03.07.18, 15:05Zdj. własne, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Prof. Ryszard Legutko: Kolejny przykład cenzury w Parlamencie Europejskim

W siedzibie PE w Strasburgu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi II zorganizowanej przez Stałe Przedstawicielstwo RP w Brukseli we współpracy z delegacją PiS w PE. Wydarzenie otworzył Ryszard Legutko, współprzewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Otwarciu towarzyszyły kontrowersje związane z brakiem zgody na prezentację wystawy w kształcie zaplanowanym przez organizatorów. Wystawa miała być podzielona na dwie części - pierwszą poświęconą Janowi Pawłowi II a drugą - Józefowi Piłsudskiemu, która jednakże nie mogła zostać pokazana. „Niestety, Parlament Europejski zdecydował o zablokowaniu wystawy o Józefie Piłsudskim. W ten sposób Parlament Europejski zdecydował się uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, cenzurując wystawę o Piłsudskim. Jest to rzecz absolutnie bulwersująca i nie zostanie zapomniana” - powiedział Ryszard Legutko.

Współprzewodniczący Grupy EKR odniósł się także do ogromnego wkładu św. Jana Pawła II w przemiany w Polsce i na świecie. „Należę do pokolenia, które było świadkiem pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski - było to niezapomniane doświadczenie, które zmieniło oblicze ziemi, a zwłaszcza polskiej ziemi” - mówił Ryszard Legutko.

Ryszard Legutko przypomniał także wizytę św. Jana Pawła II w Strasburgu. „Był jedną z pierwszych osób, która zwracała nam uwagę na zagrożenia wynikające z liberalnej demokracji, jednakże byliśmy zbyt entuzjastyczni, by te ostrzeżenia traktować poważnie” - mówił Ryszard Legutko.

Relacja i zdjęcia: Katarzyna Ochman Kamińska/ Biuro Prasowe Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów