12.02.19, 08:05screenshot Youtube - RP TV

Propozycje Biedronia to absurd! Nie 35 a przynajmniej 200 mld zł rocznie

1. Po tym jak w kolejnych badaniach opinii publicznej, notowania partii Wiosna Roberta Biedronia przekroczyły 10% (w jednym z notowań pojawiło się nawet 14% poparcia), rozpoczęła się w mediach analiza jego programu wyborczego ogłoszonego na warszawskim Torwarze na początku lutego.

Sprzyjające mu media twierdzą, że ten program będzie kosztował około 35 mld zł rocznie, i zostanie sfinansowany jak twierdzą liderzy Wiosny, poprzez likwidację Instytutu Pamięci Narodowej (IPN), Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) i Polskiej Fundacji Narodowej (PFN).

I już to wyjaśnienie pokazuje, że program był pisany na kolanie, ponieważ likwidacja tych trzech instytucji, to niewiele ponad jeden miliard złotych ( IPN- ok.0,4 mld zł, WOT-0,5 mld zł, PFN około 0,2 mld zł, co więcej o ile IPN i WOT są rzeczywiście finansowane z budżetu państwa to PFN to Fundacja, której fundatorami są spółki Skarbu Państwa, a więc jeżeli ona zostanie zlikwidowana, to środki finansowe wrócą do tych spółek.

Już zestawienie kwoty wydatków w wysokości 35 mld zł na realizacje programu partii Biedronia i kwoty 1,1 mld zł pochodzącej z likwidacji trzech instytucji, jako jedynego źródła jego finansowania, pokazuje, że twórcy programu partii Wiosna są skrajnie nieodpowiedzialni.

2. Ale program partii Biedronia będzie znacznie kosztowniejszy niż twierdzą ci, którzy go przygotowywali, niektórzy eksperci wręcz twierdzą, że jeżeli wszystkie te zapowiedzi chciano by zrealizować to łączny koszt wyniósłby przynajmniej 200 mld zł, przy czym duża część z tych wydatków musiałaby być powtarzana corocznie.

Przypomnijmy, że w ramach prezentacji tego programu padła deklaracja podwyższenia emerytury minimalnej do kwoty 1600 zł i to nieopodatkowanej, co sumarycznie oznacza obciążenie budżetu kwotą około 30 mld zł rocznie, sama rezygnacja z podatku od emerytur to utrata wpływów z PIT na ponad 16 mld zł, a podwyżka minimalnej emerytury o 500zł to dodatkowy wydatek przynajmniej 13 mld zł.

3. Padła także deklaracja, że wszyscy ci pacjenci, którzy nie dostaną się do lekarzy specjalistów w ciągu 30 dni, będą mogli skorzystać z prywatnych usług medycznych na koszt NFZ, co oznacza także przynajmniej kilka miliardów dodatkowych wydatków z tego Funduszu.

Z kolei rozszerzenie programu Rodzina 500 plus o wsparcie także na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, oznacza konieczność podwyższenia wydatków na jego realizację z 23 mld zł rocznie do 43 mld zł, czyli kolejne 20 mld zł.

Wreszcie podniesienie płacy minimalnej do 60% średniej krajowej, czyli do kwoty 2700 w 2020 roku (o blisko 500 zł) i 3265 zł w roku 2022 (o kolejne prawie 600 zł) oznacza dla budżetu kolejne kilka miliardów dodatkowych wydatków rocznie, ale wzrost minimalnej płacy w ciągu 3 lat o 1100 zł to ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców szczególnie tych małych i średnich, pewna część z nich musiałaby upaść ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami.

4. Niejako na deser w obszarze gospodarki padła deklaracja likwidacji kopalń węgla do roku 2035, co oznaczałoby likwidację energetyki węglowej w Polsce, w sytuacji, kiedy obecnie zaspakaja ona około 80% zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju (chyba pokochają partię Biedronia na Śląsku).

Likwidacja kopalń węgla kamiennego i brunatnego w ciągu najbliższych 15 lat musiałaby oznaczać wydatki budżetowe rzędu kilkudziesięciu miliardów złotych, ale likwidacja energetyki opartej na węglu w tak krótkim okresie to wydatki wręcz niewyobrażalne.

