04.08.21, 19:55domena publiczna

Przeciwko tyranii... broń duchowa!

Przeciwko tyranii – skuteczna broń… duchowa!

Krew jedenastu błogosławionych Sióstr Nazaretanek - to po wszystkie czasy dziedzictwo całego Kościoła Chrystusowego, a zwłaszcza na Białorusi, zniewolonej i uciemiężonej przez reżim.

Początki pracy Zgromadzenia Nazaretanek -  Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu na ziemi nowogródzkiej sięgają 1929 roku. Wówczas do Nowogródka przybyło 12 sióstr, które podjęły nauczanie religii katolickiej,  prowadziły szkołę i internat dla dziewcząt. Opiekowały się farnym kościołem Przemienienia Pańskiego. Dzieła te pełniły zmagając się z trudnymi warunkami materialnymi i niechęcią wielonarodowej i wielowyznaniowej społeczności na wyraźne polecenie biskupa: „Nowogródka nie opuszczać, na stanowisku trwać, taka jest wola Boża i moja”.

 Po napaści Związku Sowieckiego na Polskę, gdy Nowogródek wcielono do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. przełożona domu, siostra Stella wierna poleceniu biskupa zdecydowała, iż Nazaretanki nie opuszczą Nowogródka. Wkrótce ziemia nowogródzka została opanowana przez szturmujących Związek Sowiecki Niemców. Rozpoczął się wówczas dla ludności czas terroru.  W lipcu 1942 roku miała miejsce pierwsza zbiorowa egzekucja, w czasie której w lesie pod Nowogródkiem rozstrzelano 60 osób. Kolejna fala aresztowań nastąpiła w nocy z 17 na 18 lipca  1943 r. i objęła około 120 osób, przede wszystkim młodych mężczyzn – ojców rodzin. Zagrożenie dosięgło także jedynego wówczas na ziemi nowogródzkiej kapłana - ks. Aleksandra Zieniewicza, który był poszukiwany przez gestapo. Siostry udzieliły mu schronienia. Wobec kapłana podjęły wspólną decyzję o złożeniu Bogu ofiary ze swego życia. Przełożona powiedziała: „Mój Boże, jeśli potrzebna jest ofiara z życia, niech raczej nas rozstrzelają, aniżeli tych, którzy mają rodziny, modlimy się nawet o to. Ksiądz Kapelan jest bardziej potrzebny ludziom niż my, toteż modlimy się teraz o to, aby Bóg raczej nas zabrał niż Księdza, jeśli jest potrzebna dalsza ofiara”.

Modlitwa została wysłuchana. W ciągu najbliższych dni Niemcy niespodziewanie zmienili wydany na uwięzionych wyrok śmierci na roboty przymusowe w III Rzeszy, część osób zwolniono. Zaś wieczorem 31 lipca siostry dobrowolnie zgłosiły się na wezwanie na  nowogródzki komisariat Gestapo.  Zamknięte w piwnicy całą noc modliły się, leżąc krzyżem i  powierzając się Matce Bożej w godzinę swojej śmierci. Wiadomość o aresztowaniu sióstr lotem błyskawicy rozeszła się po Nowogródku Gdy nazajutrz o godz. 5.00  nad ranem - w niedzielę 1 sierpnia 1943 r. - gestapowcy  wyprowadzili siostry z więzienia na egzekucję, wiele osób odprowadzało je ukrytym spojrzeniem, modlitwą, łzami…  „Jak one szły!” – wspominał świadek – rozmodlone, skupione, całkowicie oddane Bogu. Idąc na śmierć spotkały ostatnią współsiostrę, która nie została aresztowana poprzedniego wieczora, ponieważ pracowała w szpitalu. Siostra chciała dołączyć do reszty zgromadzenia, ale przełożona poleciła jej zostać i zająć się posługą księdzu przy parafii. Gestapowcy wywieźli siostry do lasu  5 km za Nowogródek. Tam zostały rozstrzelane. Przed egzekucją uklękły, pożegnały się ze sobą nawzajem, a matka przełożona wszystkie pobłogosławiła.  Jedyną i ostatnią  ich prośbą było to, aby pozwolono im pozostać w habitach zakonnych.

