11.09.19, 09:40profkazimierzkikytpolskieradio.jpg

Prof. Kazimierz Kik dla Frondy: PiS totalnie przeobraził polską politykę

Tomasz Wandas, Fronda.pl: W Lublinie odbyła się konwencja wyborcza PiS pod hasłem "Dobry czas dla Polski". Jarosław Kaczyński przedstawił "system wartości", na którym opiera się program partii. oraz "hattrick" wyborczy: wzrost płacy minimalnej do 4 tys. zł na koniec 2023 r., podwójną trzynastą emeryturę i równe dopłaty dla rolników. Przekonywał, że celem PiS jest budowa "polskiej wersji państwa dobrobytu”. Co sądzi Pan o tych obietnicach zapowiedzianych przez Jarosława Kaczyńskiego? Skąd PiS weźmie na to pieniądze i to w tak krótkim czasie? 

Prof. Kazimierz Kik, politolog: Pamiętajmy o tym, że te wybory parlamentarne mają specyficzny charakter, są to wybory w stylu „wszyscy na jednego”. Mimo, że w tej chwili, cała opozycja idzie osobno, to jednak wszystkie poszczególne partie są przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. W związku z tym, ta kampania też będzie miała specyficzny charakter. 

To znaczy?

Skoro „wszyscy na jednego”, to jeden musi się bronić. Robi to w ten sposób, że formułuje program, tak, by zjednoczone (w sensie intencji i celów) działanie opozycji po prostu się nie udało. Prawo i Sprawiedliwość przyjęło taktykę konsekwentnego formułowania strategii polityki socjalnej. Efekt jest taki, że wszyscy poszli tropem PiSu, nawet tacy neoliberałowie jak politycy Platformy Obywatelskiej, zaczynają preferować politykę socjalną. W moim przekonaniu, punktem wyjścia, podstawą radykalnych posunięć i obietnic Prawa i Sprawiedliwości jest charakter kampanii. Skoro wszyscy chcą pokonać PiS, to PiS pokaże, że ma lepszy program, w który zawiera więcej rzeczy „kuszących” przeciętnego Polaka. 

Co natomiast z jego realizacją?

Realizacja, to inna sprawa. Musimy pamiętać o tym, że w Polsce, każda kampania ma charakter „przerzucania się” obietnicami, tyle tylko, że jak dotąd tylko jedna partia konsekwentnie realizuje przynajmniej część tych obietnic. Nie przywiązywałbym zatem zbyt dużej wagi, do tego jakie są te obietnice, ale do tego w jakim kierunku zmierzają. 

Gdzie zmierzają?

Zmierzają w kierunku akcentowania, postawienia punktu ciężkości na uwzględnianiu interesów ludzi najbardziej potrzebujących pomocy ze strony państwa - to jest najistotniejsze. Szczegóły, czyli konkretne obietnice, to tylko próba sił pomiędzy opozycją a rządem Prawa i Sprawiedliwości. Natomiast po raz pierwszy w III Rzeczypospolitej dominująca siła polityczna narzuca pozostałym ugrupowaniom politycznym taką narrację, która zmierza w zupełnie innym kierunku niż szło to dotychczas. 

Czyli? Jak było do tej pory?

Do tej pory były to: wolny rynek, interesy biznesu, mechanizmu rynkowe, elity etc. Teraz mamy pracujących i marginalizowanych Polaków. Większość wyborców postawi na Prawo i Sprawiedliwość z tego powodu, że jest to partia wskazująca na kierunek, który interesuje większość polskiego społeczeństwa. 

Czy na tym polega sondażowy sukces PiSu?

Po tych wyborach żaden rząd nie będzie mógł już nie uwzględniać postulatów socjalnych, to jest główny sukces PiSu, a nie fakt, czy uda się im zrealizować wszystko, co zapowiadają. Co ważniejsze Prawo i Sprawiedliwość staje się w swoich postulatach prawie wiarygodne, w odróżnieniu od liberalnej opozycji, która w swoich postulatach polityki socjalnej jest niewiarygodna ze względu na doświadczenia polityki prowadzonej przez Platformę Obywatelską. 

„Chcę, aby polityka stała się sztuką porozumiewania, a nie wiecznej wojny. Polska to wielka rzecz, Rzeczypospolita to wielka sprawa” - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska w piątek na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej. Czy tego typu ogólnymi stwierdzeniami pani Kidawa Błońska zdoła przekonać do siebie Polaków? 

