11.01.20, 18:21

Prezydent Iranu przeprasza Wołodymyra Zełeńskiego

Irański prezydent Hassan Rouhani przeprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego za omyłkowe zestrzelenie samolotu linii lotniczych UIA. Przywódca zadeklarował, że winni strącenia maszyny zostaną ukarani.

 

O sprawie poinformowało biuro prezydenta Zełeńskiego. Rouhani rozmawiał z Ukraińcem przez telefon.

"Hasan Rowhani złożył kondolencje narodowi ukraińskiemu i rodzinom ofiar zestrzelenia samolotu rejsu PS752 Ukrainian International Airlines. Poprosił o przebaczenie w związku z tragedią, która zabrała życie 176 osób. Przywódca Islamskiej Republiki Iranu w pełni uznaje, że do tragedii doszło przez pomyłkowe działania woskowych tego kraju" - podało biuro.

Według Kijowa Teheran miał zapewnić o zamiarze pociągnięcia do odpowiedzialności winnych za odpalenie pocisku w kierunku samolotu pasażerskiego. Ukraińscy śledczy otrzymają też od Iranu wsparcie w prowadzeniu w tym kraju stosownych czynności.

Wcześniej Islamska Republika Iranu przyznała się do "omyłkowego" zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych. W wyniku "błędu" śmierć poniosło 176 osób.

Irańska armia opublikowała komunikat podając, że samolot ukraińskich linii lotniczych znalazł się blisko "ważnych obiektów wojskowych" Strażników Rewolucji Islamskiej. Wojsko przez pomyłkę uznało go za wrogi - i zestrzeliło. Jak podała armia, irańskie siły zbrojne znajdowały się wówczas "na najwyższym poziomie gotowości". Samolot startował zaledwie kilka godzin po irańskim ataku na amerykańskie bazy wojskowe, więc Irańczycy mogli spodziewać się amerykańskiego odwetu.

Za zestrzelenie samolotu przeprosił prezydent Iranu Hassan Rouhani. "Islamska Republika Iranu głęboko żałuje tego straszliwego błędu. Moje myśli i modlitwy są ze wszystkimi opłakującymi stratę rodzinami. Składam najszczersze kondolencje" - napisał prezydent na Twitterze.

bsw/pap, fronda

Komentarze

Pirx2020.01.14 13:49
I wychodzi na to że Trump ma rację dzieciom nie można dać granatu do ręki a tym bardziej broni atomowej bo coś zepsują.
sanczo2020.01.12 5:45
Ale obłudnik z tego Hassana.
abrakadabra2020.01.11 23:22
Pierwszy raz spotykam się z takimi przeprosinami. Źle się stało, ale trzeba mieć honor i jaja,zeby się przyznać i prosić o wybaczenie. USA i inne "mocarstwa" na to nigdy nie było stał, łącznie z naszymi politykami od prawa do lewa.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.11 19:04
Kiedy kaczyński z macierewiczem przeproszą Prezydenta Rosji Pana Putina za kłamstwa na jego temat związane z katastrofą tu-154 w smoleńsku???
MAVERICK JONASIK2020.01.11 18:50
Głupi ten prezydent Iranu. Mógł tak jak u nas powołać podkomisję. Zatrudnić Maćka Rewicza. Dać mu kilka baniek budżetu. I sprawa byłaby gmatwana przez wiele lat.
Marcin №2020.01.11 19:17
Dałem Ci lajka, za ten zaiste przekorny koment Wiem, wiem... szydera z Twej strony, ale jaka paskudnie prawdziwa... w swej szpetocie, naszej hm ... a raczej , "naszych" mozliwości "Tuzów" ;)
MAVERICK JONASIK2020.01.11 19:50
Też Ci dałem lajka, za to, że rozumiesz co piszę. To rzadkość na frądlu. Twoje zdrowie!
Polak katolik2020.01.11 18:43
Prezydent Iranu muzułmanin potrafi przyznać sie do zabicia tylu ludzi i przeprosić a polski prezydent nie potarfi przyznać się do zbrodni popełnionych na Żydach i ich przeprosić. Totalne dno panie Duda
Beno2020.01.11 23:29
Coś ci się pomyliło, albo jesteś całkiem pomylony i nie mów o sobie "katolik" ani "polak". Holokaust to sprawa Niemców i oni się do tego przyznają. Jeśli już to USA powinny przeprosić Zydów, że ich nie przyjęli, gdy uciekali z Niemiec i Polski. Zydzi powinni przeprosić Polaków, za zbrodnie komunistyczne, w których brali udział jako wysocy funkcjonariusze organów władz komunistycznych. Polacy ratowali Zydów, a tych kilku szmalcowników, którzy wydawali Zydów, to margines. Zydzi we władzach komunistycznych PRL - skazali na śmierć, wydali lub zamordowali tysiące Polaków. Może mamy przepraszać też Ukraińców za mordy na Polakach, Niemców. Twoja głupota i bezczelność nie ma granic.
Marcin №2020.01.11 18:34
Szacun... Hameryka od lat nie przeprosiła za milion, cywilnych ofiar Iraku... swego imperialistycznego dążenia, do zarządzania zasobami naturalnymi ziem obcych Persowie, lud bitny, lecz również szlachetny... zawsze w zgodzie z sobą samym Hameryka, banksterski koorwidołek, z duża domieszką pejsatego goowna... duuużo goowna ;)