Ocalała siostra Małgorzata kilka dni po egzekucji odnalazła mogiłę zamordowanych towarzyszek. Do końca życia w 1966 r. pozostała w Nowogródku, troszcząc się o mogiłę sióstr i ich pamięć, szykanowana przez władze.

Jan Paweł II dokonał beatyfikacji 11 Nazaretanek z Nowogródka 5 marca 2000 r. W homilii beatyfikacyjnej  papież wołał:

Skąd miały siłę, aby ofiarować siebie w zamian za uratowanie życia uwięzionych mieszkańców Nowogródka? Skąd czerpały odwagę, aby ze spokojem przyjąć tak okrutny i niesprawiedliwy wyrok śmierci? Bóg przygotowywał je powoli na tę chwilę największej próby. Ziarno łaski rzucone na glebę ich serc w chwili chrztu św., a potem pielęgnowane z wielką troską i odpowiedzialnością, zakorzeniło się głęboko i wydało najwspanialszy owoc, jakim jest dar z własnego życia. Mówi Chrystus: «Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich» (J 15, 13). Tak, nie ma większej miłości od tej, która gotowa jest oddać życie za braci.

Dziękujemy wam, błogosławione męczennice z Nowogródka, za to świadectwo miłości, za przykład chrześcijańskiego bohaterstwa i zawierzenia mocy Ducha Świętego. «Wybrał was Chrystus i przeznaczył na to, abyście przyniosły owoc waszego życia i aby owoc wasz trwał» (por. J 15, 16). Jesteście najcenniejszym dziedzictwem Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu — sióstr nazaretanek. Jesteście dziedzictwem całego Kościoła Chrystusowego po wszystkie czasy, a zwłaszcza na Białorusi.

Oto imiona błogosławionych męczenniczek, duchowych sióstr św. Maksymiliana: Stella, Imelda, Rajmunda, Daniela, Kanuta, Sergia, Gwidona, Felicyta, Heleodora, Kanizja i Boromea.

