01.07.20, 09:19Prezydent Andrzej Duda/FB/KPRP

Prezydent ułaskawia na wniosek rodziny. Opozycja: ,,obrońca pedofilów''

Rozpętała się medialna burza i nagonka opozycji na prezydenta Andrzeja Dudę po tym jak ułaskawił on jak pisze „Rzeczpospolita” - „osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego”. Dalej RZ podaje, że w tym dniu 14 marca 2020 prezydent ułaskawił rekordową ilość skazanych - 7 osób.

Podstawę do ułaskawienia – jak czytamy w uzasadnieniu – były "względy racjonalności i celowości, a w szczególności fakt pojednania się skazanego z pokrzywdzonymi, zadośćuczynienie wyrządzonym krzywdom oraz obecne wzorowe zachowanie". "RP" dodaje także, że akt łaski prezydenta dotyczył uchylenia zakazu kontaktowania się i zbliżania do ofiar. 

Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, wyjaśnia, że akt łaski dotyczył jedynie "skrócenia czasu wykonywania środka karnego w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do osób pokrzywdzonych, o co wnosiły same pokrzywdzone – osoby pełnoletnie".

Dalej Mucha wyjaśnia:

- Swoją drogą komentatorzy i politycy, którzy dla celów politycznych chcą się odnosić do prośby o łaskę, o którą wystąpiły w zakresie zniesienia zakazu kontaktów same pokrzywdzone - muszą jednak być w głębokiej desperacji i niezbyt dbać o stronę etyczną swoich działań.

 

Oraz:

 

- Prostując nieprawdziwe informacje dot. szczegółów postępowania sądowego i wykonawczego w sprawie osoby, wobec której Prezydent RP zastosował prawo łaski postanowieniem z dnia 14 marca 2020 r. Nr PU.117.14.20 wyjaśniam. Decyzja była poprzedzona wnikliwą analizą sytuacji osób, których sprawa dotyczy, oraz pozytywnych rekomendacji zawartych w opiniach kuratora sądowego, sądów orzekających w obu instancjach oraz Prokuratora Generalnego, a także uzyskaniem dodatkowych informacji z sądu. Akt łaski dotyczył jedynie skrócenia czasu wykonywania środka karnego w postaci zakazu kontaktowania się i zbliżania do osób pokrzywdzonych, o co wnosiły same pokrzywdzone – osoby pełnoletnie. Od popełnienia przestępstw minęło wiele lat. Proszę o niepowielania fałszywych newsów. Swoją drogą komentatorzy i politycy, którzy dla celów politycznych chcą się odnosić do prośby o łaskę, o którą wystąpiły w zakresie zniesienia zakazu kontaktów same pokrzywdzone - muszą jednak być w głębokiej desperacji i niezbyt dbać o stronę etyczną swoich działań.


- Do sprawy odniósł się sam prezydent Andrzej Duda, który na Twitterze napisał:

Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane (nie było gwałtu). Dorosła już od lat pokrzywdzona z matką prosiły o uchylenie zakazu zbliżania się, bo w praktyce mieszkają ze skazanym w jednym domu. To sprawa rodzinna. Wniosek popierały sądy i PG.

 

Rozpętała się też dość ostra dyskusja, w której nawet sprzyjający opozycji wykop.pl sprawę potraktował jako manipulację.