Piękne słowa, pięknej i inteligentnej kobiety, ręce składają się do oklasków, gdyby nie, to, że jest ona kandydatem na premiera partii, która jako pierwsza w Polsce narzuciła narrację totalnej opozycji w stosunku do rządu. Ich strategia polegała na wyeliminowaniu, zniszczeniu PiSu. Pojawia się tu słowo „wiarygodność”. To, co mówi pani Kidawa-Błońska jest dobre i potrzebne Polsce, tylko problem w tym, że jest ona kobietą współkierującą partią, która za cel nadrzędny postawiła zniszczenie konkurencyjnej partii, stąd są to słowa, które są tak dalekie od praktyki, że ciężko znaleźć tu odpowiednie porównanie. 

Lider PO zaznaczył, że program Koalicji Obywatelskiej jest "pełen konkretnych propozycji, które uczynią życie Polek i Polaków lepszym, który przedstawia plan dla Polski nie tylko na dziś, ale też na jutro i na pojutrze, który koncentruje się na tych, którzy Polskę na co dzień budują, na ludziach pracy".  Politycy PO dopytywani o nazwę programu swojej partii mieli spore problemy, a Grzegorz Schetyna nie potrafił wymienić w jednej z rozgłośni radiowych „szóstki Schetyny”. O czym to świadczy? 

Platforma Obywatelska miała osiem lat na zrealizowanie tak ambitnego planu, a podejmowała działania zmierzające zupełnie w innym kierunku. To, że Platforma Obywatelska traktuje instrumentalnie swoje założenia programowe (myśli co innego, robi co innego) odzwierciedlone jest w tym, że sam Schetyna nie pamięta tego, co mówił. Celem tych postulatów nie jest ich realizacja, co zawężenie manewru Prawu i Sprawiedliwości - i tak to należy rozumieć. 

Na koniec jeszcze wróćmy do konwencji PiSu, Joachim Brudziński odnosząc się do niej, powiedział: „Konwencje, takie jak ta lubelska, miały swoją dynamikę. Dlatego w najbliższych tygodniach, w poszczególnych regionach kraju, będziemy rozwijać nasze postulaty, ukazane w pewnym skrócie. Stanie się to już na najbliższej konwencji, która w sobotę odbędzie się w Łodzi. Będzie poświęcona polityce prorodzinnej”. Czego możemy się spodziewać? Czy prezes PiS może uczynić krok ku środowiskom pro-life i zapowie część realizacji oczekiwanych przez nich postulatów? 

Nie sądzę. PiS będzie raczej konsekwentnie pogłębiało swoje dotychczasowe założenia programowe. Moim zdaniem będzie to raczej uszczegóławianie i akcentowanie programu (w niektórych środowiskach), który do tej pory prezentowany był na poziomie dość ogólnym. 

Dziękuję za rozmowę.

