09.07.20, 08:50Fot. via Pixabay - manolofranco / Platforma Obywatelska via Flickr, CC 0

Raport: CPK przyspieszy uzdrowienie gospodarki. I co pan na to, panie Trzaskowski?!

Poważny cios dla narracji polityków opozycji totalnej, w tym kandydującego na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Według raportu przygotowanego przez globalną firmę finansowo-konsultingową Kearney, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego powinna przyspieszyć uzdrawianie gospodarki po pandemii.

Do raportu udało się dotrzeć dziennikarzom „Rzeczpospolitej”. Czytamy w nim między innymi o szansach, jakie inwestycja taka jak CPK może nieść w czasie kryzysu:

Z jednej strony inwestycja o tak dużej skali może wypełnić lukę popytową powstałą w efekcie trwającego spowolnienia gospodarczego, a z drugiej sama realizacja projektu może być tańsza ze względu na spadające ceny towarów i usług”.

Autorzy według „Rzeczpospolitej” przyznali też, że przez dynamiczny charakter rozwoju pandemii trudno oszacować rzeczywisty wpływ inwestycji na polską gospodarkę. Dodali, że CPK to typowy projekt prorozwojowy:

Zasadne jest założenie, iż projekt ten wykazuje potencjał pełnienia roli czynnika pobudzającego wzrost gospodarczy i wychodzenie z kryzysu”.

Dziennik podkreśla, że budowa portu i inwestycje powstałe wokół niej mogą dać prace tysiącom osób.

dam/PAP,"Rzeczpospolita"

