14.09.20, 08:15fot. vatican media

Przyjęcie ustawy o eutanazji to byłaby „klęska człowieczeństwa”

Przyjęcie ustawy o eutanazji to byłaby „klęska człowieczeństwa” – uważa kard. Antonio Cañizares. Hiszpański parlament odrzucił w tym tygodniu wszystkie poprawki do ustawy, która prawdopodobnie zostanie przyjęta już wkrótce. Biskupi nie ukrywają swojego zaniepokojenia.

W liście otwartym skierowanym do rządu i opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji Walencji kard. Cañizares stwierdza, że kontynuacja procesu parlamentarnego, aby przyjąć ustawę o eutanazji to „porażka dla społeczeństwa hiszpańskiego” i „klęska człowieczeństwa”. „Zrozumcie, że jako rząd lub parlamentarzyści macie chronić wspólne dobro, w oparciu o podstawowe prawa i obowiązki społeczeństwa, które reprezentujecie” – zaapelował w swoim liście. „To nie jest wtrącanie się w politykę, to moja odpowiedzialność jako biskupa i obywatela nie pozwala mi milczeć” – podkreślił purpurat.

Dla kard. Osoro z Madrytu przyjęcie ustawy o eutanazji to „zdrada życia”. „Życie jest cennym darem, potrzebuje opieki, pokoju, pomocy i troski. Cierpienia nie można przeciwstawiać możliwości godnego życia. Musimy zrobić wszystko, co konieczne, aby ludzie mniej cierpieli. Są środki aby to osiągnąć” – podkreślił kard. Osoro.

Przyjęcie ustawy o eutanazji jest jednym z punktów obecnego rządu, który tworzą socjaliści i lewicowa partia Unidas Podemos. W komentarzach podkreśla się, że pośpiech, aby ją przyjąć, jest odwróceniem uwagi o realnych problemów społeczeństwa, takich jak wysokie bezrobocie i nadchodzący kryzys ekonomiczny.

Vaticannews.va/Marek Raczkiewicz CSsR – Hiszpania

 

Komentarze

gaga2020.09.15 21:25
Czyli hitler wiecznie żywy?????
Darek2020.09.14 9:28
Torturowanie ludzi w imię jakiejś wyimaginowanej świętości samego życia jest najwyższą formą zwyrodnialstwa, a nie człowieczeństwa.
Anonim2020.09.14 10:57
A gdzie torturują ludzi?
Po 11 ...2020.09.14 9:25
Klęską człowieczeństwa jest to, że ludzie podzielili się na wrogie obozy. To czysta paranoja, że są różne kraje, że zbroją się i ze sobą walczą, że mówimy różnymi językami, że budujemy granice, płoty, mury, zasieki. To wszystko w XXI wieku. To jest klęska homo sapiens. Jakby przyleciała do nas jakaś inna cywilizacja to by normalnie jebłłła ze zdziwienia.
Zbyszek2020.09.14 9:18
W XX-ym wieku najbardziej "postępowe", jeśli chodzi o eutanazję, były hitlerowskie Niemcy. W XXI-szym stuleciu znowu zmierzamy w tym kierunku.
Apateista2020.09.14 9:12
..."Projekt ustawy przewiduje, że zabieg eutanazji byłby finansowany przez państwo i przeprowadzany zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach. Miałby dotyczyć osób „przewlekle i nieuleczalnie chorych, których cierpienia nie można uśmierzyć”. Według projektu ustawy do przeprowadzenia zabiegu tzw. śmierci wspomaganej niezbędna byłaby zgoda pacjenta, a także pozytywna opinia co najmniej dwóch lekarzy. Zgodnie z dokumentem eutanazja miałaby miejsce w okresie nie dłuższym niż 32 dni od złożenia przez pacjenta wniosku o tzw. śmierć wspomaganą. Projekt przewiduje, że lekarze będą mogli odmówić udziału w eutanazji na podstawie klauzuli sumienia."... Generalnie nie jestem zwolennikiem eutanazji, ponieważ każda śmierć jest zła. ale jak zwykle rzeczywistość nie jest taka jaka chcielibyśmy widzieć. Skoro prawo dopuszcza zabijanie w obronie własnej,to dlaczego nie miało by dopuszczać eutanazji w sytuacjach wyjątkowych jakim jest cierpienie z powodu nieuleczalnej choroby. Z drugiej trony taka możliwość niesie ze sobą wiele wątpliwości. Myślę, że na eutanazje jest jeszcze za wcześnie, Najpierw uporajmy się z problemem zabijania w świetle prawa, takim jak egzekucje, wojny, operacje policyjne, a dopiero zastanówmy się nad eutanazją.
Darek2020.09.14 9:31
Powiem Ci tak, póki Ciebie to nie dotyczy to możesz sobie być przeciw, ale gdybyś się znalazł w sytuacji której dotyczy procedura eutanazji gwarantuję, że nie chciałbyś umierać w męczarniach.
Anonim2020.09.14 11:04
Nie wiesz tego kto co będzie chciał,sam nie wiesz nawet o sobie, teraz jesteś za eutanazją,ale jak przyjdzie na ciebie czas możesz zmienić zdanie Darku .
Apateista2020.09.14 14:50
Obawiam się żeby eutanazja nie stała się za niewielka opłatą wygodnym narzędziem pozbywania się niechcianych, niewygodnych, zbyt kosztownych w utrzymaniu. nieproduktywnych ludzi.
Po 11 ...2020.09.14 9:03
Eutanazja? Eutanazja to skracanie bezsensownego cierpienia w sytuacjach beznadziejnych, zwykle na życzenie umierającego. To czyn humanitarny. Dobry. A ja się pytam, dlaczego biskupi nie walczą o życie piękne, młode? Np. dlaczego nie forsują prawa o zakazie zabijania na wojnach? Pewnie ci popaprańcy odpowiedzą, że mamy taką tradycję zabijania się i bóg lubi wojny? A dlaczego nie walczą o ratowanie wszystkich chorych? (ile ludzi, dzieci umiera bo brakuje pieniędzy na leczenie). Dlaczego???
ROBOTNICZAkrew2020.09.14 9:06
Gdy się prześledzi dzieje ludu Izraela to widać ewidentnie, że Jahwe był bogiem wojny.
Anonim2020.09.14 13:37
Nie wystarczy śledzić, śledzenie to nie konkretna wiedza,Boga trzeba dobrze poznać ,żeby zrozumieć ,więc zacznij to robić ,a zobaczysz jak się myliłeś.
marek2020.09.14 9:06
Jak skracanie dla takich głupców jak ty to jak najbardziej popieram . Reszta bez komentarza bo na frustracje wielonickowego popaprańca to tylko zakład zamknięty.
Po 11 ...2020.09.14 9:18
Eee tam jaka frustracja, taka mała fiutstracyjka może. Ja bardziej kulam się ze śmiechu jak biskupi tego samego kościoła, po przeciwnych stronach frontu błogosławią młodych chłopaków idących się wzajemnie ZABIJAĆ i gwałcić (to taka nagroda za skuteczne zabijanie). Wystarczy, że ludzie pokłócą się o ropę naftową, kawałek ziemi albo po prostu zrobi im się ciasno we własnym kraju i myk, przykazanie "Nie zabijaj" znika, jest nieistotne. Możemy zabijać się z bogiem na ustach ... milionami. Jak w obliczu takiego faktu wygląda walka o życie terminalnie chorych? No jak? Hipokryzja wersja max, czyli jaja na resorach.