07.02.15, 19:00Bronisław Komorowski (fot. Prezydent.pl)

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą GMO

Posłowie PiS-u i część organizacji ekologicznych podkreślają, że rząd tą ustawą otworzył nasz rynek na żywność genetycznie modyfikowaną.

Poseł Jan Szyszko, były minister środowiska powiedział, że poprzez zmianę definicji uwalniania GMO będzie można produkować zmodyfikowaną żywność i pasze.

"Od tego momentu uwalnianiem nie jest sprowadzanie nasion genetycznie modyfikowanych na cele żywnościowe oraz paszowe. W związku z tym można wprowadzać do Polski tony nasion genetycznie modyfikowanych w celach produkcji żywności i pasz. W obowiązującej - do chwili obecnej - ustawie wprowadzanie, a więc obrót, był traktowany jako uwalnianie i za to groziła kara do 12 lat więzienia. W tej chwili została zmieniona definicja uwalniania i obrotem, a więc sprowadzanie do Polski w celach handlowych oraz spożywczych organizmów genetycznie zmodyfikowanych nie jest uwalnianiem" - powiedział poseł Jan Szyszko.

Nowela reguluje hodowlę w laboratoriach organizmów modyfikowanych genetycznie. Określa działania, jakie muszą być podjęte na wypadek awarii, by zapobiec wydostaniu się tych organizmów na zewnątrz. Ustawa wejdzie w życie 30 dni po jej ogłoszeniu.

MaR/Radio Maryja

Komentarze

anonim2015.02.7 19:09
Prof. Chorąży uważa, że w żywności GMO znajdują się alergeny, toksyny i środki chemiczne szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Negatywne skutki spożywania GMO są już udokumentowane. Wielkie koncerny produkujące GMO dążą w ten sposób do uzyskania kontroli nad rynkiem żywnościowym. "Kim jest bul co na rzezie ludzi swe wyprawia?"
anonim2015.02.7 19:14
Raz wprowadzone skażone nasiona sprawią, że nie da się już wyhodować zdrowej żywności roślinnej. Głupi Polacy, głosujcie kolejny raz na PO i ich prezydenta!! Co się musi stać w naszym kraju, żeby ludzie przejrzeli na oczy??!!
anonim2015.02.7 19:17
@temida A z drugiej strony czy ludzie stołujący się w MacDonaldzie jeszcze rozróżniają zdrową żywność od tej skażonej? Zapiją colą, poprawią papieroskiem, wódeczką i jest okay...
anonim2015.02.7 19:25
Co dla tego Brodzisława podetknął to zaaprobuje to bezmyślny gajowy wykonuje posłusznie polecenia. Dla Polskiego Narodu jedzenie nafaszerowane chemikaliami zapewnił Brodzisław bo tańsze i łatwiejsze w produkcji mało go obchodzi że skutki uboczne GMO sa nieodwracalne. Autorzy ustawy na boku zapewne plik banknotów przyjęli to i bez problemu pozytywną opinię wydali.
anonim2015.02.7 19:27
Nie tylko rośliny zmutują ale i do organizmu człowieka trafią pestycydy ziarno modyfikowane zawiera chemikalia wplątane w łańcuch aby plantator zmniejszył ilość potencjalnych zabiegów dokonywanych na roślinach.
anonim2015.02.7 19:43
To my jemy coś co nie zostało już genetycznie zmienione ?. 82% Amerykanów życzy sobie aby na opakowaniach umieszczano informację o zawartości DNA w żywności. (taaka ciekawostka)
anonim2015.02.7 20:02
Burak dalej szkodzi i jest z siebie bardzo zadowolony.
anonim2015.02.7 20:19
@hamaczek To nie to samo jak masz wybór , a jak masz wetkniete w kazdą roslinę , i nie masz wyboru.
anonim2015.02.7 20:30
tylko intronizajca Jezusa na króla Polski uratuje nasz kraj
anonim2015.02.7 23:01
Po co komu ekologia jak będziemy bardziej zatruwani chemią roślinną. W Indii korporacja przez GMO chciała zdominować rynek nasienny. Gdy już ją zdominowała bardzo podniosła cenę na swoje ziarno. W końcu ich przegonili i ponownie rolnicy wrócili do naturalnego ziarna.
anonim2015.02.7 23:25
Czy to normalne w demokracji że PBK podpisuje taką ustawę , która szkodzi? To pytanie do tych którym płacą za myślenie.
anonim2015.02.7 23:55
"Czy to normalne w demokracji że PBK podpisuje taką ustawę , która szkodzi? To pytanie do tych którym płacą za myślenie." Tak. Normalne. I nie pytaj tych którym płacą za myślenie bo otrzymasz odpowiedź taką jaką nakażą im udzielić ci którzy za myślenie im płacą.
anonim2015.02.8 0:04
@AirWolf Stary , głuchy i ślepy!
anonim2015.02.8 0:26
Oczywiście na temat GMO wypowiadają się ludzie, którzy nie pojęcia o czymkolwiek. Majestic, uspokoję Cię, nie zmutujesz od GMO, bo w Twoim żołądku są enzymy, które trawią materiał genetyczny czy to z pomidora zwykłego czy z takiego u którego zmieniony będzie genom. I po to się stosuje zabiegi mutacji genetycznych, żeby rośliny były bardziej odporne i nie trzeba było stosować pestycydów. Temida, zmieniony materiał genetyczny nie ma nic wspólnego z toksynami itp. Proponuje zasięgnąć wiedzy w jakiś wiarygodnych źródłach. Polecam wszystkim się dokształcić z genetyki! PS nie twierdzę, że GMO to samo dobro itp ale pisanie o toksynach i mutowaniu człowieka jest po prostu PS 2 insulinę obecnie otrzymuje się dzięki zmutowanym bakterią E.coli, więc może to GMO nie takie straszne i warto się trochę na nie otworzyć?
anonim2015.02.8 6:52
Podpisał - bo to nie jest polski prezydent.
anonim2015.02.8 7:37
Rozdzierający ziemię p[ług też nie przypomina tego jak rośliny rozmnażają się w naturze, a mleko od krowy to przypomnę że też mało naturalne bo mleko ssaki naturalnie produkują do karmienia młodych, a nie cały rok. Ale ci co się boja własnego cienia a rozumku za dużo nie mają będą gadali że kolej żelazna powoduje że krowy mleka nie dają i siat się rozpadnie czy takie kwiatki jak „Kanalizacja miasta Warszawy jako narzędzie judaizmu i szarlatanerii w celu zniszczenia rolnictwa polskiego oraz wytępienia ludności słowiańskiej nad Wisłą” kto nie wierzy odsyłam do opracowań http://histmag.org/Kanalizacja-jako-spisek-zydowski-8128 lub niech sobie znajdzie skan oryginału.
anonim2015.02.8 13:03
Ktoś się spodziewał, że Bredzisław to zawetuje?
anonim2015.02.8 17:46
Ten debil podpisze wszystko co WSI, Merkelowa itp. podstawią mu pod nos.
anonim2015.02.8 19:06
Komora do gnoju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!