06.07.19, 11:53Zdj. Pixabay, domena publiczna, CC0

Prof. Babones: Czego chcą bogate państwa? Biednej Polski!

Ekonomista z Uniwersytetu w Sydney, prof. Salvatore Babones pisze na łamach weekendowego wydania "Dziennika Gazety Prawnej", że w interesie bogatych, zachodnich sąsiadów naszego kraju leży to, aby Polska nadal była biedna, mimo iż pod względem kultury i organizacji niewiele się od nich różni i zrobiła ogromny postęp przez ostatnie 30 lat. 

"Kiedy w 1989 r. Polska odzyskała autonomię polityczną, jej społeczeństwo było wyniszczone 50 latami okupacji i ucisku. 30 lat później powróciła jako kraj europejski, pod względem kultury i organizacji niewiele różniący się od swoich bogatych, zachodnich sąsiadów. Niestety w ich interesie leży, aby Polska była nadal biedna. Oczywiście nie mówią tego wprost, mogą nawet nie myśleć, że tego właśnie chcą. Ale prawda jest taka, że biedna Polska jest im o wiele bardziej na rękę niż zamożna. Co może być lepsze dla niemieckich firm niż przyjęcie przez Warszawę euro przy zachowaniu niskich płac?"-zastanawia się profesor. 

Jaka jest droga do utrzymania wzrostu gospodarczego? "Róbcie to, co robią inni, a nie to, co mówią, żebyście robili". W ocenie ekonomisty, nie powinniśmy stosować się do zaleceń bogatszych państw. W tym kontekście Babones przywołuje przykład Korei Południowej. 

"Przed azjatyckim kryzysem finansowym z 1997 r. Korea Południowa miała o jedną trzecią mniejsze PKB na mieszkańca niż Japonia. Mimo 30 lat dynamicznego rozwoju gospodarczego nadal była uzależniona od swojego wielkiego sąsiada pod względem technologii, inwestycji i rynków zbytu. Ta zależność była tym bardziej przykra, że przed II wojną światową i w jej trakcie Japończycy kolonizowali Koreę, gwałcili jej kobiety, powoływali do wojska jej mężczyzn i usiłowali wymazać dwa tysiące lat koreańskiej kultury"-pisze profesor. Jak zauważył autor artykułu w "DGP", Korea Południowa po 22 latach od kryzysu jest już gigantem gospodarczym, 12. gospodarką świata, krajem wiodących marek technologicznych. 

"Korea nadal nie dogoniła Japonii, swojego byłego okupanta i ciemiężcy, ale różnica między nimi wynosi łatwe do nadrobienia 25 proc. Koreańczycy już nie wyjeżdżają do pracy w japońskich fabrykach i na polach. Mają o wiele lepsze perspektywy w swojej ojczyźnie"-wskazuje Salvatore Babones. Zdaniem ekonomisty, Polska mogłaby się od Korei Południowej wiele nauczyć. 

"Historia obu krajów jest na tyle zbliżona, że nie ma konieczności przywoływania ewidentnych paraleli. Polska idzie tą samą drogą gospodarczą co Korea Południowa, tylko pozostaje 20 lat w tyle. Pod jednym względem jest w nawet lepszej sytuacji: kryzys azjatycki nie oszczędził Korei Południowej, natomiast Polska mądrze uniknęła załamania gospodarczego w Europie"-pisze profesor.