mg

Komentarze

rebeliant2021.08.5 14:24
Jednym słowem zarówno od wschodu jak i zachodu III Rzeszę pokonali nie żołnierze z bronią, lecz rozmodlony tłum dziewic i celibatów. Gdyby tak było, to Mengele i jego zastępy dopiero by sobie poćwiczyli.
rebeliant2021.08.5 14:22
Ochrona papieża ma w kaburach kwiaty, a w kieszeniach bawełniane chusteczki na otarcie łez.
Bóg Ojciec Duch Święty.2021.08.5 12:26
Przeciwko tyranii krzyża czyli dominacji męża na żonami pan Jezus i jego chrześcijanie mają broń głucho wą. Mąż już nie jest głową rodziny bo jest zakładnikiem poszerzania w imię pokory -wolnej woli kobiet, Mąż się ćwiczy w byciu głową a później jego kobiety przejmują szantażem popędu nad nim władzę i zapraszają kolejnych mężów. W takim systemie jak ten kończy się to tak, że przyjeżdżają służby feminizmu - czyli policja lub wojsko i zabierają pierwszego męża jeśli próbowałby egzekwować bycie głową rodziny. A propaganda dobrego Jezu przypomina trochę szkołę jak za czasów PRL - uczeń się stawiał nauczycielowi -dochodząc swoich praw, to nauczyciel go pobił, później przyszedł dyrektor i poprawił pysznemu uczniowi w domu w imię wspólnoty wpierniczył mu kochający ojciec. Tak zbudowano gomorę.
Felek2021.08.5 10:52
Watykan i zakony europejskie, ale tez w te Amaryce Lacinskiej pomogly ukryc sie tysiacom hitlerowskich zbordniarzy, ktorzy dozyli wieku starczego w spokoju. To Rzym, stolica Włoch, ale przede wszystkim siedziba Watykanu. „To pan musi być Franz Stangl, czekałem już na pana”, tymi słowami wita go rzymski biskup Alois Hudal i załatwia Stanglowi sfałszowane dokumenty. W ten sposób Stangl przedostaje się do Syrii, ściąga tam swoją rodzinę i w 1951 przez Damaszek wydostaje się do Brazylii. Człowiek, który „udoskonalił” masowe zabójstwa w obozach koncentracyjnych, niedaleko Sao Paulo przez lata budował samochody w fabryce Volkswagena.
Anonim2021.08.5 6:58
Jak można wbijać ludziom do głowy masońską teorię ewolucji, która uczy, że to nie Bóg, ale szympans jest naszym ojcem?! Jakich skutków oczekujecie?!
zorro2021.08.5 8:57
Brak wiedzy na poziomie szkoły podstawowej - szympans jak my jest ssakiem - mamy wspólnego przodka.
Dam2021.08.5 10:58
Ja oczekuje skutków takich, że dzieci będą znacznie mądrzejsze od ciebie i nie będą gadać o rzeczach, o których nie mają pojęcia. Doucz się, a potem coś pisz.
qwerty2021.08.5 6:40
jakaś mało skuteczna ta broń. Ilośc ofiar tyranii Hitlera i Stalina a teraz Kaczki .
Skrzypek na dachu2021.08.5 5:47
PiS to straszne oklamane zbrodniarze bo na rozkaz bezboznych globalistow szykuje sie do nastepnego Lockdown na Piatek 13ego Sierpnia 2021 . Pan Minister Zdrowia Niedzielski odmawia lekarstwa na grype chorym , ale zdrowych ludzi przezladuje niepotrzebnie trujaca szczepionka , a Pan Cessak wydal zgode na medyczne eksperymenta na Polskich dzieciach bo tak sobie zyczy firma farmakologiczna Pfajzer .
STARY2021.08.5 5:07
Kiedys kosciol w Polsce niszczyl stalin i hitler a dzis niszcza zydzi , ktorzym polska udzielila schronienia kiedy wszyscy ich wyganiali . Czy dobrze zrobilismy?
Polak2021.08.5 4:31
Historia zna wielu głęboko wierzących tyranów opierających swoje reżimy o religię (ot choćby Hitler, Stalin czy kolejni przywódcy Rewolucji Francuskiej). Ale czy ktokolwiek jest w stanie podać jakiś przykład religii nawet nie usuwającej, ale walczącej z jakimkolwiek tyranem?
Ed2021.08.5 5:32
