21.07.16, 14:21fot. KPRM

Premier Szydło: Wyszehrad musi wskazać UE drogę powrotu do korzeni

Grupa Wyszehradzka będzie bardzo aktywna w procesie zmian, które stoją przed Unią Europejską; będzie proponować rozwiązania, wzmacniające Unię – powiedziała premier Beata Szydło po dzisiejszym spotkaniu premierów państw V4 w Warszawie.


– Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że UE musi wrócić do swoich korzeni, musi zacząć bardziej koncentrować się na sprawach obywateli, a mniej na sprawach instytucji. Dzisiaj, po podjęciu decyzji przez Wielką Brytanię o wyjściu z UE, otwiera się nowa agenda dyskusji. Jesteśmy przekonani, że to jest również szansa dla UE – szansa na zmianę, która spowoduje, że UE stanie się silniejsza – zaznaczyła polska premier.

– Rozmawialiśmy dzisiaj o obszarach polityki europejskiej, które niosą za sobą perspektywy korzyści dla wszystkich państw członkowskich i ich obywateli. Najlepszym przykładem jest jednolity rynek. Potrzebna jest dalsza liberalizacja sektora usług i towarów oraz tworzenie optymalnych warunków dla konkurencyjności europejskich firm. Należy chronić także zobowiązania państw wynikające ze swobody przepływu osób. Prawa nabyte wszystkich obywateli UE w tym zakresie nie powinny ulegać ograniczeniu. Dostrzegamy potrzebę wzmocnienia kontroli państw członkowskich nad unijnymi procesami decyzyjnymi, m.in. kontroli sprawowanej przez parlamenty narodowe –mówiła premier.

bjad/RadioMaryja.pl