23.01.20, 16:34(fot. screen)

Prezydent Niemiec: Największa zbrodnia w historii jest winą moich rodaków

- Niemcy próbowali zdehumanizować miliony i usunąć o nich wszelką pamięć. Nie udało im się to. Yad Vashem dał wszystkim pomnik i nazwę. Stoję przed tym pomnikiem jako człowiek i jako Niemiec. Czytam ich nazwiska, słyszę ich opowieści i chylę czoło w głębokim smutku. - mówił prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier podczas Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

 

- Ci którzy dopuścili się tych zbrodni, byli Niemcami. Także ci, którzy milczeli w ciszy, byli Niemcami. Największa zbrodnia w historii jest winą moich rodaków. Najstraszniejsza wojna w dziejach miała początek w moim kraju. - powiedział prezydent Niemiec

- Moje serce przepełnia wdzięczność wobec ocalałych, którzy okazali nam zaufanie. Moją duszę przepełnia radość z tego, że w dziś w Niemczech znów żyją Żydzi. Wieczny płomień nie wygasa i my chcemy sprostać tej odpowiedzialności. - dodawał

- My, Niemcy, pamiętamy. Czasem jednak duchy zła pojawiają się w nowych przebraniach, pokazując antysemityzm, rasizm i ksenofobią jako receptę na przyszłość. - podkreślił Steinmeier

- Nie mogę milczeć, gdy okrutny antysemityzm pojawia się jako element krytyki polityki Izraela. Oczywiście świat nie jest taki sam, różni są sprawcy, ale jest to wciąż to samo zło. Jest tylko jedna odpowiedź: nigdy więcej. Dlatego pamięć nie może się skończyć - mówił

- Walczymy z antysemityzmem. Stoimy i przy Izraelu i dziś odnowię swoją obietnicę. Świat wyciągnął nauczkę z horroru w Auschwitz. Jesteśmy zobowiązani do utrzymania dzisiejszego porządku. Jestem wdzięczny, że dziś świat pamięta o Holocauście i jest światem bez ludobójstwa. - dodawał

 

 

bz/onet.pl

Komentarze

Cool ( druga odpowiedz dla M. Blaszczyk(2020.01.25 14:35
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
smuga2020.01.24 12:09
Publiczne samobiczowanie NIemców trwa od kilku lat, choć w latach 50-60 skrzętnie ukrywano w niemieckich instytucjach publicznych byłych pracowników aparatu nazistowskiego. Mam mieszane uczucia, bo czuję, że to aktualne umartwianie po prostu nie może już nikomu z tamego pokolenia zaszkodzić i można na nich łatwo zrzucić winę. Pewnie zaraz zbiorę krytykę od historyków, ale mam wrażenie, że Niemcy w swoim zawodowym perfekcjoniźmie po prostu doprowadzili proces unicestwiania do poziomu super sprawnej machiny. I gdyby inne nacje też takie zdolności posiadały, to los napadniętych przez faszystowskie Włochy, Japonię wyglądał by podobnie, jak mordowanych na terenach zajętych przez Rzeszę. Wystarczy zresztą poczytać przedwojenną prasę - by łatwo zauważyć, że nastroje nienawiści do innych były budowane i w Hiszpanii i na Bałkanach i w Japonii. Druga wojna to moim zdaniem jednak wydarzenie światowe i nasze europo-centryczne nastawienie przysłania np. 16 milionów cywilnych ofiar po stronie Chin. Mówiąc krótko - widzę przywódców innych państw, którzy obok Steinmeiera powinni bić się w piersi.
K.K.2020.01.24 9:43
Nieprawdobodobne! Naprawdę Niemcy są odpowiedzialni za II Wojnę Światową i holocaust? 75 lat po wojnie najważniejsi politycy światowi muszą mówić coś co każdy przedszkolak powinien wiedzieć. Czy my żyjemy w normalnych czasach?
STANISLAW2020.01.24 8:55
Takim wypowiedziom prezydenta Niemiec, jak ta i temu, co powiedział w Warszawie, trzeba oddać cześć!
Cool (odpowiedź dla Marii Błaszczyk)2020.01.24 8:53
O zbrodniarzach, bandytach, kolaborantach łamiących prawo stanowione przez praworządną władzę mówisz POLACY ... mimo, że na terenie IIRP mieszkało wiele narodowości, wśród nich mogli być i bez wątpienia byli Ukraińcy, Rosjanie Litwini, Niemcy, Czesi, czy sami Żydzi ... ty/wy o wszystkich tych przstępcach mówicie POLACY! ... jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele. Na domiar tego, Niemców, którzy byli organizatorami a ich armia i administracja będąca emanacją społeczeństwa niemieckiego, które swój bandycki rząd wybrało w demokratycznch wyborach i walczyło o Hitlrra nawet po jego śmierci! .... Nazywasz NAZISTAMI! NIE! .... to byli NIEMCY! ... bo naród niemiecki byli organizatorem i beneficjentem! Dodam, że choć powszechnie wiadomo, ze Zydzi dobrowolnie współpracowali z NIEMCAMI! ... nikt też nawet słowem nie wspomni, że są współwinni! Jedwabne(?) .... nieścisłości, które w normalnym rozumieniu, powinny przemawiać za "oskarżonym" są tak samo ignorowane jak świadkowie którzy nie potwierdzają takiego przebiegu tej zbrodni. Sam fakt wstrzymania badań, dla myślącego (uwierz to nie boli!) człowieka, powinien być wystarczająco wymowny. PUENTA!!! RZYGAĆ MI SIĘ CHCE NA WASZĄ PODŁOŚĆ! ...tfuuu!!! tfuuu! tfuuuu! P.s żebyś mogła odnieść się do mojego komentarza, bedę go wklejał pod nowszymi wątkami z adnotacją "odpowiedź dla Marii Błaszczyk"
Moshe Cvel2020.01.23 16:50
Polacy walczyli z tym niemieckim ludobójstwem . Syjoniści chowali sie po stodołach ,szafach , piwnicach i strychach nie walczyli TCHÓRZE. TERAZ POTOMKOWIE NIEMEICKICH OPRAWCÓW SOBIE PRZEMAWIAJĄ . KACAPY OD STALINA I KGB SOBIE PRZEMAWIAJĄ POTOMKOWIE JUDEO-KOMUNY OD NKWD , UB I INNYCH MORDERCZYCH ORGANIZACJI SOBIE PRZEMAWIAJĄ 3MLN POLAKÓW ZGINĘŁO Z TEGO W AUSCHWITZ WIĘSZOŚĆ TO POLSCY OBYWATELE I CO POLACY NIE PRZEMAWIAJĄ. NA SZCZĘŚCIE DLA NAS DUMNYCH POLAKÓW TO TYLKO STATYSTYKA. POLACY WIEDZA OD DAWNA GDZIE SA NASI PRZYJACIELE A GDZIE WROGOWIE I KRWIOPIJCY.
man.of.Stagira2020.01.23 16:44
Nie wierzę! To niemożliwe. Niemcy są j e d y n y m prawdziwie filozoficznym narodem w historii. Oni nie mogli tego zrobić. Prezydent Niemiec kłamie tylko po to, żeby się przypodobać Prawu i Sprawiedliwości. Polacy nie dadzą się na to nabrać. To żydowski (?) spisek jest. (ironia zamierzona)
STANISLAW2020.01.24 8:52
Nie posluguj się taką ironią, mając na uwadze tych, którzy nie rozumieją tego języka i nawet najwyraźniejsze dowcipy traktują serio!