Już po tym pobieżnym zestawieniu kilku propozycji gospodarczych i społecznych partii Biedronia widać, że nie zostały one chyba wcale policzone, a stwierdzenie, że wyniosą one około 35 mld zł rocznie i uda się je sfinansować z likwidacji kilku instytucji i zaprzestania finansowania lekcji religii jest tak absurdalne, że aż dziw bierze, że media do tej pory jeszcze się tym nie zajęły.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Polak2019.02.12 11:08
Jeśli ktoś ma skłonności homoseksualne, no cóż współczuję. Jest bardzo podłe natomiast to, że w tym chorym świecie jest to lansowane, wprowadzane w życie społeczne i promowane nawet wśród dzieci. Mam nadzieję i modlę się o to że w Polsce to nie przejdzie a inne kraje również na to nie pozwolą. Ludzie którzy to robią również nie uciekną od Bożej Sprawiedliwości i lepiej niech się nawrócą jak najszybciej czego im życzę. Homoseksualizm to grzech
Urszula2019.02.12 10:43
Nie wiem skąd pan Kuźmiuk wziął, że na wszystkie polskie jedynaki trzeba aż 20 mld złotych. Na drugie i kolejne dzieci w rodzinie rząd wydaje 23 mld. To jedynaków mamy tak dużo? Ejże, coś pan Kuźmiuk rozmija się z prawdą.
Alojzy Cedzidło2019.02.12 11:41
Pani ,,Urszulko " . Jesli ma Pani zastrzeżenia do prognoz dr. Kuzmiuka , to jest okazja mu ,,dowalić " lepiej swoja rację , udokumentowaną , podpartą matematyka przedstawić . To i Pis pośrednio oberwie . No i będzi radocha w Gabinecie Cieni . Tylko niech Pani uważz bo tam Giertych kandyduje na ministra sprawiedliwości.
Laura2019.02.12 10:39
Niemozliwe zeby Polacy byli tak głupim narodem zeby dali sie nabrac takiemu hochsztaplerowi wiadomego pochodzenia jak Biedroń.
Laura2019.02.12 10:26
Ale wysyp troli kremlowskich
dr House2019.02.12 10:02
1. Obietnice Biedronia będą również sfinansowane z pieniędzy zaoszczędzonych na wypowiedzeniu konkordatu oraz opodatkowaniu czarnej mafii. To góra hajsu :) 2. Źródło? Ekspert zwany prezesem Jarosławem? 3. Kilka miliardów za skrócenie kolejek do specjalistów do 1 miesiąca?! Ile osób dzięki temu przeżyje i będzie dalej przynosić dochody dla gospodarki i budżetu? Płacimy gigantyczne składki na ZUS i w zamian dostajemy opiekę zdrowotną jak w XIX wieku! 4. Polska energetyka będzie się opierać na węglu do końca świata i jeden dzień dłużej! Nie będziemy się przejmować: emisją CO2, zmianami klimatu, jakością powietrza, śmiertelnością spowodowaną smogiem, karami z UE, obciążeniem ZUS i parom innymi drobiazgami. Rząd PIS nie robi nic, a wręcz się cofa w dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wbrew pozorom gospodarka Śląską nie opiera się w tej chwili na węglu, zdecydowanie dominują inne branże (choćby motoryzacja i IT) i dalsze zmniejszanie wydobycia węgla nie miałoby, aż tak dużego wpływu. Panie Kuźmiuk, rozumiem, że jest Pan tubą propagandową PIS, ale odrobina wstydu i godności by nie zaszkodziła...
Alojzy Cedzid\\305\\202o2019.02.12 11:32
Mianuję Pana , panie doktorze House , pierwszym doradcą pana biedronia . Bo jeśli nie w ekonomii i gospodarce Pan mu pomoże, to w zdrowiu , bazując na własnych , w tym felerach . będzie Go Pan ratował.
bicz na prawactwo2019.02.12 9:21
Kuźmiuk zapomniał policzyć oszczędności wynikające z wyprowadzenia religii ze szkół
Skorpion2019.02.12 8:52
Jeden rozsądny artykuł i parę totalnie niemądrych komentarzy. To brak poczucia rzeczywistości czy trolowanie na zamówienie. Jeden wygłup proponuje coś niedorzecznego a za moment wtórują mu inni o takiej samej mentalności brudnych majtek. Osoby pozbawione krytycyzmu do tej postaci i jego mowy udowadniają całkowity brak rozsądnego myślenia. Że o pojęciu polityka nie warto wspominać. W tym przemówieniu tylko brak było obietnic gruszek na wierzbie i zajęciu Niderlandów tytułem rekompensaty za stracone ziemie na wschodzie.
ksiezycowy2019.02.12 9:15
