01.12.21, 12:09Fot. Pixabay

Prezydent Portugalii po raz kolejny zawetował legalizację eutanazji

Pełniący od ponad 5 lat urząd prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa już po raz drugi zablokował swym wetem ustawę próbującą zalegalizować w Portugalii proceder eutanazji.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą na pacjentach można by dokonać eutanazji w przypadku „śmiertelnej choroby” lub też „poważnego, ostatecznego i w dużej mierze wyniszczającego urazu, który uzależnia osobę od osoby trzeciej lub technologii przy wykonywaniu podstawowych codziennych zadań”.

Jednak uchodzący za konserwatystę prezydent de Sousa wykazał, że zgłoszona ustawa jest nieprecyzyjna i niejasna. Zwrócił też uwagę, że choć w projekcie napisano, że do śmierci medycznie wspomaganej kwalifikują się jedynie osoby „śmiertelnie chore”, to jednak równocześnie w dokumencie tym pojawiają się niejednoznaczne sformułowania, które mogłyby stworzyć potencjalną możliwość rozszerzenia dopuszczalności przerwania życia pacjentów również na tych, którzy cierpią na „choroby nieuleczalne” i „ciężkie schorzenia”.

Parlament może teraz co prawda zmienić ustawę lub obalić prezydenckie weto, ale jest mało prawdopodobne, aby miał czas, by podjąć którekolwiek z tych działań przed własnym rozwiązaniem, które poprzedzi przedterminowe wybory wyznaczone na 30 stycznia.

 

ren/sicnoticias.pt

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.12.10 14:40
Brawo Presidente Portugalii Pan Marcellus de Souza . Testy Mologic sa w 100% falszywe a pozytywny wynik to nie oznacza infekcje grypa , tylko pokazuje nieznane fragmenty bialka , tak samo jak wynik ujemny nie wskazuje nowy wariant , a napewno nie mozna na tej podstawie nie wolno wmawiac ludziom grozny katar sezonowy , bo tego jest ponad 5mln gatunkow , a identyfikacji nie ma . Rzad PiS tez w Polsce nie moze wysylac na eutenazje zdrowych ludzi , wmawiajac im pseudoinfekcje na podstawie pseudotestow na pseudoplandemii ktorej nie ma . Pseudoszczepionka jest eksperymentalna biotrucizna retrowirusowa , bo do dzisiaj nie ma zastrzyka na AIDS .
Wspaniale!2021.12.1 20:15
Tak trzymać Prezydencie! Eutanazja, to jest zabójstwo! Tylko ładniej to nazwali!
Tzw. "eutanazja" jak tzw. "aborcja"2021.12.1 14:06
To zaplanowane zabójstwo, czyli MORDERSTWO.
Anonim2021.12.1 12:36
A u nas prezydent wszystkie ustawy antycovidowe podpisuje. Nie trzeba szukac teorii spisku ze szczepionkami, bo eutanazją jest cała ta hucpa covidowa....... Szczyt najgorszej 3 fali kwiecien 2021 - w szpitalach 388 tys , luty 2020 - ok 580 tys. Do marca i kwietnia 2020 nie porownuje bo wtedy bylo pusto jak na pustyni i slyszelismy bredzenie pisowskiej Targowicy o ludobostwie w Szwecji co slyszal ich ambasador..... Kosciol milczal gdy Polakow zdradzono o swiecie i dopiero ostatnio obudzilo sie troche Ordo iuris... Pamietamy i nie wybaczymy