30.10.20, 14:25fot. prezydent.pl/Igor Smirnow KPRP

Mamy propozycję ustawodawczą prezydenta ws. aborcji

- Po przeprowadzeniu konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

Dodał także:

- Osobiście podzielam pogląd, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, mówiłem o tym wielokrotnie publicznie. Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa. Wynika to wprost z Konstytucji – art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

 

Poniżej załączamy pełne oświadczenie prezydenta RP Andrzeja Dudy

Szanowni Państwo!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października uznający za niezgodną z Konstytucją RP  jedną z trzech przesłanek, które zezwalały na legalną aborcję w Polsce, wywołał olbrzymie społeczne emocje. Osobiście podzielam pogląd, iż tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, mówiłem o tym wielokrotnie publicznie. Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa. Wynika to wprost z Konstytucji – art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.

Wyrok Trybunału doprowadził jednak również do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie. To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką.

Rozumiem kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji. W ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiałem, a także z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami. Po przeprowadzeniu tych konsultacji zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.

Po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka. Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego. Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jaki i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków.

Niezależnie od zmian prawnych musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym.

Apeluję również do wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji. Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

mp/prezydent.pl

Komentarze

Skrzypek na dachu2020.10.31 21:48
Brawo TK . PiS to debile
Anonim2020.11.2 10:48
Bo zabijanie dzieci -to demokracją ?
Joanna2020.10.31 15:39
Bardzo mi przykro, ale ABSOLUTNIE SIĘ NIE ZGADZAM Z ZAPROPONOWANYM ZAPISEM! Dlaczego? Bo relatywizuje on pojęcie śmierci człowieka, a decyzja o tym, że śmierć jakiegoś dziecka w łonie matki jest w 100% pewna, to naiwna mrzonka. Przeciwko takiemu myśleniu przeczą fakty, bowiem żyją w świecie ludzie, których lekarze zakwalifikowali w łonie matek jako "pewne nieboszczyki". Proponowany przepis jest furtką do bezstresowego przełknięcia błędów lekarskich i szeroką bramą do nadużyć, które w tej materii i dziś stanowią dramatyczną statystykę. Nawet najciężej chore dziecko w łonie matki - jako CZŁOWIEK - ma takie samo prawo ŻYĆ i takie samo prawo UMRZEĆ GODNIE, PO LUDZKU, PO URODZENIU SIĘ, a nie być poddawane brutalnym torturom przy pomocy sprzętu medycznego rozszarpującego go na kawałki. Prawo go godnej śmierci jest tak samo podstawowym prawem człowieka jak prawo do życia!!! Albo BRONIMY ŻYCIA albo UDAJEMY, ŻE BRONIMY! To jest decyzja na - TAK lub NIE, bez jakichkolwiek furtek, podpórek, relatywizacji!
Lublinianka2020.10.31 14:35
Jutro rusza wielka modlitwa przebłagalna za Polskę - różaniec do granic Nieba. Módlcie się za naszą Ojczyznę i przekazujcie tę informację innym, aby jak najwięcej osób podjęło tę intencję https://www.youtube.com/watch?v=Sp8le1yUCPo&ab_channel=KuBogu
Jacek2020.10.31 14:32
