01.02.21, 08:20

Pucz wojskowy w Birmie. Aresztowano m.in. laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla

Dramatyczne doniesienia z Birmy. Armia ogłosiła stan wyjątkowy oraz przejęcie władzy w kraju na okres roku. Aresztowani zostali też liderzy rządzącej Narodowej Ligi dla Demokracji, a wśród nich laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi.

Działania birmańskiej armii potępione zostały już przez opinię międzynarodową, w tym USA i ONZ.

Armia w swoim komunikacie stwierdziła, że ruch ten jest konieczny w celu zachowania „stabilności” państwa. Dodano, że aresztowania liderów NLD były „odpowiedzią na oszustwa wyborcze”. Władzę przekazano głównemu dowódcy birmańskich sił zbrojnych, generałowi Min Aung Hlaingowi.

Wcześnie, 8 listopada ubiegłego roku wspomniana NLD zwyciężyła w wyborach, uzyskując 83,2 proc. miejsc w parlamencie. Armia popierała jednak Unię Solidarności i Rozwoju, na którą załosowało tylko 6,9 proc. osób. Członkowie tego ugrupowania zarzucają komisji wyborczej fałszerstwa wyborcze.

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken podkreślił, że armia musi respektować wolę narodu wyrażoną w wyborach, a USA stoją po stronie Birmańczyków w ich dążeniu do demokracji i wolności, a także pokoju.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

katolik2021.02.1 14:58
Oszuści Amerykańcy mówią, że armia nie może przejać władzy.
jest2021.02.1 11:39
typowa oportunistka!, doszła do władzy i skumplowała się z dawną dyktaturą, podobnie jak Michnikowi ludzie z Urbanem i resztą pospólstwa komunistycznego
MaxFiend2021.02.1 10:41
Nie zapominajcie, że ta laureatka pozwalała na mordy z powodów polityczno-religijnych.
oficer LWP2021.02.1 11:13
dlatego żydzi dali jej ta nagrodę, podobnie było z Szymborską, która wręcz domagała się wykonania kary śmierci na księżach kurii krakowskiej po sfingowanym procesie
Maria Błaszczyk2021.02.1 14:57
To chyba tylko woda na ich młyn. W końcu ofiarami są muzułmanie. A muzułmanie są w pierwszej dziesiątce - czy może dwudziestce? - tych, których frondokatolik nienawidzi najmocniej, z całego serca swego, i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej...
Po 11 ...2021.02.1 9:35
Jaka Birma? To Mjanma, baranki frendzlowe. Bardzo wesoły kraj. Polecam, jak się trochę uspokoi. Jedno z niewielu miejsc, gdzie jak się jest białym 190 cm wzrostu, to się ma szacun na dzielni.
to już Polin2021.02.1 9:21
czy w tym przypadku Duda z Morawieckim też będą ujadać jak w przypadku Białorusi i Rosji czy zamkną gęby i będą siedzieć cicho?