28.03.21, 11:44fot. pixabay license via distelAPPArath

Przedstawiciel rządu Francji: polski przemysł mógłby obsługiwać i polski i francuski projekt jądrowy

- Francja planuje projekt jądrowy o rozmiarach porównywalnych z polskim i w tym samym czasie; polski przemysł mógłby pracować na potrzeby dwóch projektów - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Philippe Crouzet, wysoki przedstawiciel rządu Francji ds. współpracy z Polską w dziedzinie cywilnej energetyki jądrowej.

Polska planuje w 2033 roku otworzyć pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą uruchamiane co 2-3 lata aż do osiągnięcia liczby 6 bloków.

Plany te zbiegają się w czasie z zamierzeniami Francji - kraj ten planuje wymienić stare bloki z lat 80 i zastąpić je nowoczesnymi.

- To oznacza, że w tym samym czasie w Europie będą toczyć się dwa projekty jądrowe o porównywalnych rozmiarach. Jeżeli będą realizowane w bliskiej współpracy, w jednej francuskiej technologii, efekty gospodarcze synergii będą znaczące - stwierdził Crouzet.

Crouzet przypomniał także, że Polska w ramach swojego programu jądrowego poszukuje partnera na dekady. - Odpowiedź Francji jest taka: będziemy budować reaktory EPR o tym samym czasie życia w tym samym momencie, co w Polsce. Zatem francuskie zaangażowanie byłoby dokładnie takie, jakiego oczekujecie - zadeklarował Crouzet.

- W ciągu kilku miesięcy pokażemy korzyści dla polskiego przemysłu z tego, że będzie się rozwijać, mając także dostęp do programu francuskiego. Będzie więc zaangażowany w dwa programy równocześnie - dodał.

Na temat ewentualnej polsko-francuskiej współpracy wypowiedział się uprzednio także polski rząd.

jkg/pap

Komentarze

yOGibu2021.03.28 15:09
bonjour, pożyczymy wam pieniądze, które wydacie u nas :)
Randka już teraz, teraz ...2021.03.28 13:11
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
WykopiemyOtwórAtomowyPrzemysłemRodzimym2021.03.28 12:52
Jedyną formą współpracy, na jaką stać PiSocjalizm katolicki w sprawie energetyki jądrowej, to wykopanie dziury w ziemi. Jamy, przekopu, otworu. Wraz z przewiezieniem masy ziemi z miejsca na miejsce. To wszystko. Resztę będą musieli zrealizować Francuzi. Rękami Wietnamczyków. Kreoli. Masajów. Papuasów. Fachowo przeszkolenych i odpowiednio wyposażonych w środki, sprzęt i moce. Polacy niech w tym czasie klęczą pod figurą w sanktuarium, zajęci paciorkami.
Fido2021.03.28 12:41
A w umowie zabojady wstawia dwa podpunkty, ze odpady radioaktywne z francuskich elektrowni atomowych beda musieli Polacy utylizowac,tzn bunkrowac za nasze pieniadze i nastepny punkt to ,to,ze francuzi sa zarzadcami tak dlugo,jak elektrownie zyski przynosza, a w wypadku problemow,czy demontazu,awari to my ponosimy koszty. Znajac polskich zdebilalych politykow i ich ,,biedne,, konta bankowe, to bez czytania, poprawek podpisza wszystko. A tylko dlatego,ze Francuzi im obiecaja,ze wybuduja to za 2/3ceny.
anonim2021.03.28 12:36
Tyle wysiłku włożonego w likwidację polskich kopalń i elektrowni węglowych przez forsowanie nierealnych czasowo i drogich w wykonaniu ograniczę emisji CO2, i teraz tort odleciał do USA. France wkurzone niemiłosiernie.
hehehe2021.03.28 12:30
Zanim wybudują to wprowadzą tokamaki i zwykłe atomówki zostaną zakazane a france umyją łapska i zostawią nas z gigantycznym strupem oraz długiem do spłacenia. Jedyną racjonalną drogą dla Polski jest rozbudowa el. węglowych do czasu aż energetyka przejdzie na fuzję, inne pomysły to ekonomiczna zbrodnia na polskim narodzie.
rmis2021.03.28 12:29
Jak będą tak budować jak w Finlandii, to niech nas Pan Bog broni przed taką współpracą!!!
Böno2021.03.28 12:18
Słabe coś te deklaracje....proponuję coś takiego: elektrownia atomowa w każdej gminie wolnej od LGBT.
Brawo pis!2021.03.28 12:15
Muszą koniecznie wybudować! Bo co będzie zasilało ten milion POLSKICH samochodów elektrycznych, które gdzieś tam rdzewieją w hangarach w CPK Baranów!
I obok każdej elektrowni atomowej kosmodrom...2021.03.28 12:13
Teraz elektrownia atomowa... Przecież Pan Prezydent oraz Pan Premier zapewniali nas niedawno, że węgla mamy na milion lat. To sa wszystko tematy zastępcze, żebyście nie dyskutowali o rzeczywistych problemach!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.28 12:10
łoł, niesamowite! elektrownie jądrowe powstaną jedna po drugiej zapewne tak szybko jak posiadłości obajtka! i to nie są żarty, narobili już aut elektrycznych, miliony mieszkań, luxtorped, lotnisk baranów, czołgów, helikopterów, armat i krzywych karabinów, dwa razy pokonali koronawirusa a teraz jądrami się będą bawić... świat patrzy na to z podziwem i nam zazdrości!