Komentarze

Mydło2020.07.10 12:53
To linie metra powinny być budowane we wszystkich miastach powyżej pół miliona ludności, a więc oprócz Warszawy także w Krakowie, Łodzi, we Wrocławiu i w Poznaniu. Do tej pracy najlepsi byliby górnicy - lepiej pracować do 20 metrów pod ziemią niż w głębokich kopalniach. Z metra korzystaliby i biedni, i bogaci, a zatem mniejsze byłoby zanieczyszczenie tych dużych miast... Myślę,a może się mylę, że centralny port lotniczy służyłby tylko bogatym biznesmenom przybywającym do stolicy. A ponadto mógłby wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie innych naszych portów lotniczych... Doprawdy szkoda ,że nic się o tym nie mówi. Już w 2014 roku mieszkańcy Krakowa wypowiedzieli się , że chcą budowy metra...
Krzysztof2020.07.9 15:17
Niemcy wybudowali mega lotnisko w Berlinie, które przynosi ogromne straty, więc dlaczego mamy kopiować ich błędy? Nie lepiej zainwestować w drogi, koleje, szlaki wodne?
***2020.07.9 21:29
...aaaa najlepiej dać biednym!....(z platformy).
***2020.07.9 14:24
No przecież Trzaskowski już powiedział, że CPK jest niepotrzebny. Przecież jest w Berlinie!!!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.9 14:19
za 20 lat to nikt nie będzie wiedział co to było PiS ani jakiś niewybudowany CPK!
jurek2020.07.9 14:01
Sport w życiu kandydatów na prezydenta. Duda i Trzaskowsk
`trzAskowski to fekalia2020.07.9 13:58
...piekna nasza Polska cala ..bez fekali i rafala bez donaldka vermahcika ,sikorskiego i michnika bez niemieckich pomatolow co zlizuja z cudzych stolow.. PIEKNA NASZA POLSKA CALA BEZ FEKALI I RAFALA
UWAGA - WYBORY PREZYDENCKIE!2020.07.9 12:20
DLA PRZYPOMNIENIA: W ENCYKLICE JANA PAWŁA II PT. " EVANGELIUM VITAE" (EWANGELIA ŻYCIA) CZYTAMY: W WYBORACH PARLAMENTARNYCH NIE WOLNO GŁOSOWAĆ NA CZŁOWIEKA, KTÓRY PUBLICZNIE WYSTĘPUJE PRZECIWKO ŻYCIU, CZYLI POPIERA ABORCJĘ. KOŚCIÓŁ GRZECH TAKI KAŻE EKSKOMUNIKĄ - WYKLUCZENIEM Z KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO! ANDRZEJ DUDA WYPOWIEDZIAŁ SIĘ JASNO, ŻE ABORCJA TO MORDERSTWO! https://oko.press/prezydent-duda-podpisze-zakaz-aborcji-bo-aborcja-to-morderstwo/
Klapaucjusz2020.07.9 12:12
CPK może być świetną inwestycją napędzającą gospodarkę o ile pieniędzy nie rozdrapią krewni i znajomi krolika. Ale przekopywanie Mierzei Wiślanej to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Anonim2020.07.9 12:18
Tak Misiu, błoto to Ty masz zamiast mózgu i jest to raczej warszawskie "błoto" z okolic szamba.
Suweren2020.07.9 12:53
Jak zwykle błyskotliwa i merytoryczna wypowiedź zwolennika obozu jednowładztwa. Brawo ty!
znajomy krulika2020.07.9 13:25
bulu, ty muj bulu
Mydło2020.07.10 13:04
Przekop i śluzy, to technika na miarę XIX wieku, kiedy myślano o transporcie towarów, ale nie o turystach. Ten przekop wydłuży przejazd zmotoryzowanych turystów nad Bałtyk jadących od Warszawy. Należało przystąpić do budowy mostu przez Zalew Wiślany na wzór mostu, jaki zbudowali Duńczycy nad Wielkim Bełtem, a port budować na Bałtyku na podobieństwo Portu Północnego w Gdańsku. Turyści, udający się od strony Warszawy nad Bałtyk, nie musieliby objeżdżać Elbląga i jechać godzinę przez Nowy Dwór Gdański do Krynicy Morskiej i innych miejscowości. Już przed Elblągiem samochody wjeżdżałyby na trasę w kierunku Tolkmicka i nie byłby zatruwany spalinami Elbląg, Nowy Dwór i inne miejscowości, a czas przejazdu z godziny skróciłby się do 15 minut. Odpadłoby w przyszłości pogłębianie Zalewu Wiślanego i ewentualne kruszenie lodu w zimie. Dodam, że Dania to kraj około 5,806 miliona (2019) ludności i Duńczyków stać było na wspaniałe mosty. Białoruś nie ma dostępu do morza i z pewnością korzystałaby z tego portu koło Krynicy Morskiej, a także Ukraina w handlu z krajami Północnej Europy. Dodam jeszcze, że most to rozwiązanie na miarę XXI wieku!