kołtuneria nie zauważyła, że od 2k lat karmi się ich kłamstwem to czy można oczekiwać od kołtunerii by rozumiała co się za lat parę zdarzy? przy czym bawi fakt, iż jak to PIS macha dulszczyźnie marchewką przed nosem to oni tę marchewkę widzą i kąsać chcą. tak zażarcie, że nie zauważają, że im drugą ręką Kaczyński z Gocłowskim konfitury zwędził. buahahahhaha
Skorpion2019.02.12 9:46
To jakiś bełkot wyznawcy brudnych majtek. Człowieku zjedz marchewkę . Karoten dobrze działa na mózg.
ksiezycowy2019.02.12 9:53
ja nie wyznaję niczego i nikogo. nie wierzę w żadne bajeczki dla niekumatych, nierozumiejących tego świata. to bełkot dla ciebie. karoten nie posiada udowodnionego działania na ośrodkowy układ nerwowy. skąd jednak ciemny rycerzyk, obrońca kruchty, miałby to wiedzieć?
Skorpion2019.02.12 11:33
Czyli nihilizm i to w najcięższym wydaniu . W twoim wypadku karoten czy inne związki chemiczne nic nie pomogą. To możesz zażywać karoten wszystko jedno co.
ksiezycowy2019.02.12 12:05
pajacu nie używaj pojęć których znaczenia nie rozumiesz :D kompromitacja :D
100 marek2019.02.12 10:33
Co ty tak o tych majtach? Jak masz wiadome potrzeby to se ulżyj. Nie będziesz wtedy głupot pisał.
Skorpion2019.02.12 11:36
Waszej bolszewickiej mentalności nie da się do czego innego porównać.
Alojzy Cedzid\305\202o2019.02.12 11:22
Wlepił Pan panie ,,Skorpion" jeden z nielicznych mądrzejszych komentarzy . I tak sobie pomyślałem , po co ta Fronda katolicka ( ? ) została stworzona . I dla kogo . Bo np na Onecie , takich ,wizji " jak u ,,lolka kremówki " niebyło by gdzie wlepić . Artykułów z natury antykościelnych , krytykować głupio nie wypada A tu na Frondzie katolickiej frajda po pachy . Tu można wszystko napisać i będzie na temat" Biedroń na ,,akademii wiosennej " pierdoły bez pokrycia opowiadał , a tu śie ślinia z zachwytu .Dr. Kużmiuk beeee . A Biedroń to ho ho ho ......
lolek kremówka2019.02.12 8:51
Wczoraj, w pieczarze w Sokolich Górach miałem widzenie. Postać w białej szacie powiedziała mi: PiS i cała zjednoczona prawica przegra, przegra, przagra w najbliższych wyborach.
lolek kremówka2019.02.12 8:53
Widzenie to jest potwierdzone! Cała grupa speleologiczna z Zawiercia również to widziała. Niestety - słowa słyszałem tylko ja. Zdarzenie miało iejsce w jaskini Koralowa. Acha! Stalaktyty w czasie zajścia zamieniły się w różaniec.
Jan2019.02.12 8:48
Biedroń dobrze kombinuje. Bierze przykład z PiS. Już Kuźmiuk wlazł w buty PO twierdząc,że się nie da, a właśnie że się da i Biedroń wzorem PiS wstając z kolan to udowodni. Kasa leży na ulicy i wystarczy ją tylko podnieść. Zacząłbym od ZUS i sprawdził, ile kombatantów styropianowych pobiera nienależne renty i emerytury i dołączyłbym tę grupę do ustawy o agentach. Uzasadnienie jest proste. Jeśli choć jedna osoba była agentem, to należy drastycznie obniżyć renty i emerytury wszystkim styropianowym kombatantom. Jak sprawiedliwość, to sprawiedliwość. Wszyscy są równi wobec prawa i nie może być świętych krów.
ciekawski2019.02.12 8:42
Nie lękajcie się! Pieniądze z przeniesienia religii ze szkół do salek przykościelnych będą więc bez obaw.
Grizzly2019.02.12 8:42
To jest Petru tylko jeszcze śmieszniejszy i tragiczniejszy jednocześnie! Po kilku miesiącach takiej władzy będzie to samo co we Francji tylko mocniej i gorzej!
Alojzy Cedzidło2019.02.12 11:00
Tych petrusiowato - biedroniowatych , jest dość dużo . ( na tych forach , poza chyba też) Uściślij proszę , o kim piszesz ,, Po kilku miesiacach takiej władzy (,....) " Tej co teraz rzadzi , czy tej jak Biedroń się do włdezy dobierze "
M.2019.02.12 8:21
Kazda kasa zaoszczeszona na czarnej mafii KK bedzie wazna. Niestety, bedzie trzeba troche wydac na utrzymanie w wiezieniach pedofili z KK, obecnie chronionych przez wladze i w przeszlosci przez JPII
ksiezycowy2019.02.12 8:12
głównym źródłem finansowania obietnic wyborczych Biedronia będzie kasa zaoszczędzona na konkordacie. znajdzie się 35 d. baniek i jeszcze na waciki zostanie :D