczący Polonii, ale też wymiar bezpieczeństwa.

Odpowiadając na pytanie o słowa podziwu Donalda Trumpa dla Władimira Putina, premier Szydło stwierdziła, że Polska nie zgadza się na zniesienie międzynarodowych sankcji wobec Rosji. Podkreśliła, że dla Polski jest nie do przyjęcia, że Rosja jest agresorem wobec Ukrainy. Beata Szydło dodała, że Zachód musi wspierać Ukrainę, aby ta nie znalazła się w strefie wpływów Rosji.

dam/IAR