Proszę państwa2020.07.9 11:04
Widzimy że na forum są nieśmiali adepci ekonomii którzy chcą podważać ustalenia ekonomistów. Przypominam: światowe stowarzyszenie przewoźników IATA pochwaliło CPK i chce mieć w tym udziały. To będzie sukces. O ile zagłosujemy na Dudę. Bo Trzaskowski sprzeda nas Niemcom za jakąś tanią posadkę tak jak Tusk.
Andrzej2020.07.9 11:08
UE też dobrze o tym projekcie mówiła i chce dać Polsce wsparcie. Dlaczego więc Trzaskowski chce to zniszczyć?
Anonim2020.07.9 12:17
Bo nie będzie mógł ukręcić lodów na tym przedsięwzięciu. Ongiś handel paliwami był bardzo dla PO/PSL dochodowy, tak bardzo, że jak PiS doszedł do władzy to skarbówka stwierdziła, że dochody z paliw wzrosły z dnia na dzień o 1/4.
Ja2020.07.9 10:56
A kto będzie z tego korzystał? Raczej nie upadły LOT, czy choćby Lufthansa. A Ryan czy Wizz postawią takie warunki, że jeszcze będzie trzeba im dopłacać.
Ten raport dobije szanse Czaskoskiego2020.07.9 10:54
To nie jest dobry tydzień dla Rafalali. Najpierw spadek testosteronu i ucieczka z miejsca debaty. A teraz ekonomiści między wierszami ostrzegają że zapowiedzi Trzaskowskiego to katastrofa gospodarcza.
Darek2020.07.9 10:44
Selfi Dudy w gabinecie owalnym kosztowało nas 8,69 mld zł. PiS jeszcze niczego nie wybudował a rządzi już 5 lat. Wszystkie oddane przez PiS inwestycje zaprojektował i rozpoczął poprzedni rząd, co by o nim nie mówić, nawet uszczelnienie VAT to też PO.
Anonim2020.07.9 10:58
Tak :) tak Tusk z Rostowskim przez osiem lat uszczelniali że w końcu podatki podnieśli. wszyscy wiedzą że były narzędzia. Ale wszyscy też wiedzą że Tusk nie chciał ich stosować. Jednak umiejętności Morawieckiego to sufit nie do przebicia dla PO. JAk widać gospodarka Warszawy zarządzanej przez Rabieje i Trzaskowskiego już sie sypie. Setki sklepów pozamykanych i wolnych do wynajęcia. Dlatego Rafałowi tak się spieszy. Jego problemy to znacznie więcej niż szambo i komunikacja (a raczej "i szambo w komunikacji miejskiej). Ludzie już boją się w Warszawie jeździć autobusami.
Anonim2020.07.9 12:21
Całe PO by się zesikało z radości i radosnym orgiom w TVN-ie nie byłoby końca gdyby Trzaskoś mógł Trampa chociażby pocałować w Trampek. Wystarczy sobie przypomnieć jak marszałkissimus obnosił się z nazwiskiem p. Jołrowej i temu, że mógł sobie popatrzeć z bliska na swoją odpowiedniczkę z Parlamentu USA. Cmokaniom i zachwytom nie było końca...
Anonim2020.07.9 12:22
Errata: trampek.
Urszula2020.07.9 10:34
No kurna, tyle lat rządzicie PiSmatoły i niczego jeszcze nie zbudowaliście. Teraz podniecacie się CPK - bydom budować. Do tej pory nic nie robiliście tylko doiliście skarb państwa. Zbudujcie w końcu cokolwiek, a potem pytajcie Trzaskowskiego. Co za tumany.
Natalja Siwiec2020.07.9 10:38
Mylisz się, wybudowali od zera drogę w Brzeszczach.
"Ekonomia głupcze!"2020.07.9 11:02
Wszystkie firmy państwowe zwielokrotniły zyski. Nieopłacalny LOT, który Tusk chciał sprzedać Niemcom, tak jak udziały w rynku przewozów autobusowych sprzedał Niemcom Trzaskowski, stał się prymusem, nawet w czasie covid ma się dobrze. Te przedsiębiorstwa nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki stały się bardzo dochodowe. To tylko i wyłącznie zasługa PiS.
Urszula2020.07.9 11:16
Masz jakieś dziwne dane. LOT stoi na skraju bankructwa mimo miliarda złotych podarowanych mu przez skarb państwa. Póki co firma próbuje się ratować, ale co z tego wyjdzie to trudno ocenić. Mowa jest już o kontrolowanej upadłości. Na zgliszczach LOTu powstanie nowy LOT, który przejmie to co najlepsze: samoloty, trasy, a w starej spółce zostaną długi i załoga. Wiem, że chcecie, pisowcy, wybielić ten rząd, ale trzeba mieć klapki na oczach, żeby nie widzieć rujnowanie Polski i okłamywanie ludzi.