Hitler wierzący, Stalin wierzący. W co? Tak samo ta reszta rewolucjonistów. Ty jakiś dziwny Polak jesteś. Polak wie co to wiara i służba Bogu.
Polak2021.08.5 5:37
Przede wszystkim każdy Polak wie że sekta rzymskokatolicka od ponad tysiąca lat zwalcza Polskę. Poza tym co cię dziwi w głębokiej wierze Hitlera czy Stalina? Religie z założenia wspierają wszelkie formy tyranii, a sekciarstwa chrześcijańskie nie są jedyną formą okultyzmu.
Skrzypek na dachu2021.08.5 5:54
Napewno swiadomie i celowo klamiesz zesjestes Polakiem , bo predzej jestes polskojezycznym agentem bezboznym zdemoralizowanym sprzedajnym wywrotowcem . Poznac mozna po szyderczych slowach twoich .
Polak2021.08.5 6:04
Zamiast skamleć i kłamać pogódź się z prostą prawdą: religie służą tyraniom.
Ed2021.08.5 7:51
Śmierdzisz bolszewią
zorro2021.08.5 9:01
Od wieków religia sankcjonowała władzę tyranów nad ludźmi, to się nazywa związek tronu z ołtarzem. Tak się działo na wszystkich kontynentach. No ale żeby to wiedzieć trzeba by skończyć jakąś szkołę - nie religijną.
Anonim2021.08.5 5:48
Hitler był okultystą, a o Stalinie, po prawej stronie jest link do artykułu: "O diabelskich źródłach komunizmu. Stalin był SATANISTĄ?".
Polak2021.08.5 6:06
Od kiedy chrześcijaństwo to satanizm? Stalin nie został księdzem i nie ukończył seminarium wyłącznie z jednego powodu: jego rodzina była zbyt biedna na odpowiednio dużą wziątkę dla biskupa. Ale nie przeszkodziło mu to w zorganizowaniu ZSRR na wzór i według zasad sekt chrześcijańskich.
rychu2021.08.5 3:40
Jestem otoczony przez księży, którzy nieustannie powtarzają, że ich królestwo nie jest związane z tym światem, a zagarniają wszystko, co im wpadnie w ręce. - Napoleon Bonaparte
Anonim2021.08.5 5:49
To tacy sami księża, jak dzisiejsza lawendowa mafia homo-pedo.
Skrzypek na dachu2021.08.5 5:59
Napoleon to tez nastepny bezbozny zlodziej i morderca , kradl ile wlezie i mowil ze dobrze robi .
marek.krajewski632021.08.5 3:07
Dla USA Polska nie jest ZADNYM partnerem, czy sojusznikiem. No nie ma tak, by zajac mial taki status z niedzwiedziem. Tego nie ma w naturze. Jest najdalej petentem zgietym w pol. Nie te potencjaly. Amerykanie potrzebuja Polski TYLKO I WYLACZNIE do rozgrywek z Rosja, ze piesek wybiega z budy i szczeka na Wschod na rozkaz Pana z Waszyngtonu i do niczego wiecej Polska Amerykanom nie jest potrzebna. Przyjdzie ocieplenie Amerykanow z Rosjanami, to Jankesi polskiego pieska kopna w zad. No...... moze jak zaiskrzy, to bedzie medzy Odra i Bugiem teren do dania sobie po mordzie, nawet maczuga atomowa, a potem sie Wielcy rozejda, a Polacy jak zwykle beda musieli posprzatac p walce tytanow i ustanowic nowe 500 plus x najmniej 100, by przywrocic polska populacje sprzed tej awantury. Czyli jak mowiono przed Wojna: sluz Panu wiernie, a ten ci pierdnie.
Taka prawda2021.08.5 2:47
PAN Z WĄSAMI ZA MALO WYTRZEPAŁ PARCHÓW ! PRZEZ NIEGO WIELE PAŃSTW JEST OKUPOWANYCH PRZZ TĄ ZARAZĘ PUKI CO NA CZELE Z USA I ANGLIĄ ZWŁASZCZA ! POLSKĘ NOWOTWÓR CHCE OGRABIĆ ZE SREBRNIKÓW W POSTACI WYŁUDZEŃ I OBARCZYĆ WOGÓLĘ WYBUCHEM 2 W.S. ...NAJLEPIEJ
Po11 ... Hertrich-Woleński-dziadwawelski2021.08.5 0:52
pisze CYT.: "Kłótnia w diasporze ;-)) Cadyk Kalkstain Jarek z Żolyborza kontra Kongres Żydów Amerykańskich ;-)))) Znowu ta sama zabawa...." - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "dziadwawelski", hmm... kto to może być? Cuchnie jak cmok_wawelski, oczka ma wyłupiaste jak, no jak mu tam, aha, "prof. dr" Hertrich-Woleński ..... JAKI TO GŁUPI HUEJ!