Panie Prezydencie, zawsze wątpiłem w szczerość Pańskich zapewnień, że jest Pan obrońcą życia poczętego. Dlaczego? Deklarował Pan, że jeżeli tylko taka ustawa pojawi się na Pańskim biurku zaraz Pan ją podpisze. Otóż dobrze Pan wiedział,że w obecnym układzie sił w Sejmie taka ustawa nigdy nie zostanie uchwalona. Puste deklaracje łatwo składać. Teraz, kiedy jest jednoznaczne orzeczenie, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Polski Prawem jakie stanowisko Pan zajmuje. Proponuje Pan projekt ustawy bardzo niebezpieczny i NIEZGODNY z KONSTYTUCJĄ. Jeżeli ten projekt zostanie przyjęty Pańskie sumienie obciąży śmierć setek istnień ludzkich. Jak Pan sobie z tym poradzi. Gratuluję doboru współpracowników, doradców, ekspertów i innych akolitów i klientów. Pytał Pan sumienia. Stracił Pan twarz i honor. Gratuluję. Jak Pan teraz spojrzy w oczy tym, którzy Panu zaufali.
prawy2020.10.31 13:00
pacynką faszystowskich wujkow to jestes ty ,nie doruwnujesz do stop komukolwiek,PREZYDENT ,MYŚLI ŻEZAŁAGODZI TERROR BOJÓWKARZY LEWACKICH TERRORYSTÓW to bład to dzikie bestie nie do uglaskania ,robi PAN bład jak przy reformie Sądownictwa A Z KOMUNISTY NIGDY DOBREGO nic nie wyjdzie tylko piekne hasła w obronie czegoś, to dobre dla ucha ale z obrona nie ma nic wspolnego!!! tylko z niszczeniem!!!!!!!
Kriso2020.10.31 12:18
i ta żałosna pacynka, popychadło Kaczora myśli, że ktoś jego zdanie bierze poważnie?
Anonim2020.10.31 11:32
Kiedyś Arcybiskup Ryś wywodził, że ze zbrodni zabicia Chrystusa spłynęły na nas wielkie łaski, tak może mówić i myśleć tylko wyznawca Molocha, który żywi się zbrodnią, do przemyślenia!
Anonim2020.10.31 11:06
W myśleniu katolickim światłość jest ze światłości, tylko dobro może być twórcą dobra, czyli zło, podłość, nikczemność są tylko i wyłącznie szkodliwe. Ewolucjonizm zakłada, że ze zła, podłości, nikczemności może, drogą ewolucji, wyniknąć dobro, z niedoskonałości doskonałość. To zasadnicza różnica.
Anonim2020.10.31 10:55
Mam tylko małą uwagę, pojęcie płód odnosi się zarówno do człowieka jak i zwierzęcia, zawsze gdy dehumanizujemy chcemy ukryć zbrodnię, tak że proszę o przeformułowanie, bo nie można być ewolucjonistą i katolikiem jednocześnie.
Izydor2020.10.30 23:30
Adrian, w.y.p.i.e.r.d.a.l.a.j
Zabiegowiec2020.10.30 23:27
PAD to potrafi zadbać o interesy lóż rytu francuskiego jak niewielu przed nim. W nim kładą nadzieję. Na niego liczą w palącej potrzebie...
Precz z POplecznikami aborcji !2020.10.30 20:53
!!!!!!!!!!!!!!!
Katolik2020.10.30 20:51
ZDRAJCA !
sok z banana2020.10.30 20:42
katolik predzio twierdzi, że "w przypadku wad letalnych płodu wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie" - więc co nie może się urodzić żeby potem umrzeć jak każdy z nas, trzeba je koniecznie zabić, bo co?
sok z banana2020.10.30 20:26
katolik tego by nie napisał. panie predzio wszyscy tak czy siak po porodzie umrzemy. życzę spokoju sumienia panu i córce.
MaxFiend2020.10.30 20:15
Przepisał już to, co dostał od pryncypała i podął jako swoje? Biduś chyba nie zauważył, że prawnie to jest żenujący gniot i nikt normalny nawet na to nie popatrzy. :-D
Foster2020.10.30 17:42
Wystarczy nie publikować wyroku tzw. Trybunału Konstytucyjnego i nie ma sprawy, wszystko wraca do punktu zerowego.
nie ślepy2020.10.30 17:40
Panie Duda, znów będzie sabotaż, jak w sprawie sądów?! Mamy jedno bagno..sądowe, które Pan utrwalił w imię spokoju społecznego, teraz będzie drugie! Spokój społeczny mają wszyscy sędziowie, którzy powinni dawno wylecieć na pysk a teraz dodatkowo się jeszcze mogą odgrywać i nawet się z tym nie czają! Drugi spokój społeczny uzyskają mordercy aborcjoniści...zwani czasem ginekologami! Lepiej niech Pan forsuje ustawę dla spokoju społecznego, że każdy lewak może dokonać aborcji, eutanazji i swojego samozniszczenia. Do tego ostatniego proponuję dotację od państwa...!
gumowa kaczka2020.10.30 17:23
konie pisu bliski,po co wam to było
PADziu, PADziu2020.10.30 17:23
nie wymyślaj, bo Ci wujek Jarek da lanie.
Prezydent2020.10.30 17:16
jak zwykle śliski jak g.wno w majonezie.