Komentarze

mika2019.09.12 18:07
Brawo Pis w końcu mamy jakies socjalki jak inne panstwa europy w końcu przestaną nas okradać i klamać te Pokemony
Azazel2019.09.12 9:38
"PiS totalnie przeobraził polską politykę". Rzeczywiście. Takiej patologii żadna partyjka nie była w stanie wprowadzić. Toż już nawet PZPR jawi się jako oaza moralności i spokoju. No ale wielu wyborców PiS doskonale się czuje w pisowskim szambie - bo ścieki to naturalne dla nich środowisko.
Filipa 2019.09.11 21:27
Kaczor agresywnie zmienia Polskę na państwo religijne. W przypadku wygranej PiS w przyszłych wyborach należy szybko masowo emigrować z Polski, zanim będą zamknięte granice.
europejka2019.09.12 18:04
dam ci kopa jeszcze na droge ha ha ha
Po2019.09.11 21:13
Dajcie temu komuchowi jakies koryto bo zalize pisiorow na smierc
ciekawy2019.09.11 18:54
Jeśli skłocenie nas z całym światem jest przeobrażeniem to tak Dzieki pisim mamy w świecie samych wrogow poza Putinem którego psychol naśladuje
Dam2019.09.12 8:36
Nie no, jest jeszcze Orban - najlepszy przyjaciel Putina w Europie. Takich przyjaciół mamy :D Ale wyborcom PISu to nie przeszkadza.
Spoko2019.09.11 17:00
Polacy, mieliśmy wielkie szczęście, dane od Boga, że będąc na granicy katastrofy państwa po 8 latach rządów PO i PSL, zorientowaliśmy się, że to nie tędy droga, i w 2015 roku wybraliśmy zjednoczoną prawicę na czele z PIS-em, aby rządzili Polską i Polakami. Obecnie, po 4 latach wiemy, że wybraliśmy polityków prawdomównych i wiarygodnych, i mamy pewność na wspaniałą, bezpieczną ojczyznę i nadzieję dla nas i naszych rodzin na szczęśliwą przyszłość ! Obietnice wyborcze z 2015 zrealizowane, a dodatkowo piątki Kaczyńskiego i Morawieckiego w realizacji. 7.09.2019 został przedstawiony program wyborczy PIS: Plan Kaczyńskiego – polska wersja państwa dobrobytu !!! Program wyborczy: minimalna pensja na koniec 2020=3000 zł, a na koniec 2023=4000 zł, od 2021 14-tka dla emerytów, pełne dopłaty do 1 ha dla rolników, reforma sądownictwa będzie kontynuowana, fundusze: modernizacji szpitali, inwestycji dla szkół i 100 obwodnic, remonty 150 dworców kolejowych, ZUS liczony od dochodów firm, podstawa ryczałtu od dochodu a nie przychodu. Już niedługo dogonimy zachód, a krótko po tym Niemcy ! Morawiecki: Chcemy by Polska była najlepszym miejscem do życia w Europie !!! Podziękujmy im i podziękujmy Bogu !
Urszula2019.09.11 17:53
Tylko o jednym ty i rząd PiS zapomnieliście: skąd pieniądze na te obiecanki. Tym bardziej, że budżet ma być zrównoważony. Jeśli temu rządowi to się uda bez znaczącego podnoszenia cen, opłat i podatków to będzie to kolejny cud nad Wisłą.
basetla2019.09.11 16:25
Pan Profesor jest tego najlepszym przykładem.Od Trybuny Ludu do Frondy.
Joanna Eiman2019.09.11 20:55
Pan Bog zmienia serca .Tylko on moze wyprowadzic ze zla dobro Nie tracmy nadziei,ze niejeden jeszcze Szawel ,dzieki Jego mocy,przemieni sie w Pawla..Bog potrafi tez wybaczyc,a jak jest z toba,drogi czytelniku tej stron
basetla2019.09.11 21:25
przemiana serca, czyli mądrość etapu.
anonim2019.09.11 15:13
LUDZIE UCIEKAJCIE OD TOTALNYCH i TĘCZOWYCH - NAWRACAJCIE SIĘ !! POPIERAJĄC ICH BĘDZIECIE WSPÓŁODPOWIEDZIALNI ZA ZŁO KTÓRE ONI PLANUJĄ (homomałżeństwa, adopcja dzieci przez homo, aborcja, deprawacja dzieci WHO-ideologia gender) - WYBORY już 13 października 2019 a - FATIMA OSTRZEGA - CUD SŁOŃCA - 13 października 1917 roku w Fatimie Matka Boża po raz szósty ukazała się trojgu portugalskim pastuszkom. Dzieciom towarzyszył ogromny tłum. Ludzie pobożni przyszli z nakazu sumienia, inni ze zwykłej ciekawości. Niektórzy znaleźli się tam z obowiązku służbowego. Trzy miesiące wcześniej Maryja zapowiedziała: W październiku powiem wam, kim jestem i czego chcę oraz dokonam cudu, który wszyscy zobaczą, aby uwierzyli. Wezwania Matki Bożej skierowane do ludzi oraz tajemnice, które otrzymały dzieci miały uzyskać potwierdzenie, które powinno przekonać każdego co do prawdziwości objawień. SURSUM CORDA - POLACY CHWYĆMY ZA RÓŻANIEC i DO URN, POGONIĆ TĘCZOWĄ ZARAZĘ - JEZUS JEST PANEM POLSKI a MATKA BOŻA KRÓLOWĄ POLSKI !!!
Wyklęty powstań, ludu ziemi ... sratatata2019.09.11 14:45
Lech Keller-Krawczyk, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "Konfederatę" i "Urszulę". Oj giwałt! Bój to będzie ostatni, Krwawy skończy się trud, ... sratatata...
Darek2019.09.11 14:36