AAAgówno z Nilu - dziadwawelski2021.08.5 0:51
pisze CYT.: "Kłótnia w diasporze ;-)) Cadyk Kalkstain Jarek z Żolyborza kontra Kongres Żydów Amerykańskich ;-)))) Znowu ta sama zabawa...." - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - "dziadwawelski", hmm... kto to może być? Cuchnie jak cmok_wawelski, oczka ma wyłupiaste jak, no jak mu tam, aha, "prof. dr" Hertrich-Woleński ..... JAKI TO GŁUPI HUEJ!
AAAtomek2021.08.5 7:06
Jestem Lech Keler-Wolleński. Wciąż mylisz nazwiska!
AAAtomek2021.08.4 22:19
Broń duchowa? Przeciw tyranii? Proszę bardzo: 🔥🔥🔥🔥🔥 ⚡️⚡️⚡️ 🔥 ✝️✝️✝️✝️
Anonim2021.08.5 5:53
Według lewackich, ośmiogwiazdkowych młotków, wklejanie znaczków unicode to broń duchowa? -- rozwój duchowy level 0; kultura też level 0.
AAAtomek2021.08.5 7:05
A co, mam ci pokazać jak nawlokłem na nitkę 5 koralików i potem 3? Tym sposobem stworzyłem prostą koronkę. ps. ***** ***
Po 11 ...2021.08.4 21:25
To skandal!!! To USA nominowały kandydata na ambasadora w Polsce, a nie PiS.
Ej, ty "po11".... Umiesz czytać?2021.08.4 22:54
Nie wiesz o czym jest ten artykuł?? ..TO POCZYTAJ! ... CHŁOPTASIU, LESIU! .... PISZ NA TEMAT ARTYKUŁU !... Nas obchodzi temat artykułu, a nie twoje "skandale"! ... Poniał!?.. A skandalem, to jest twoja ogromna głupota!... Jakim trzeba być nieuleczalnie chorym psychicznie, ... żeby non-stop wklejać we wszystkich artykułach te same wpisy!... PRZECIEŻ NA OBECNĄ CHWILĘ,----- POD TYM ARTYKUŁEM SĄ WYŁĄCZNIE TWOJE WPISY W RÓŻNYCH NICKACH, --- KTÓRE OCZYWIŚCIE TWOJE NICKI, ---ZWROTY I SŁOWNICTWO DOBRZE ZNAMY...! TO JEST NIEULECZALNA CHOROBA NIENAWIŚCI POLSKI I "KK"...! KTO CIE TU TRZYMA, WYNOŚ SIĘ NAWET OD DZIŚ! .... Dobrze, starcze, że już nie dasz rady dzieciom krzywdy robić!
franek2021.08.5 5:29
ZA CZASOW PARTII OSZUSTOW TO WSZYSTKICH AMBASADOROW MIANOWAL NACZELNY OSZUST.
Skrzypek na dachu2021.08.4 21:12
Niedzielski i Cessak to Mengele i Goebbels .
Po 11 ...2021.08.4 21:10
Czy są jakieś dane potwierdzające, że jakiś katolik zdołał dostać się do Nieba?
Po 11 ...2021.08.4 21:10
Chociaż jeden???
Po 11 ...2021.08.4 21:13
Pół katolika????
Po 11 ...2021.08.4 21:19
Ćwierć?????
Po 11 ...2021.08.4 21:39
To smutne ....
Po 11 ...2021.08.4 21:53
Nie ma dowodu na zbawienie choć jednego katozboczka? Dramat ...
Anonim2021.08.4 23:19
W gacie robisz ze strachu przed śmiercią, że tak ciągle domagasz się dowodów na życie po niej? Nie jeden już taki mądry "filozof" był co pluł na wartości innych, a później wołał: "Boże, Jezu, aniołowie ratujcie". Śmierć Ci w oczy jeszcze nie zajrzała i dlatego nie szanujesz wiary innych ludzi. A wśród takich jak Ty to myślisz, że nie ma zboczków? Jak czytam niektóre Twoje posty to zastanawiam się czy sam nim nie jesteś - piszesz je z taką pasją od rana do wieczora.
Anonim2021.08.4 23:20
error: "niejeden" zamiast "nie jeden"
PO SZABACIE2021.08.5 5:11
Aczy jest pol zyda judzasza?
Do... "Po 11"... VICE-VERSA!2021.08.4 23:13
AJ, WAJ , LECHU!... A CZY SĄ JAKIEŚ DANE, POTWIERDZAJĄCE, ŻE PEDOFIL -ATEISTA DOSTAŁ SIĘ DO NIEBA..?? CHOCIAŻ JEDEN TAKI JAK TY!??? ... NA CO LICZYSZ?... Najpierw musisz się nawrócić, żeby się Tam dostać!... Przecież wiesz, co Pan Jezus mówi w Biblii na temat pedofilii??? "... Dla takiego, co krzywdzi maluczkich, to lepiej byłoby przywiązać sobie młyńskie koło do szyi..." ! .." Ani jeden nie prześlizgnie się przez oko Mojej Sprawiedliwości..."! Im za życia ktoś bardziej służył demonowi, tym otrzyma większą wzgardę nienawiści od demona po śmierci..."! Demon nienawidzi każdego człowieka, bez wyjątku!