Nick2020.10.30 16:27
Przykre, oby na propozycji się skończyło.
Suweren2020.10.30 15:45
Do dymisji!
Albo jest Konstytucja albo jej nie ma!2020.10.30 15:41
Szanowny Panie Prezydencie! Z całym szacunkiem, ale uchylenie "drzwi do aborcji", takiej czy innej, prowadzić będzie, jak udowadniają realia życia, do aborcji, pod pretekstem. Ani prawo, ani żaden urzednik nie jest w stanie sprawdzić każdy przypadek, od tego będzie "decyzja lekarza". Niestety, w zbyt wielu przypadkach była, jest i będzie to decyzją "kopertową". A biorąc pod uwagę niedoskonałość diagnozy, nawet w krajach "rozwiniętych", istnieje poważne zgrożenie, że nastąpi aborcja dziecka które mogłoby żyć. . . . . . Panie Prezydencie, tu wcale nie chodzi o aborcje. Tu chodzi o Pański urząd i o Pana osobiście, o PIS, o wybory które się odbyły, o pandemie i o przysłowiowe "słupy na Odrze i Nysie". . . . . Obsadzenie TK, jak twierdzi ulica, było niezgodne z Konstytucją, tak jest i z aborcją. Jest niezgodna z Konstytucją. Konstytucja to nie menu w barze, że można sobie wybierać, co jest, a co nie jest, zgodne!
man.of.Stagira2020.10.30 15:28
No proszę bardzo...mamy polskie Wannsee oraz polskie 'Endlösung'. BRAWO WY! Żołnierze Mrs Lempart Jugend Battalion! HEIL!
man.of.Stagira2020.10.30 15:26
TAK czy SIAK ...b e z wizyty w kościele nawet Hitler Jugend Pani Lempart nie da rady. Tyle.
man.of.Stagira2020.10.30 15:26
HEIL Lempart!..
man.of.Stagira2020.10.30 15:23
Złamałem girę w biodrze. Nie mogę tańczyć dobrze.
man.of.Stagira2020.10.30 15:20
TAK czy SIAK ...b e z wizyty w kościele nawet Hitler Jugend Pani Lempart nie da rady. Tyle.
Marian2020.10.30 15:19
Panie Prezydencie, ich celem jest obalenie rządu, nie kompromis. My wasi wyborcy też nie chcemy!
Anonim2020.10.30 15:19
W ramach obowiązującego prawa to chyba wszystko co można było uzyskać.
Anonim2020.10.30 15:15
Już nikt nie chce 30 letniego kompromisu który naruszył Kaczyński.
Polak2020.10.30 15:14
Naprawdę wierzycie że ktoś się da nabrać na wygłoszoną przez cykora Adrianka propozycję ustawy o mordowaniu kobiet?
Wartościowy Człowiek2020.10.30 15:11
Ludzie szanujmy nawzajem siebie, szanujmy zatem też świat polityki, bo te łotrzyki, to nadal ludzie są. Zaniżając swój poziom, nie zbuduję się Polski na poziomie wysokim.
Apateista2020.10.30 15:10
A może po prostu zrobić referendum i zapytać społeczeństwo jakiej ustawy sobie życzy.
Czy apateista to onanista?2020.10.30 15:13
Z braku dziur do rżnięcia, starczej impotnecji, braku kasy, itp., czy to powoduje apatię i frustracje? Nic na ten temat nie potrafię znaleźć. Bo nie wiem dlaczego się onanizuje, chciałem powiedzieć, apateizuję. Wdzięczny byłbym o "rzucenie światła" wiedzy.
Foster2020.10.31 8:53
No niestety Kościół jest temu przeciwny. Powiada, że to nie jest materia referendalna.
Iza2020.10.30 15:08
Panie Prezydencie, tylko Bóg wie ile komu życia pisane i tylko Bóg może o tym decydować. To co Pan wymyślił jest ZŁE!
nn2020.10.30 15:51
To raczej jedyne rozsądne wyjście w obecnej sytuacji, gdyż ochroną objęte zostaną m.in. dzieci z zespołem downa - bo one w znacznej części - na mocy zakwestionowanej przez TK ustawy -poddawane były aborcji. Nie ma większego sensu walczyć o całkowicie zdeformowane ludzkie płody, w sytuacji gdy nie ma najmniejszych szans na ich przeżycie po urodzeniu. Takich przypadków zresztą jest naprawdę niewiele, a na nie najczęściej powołują się zwolennicy aborcji.
Iza2020.10.30 15:55
wezowy sssyk
Wąż2020.10.30 17:07
Odwal się od węży. Jak nie wiesz, że wąż w Biblii jest symbolem, to się nie wymądrzaj.
Dylemat2020.10.30 15:05
Art.38 - chroni człowieka. OK - gdzie jest jednoznaczny przepis od kiedy liczy się, że to jest człowiek? Zgodnie z Konstytucją RP Art.34.1. Obywatelstwo polskie nabywa się przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. W Konstytucji RP nie jest określone, że człowiek jest od poczęcia. Dlatego - jak Art.38 może chronić płód?
