03.12.21, 11:22Fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News via Wikipedia, CC BY-SA 4.0/Pixabay - B_A

Propagandowa ofensywa KGB na Facebooku. Meta blokuje konta i grupy

Koncern Meta, właściciel Facebooka i Instagrama poinformował o usunięciu szeregu fałszywych grup i profili na swoich platformach. Chodzi o zamieszczanie postów związanych z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy. Koncern przekazał, że były to posty zarówno zniechęcające migrantów do przyjazdu na Białoruś jak i szkalujące polskie działania na granicy.

Usunięto ponad 40 kont i pięć grup na Facebooku oraz pięć kont na Instagramie, które według wewnętrznego śledztwa miały być powiązane z białoruskim KGB. Podający się za dziennikarzy i aktywistów z UE autorzy rozpowszechniali fałszywe treści szkalujące polskie działania na granicy z Białorusią.

Jednym z przykładów jest prowadzone w języku polskim konto, za pomocą którego przekonywano odbiorców, że Polska zniekształca wydarzenia na granicy bezpodstawnie oskarżając Białoruś i próbując odwracać uwagę od nielegalnych działań polskich służb.

Usunięto też 31 kont, 4 grupy i dwa wydarzenia z Facebooka oraz 4 konta z Instagrama, najpewniej prowadzone z Polski, które miały wyglądać na profile migrantów. Za ich pomocą zniechęcano cudzoziemców do przekraczania polsko-białoruskiej granicy.

kak/wirtualnemedia.pl, kresy24.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2021.12.7 5:26
Brawo NATO .
A gdzie SKANDAL! w nagłówku?2021.12.3 12:26
Trzeba szpeców z KGB skierować na Albiklę. Tam, w przeciwieństwie do Facebooka panuje wolność słowa i nie ma cenzury.
Konrad Józef Turzyński2021.12.3 12:25
Nie istnieje białoruski KGB. Istnieje białoruski KDB.
Albert2021.12.3 11:55
O, to nagle cenzura na Facebooku jest dobra? Hipokryzja katoprawacta nie zna granic.