22.02.19, 19:30zdj. screen Youtube

Prof. Zdzisław Krasnodębski: Reparacje- nie, 'Emerytura Hitlera'-tak, czyli hipokryzja Niemiec

W Belgii i Wielkiej Brytanii żyje kilkudziesięciu emerytów, którzy w okresie II wojny światowej służyli w Waffen SS. Osoby te do dziś, gdy od zakończenia wojny minęły siedemdziesiąt cztery lata, otrzymują specjalne świadczenie, tzw. "emeryturę Hitlera". 

Świadczenie to było przyznawane za „lojalność i posłuszeństwo” nazistowskim Niemcom. Belgowie, którzy służyli w Waffen SS, otrzymali emerytury uzupełniające w 1941 r., na mocy dekretu wydanego przez Adolfa Hitlera. Dokument wciąż ma moc prawną, ponieważ po II wojnie światowej nie został unieważniony po wojnie.

Europoseł PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Zdzisław Krasnodębski skomentował tę sprawę w rozmowie z Radiem Maryja. 

"Uważam, że taka ignorancja nie jest możliwa. Ktoś te świadczenia przyznał. Niemiecka administracja jest przecież niesamowicie skrupulatna. To jest ta różnica między przekazem a świadomością społeczeństwa, które jest przekonane, że rozliczono się z tą przeszłością"- stwierdził polityk w programie "Aktualności dnia". 

Jak podkreślił Krasnodębski, Niemcy mają opinię kraju, któremu udało się całkowicie rozliczyć z przeszłością, kiedy jednak przyjrzeć się temu bliżej, na jaw wychodzi, że kilkudziesięciu byłych funkcjonariuszy III Rzeszy nadal otrzymuje specjalne świadczenia. 

"Można powiedzieć tak, że w zasadzie Niemcy bardzo dbały o tych swoich funkcjonariuszy państwa. Ta sprawa stała się głośna, ponieważ zaprotestowali posłowie parlamentu belgijskiego, którzy chcą, żeby skończyć z tą praktyką"- powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. 

Co jest najciekawsze, Niemcy wzbraniają się jednocześnie przed wypłacaniem odszkodowań krajom poszkodowanym w II wojnie światowej, m.in. Polsce, która poniosła przecież gigantyczne straty.

"Niestety, jest to przykład hipokryzji, bo Niemcy przedstawiają swój kraj w jak najlepszym świetle, w sposób rażąco odbiegający od rzeczywistości"-wskazał prof. Zdzisław Krasnodębski. 

Jak zauważył polityk, Niemcy usprawiedliwiają się teraz, twierdząc, że... nie wiedzą, iż ludzie ci służyli niegdyś w SS. W ocenie rozmówcy Radia Maryja, taka ignorancja "nie jest możliwa', bo ktoś musiał przyznać tym osobom świadczenia, a niemiecka administracja jest bardzo skrupulatna. 

"To jest ta różnica między przekazem a świadomością społeczeństwa, które jest przekonane, że rozliczono się z tą przeszłością"-ocenił europoseł.

yenn/Radio Maryja, Fronda.pl

Komentarze

wojtek2019.03.8 10:22
Panie ( profesorze ???) Krasnodębski, co pan jeszcze wymyśli, żeby zasłużyć sobie na kolejną kadencje. Widzi pan, w kraju, który pan podaje za kraj zła jest przestrzegane prawo. To jest coś takiego, o czym jak widać po pana koleżankach i kolegach jest jak coś abstrakcyjnego. Dodam tylko, że skoro pan z taką chęcią „opiniuje” inne kraje, to czemu się pan oburza jak przedstawiciele innych krajów powiedzą coś krytycznego o pańskim kraju?? To się jakoś nazywa, prawda? Obłuda, czy jakoś tak. Chociaż wole małostkowość i głupota.
karen2019.02.23 22:00
czy emerytura wypłacana powstańcom wielkopolskim przez Hitlera to też hipokryzja?
kazek2019.02.23 15:36
dlaczego do tej pory nie zabrano emerytury byłym ZOMO-wcom?lali ludzi ,następnie do policji i emeryturka dla zbirów
Mirek2019.02.23 7:24
Panie profesorze Krasnodębski !!. Co to jest ta HIPOKRYZJA ?!. Czy to jest cuś takigo co się smaruje chleb ? . Czy to jest cuś takigo czym się płaci za chleb ? . Czy toto chodzi , biega , czołga się ....... i w ogóle co to takigo jest !!! . Ja radziłbym Panu Profesorowi wyrażać się jasno ....i po polsku . Żeby ktoś nie powiedział o Panu że tak się wyuczył ....że aż zgłupiał .
toso2019.02.23 5:45
W Niemczech obowiązuje prawo nie tak jak w PIS - ladzie, kto płacił składki do kasy ubezpieczeniowej temu należy się renta.
Bruner z Olgino2019.02.22 19:54
Lepiej sprawdzić swoje podwórko. Jak to jest z emeryturami SB, WSIokow itd.