14.10.15, 17:26O. Jacques Mourad (fot. Facebook)

Przeor uwolniony z rąk dżihadystów

O. Jacques Mourad wyszedł na wolność po pięciu miesiącach niewoli. Zakonnik był przetrzymywany przez Państwo Islamskie.

Wiadomość potwierdził nuncjusz apostolski w Syrii abp Mario Zenari, który skontaktował się z uwolnionym telefonicznie. Jak poinformował agencję Asianews, syrokatolicki kapłan czuje się dobrze i nie ma problemów zdrowotnych. Nie rozmawiał z nim o szczegółach porwania, ale w najbliższych dniach spodziewany jest przyjazd uwolnionego duchownego do Damaszku, gdzie będzie można uzyskać od niego więcej informacji. O. Mourad w sobotę 10 października, odprawił Mszę w Zaydal koło miasta Homs, jednak ze względów bezpieczeństwa jego dokładnego miejsca pobytu nie podaje się.

O. Jacques Mourad w chwili uprowadzenia w maju b.r. z monasteru Mar Elian w Al-Qaryatain niedaleko od Homs był jego przełożonym. W klasztorze tym prowadzono dialog z wyznawcami islamu i goszczono ponad 50 muzułmańskich rodzin z dziećmi. Kapłan był jednym z pierwszych mnichów ze wspólnoty monastycznej Mar Musa, założonej przez włoskiego jezuitę Paolo Dall’Oglio, który został porwany w Syrii przed ponad dwoma laty i jego los pozostaje odtąd nieznany. O. Mourad był od 12 lat proboszczem syrokatolickiej parafii w Al-Qaryatain. W sierpniu, już po jego porwaniu, fundamentaliści z Państwa Islamskiego zajęli tę miejscowość, niszcząc kościół i porywając ok. 230 ludzi, w tym ponad 60 chrześcijan.

Tymczasem wciąż trwają rosyjskie naloty na syryjskie terytoria opanowane przez dżihadystów. Komentując je, melchicki arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart przyznał, że wzmacniając pozycję syryjskich wojsk rządowych dodają one otuchy tamtejszym chrześcijanom. „Jednak dobrze wiemy, że Moskwa dba tu tylko o swoje własne interesy” – zaznaczył katolicki hierarcha z tego największego miasta Syrii.

KJ/radiovaticana.va

Komentarze

anonim2015.10.14 18:31
Czyli ruscy sprzyjają katolikom a USA nie ? To kogo popierać ? NATO wspierające Turków mordujacych kurdów?
anonim2015.10.14 20:05
Moskwa dba tylko o własne interesy a NATO o wolność i demokrację. Nie wiedziałeś? Najgorsze chyba, że nie jest to tylko ponury żart, ale też sporo prawdy - głupki z USA myślą, że jak tylko usuną tego czy tamtego dyktatora, to ludzie od razu zapragną kapitalizmu, Halliburtona i Macdonalda. I nieustannie są zdziwieni, że tak nie jest.