yenn/Forsal.pl, Fronda.pl

Komentarze

bezlitosny internauta2019.07.6 20:54
Pani Mario, a czy pani chce biednej Portugalii? Nie? Nie obchodzi panią Portugalia? No to już ma pani odpowiedź odnośnie Australijczyków.
Max Fiend2019.07.6 13:19
Facet bredzi. Na bogactwo kraju i zamożność obywateli ma wpływ istnienie zaawansowanej infrastruktury gospodarczej i społecznej. Tego w Polsce nie ma i długo nie będzie. Korea zawdzięcza swój rozwój pompowaniu w nią przez dekady pieniędzy i przeniesieniu wielu gałęzi przemysłu maszynowego z USA. Rozbudowa wysoko wyspecjalizowanego przemysłu dała efekt. W Polsce poziom industrializacji jest tak niski, że o przyszłym bogactwie możemy sobie tylko pomarzyć :-D
szymek2019.07.6 13:39
Kojarzysz więc czemu Niemcy pompowali forsę w KDL ?.....i dlaczego inwestują w Tuska ? Pamiętasz Trzaskowskiego ,, na co nam lotnisko ? ".....reguła znana jak świat , bogaci bardzo pilnują , żeby to tylko oni byli bogaci , gdy nie mogą pilnować sami , wynajmują sobie swoich przedstawicieli na miejscu.........
Max Fiend2019.07.6 18:45
No to jaka jest stopa inwestycji do PKB? Ile km autostrad wybudował PiS? Swoje brednie wyssałeś z propagandy skierowanej dla ciemnego i roszczeniowego ludu homo-sovieticus. Nie wiem czy zauważyłeś, ale pomimo rozdawnictwa 500+ i podobnych bzdetów Polska jako państwo zubożała i powiększyła się ilość ludzi żyjących poniżej poziomu minimum socjalnego. Taki cyrk zrobił w Polsce PiS, ale dobrze wam tak! :-D
Beno2019.07.6 19:54
A co ci dało PO i poprzednie rządy? Wtedy ci się żyło lepiej? A może należysz do tych co oszukiwali na podatkach i nie tylko na podatkach, sprowadzali szmuglowali papaierosy i alkohol od naszych sąsiadów ze wschodu, albo miałeś wysoką emeryturę jako UBek albo inny aparatczyk z czasów PRL. Takie bzdety, to talko cwaniaczek potrafi pisać, który potrafił sobie życie na kantach ułożyć, ale te czasy mam nadzieję, dla cwelów i cwaniaków, minęły bezpowrotnie.
Max Fiend2019.07.6 21:14
Nie, biedny roszczeniowo-bolszewicki pisowcu. Nie oszukiwałem i nie szmuglowałem. Uczciwie pracowałem i widziałem pozytywne efekty rządów PO-PSL. Nowe inwestycje i drogi, dzięki którym wzrastały moje dochody i uczciwie wynagradzanych ludzi. Teraz mam zero nowych inwestycji w przemyśle, nowych technologiach i infrastrukturze komunikacyjnej. W dodatku wzrosło zadłużenie kraju i liczba ludzi żyjących w ubóstwie. Jest się z czego cieszyć?
ewa2019.07.7 7:55
ale bredzisz Max, ,żyjesz chyba na innej planecie, to teraz np. dzieci w mojej szkole nie muszą dostawać z parafii dofinansowania do obiadów, bo po prostu rodziców stać jest zapałcić samemu i na wycieczki jeżdżą wszystkie, bo je stać
Max Fiend2019.07.7 11:32
To wyjaśnij proszę dlaczego w Polsce wzrosło ubóstwo skoro wszystkim jest tak dobrze? Masz sensowne wyjaśnienie?
Cool2019.07.6 14:01
Głupi jesteś na Maxa!
Max Fiend2019.07.6 21:18
Cieszysz się z wzrastającego zadłużenia Polski, geniuszu? Będziesz musiał je spłacać razem ze swoimi dziećmi. To jest dopiero mądrość i cool podejście do życia: spieprzyć życie własnym dzieciom! :-D
ewa2019.07.7 8:03
wyłacz tvn, zacznij myśleć samodzielnie, no chyba że specjalnie to robisz bo ci wrogowie Polski płacą
Max Fiend2019.07.7 11:29
Prosta matematyka na poziomie podstawówki jest nie do ogarnięcia? No to zasłużyłaś sobie rzetelnie na PiS. :-D
Ateista2019.07.6 13:05
Czyli PiS działa na rzecz bogatych krajów. Wydało się.
michu2019.07.6 12:32
Ciekawe tylko dlaczego są tak skuteczni?? Może ktoś im pomaga, choćby tym, że boi się przeciwstawić ;)??
polak2019.07.6 12:29
do biednej i okradzionej Polski musiał dążyć ryży czopek ==takie polecenie dostał od niemiec