01.08.17, 17:14Zdj. Roland Kruk, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Prezes TK o sprawie Kamińskiego: SN zdecydował zgodnie z przepisami

Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska w rozmowie z dziennikarzem RMF FM, Patrykiem Michalskim skomentowała decyzję Sądu Najwyższego o zawieszeniu postępowania kasacyjnego w sprawie byłego kierownictwa CBA, m.in. Mariusza Kamińskiego. 

"Sąd Najwyższy zdecydował tak, jak powinien zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami"- powiedziała Przyłębska. 

Kamiński oraz inni byli szefowie CBA zostali w 2015 roku ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W ocenie prezes TK jest to jedyna decyzja, która może być zgodna z prawem. Julia Przyłębska powołuje się przy tym na ustęp 1 artykułu 86 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym.

"Sąd Najwyższy postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami. W tej sprawie powinno być zawieszone postępowanie. Jest jasna dyspozycja obowiązującego przepisu o postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym"- podkreśliła prezes Trybunału. 

Troje sędziów SN zawiesiło rozpatrywanie sprawy kasacyjnej Mariusza Kamińskiego oraz trzech jego ówczesnych podwładnych. Byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego zostali skazani na więzienie za nielegalne działania w tzw aferze gruntowej.

Niekorzystną dla Kamińskiego i jego byłych podwładnych kasację zawieszono do momentu, aż Trybunał rozstrzygnie "spór kompetencyjny" pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym w sprawie prawa łaski.

yenn/RMF FM, Fronda.pl