mp/rzeczpospolita/twitter

Komentarze

Andzelina💕💕💕💕👙😍2020.07.29 13:55
Należy zakazać gupich zabaw na oczepinach weselnych. Ja na moich oczepinach musiałam z zawiązanymi oczami rozpinać rozporki 8 osiłkom i macając ich dzidy znaleźć mojego pana młodego. Dwóm z nich zapłonęły konary, ale mojego Staszka rozpoznałam....
KS dla pedofilów zamiast "ułaskawienia".2020.07.2 14:01
Wyobraźcie sobie wasze "felietony" i wasze "komentarze" gdyby w takiej samej sprawie tak samo postąpił prezydent Wałęsa, Kwaśniewski, Komorowski albo Trzaskowski.
Olo2020.07.1 13:01
Dla każdego pedofila tylko KS!!!
Darek2020.07.1 12:38
To po prostu taki miły gest w kierunku Episkopatu.
Klapaucjusz2020.07.1 12:27
Pan PAD broni prawa do edukacji seksualnej w kręgu rodziny.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.1 11:47
zwyrol PADalec ułaskawił pedofila, bo to pisowski pedofil więc jest dobry! tak jak dobrzy są pisowscy komuniści typu stasiek piotrowicz czy krycha pawłowicz!
Dam2020.07.1 10:54
Ciekawe, że bardzo podobnego uzasadnienia (pojednanie z ofiarą) nie przyjmujecie w przypadku Polańskiego. Dzień bez hipokryzji na frondzie dniem straconym.
Ninel2020.07.1 11:44
po pierwsze - nie "my" Polańskiego oskarżamy i ścigamy prawnie, tylko prokuratura z USA. Po drugie - ułaskawienie nie dotyczy oceny moralnej czynu. Po trzecie - jest taki dobry, cywilizowany obyczaj, aby uwzględniać opinię poszkodowanych. WY, lewaki, jak zawsze macie problem ze zrozumieniem elementarnych zasad i logiki.
Dam2020.07.1 12:55
Nie piszę o prokuraturze USA, tylko o frondzie, która za często kiedy pojawi się jakiś ksiądz krzywdzący dziecko wyciąga zaraz sprawę Polańskiego. Więc jak najbardziej uważam, że mogę porównywać te 2 sprawy, bo tutaj bronią ułaskawienia przez PAD ze względu na opinię poszkodowanych, a tam nawet o niej nie wspomną. Bliżej ci do lawaka niż mnie, bo popierasz socjalistyczny PIS (socjalizm jest lewicowy, jakby ktoś nie wiedział, ale wśród wyborców PISu wszystko jest na opak, już mi dwóch tutaj próbowało udowodnić, że kapitalizm jest lewacki)
Ninel2020.07.1 14:05
Pis i owszem jest lewicowy, ale "opozycja" to lewactwo - czyli najbardziej zdegenerowana, zdeprawowana i obrzydliwa forma lewicy. A więc - popierając pis wybieram MNIEJSZE ZŁO. Cóż, w życiu i tak bywa.
Dam2020.07.1 17:46
Tutaj to już głupotę napisałeś godną Korwina, który uważa, że wszyscy którzy nie są z nim to lewactwo (a jednocześnie uważa, że w Chinach jest wolny rynek). PIS jest lewicowy gospodarczo i na pokaz prawicowy światopoglądowo. PO jest centrowe (co widać jeżeli nie widzi się świata wg wzorców PIS i Korwina), Razem jest lewicowe na wzór skandynawski (co dałoby nam większą wolność gospodarczą niż daje nam PIS). Konfederacja to właściwie narodowi socjaliści, bo wolnościowcy gospodarczy się tam niewiele liczą. A używanie nazw lewactwo-prawactwo w systemie, gdzie powinno się używać przynajmniej 2 osi uważam za co najmniej głupie.
Ninel2020.07.1 14:08
Kapitalizm tzw Przemysłowy jest liberalny i prawicowy. Post-kapitalizm finansowy, to inna buźka socjalizmu, albo inaczej mówiąc - ustrój jaki Finansiści wymuszają w podbitych koloniach, aby eksploatować ludność, zasoby i surowce, oraz blokować bunty.
Maria Błaszczyk2020.07.1 14:10
Ja trochę na temat poboczny. Nie, kapitalizm nie jest lewicowy, ale PiS również nie jest. Po pierwsze - nie wystarczy rzucić kilku transferów społecznych, by być lewicowym. W ujęciu lewicowym transfery społeczne oczywiście występują, ale mają zupełnie inny charakter. Weźmy sztandarowy transfer 500+. On ma charakter czysto neoliberalny. Damy ludziom pieniądze, a oni z nimi zrobią, co chcą. Gdybym to ja miała wydać te pieniądze na wsparcie dzieci - to bym zrobiła np. stołówki w szkołach na wzór japoński, dzieci byłyby najedzone, a jednocześnie nabierały by dobrych nawyków, co służy głównej wartości lewicowej, czyli równości. Bo obecnie obserwujemy sytuację, że dzieci z rodzin o niższym statusie socjoekonomicznym są zagrożone niedożywieniem i otyłością, co nie jest fajne. Albo na zwiększenie kadry nauczycielskiej i polepszenie jej jakości. Itd. Najbardziej udanym projektem tego typu był PRLowski program budowy tysiąclatek. No a do tego zupełnie pomijasz fakt, że nawet w najprostszym, dwuosiowym modelu, na drugiej osi, czyli obyczajowej, PiS jest radykalnie prawicowy.