Niestety PiS totalnie przeobraził polską politykę, TOTALNIE. I mam już totalnie dość tego PiSowskiego totalitaryzmu. Opozycja niestety jest równie zdemoralizowana a przy tym nieudolna. Nigdy nie myślałem że w polskiej polityce narodowcy okażą się najbardziej umiarkowaną siłą ale dzisiaj jak słyszę Bosaka, to momentami zapominam jak heilował i z tego całego oszołomstwa jedyny mówi rozsądnie i do rzeczy. To raczej poza, ale pokazuje jak się w Polsce pozmieniało kiedy radykalny faszyzm wydaje się bardziej umiarkowany, tolerancyjny i wyważony niż obecna norma w polskiej polityce.
Spoko2019.09.11 17:12
Ty Darek, Bosak ci nic nie da, bo Konf. ma tylko 3% poparcia, ale jeśli ci się podoba Putin, to pomogę ci wyjechać do Rosji na stałe !
katolik2019.09.11 17:55
Naucz się proszę czytać ze zrozumieniem. Darek podał przykład jak nawet patologia wygląda normalnie przy PiS i PO-KO. PiS i PO-KO to już coś bardziej nienormalnego niż patologia, do Rosji to sobie sam wyjedź.
qwerty2019.09.11 14:25
"PiS totalnie przeobraził polską politykę" w RUINĘ
Spoko2019.09.11 17:10
Tak qwerty, w ch .... d..... i kamieni kupę !
Saki Faki2019.09.11 13:23
Normalnie to jest wtedy gdy, jak mówi pewna nieznana pisiorom książka, ..."kto nie pracuje, niech też nie je." Pisiory robią na odwrót, więc normalnie nie jest, ergo Kik pierdasi farmazony.
Spoko2019.09.11 17:08
Dlaczego my się zajmujemy takimi debilami jak ty . Czyż w internecie nie ma już miejsca dla mądrych, uczciwych i normalnych ludzi ?!
Newsroom2019.09.11 11:46
Najważniiejsze że PiS dobił post komunę i kończy z III RP raz na zawsze. Jesienią ten chlew przywieziony na czołgach i bagnetach zaraz po II wś dokona zywota PiS to gwarantuje ! PiS gwarantuje nie tylko rozwój gospodarczy ale też zakończenie dziadostwa pookrągłostołowego !
Urszula2019.09.11 11:49
Ale ci się marzy. :D
Dam2019.09.11 13:54
PIS postkomuny nie dobił, ale komunę wskrzesza. Dyktowanie zarobków, centralizacja władzy, prokuratura, policja sądy (w trakcie) na skinienie (tak, za PO niektórzy sędziowie byli na telefon, ale PIS chce, aby wszyscy byli albo won z pracy). Jak to inaczej nazwać, niż przywracaniem systemu komuny? Bo z jej zwalczaniem nie ma to nic wspólnego.
Konfederata2019.09.11 11:05
PiS tak podniósł poprzeczkę okradania społeczeństwa że kto chce być w Sejmie musi obiecać że okradnie nas na jeszcze większą sumę! Licytacja złodziei kto da więcej dotacji.
Spoko2019.09.11 17:06
Jeszcze jeden ślepak. Idź do okulisty cepie !
Katolik2019.09.11 10:43
Zemsta rodzi wojnę i śmierć. Przebaczenie niesie Pokój, uwolnienie, uzdrowienie Wybierajmy póki jeszcze możemy. Chrystus Wodzem, Chrystus Królem, Chrystus Władcą nam!
Max Fiend2019.09.11 10:34
Faktycznie przeobraził, jeżeli uprawianie politycznego zbójectwa można nazwać "przeobrażeniem". Ostatni numer w sejmie a la Cameron jest dobitnym dowodem :-D
Spoko2019.09.11 17:04
Kiedy sobie uświadomię, że ktoś nie jest wart mojego czasu, to zwyczajnie przestaję mu go poświęcać. Życie jest za krótkie na emocjonalne konfrontacje z ludźmi, którzy budzą we mnie odruch wymiotny !
Max Fiend2019.09.11 17:42
Ale to nie mój problem. Sam się z nim zmagaj. Ja na to wszystko ciepłym ... :-D
Urszula2019.09.11 10:11
Taka to normalność, że wybory w Polsce będą obserwowane i badane przez przedstawicieli OBWE. Po raz pierwszy! "Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie będzie nadzorowała tegoroczne wybory parlamentarne w Polsce. Po raz pierwszy zbada wpływ mediów na proces wyborczy: czy kandydaci traktowani są równorzędnie i bezstronnie.
krzysztof2019.09.11 11:03
to lewacka organizacja i zagranica i jej kombinacje nic nie pomogą naszym wrogom
Dam2019.09.11 10:01
Niestety zgadzam się z tytułem, PIS całkowicie znormalizował patologię w polskiej polityce. Kiedy za PO okazało się, że jakiś konkurs na stanowisko został ustawiony, tyła to patologia, PIS zlikwidował konkursy i teraz jest to norma. Nowak poleciał za niewpisanie zegarka za 10000zł (patologia), minister Szyszko zapomniał wpisać "stodołę" wartą 300000zł i dalej był ministrem (normalność). Itd.
krzysztof2019.09.11 11:01
a gdzie 500mld zł ukradzionych Polakom tego nie widać
Dam2019.09.11 13:50
1. Co ma piernik do wiatraka? 2. Dzisiaj już 500mld? Jeszcze niedawno było 250mln (tak, mln to 1000 razy mniej niż mld), potem 300mld, a teraz już 500mld (co z tego, że to więcej niż roczny budżet Polski, niezauważenie go ktoś wziłą do worka i ukradł).