21.01.20, 12:28(fot. Krystian Maj / KPRM)

Premier w Japonii: Współpraca Polski i Japonii rośnie w tempie dwucyfrowym

Zaprezentowaliśmy Polskę i polską gospodarkę jako jedną z najbardziej dynamicznych na świecie. Jestem przekonany, że przyciągniemy do Polski kolejne inwestycje i stworzymy nowe miejsca pracy –  mówił Mateusz Morawiecki po rozmowach z polskimi i japońskimi przedsiębiorcami.

 

Podczas drugiego dnia wizyty szef polskiego rządu wziął udział w trzech sesjach rozmów z przedsiębiorcami polskimi i japońskimi, które zostały zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Rozmowy dotyczyły m.in. nowych technologii, infrastruktury oraz energetyki.

Podczas spotkania dotyczącego inwestycji premier podkreślił, że Polska jako jeden z dwóch krajów na świecie od 30 lat rozwija się bez recesji. W Polsce dla inwestorów stworzyliśmy warunki, które przez firmy badawcze określane są jako jedne z najlepszych na świecie – kontynuował. Jak dodał Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką świata, gdzie wielu inwestorów zainteresowanych jest Polską.

Po pierwszej sesji Prezes Toshiba Corporation Toru Cubo poinformował, że otworzy ona w Gnieźnie pierwszy w Europie zakład produkcyjno-dystrybucyjny jeszcze w 2020 r. Koszt jego wybudowania ma przekroczyć 100 mln zł.

W trakcie rozmów poświęconych infrastrukturze szef rządu podkreślił, że Polska jest w fazie ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. W najbliższych kilku latach w Europie nie będzie większego niż Polska placu budowy dla dróg, kolei i lotnisk - mówił Morawiecki w odniesieniu do inwestycji związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce.

Podczas rozmów z przedsiębiorcami dotyczących energetyki premier podkreślał, że Polska ma nietypowy mix energetyczny, ale traktuje to jako szansę. W energetyce jesteśmy u progu podjęcia kluczowych decyzji dotyczących energetyki atomowej. Japonia jest najbardziej zawansowanym na świecie państwem w zakresie konwersji energii z węgla na gaz być może to jest technologia, w obszarze której będziemy współpracować  - mówił szef rządu, a współpracę w dziedzinie energetyki określił jako strategiczną.

Premier zaznaczył również, że Polska i Japonia mogą współpracować ze sobą także na polu politycznym, zapewniając obniżenie napięć geopolitycznych w regionie. Jak podkreślił, mamy wspólnego sojusznika, jakim są Stany Zjednoczone, główny gwarant pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Łączy nas biznes, inwestycje, gospodarka oraz geopolityka – podsumował Mateusz Morawiecki.

 

bz/premier.gov.pl

Komentarze

Nina2020.01.21 20:40
Zydzi maja przesrane nie moga upodobnic sie nijak do azjatow ,,,,aj waj jak przeniknac do ich politycznych struktur centralnych???aj waj aj waj nie wierza w ich Boga maja swoj kodeks honorowy ,kulture i zasadniczo fizycznie odbiegaja od bliskowschodnich okupantow Palestyny.,,,
MAVERICK JONASIK2020.01.21 15:11
Frądel, zresztą tak jak i pewnie 99,9 frądelowców nie odróżnia "cyfry" od "liczby".
Grizzly2020.01.21 19:40
... taaa, w czasie ostatnich wyborów zostało udowodnione, że najwięcej matołów i tumanów jest wśród zwolenników PO, o wyborcach PO z ZK pomilczmy!
MAVERICK JONASIK2020.01.21 23:14
Widziałem ten dowód. Coś jak dowód na istnienie Boga :))
Marek212020.01.21 13:18
Wałęsa był prorokiem. A takie psy na nim wieszają.......
lady chapel2020.01.21 13:01
dwucyfrowym po przecinku?