Ninel2020.07.1 14:16
No i mamy piękny przykład lewackiego dwójmyślenia - nawet rdzeń socjalizmu, czyli transfery socjalne, są "neoliberalne". Bo Rząd/Władza nie kontroluje na co środki są wydawane. Piękny dowód na totalitarny charakter lewackości. Wszystko w Państwie, nic poza Państwem, nic przeciw Państwu, jak to ujął pewien znany teoretyk i praktyk socjal-korporacjonizmu.
Maria Błaszczyk2020.07.1 18:11
No nie, jakiego dwójmyślenia? Transfer społeczny sam w sobie nie jest wartością, są to ciężko zarobione pieniądze ludzi i należy wydawać je z sensem. Kiełbasa wyborcza ma moze sens, ale tylko dla kilku tysięcy ludzi, którzy dzięki niej zarobią więcej, niż ona kosztowała. Innymi słowy - jest to zwykłe oszustwo. Wiesz, to trochę tak jakbyś nie widział różnicy między kupieniem dziecku butów, a kupieniem mu lizaka i wydup...niu go w zamian. No więc nie, cel ma tu znaczenie nadrzedne. I tak, PiS toleruje katolików, nawet wydał specjalną regulację, co by żaden prokurator nie próbował dochodzeń robić w sprawie gwałcenia dzieci przez pracowników tej korporacji. Jest to bardzo dalece posunięta tolerancja. No cóż, mnie rzeczywiście to jakoś nie zachwyca. Chociaż osobiście między "finansowaniem czegoś" i "pozwalaniem mu na okradanie kraju", a także "zapewnianiem bezkarności jego pedofilom", a "tolerancją" dostrzegam pewne różnice, tak jak pomiedzy "okradzeniem ludzi" a "zapewnieniem im usług publicznyc"h na wysokim poziomie. Takie to moje lewackie dwójmyślenie. I dzielenie włosa na czworo. I czepianie się, w końcu co złego się stanie, jak odda się biskupowi Łańsk, by sobie na nim zarobił, a jakiemuś księżulowi zapewni możliwość zgwałcenia sobie od czasu do czasu kogoś bez konsekwencji.
Ninel2020.07.1 14:22
"najprostszy model" to jakieś żarty. Pis nie jest prawicowy, szczególnie radykalnie. Pis jest lewicowy. Lewicowy ale nie lewacki. Z punktu widzenia klasycznej teorii marksistowskiej, pis ma co najwyżej "odchylenie prawicowe", bo nie postępuje wg zasad lewackiej Tolerancji Wyzwalającej, tylko zwykłej tolerancji i toleruje np katolicyzm, co dla lewaków jest zbrodnią.
Ninel2020.07.1 14:12
Oczywiście "zapominasz", że ułaskawienie oznacza skutek prawny, a nie moralny. Czyn Polańskiego jest naganny bez względu na ukaranie czy opinię ofiary, a nawet zaprzestanie ścigania (ułaskawienie), za czym jestem, ponieważ Wolę Ofiary należy USZANOWAĆ. A więc - uszanuję wolę ofiary Polańskiego i nie wpakuje go do pierdla, ale to nie zmieni oceny moralnej i nadal będę ukazywał go jako przykład zdeprawowania "elity kultury i sztuki". Czy taka odpowiedź cię zadowala?
Dam2020.07.1 16:08
Tak. Jedyne co wskazuję, to hipokryzję portalu "poświęconego". Można jeszcze wybadać, czy prośba rodziny w tym przypadku to faktycznie szczera prośba, a nie doszło do zastraszenia lub syndromu sztokholmskiego, ale to powinno być zadanie prokuratury i psychologów.
AAAtomek2020.07.1 10:31
Duda. Ułaskawienie. Pedofil.
Nesse2020.07.1 9:58
Hmmm, w sumie sprawca, który mimo zakazu zbliżania wprowadził się do domu swoich ofiar, nadal popełnia przestępstwo... Czemu nie poniósł od razu za to wykroczenie kary? Polski wymiar sprawiedliwości jest wręcz żałosny, zwłaszcza jeżeli chodzi o przestępstwa seksualne. Wątpię, aby marzeniem ofiary było to, aby osoba, która ją tak bardzo skrzywdziła znów z nią mieszkała. Skoro prezydentowi zabrakło rozsądku, to powinien chociaż wykazać się empatią.
czekista2020.07.1 10:23
na twiterze Prezydent pisze: " „Sprawa dotyczyła jedynie zakazu zbliżania się. Inne kary były dawno wykonane” – poinformował na Twitterze Andrzej Duda.
Nesse2020.07.1 10:30
Zwróć uwagę, że ten zwyrol się wprowadził od razu do domu dziecka, któremu robił krzywdę? Czemu nikt nie zareagował, mimo że obowiązywał go w dalszym ciągu zakaz zbliżania?
czekista2020.07.1 9:44
Dlaczego w tekscie wielokrotnie wielokrotnie powtorzono " gwaltu nie bylo"? jezeli tak, to za co go skazano i za jakie przewinienia kary te odbyl? Politycy ani dzinnikarze nawet klamac nie potrafia.
czekista2020.07.1 9:38
Czyli, pedofilia ulaskawiona. Teraz, kiedy ofiara wydoroslala, mozna leciec juz na calego i to za zgoda obu stron i blogoslawienstwem Pana Prezydenta.