22.08.20, 20:03Fot. screenshot - YouTube (WIG)

Prześladowanie chrześcijan. To dotyczy również nas

Dziś obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Został on z polskiej inicjatywy ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2019 roku, ze względu na rosnącą liczbę przypadków prześladowań i dyskryminacji na tle religijnym. Tylko w ub. roku w Polsce odnotowano oficjalnie 64 przypadki naruszenia wolności sumienia i wyznania wśród chrześcijan. Na podstawie danych z pierwszego półrocza tego roku możemy się spodziewać jeszcze większego natężenia tego typu ataków. W Europie w ostatnich latach agresja wobec chrześcijan lawinowo rośnie.

Dlatego też Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie może być impulsem do zaangażowania się w upamiętnianie ofiar przemocy religijnej, w pomoc poszkodowanym i zapobieganie agresji na tle wyznaniowym. Ma uświadomić opinię publiczną o trudnej sytuacji ofiar prześladowań i skłaniać do respektowania oraz propagowania tolerancji religijnej.

Organizacji tegorocznych obchodów dzisiejszego dnia podjęło się toruńskie Laboratorium Wolności Religijnej. W ramach tych obchodów o 21.00 zapalono w Dobrzyniu nad Wisłą pochodnię w geście solidarności z prześladowanymi. Zachęcano również do podświetlenia w tym czasie budynków urzędów i instytucji kultury oraz włączenia się w internetową akcję zapalania świec i zniczy.

 - „Wyznawanie wiary dzisiaj wcale nie jest tak proste i oczywiste. Nam w Europie czy w Polsce może wydaje się, że to nie jest nasza rzeczywistość, jednak w naszej rzeczywistości pewne symptomy i zjawiska naruszania wolności religijnej już mają miejsce” – ocenia ks. dr Tomasz Huzarek z Laboratorium Wolności Religijnej.

Statystyki pokazują jasno, że problem dotyczy również Polaków. Jan Wółkowski wymienia formy takiej przemocy, do jakiej coraz częściej dochodzi w naszym kraju. Po pierwsze są to fizyczne ataki na duchownych i osoby wierzące. Po drugie, to coraz częściej obserwowane akty wandalizmy i profanacji miejsc kultu. Dalej są to profanacje wizerunków i symboli religijnych. Czwarta grupa to kradzieże oraz akty dyskryminacji wobec osób wierzących.

- „Z roku na rok wzrasta w Polsce liczba aktów naruszania konstytucyjnej wolności sumienia i wyznania. Stają się one coraz bardziej różnorodne i dotkliwe w stosunku do osób wierzących” – podkreśla Jan Wółkowski.

Ks. Mariusz Boguszewski przypomina, że chrześcijanie są dziś na świecie najbardziej prześladowaną religią:

- „Co kilka minut ginie jakiś chrześcijanin tylko dlatego, że wierzy w Chrystusa. Chcemy się o nich upominać, za nich krzyczeć, być ich głosu, bo ci ludzie tego potrzebują”.

Laboratorium Wolności Religijnej jest nowym projektem, który powstał w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae działającej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stawia sobie ono za cel przeciwdziałanie naruszaniu wolności sumienia i wyznania oraz dyskryminowaniu chrześcijan ze względu na wyznawaną wiarę. Podejmuje inicjatywy służące obronie prawa do swobodnego wyrażania swoich przekonań oraz życia w zgodzie z wyznawanymi wartościami.

Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiony ośrodek konsultacyjno-informacyjny mający służyć dotarciu do ofiar przemocy i dyskryminacji na tle wyznaniowym, aby udzielać im wsparcia.

kak/Laboratorium Wolności Religijnej – informacje prasowe, niezależna.pl, radiomaryja.pl

