Funkcjonariusze CBA zatrzymali dziś na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Jakuba B., syna Mariana Banasia. Śledczy przekazali, że mężczyzna usłyszy siedem zarzutów.

- „Jakub B. usłyszy siedem zarzutów popełnienia przestępstw, w tym dwóch oszustw w związku z wyłudzeniem w 2016 roku ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa dofinansowania w łącznej kwocie około 120 tys. zł na realizację prac renowacyjnych w kamienicy położonej w Krakowie”

- przekazała Prokuratura Regionalna w Białymstoku.

Dofinansowanie to, jak wskazano, zostało wyłudzone na rzecz spółki reprezentowanej przez Jakuba B. i jego żonę. Miał on posłużyć się podrobionymi fakturami VAT potwierdzającymi wykonanie robót budowlanych i szeregiem innych dokumentów poświadczających nieprawdę.

- „Zarzuty obejmują również podrobienie przez Jakuba B. umowy o wykonanie robót budowlanych w kamienicy, na których realizację wyłudzono dofinansowanie ze środków Skarbu Państwa, a także popełnienie przestępstw skarbowych polegających na dwukrotnym posłużeniu się podrobionymi fakturami VAT na kwotę ponad 310 tys. zł w celu rozliczenia powyższego dofinansowania i wyłudzenia podatku VAT w kwocie prawie 80 tys. zł”

- dodano w komunikacie.

Decyzja co do zastosowania środków zapobiegawczych zostanie podjęta po przesłuchaniu zatrzymanych. Oprócz Jakuba B. zatrzymano dziś też dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie.

kak/Onet.pl, DoRzeczy.pl