24.04.17, 10:48Fot. Pixabay, CC0

Przełom w badaniach nad stwardnieniem rozsianym!

Jak poinformował „The Telegraph”, brytyjscy naukowcy odkryli potencjalną przyczynę stwardnienia rozsianego (SM). Odkrycie uznane jest za przełom, może umożliwić nowe metody leczenia tej ciężkiej choroby.

Chodzi o odkrycie nowego mechanizmu komórkowego, który miałby powodować zaburzenia autoimmunologiczne. Paul Eggleton, który jest członkiem zespołu, który dokonał odkrycia, powiedział:

To krok milowy, a w najbliższym czasie, może prowadzić do opracowania nowych skutecznych metod leczenia stwardnienia rozsianego”

Jak czytamy, od pewnego czasu już naukowcy podejrzewali, że mitochondria odgrywają w SM dużą rolę. Naukowcy odkryli, że w mózgach osób zdrowych nie ma białka Rab32, które występuje z kolei w mózgach tych osób, które cierpią na SM.

Nie wiadomo jeszcze co powoduje pojawianie się większej ilości białka Rab32, jednak wiadomo, że organella komórki nie współpracują wówczas ze sobą – część komórki, która magazynuje wapń znajduje się tam zbyt blisko mitochondrium. Brak tejże współpracy powoduje niewłaściwą pracę mitochondriów, co z kolei prowadzi do zainfekowania komórek mózgowych.

Podejrzewa się, że nadmiar białka Rab32 może być związany z wadami, które powstają u podstawy komórki. Już samo okrycie związku choroby z białkiem Rab32 może pozwolić znaleźć nowe metody leczenia SM.

dam/wprost.pl,Fronda.pl