mlody2021.08.5 5:10
SA DANE, ZE ZYDOWSCY JUDASZE POSZLI DO PIEKLA.
Po 11 ...2021.08.4 21:08
Bóg wcale nie wspierał Hitlera, On po prostu przymykał .... drzwiczki do pieca....
OLO2021.08.5 5:26
To twierdzisz icek, ze Bog was nie lubil w czasie wojny a niby to dlaczego?
XYZ2021.08.4 21:04
Księża i zakonnice się poświęcały,a Watykan współpracował z Hitlerem.
Obiektywny2021.08.5 2:49
tak jak żydy kolaborowały służyły w armii poczytaj , wydawali jeden drugiego z aeciepecie od gestapo !!!! trochę historii
josek2021.08.5 5:18
Zydzi maja swoja prawde koszerna inne prawdy to sa polprawdy albo nieprawdy.
XYZ2021.08.5 11:00
Artykuł nie jest o żydach.
Rozumny2021.08.4 21:02
Niemcy modlili się: "w imię ojca i syna i ducha świętego, Heil Hitler!" To jest autentyk. Religia służy każdemu do jego celów.
ALA2021.08.5 5:22
Wasza oczywiscie religia icek sluzy wam do judzenia i gromadzenia srebrnikow.
Grizzly2021.08.4 20:57
Ale pier doły
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.08.4 20:16
pyerdolone sadystki i frustratki seksualne znęcające się nad dzieciakami a nie żadne błogosławione! ten symbol faszystowski dobrze do nich pasuje!
No i znów piszesz o sobie...!2021.08.4 23:27
"kretynizacjo..." ! Czy coś lepszego można o tobie napisać, ---- skoro sam siebie tu nazywasz kretynem?? Otóż nie, Lechu Keller! ... Piszesz wszystko od sobie, ze swego życia, o tym, co robiłeś dzieciom...! Szkoda, że tak mało razy siedziałeś za to w "pudle"!... Jeszcze bezczelnie bzdurne posądzenia piszesz!... Przeczytaj artykuł, to zobaczysz za co się poświęciły i za co zginęły...! No, ale taki ciemny typ jak ty / "spod budki z piwem"/, nie umie dobrze czytać!..
matis892021.08.4 20:14
Tryrania wyłazi z szatanistycznego lewackiego PISu i całego lewactwa podczas plandemii, segregacji rasowej, przymuszania do aborcyjnych szczepionkowych eksperymentów, prześladowania Polaków.....
Po 11 ...2021.08.4 20:10
"Pięknie" wygląda ta swastyka wyjjjebbbana na pół ekranu na "katolickim" portalu. Prawda czasu, prawda ekranu ... правда.
PoPo ,2021.08.4 21:02
a dlaczego dales sie zaszczepic, gupiejesz !!!!
Po 11 ...2021.08.4 21:40
To nie od szczepienia, to od urodzenia.
Anonim2021.08.4 23:22
Obrazki tylko oglądasz i tworzysz własne teorie na ich podstawie?
Po 11 ...2021.08.4 20:07
Oto imiona błogosławionych męczenniczek: Jarosława, Lechisława, Antonina, Suskinia, Ziobrówka, Anszelika, Dudanka, Czarnka i Rydzynka.
Anonim2021.08.4 20:14
słabe
Po 11 ...2021.08.4 20:21
Wiem, że słabe. Ale jak krytykujesz, to dawaj lepsze. Noooo, czekam...
Po 11 ...2021.08.4 20:57
Czekam fiucie
fiut2021.08.4 23:24
To sobie czekaj. Też jesteś słaby
olo2021.08.5 5:32
WAM SWIETYCH TO MIANOWAL HITLER.
Po 11 ...2021.08.4 20:03
A ja myślałem, że propagowanie nazistowskich symboli jest zabronione....
Anonim2021.08.4 20:09
To nie rób więcej tego.
Po 11 ...2021.08.4 20:14
To, że fronda mi płaci, nie oznacza, że mam wpływ na formę i treść tutejszych publikacji. Nie mam! NIE MAM!!!!
Anonim2021.08.4 20:15
Ale ja pisałem o myśleniu.
Po 11 ...2021.08.4 20:23
O czym? Na katolickim portalu? O czym?
Anonim2021.08.4 23:29
No przecież zacytowałem Twoje zdanie "A ja myślałem...". A Ty pytasz mnie teraz "O czym?" hahaha