AAAtomek2020.10.30 15:02
Hmm, uśmiechnięty prezydent podpisuje "wyjątkowy stan niedzielny trwający 3 tygodnie"?..................................
Wiesz o tym "podróżniku" medialny,2020.10.30 15:10
że Fronda jest prawicowa, katolicka i zastanawia taki drobiazg, ty lewak, jak przypuszczam, co ty tu robisz? Nudno na lewackich forach? Cenzura? A może masz misje, tylko jaką? W kółko pieprzysz te same głodne kawałki, te same frazesy, oskarżenia, biadolenia, porady, linki (tak jakbyś miał monopol na internet) ... Do znudzenia. Wiem, samotność jest straszna, ale o tym trzeba było mysleć dekady wcześniej. No więc, o co ci chodzi? . . . Zupełnie zapomniałem, jesteś twórcą, naukowcem, doradzasz ... A z braku klienteli siedzisz tutaj u prawaków-katoli, a bazując na dniu wczorajszym, niemal 16 godz. Prawdziwy z ciebie stachanowiec.
Fronda jest prawicowa?2020.10.30 17:19
Fronda jest poświęcona. Tylko nie wiadomo czemu.
man.of.Stagira2020.10.30 15:00
TAK czy SIAK ...b e z wizyty w kościele nawet Hitler Jugend Pani Lempart nie daje rady. Tyle.
T2020.10.30 14:59
Panie Prezydencie, proszę odpocząć po wyczerpującej kampanii i dać szansę rządowi na podjęcie odpowiednich kroków (jeśli rząd uzna je za konieczne). Wielu z nas nie może zapomnieć pańskiego wkładu w reformę sądownictwa. Poczekajmy...
Albo jest Konstytucja albo jej nie ma!2020.10.30 14:58
Szanowny Panie Prezydencie! Z całym szacunkiem, ale uchylenie "drzwi do aborcji", takiej czy innej, prowadzić będzie, jak udowadniają realia życia, do aborcji, pod pretekstem. Ani prawo, ani żaden urzednik nie jest w stanie sprawdzić każdy przypadek, od tego będzie "decyzja lekarza". Niestety, w zbyt wielu przypadkach była, jest i będzie to decyzją "kopertową". A biorąc pod uwagę niedoskonałość diagnozy, nawet w krajach "rozwiniętych", istnieje poważne zgrożenie, że nastąpi aborcja dziecka które mogłoby życ. . . . . . Panie Prezydencie, tu wcale nie chodzi o aborcje. Tu chodzi o Pański urząd i o Pana osobiście, o PIS, o wybory które się odbyły, o pandemie i o przysłowiowe "słupy na Odrze i Nysie". . . . . Obsadzenie TK, jak twierdzi ulica, było niezgodne z Konstytucja, tak jest i z aborcją. Jest niezgodna z Konstytucją. Konstytucja to nie menu w barze, że można sobie wybierav, co jest, a co nie jest zgodne!
Maria Błaszczyk2020.10.30 15:39
A, bo teraz to aborcji nie ma. Tysiące Polek nie przerywają ciąż w klinikach ukraińskich, słowackich, niemieckich. Polskomówiący personel w Wiedniu czy Zwolle to tylko dlatego, że dobrze, jak pielęgniarka czy położna ma szerokie horyzonty... A to, że każdy może zamówić sobie Mifepriston i Misoprostol przez internet, to drobiazg. Zresztą, kolejne organizacje już deklarują, że pomogą osobom potrzebującym aborcji ze względu na przesłankę embriopatologiczną, bo to już jest poważniejsza sprawa i wymaga odpowiednich warunków. Jedyne, co osiągnęliscie, to pokazaliscie wszem i wobec jaka z Was banda fanatycznych, przemocowych, sadystycznych dyktatorków.
Nic nie piszesz o Chinach, Tajlandii, etc.2020.10.30 17:32
Mówimy o tym co się dzieje w Polsce. Korupcja w Polsce jest nielegalna, na Cyprze legalna. I CO TO MA DO RZECZY! Dzięki pandemii, obostrzeniach graniczych, pozamykanych gabinetach "lekarskich" i zwykłego strachu, tysiące dzieci SIĘ urodzi.
Maria Błaszczyk2020.10.30 19:32
A, czyli nie chodzi o aborcję, tylko zgnojenie kobiet. Utrudnienie im życia. No cóż, każdy ma jakieś cele, do których dąży. Ty masz taki, żeby połowie społeczeństwa pokazać jego miejsce w szeregu. A co do tysięcy dzieci, to się zobaczy, póki co PiS ma wybitne osiągnięcia w zmniejszaniu dzietności, ale za to wydaje na to wielkie góry kasy. Natomiast pomysł, że dzieci się powinny rodzić, bo strach i obostrzenia wydaje i się cokolwiek dla nich krzywdzący - ja sądzę, że powinny się rodzić, bo są chciane.
