23.04.19, 18:07

Prof. Nalaskowski: Strajk nauczycieli przypomina napad na bank

Cała sytuacja przypomina przykład napadu na bank. Kiedy rabuś napada na bank, żeby mu wydali pieniądze, bierze pierwszego lepszego klienta np. jakąś babcię albo starszego pana, przykłada im pistolet do skroni i mówi do kasjera „dawaj mi pieniądze” - mówi prof. Aleksander Nalaskowski, komentując przedłużający się strajk nauczycieli.

Ekspert i pedagog podkreślił, iż największym przegranym konfliktu podsycanego przez ZNP są dzieci, które na proteści tracą zdecydowanie najwięcej.

"Generalnie dzieciaki podczas strajku nic nie robią i to jest strata w dużej mierze niepowetowana, bo raz straconego czasu nie można odzyskać, bo jak powiedział Albert Einstein „Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić”. Mamy tu więc taką sprawę, przez którą cierpią przede wszystkim uczniowie. Mam wrażenie, że mamy tutaj do czynienia z pewną rewolucją językową, bo okazuje się, że prestiż zawodu nauczyciela jest zależny od dochodów. To jest dość szczególna teza i przypomnę tylko, że w czasach PRL-u jednymi z najlepiej uposażonych byli funkcjonariusze MO czy SB, ale ich prestiż był żaden, więc nie ma takiego związku" - komentował prof. Nalaskowski.

Zdaniem profesora jednym z największych problemów w proteście jest wymiar etyczny. Dzieci brane są ponikąd jako zakładnicy.

"Cała sytuacja przypomina przykład napadu na bank. Kiedy rabuś napada na bank, żeby mu wydali pieniądze, bierze pierwszego lepszego klienta np. jakąś babcię albo starszego pana, przykłada im pistolet do skroni i mówi do kasjera „dawaj mi pieniądze”. Ten człowiek, który ma przystawiony pistolet do skroni, jest Bogu ducha winien i padł ofiarą konfliktu interesów między rabusiem a kasjerem. Tak samo jest z dziećmi, bo jest przepychanka między nauczycielami i rządem. Trwają jakieś mniej lub bardziej udane rozmowy, z jednej strony jest zabetonowany postulat tego 1000 zł i właściwie nadal kompletny brak pomysłów na jakąkolwiek zmianę w polskiej szkole. Z drugiej strony są dzieci, które „mają ten nóż przy gardle” i one są traktowane jako zakładnicy. Historia brania dzieci jako zakładników jest dość długa i ma swoją, że tak powiem, hagiografię" - stwierdził pedagog.

mor/radiomaryja.pl/fronda.pl

Komentarze

mgr2019.04.24 17:43
STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY! Osiem klas to bardzo dobra podstawa programowa dla młodego człowieka, dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli z misją szanujących prawa uczniów ?
kibic2019.04.24 12:02
"zabetonowany postulat tego 1000 zł " ledwo skończyły się Święta Zmartwychwstania Pańskiego, a już KŁAMSTWO
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 21:16
Czy już wiecie, że jestem zwyrodnialcem?
JR2019.04.23 22:12
Zwyrodnialcem to za delikatne określenie.
darek2019.04.23 20:20
Największy skok zrobił Jarek aby sfinansować piątaka.
denaturat artystyczny2019.04.23 19:09
Napad łysych na fabrykę grzebieni
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 18:21
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️10950zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.23 18:21
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Kto tu jest złodziejem?2019.04.23 18:17
13 "Kaczyńskiego " zafundują nam podatnicy okradzeni z OFE ale to nie wszystko.Ustawę bowiem skonstruowano tak, że z 13. emerytury skorzystają również tysiące cudzoziemców, m. in. obywatele Ukrainy i Koreańczycy, którzy głosu w wyborach wcale nie oddadzą. „Wystarczy przez jakiś czas pracować i odprowadzać składki” – objaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą przedstawicielka ZUS. Nie trzeba w Polsce mieszkać ani posiadać polskiego obywatelstwa. Jak podaje ZUS, w 2018 r. na podstawie umów międzynarodowych wypłacał średnio blisko 184 tysiące emerytur i rent.
Cipak2019.04.23 19:06
Argument TWARDY!! dla nie gramotnych!!! Jaki % do ogółu 10 000 000 emerytów, stanowią te 184 tysiące??
rozbawiony2019.04.23 19:44
Ale dla nauczycieli nie ma!!!!!!!!!!!!
Cipak2019.04.23 18:17
Faktycznie!!! w banku są pieniądze nauczycieli. Dyrekcja banku kupuje za nie głosy wyborcze niepracujących. Nauczycielom za pracę zplacić nie chce, bo ich glosy wyborcze są bez znaczenia - jest za mało.
jozef2019.04.23 18:10
Panie profesorze Rząd o tym strajku wiedział od stycznia, to chyba to wina Rządu a nie nauczycieli.
JR2019.04.23 22:11
To co jak wiedział? Miał premier klękać przed byle kim? Bo kto to jest Broniarz? Karierowicz, kacyk, a nie żaden obrońca nauczycieli.