Komentarze

Szybka Randka2020.08.23 8:15
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
Na pewno się zgłoszą Halicki i Nitras2021.04.2 12:18
....
Qwerty2020.08.23 8:10
Tak zwana karma, za przesladowanie innych. Pan Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwy...
Hipokryzja frondy2020.08.23 8:02
Kościól = nienawiść i nietolerancja.
U nas to rydzykowi katole prześladują2020.08.23 5:00
Papież Franciszek prosi wiernych o "zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu". Pod wpisem w języku polskim rozgorzała burzliwa dyskusja skoncentrowana wokół interpretacji tych słów. Apel został opublikowany w różnych językach, nie tylko po polsku, na oficjalnych profilach papieża Franciszka na Twitterze. "Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi. Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu. #LudzkieBraterstwo" - napisał papież.
MT(*)2020.08.23 6:15
Ten papież pewnie niedługo wezwie by w ogóle się nie modlić i nie wzywać imienia Boga. W związku z tym wojujący ateiści wywiodą tezę, że to jest ten papież, na którego to oni, a nie katolicy, tyle wieków czekali. Kościół od ponad dwóch tysięcy lat istnieje, choć papieżami wybierano odstępców, nawet zbrodniarzy czy rozpustników. Problem w tym, że teraz już też katolicy powszechnie wiedzą, że Franciszek to nie ich papież. Katolików więc ten papież już niczym nie zadziwi. Pokornie czekamy następnego. I tak Kościół trwa ponad dwa tysiące lat. Żadna ziemska instytucja nie posiadła takiej zdolności przetrwania. Dlaczego? Bo prawdziwy Kościół jest w duszy i sercu człowieka, a nie w Watykanie.
violencja2020.08.23 14:09
Ten cytat nie ma nic wspólnego z tematem LGBT, został wypowiedziany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. "Terroryzowanie" nie jest więc tutaj jakąś przenośnią, chodzi właśnie o to, co najczęściej nazywamy "terroryzmem". Dokument "O ludzkim braterstwie", z którego pochodzi ten cytat, oprócz "terroryzowania" wyraźnie potępia też eutanazję i aborcję. Po co cytujesz tego papieża?
Konfederata2020.08.22 22:51
mienia interesuju tolko rasija...
violencja2020.08.23 14:10
Ruski troll jesteś.
Po 11 ...2020.08.22 22:20
Eee tam. Chrześcijanie to nie ludzie, to ideologia. Jako taka może być zwalczana. A tak poważnie to komedia, że chrześcijanie prześladują ludzi LGBT i równocześnie świętują dzień prześladowania chrześcijan. To tak jakby w Auschwitz obchodzono dzień zatrutych gazem nieostrożnych niemieckich gospodyń domowych :)
pj22020.08.22 21:48
Znaczy chrześcijanie prześladują?
Po 11 ...2020.08.22 22:28
No co ty? Chrześcijanie nawracają, ewangelizują, przynoszą dobrą nowinę, pomagają i przytulają niewiniątka. I wiesz co? Najśmieszniejsze jest to, że oni w to wierzą :))
w Polsce2020.08.22 21:48
gdzie jest Bodnar
STOP terrorowi neomarksizmu2020.08.22 21:47
STOP nierówności religijnej
Po 11 ...2020.08.22 22:31
STOP nierówności religijnej? To znaczy, że w szkołach będzie tyle samo lekcji koranicznych co katolickich? Że w końcu zarejestrują KLPS? Ale z ciebie ekstrema :)
Sara Gold2020.08.22 21:07
Na Facebooku znajduje się niezwykle interesujący polskojęzyczny profil znanego Izraelczyka https://www.facebook.com/Eli-Barbur-408014065948373 Eli nadzwyczaj błyskotliwie prezentuje na nim izraelski punkt widzenia na sprawy polskie i międzynarodowe. Eli stara się utrzymać wysoki poziom prowadzonych dyskusji. Zapraszam! Antysemici nie są tu mile widziani.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.22 20:33
i co? miłosierny bogu pozwala was katolów prześladować i mordować? a może ma was głęboko w düpie!!!
Po 11 ...2020.08.22 22:33
Polska to Chrystus narodów. Dostajemy w d. dla naszego dobra. Potem zasiądziemy po prawicy ojca i będziemy sądzić żydów, niemców, marksistów i mojego sąsiada, co mi parkuje na podjeździe :)
katolik2020.08.22 20:21
prawda, teraz już na celownik wzięli nas masoni soros i gates. Swoimi śmiercionośnymi szczepionkami chcą ograniczyć liczbe ludzi na świecie. Szczepionki przeciw grypie i na korona będą powodowały u ludzi zaprogramowaną przez masonów powolną śmierć !!!
Marcin2020.08.22 20:19
Chrześcijanie na świecie są mordowani za swoją wiarę, torturowani i zmuszani do wyrzeczenia się Boga Pisząc, że "to dotyczy również nas" plujecie na tych ludzi i na to jak oni cierpią. Polska ma podpisany konkordat, w Polsce panuje władza bardzo blisko związana z kościołem katolickim, w Polsce można trafić do więzienia za "znieważenie uczuć religijnych" chrześcijan. Policja ściga ludzi za bluźnierstwa religijne, rząd tańczy u Rydzyka, w sejmie wisi krzyż a w szkołach uczona jest religia katolicka. To, że ktoś włoży flagę w pomnik nie znaczy jeszcze, że jesteście prześladowani. Nie róbcie z siebie tkz. "płatków śniegu" hipokryci. Trzeba walczyć z prześladowaniem chrześcijan na świecie. Ludzie w innych krajach mają poważne problemy i poważne obawy a w Polsce banda prawicowych, przewrażliwionych facetów płacze i bije pianę, bo ktoś "uraził ich uczucia". Ogarnijcie się
Pet2020.08.23 6:35
Dodam jeszcze że obraża ich flaga na figurze, a las anten GSM w koronie Chrystusa ze Świebodzina jest ok. No cóż, za antenami stoi gruba kasa.