20.08.15, 19:01

Prof. Zoll: Referendum jest niekonstytucyjne

Konstytucjonalista prof. Andrzej Zoll stwierdził w radiu Tok FM, że pytania, na jakie Polacy odpowiedzą 6 września "nie mają wagi referendalnej".
- Jestem bardzo zmartwiony referendum 6 września. Uważam, że ono nie jest zgodne z konstytucją - to nie jest po prostu materia referendalna. Mamy demokrację parlamentarną i to jest pewien fundament naszego ustroju, a nie demokrację bezpośrednią. Waga tych pytań, które są zadane i w referendum wrześniowym, i w tym ew. kolejnym, nie nadają się do referendum - powiedział prawnik.
Konstytucjonalista powoływał się na art. 125 konstytucji, który mówi, że że referendum można przeprowadzić przy problemach o „zasadniczym znaczeniu dla państwa”. Zdaniem prof. Zolla zadane przez Komorowskiego pytania takie nie są.
- Uważam, że w przyszłości referendum może dotyczyć przyjęcia euro. Te pytania, które tu są moim zdaniem nie kwalifikują się, nie mają wagi referendalnej. To parlament powinien się tym zająć, a nie czynić z tego plebiscyt ogólnokrajowy. Tu zawsze jest możliwa manipulacja, tu zawsze wygrywają na tym populiści. To nie jest forma sprawowania i tworzenia prawa w Polsce - podkreślił prof. Zoll. - Na tym polega demokracja parlamentarna, że mamy podejmować decyzje dotyczące państwa poprzez naszych przedstawicieli, a nie bezpośrednio. Sami mamy podejmować w kluczowych sprawach - inaczej może być i dziewięć pytań. My powoli zaczniemy wyłączać w takim razie parlament. (…) To prowadzi do jakiegoś bardzo groźnego dla naszego państwa dualizmu w podejmowaniu zasadniczych decyzji.
Andrzej Zoll zapowiedział, że sam nie pójdzie 6 września do urny.
- Nie powinno dojść do tego referendum. Ale odwołanie nie jest takie proste, została zakończona cała procedura i nie ma w przepisach naszych podstawy do odwołania prawidłowo zarządzonego referendum - wyjaśnił.
Z kolei pomysł dopisania pytań uznał za "granie fundamentem demokracji w sprawach politycznych".
KJ/Wpolityce.pl

Komentarze

anonim2015.08.20 20:19
Proponuję dopisać pytanie: czy zabronić lemingom pisania postów na frondzie
anonim2015.08.20 21:24
Brawo, jestem mądry jak sam Zoll. Bowiem już wcześniej niż on postanowiłem nie iść na referendum 6 września.
anonim2015.08.20 22:49
Kolejne pieniądze zmarnowane przez PO. Kto na nich głosował?!
anonim2015.08.21 8:13
Chciałbym jedynie zauważyć, że prof. Zoll z tak samo niekonstytucyjne uznał referendum zapowiedziane na 25 września...
anonim2015.08.21 8:17
Ciekawe, że Zoll bardziej wierzy w demokracje parlamentarną niż referendalną. Przecież mógł się naocznie przekonać, jak ta parlamentarna jest zmanipulowana przez podstępne działania naczalstwa i tzw. dyscyplinę partyjną narzuconą przez kierownictwo partii. PS. Używam nazwy "naczalstwo", bowiem praktykowane w PO metody rządzenia bardziej przypominają mi praktyki kierownictwa partii w czasie stalinizmu.
anonim2015.08.21 8:27
"Andrzej Zoll rozjeżdża pomysł Andrzeja Dudy" - to tytuł Wyborczej. Jak to jest w końcu - Fronda czy Wyborcza dokładniej relacjonuje?
anonim2015.08.21 8:30
No i w końcu wszystko zależy od tego, kto co uzna za sprawę największej wagi dla państwa. Lasy Państwowe do PO Borusewicza na pewno taką nie jest. A dla innych?
anonim2015.08.21 9:17
@Atimeres - dzięki demokracji referendalnej Hitler zbudował nazistowską rzeszę.
anonim2015.08.21 10:47
Oj Fronda... Przeszliście w kłamstwie nawet siebie! Prof. Zoll zmiażdżył pomysł referendum, ale.... tego wymyślonego przez Dudę na żądanie Prezesika. Poniżej link do wypowiedzi prof. Zolla. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/profesor-andrzej-zoll-referendum-niezgodne-z-konstytucja,570348.html Albo więc jesteście kłamcami w stopniu przekraczającym nawet standardy PiSowskie, albo kompletnymi debilami nie umiejącymi zrozumieć prostej wypowiedzi.
anonim2015.08.21 10:49
Atimeres Sie 21, 2015, 8:27 rano usuńcie ten komentarz! "Andrzej Zoll rozjeżdża pomysł Andrzeja Dudy" - to tytuł Wyborczej. Jak to jest w końcu - Fronda czy Wyborcza dokładniej relacjonuje? Nie zadawaj takich trudnych pytań na forum Frondy - po prostu posłuchaj co powiedział prof. Zoll. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/profesor-andrzej-zoll-referendum-niezgodne-z-konstytucja,570348.html I wtedy SAMODZIELNIE przekonasz się kto się mija z prawdą... A kiedy już to ocenisz - bądź tak miły i napisz to na forum :)