joanna2020.10.31 15:53
Mario, to, że jest na świecie wielu złodziei, nie znaczy, że kradzież należy zalegalizować i usunąć z kodeksów karnych. To, że ktoś zabija swoje dzieci w Czechach czy na księżycu, nie znaczy, że tę wyjątkowo brutalną zbrodnię należy zalegalizować.
nn2020.10.30 16:00
Drzwi do aborcji są nadal uchylone, TK nie zakwestionował prawa aborcji dziecka m.in. pochodzącego z gwałtu. Zatem upieranie się przy ochronie płodów z bardzo dużym uszkodzeniem w chwili obecnej nie ma większego sensu. To główny argument zwolenników aborcji, zatem dzięki takiej ustawie zostaną tego argumentu pozbawieni.
Maria Błaszczyk2020.10.30 20:59
No jeszcze tego brakowało, żeby zgwałcone dzieci musiały rodzić... Ale chociaż zrozumiała jest motywacja Kościoła, by tego wyjątku nie zakazywać - to przecież dotychczas księża sobie radzili drogą nielegalną, że wspomnimy sprawę ks. Behrendta. No przecież jeden z drugim gnój nie pójdą i nie powiedzą, że zgwałcili na policji. Natomiast biorąc pod uwagę to uzasadnienie, które dotychczas poznaliśmy - obawiam się, że ten wyjątek nawet dla ofiar Kościoła nie ma szans się utrzymać. Trudno podejrzewać, by w tym wypadku ktoś miał jakiekolwiek współczucie dla ofiar, skoro dość się już nasłuchaliśmy o lgnących dzieciach, co człowieka wciągają czy innych gnojów, co wiedzieli o gwałceniu, ale w innej diecezji - drobiazg, że akurat w tym wypadku rzeczony gnój był metropolitą tejże innej diecezji - więc się nie wtrącali...
Maria Błaszczyk2020.10.30 14:55
" jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne" - a czy prawdopodobieństwo jest dość wysokie, oceniać będzie... ksiądz? Och, panie prezydencie, uprzejmie prosimy... się oddalić.
AAAtomek2020.10.30 15:00
"się oddalić" ... :]
Foster2020.10.30 17:51
Co też pani mówi !!! O tym czy można przeprowadzić aborcję będzie decydował Sąd Inkwizycyjny (sprawa będzie raczej skomplikowana i można zakładać, że w ciągu 9 miesięcy nie zdążą, a później już tylko umorzy się postępowanie.
Anonim2020.10.30 14:52
(...) Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować (...) - i będzie tak bełkotał o prawach embrionów i dzieci niepoczętych.
NICK2020.10.30 14:51
Pan też kiedyś umrze, i to nie jest prawdopodobieństwo... I co? A niewinne dziecko można zabić, bo prawdopodobnie chore... Oj, kiepsko z Panem!!!!
ryszard2020.10.30 14:50
"Jeden z drugim nigdy jeden przecie drugiemu."
widz2020.10.30 14:49
Jaki uśmiech takie wnętrze.
Albert2020.10.30 14:43
Jaki prezydent, taka propozycja.
NICK2020.10.30 14:40
"Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków"... Czyżby? Kto to policzył? Mnie nikt nie pytał o głos! Prezydencie, nie zasłaniaj się większością! Aborcja to nie sprawa polityki, ale SUMIENIA i WIARY! Bój się Boga, Prezydencie!!!!
NICK2020.10.30 14:38
Tragedia. Prezydent uległ presji tłumu...i przestał być katolikiem. Odwiesił wiarę na wieszak - ze strachu czy z przekonania? Nie mogę uwierzyć, straszne!
widz2020.10.30 14:51
Nie dla prawdy lecz dla poklasku.
P2020.10.30 14:35
Przed wyborami w Kwietniu w tygodniku Niedziela obiecywał, Polakom, że ustawę o zakazie aborcji podpisze. Teraz po wygraniu wyborów dzięki waszym głosom już zmienił zdanie.
AAAtomek2020.10.30 14:30
Ależ uśmiechnięty jest na tym zdjęciu........ Będzie podpisywał aborcje??
Anonim2020.10.30 14:43
Wyroki śmierci...
AAAtomek2020.10.30 17:25
Na ustawie antyaborcyjnej?
Bo co może…2020.10.30 14:30
co może zwykły Adrian, gdy nie dostanie prikazu z Nowogrodziej?
Anonim2020.10.30 14:27
Oj PADziu, rozkosznie naiwny brzdącu. Co ty możesz...