Urszula2020.07.9 11:08
No tak. Zapomniałam. Beci się należało.
Prawda.2020.07.9 10:28
Wszyscy lewacy co tutaj Polakami sie nazywaja, sa albo zboczencami albo z rodzin komuchow pochodza.Tym debilom nic sie nie podoba co w Polsce kwitnie. no bo to sa lajdacy typu Tuska, Sikorskiego, Komorowskiego.Mja wielkie szczescie, ze w demokratycznej Polsce zyja, zamiast siedziec we wiezieniu.Uczcie sie swojej zlodziejskiej Historii to moze cos pojmiecie--ale sadze, ze jestescie kompletne smiecie.
Urszula2020.07.9 10:35
Nuu, tak ćpać od rana. Ajajaj
TYLKO PRAWDA SIE LICZY.2020.07.9 10:15
Trzaskowski niczym sie nie przejmuje.Kombinuje, oszukuje i swoich lewakow w pustke po wyborach pakuje.Ale on sam do ciekawych krajow podrozuje jak Brazylia i tam wszystkich podatnikowo szukuje. Co sie zmienilo w komunistycznych nawykach--n i c. A wiec jedno jest pewne ,kacapy zawsze klamaly i dalei klamia, i Polske dalei okradaja.Biedny polaku ,klapiacy Trzaskowskiemu, kedy zrozumiesz, ze to jest czlowiek bez zadnych moralnych korzeni, bez zadnego polskiego nastawienia i tylko teraz wam oczy mydli.Zreszta wam nic nie pomoze.Tylko DUDA JEST POLAKIEM I DBA O Polakow.
Anonim2020.07.9 10:14
Wiadomo, że jeśli co się planuje to się robi założenia. Tak jest np. z każdą budową. Przewiduje się też, że coś może "pójść nie tak" i na to się przeznacza fundusz rezerwowy. Ale bez założeń początkowych nie da rady zrobić niczego w dłuższej perspektywie. Bez założeń to można mieć biegunkę. Ile osób zakładało, będą kłopoty ze spłatą kredytów mieszkaniowych? Raczej wszyscy, bo by nie brali kredytów. A potem się posypało bo sytuacja w świecie po paru latach zmieniła się diametralnie. Są wydarzenia, które niweczą wszystkie plany, ale czy to oznacza, że należy rezygnować z planów? Ilu przewidywało pandemię koronawirusa? A dzisiaj tyle mędrców, że trzeba było zrobić to czy tamto. Jak, kiedy nikt na świecie nie miał gotowych rozwiązań i każdy kombinował jak mógł, dostosowując decyzje do zmieniających się warunków... Zatem oceny działań sprawujących władzę w takim okresie zagrożenia można tylko dokonywać w porównaniu do zachowań innych rządzących w analogicznym okresie a nie kiedy dziś wszystko wiadomo. Ilu by ustawiło sprawy w swoim życiu inaczej gdyby mieli odpowiedzi na wszystkie pytania przed a nie po?
Anonim2020.07.9 10:18
Errata: Ile osób zakładało, że będą kłopoty ze spłatą kredytów mieszkaniowych? Raczej nikt bo by nie brali kredytów.
aj, waj! giewałt!2020.07.9 10:03
Co tam gospodarka! Szamboleń ma większe zmartwienie, bo w sieci krązy wzór karty wyborczej na której 2 x jest umieszczone nazwisko Prezydenta Dudy, a Rafaułkowego nazwiska tam nie ma!! jak można był pominąć nazwisko 2-go kandydata - DUBLERA kandydatki "prawdziwa prezydent", gieremkowskiego pupilka, absolwenta "uczelni" sorosa, a do tego syna żydówki Arens-tw."Justyna"! toż to antysemytyzm! jak żyć? :(
Polak2020.07.9 10:03
Mówicie, że przyśpieszy gospodarkę? Czyją, polską? A może przyśpieszy niekontrolowany przez Polaków, napływ "naszych braci" z państwa okupującego Palestynę?
NIE! dla dwupaństwowców!2020.07.9 10:16
Największy napływ "naszych braci" ze starozakonnej sekty, był po 89 roku na mocy ustaleń "okrągłostołowych" i od tego czasu walesa, kwaśniewski,komorowski przyznawali - tym POtomkom banitów z 68 roku (chwała Wiesławowi) - polskie obywatelstwo taśmowo! po kilkadziesiąt tysięcy polskich paszportów rocznie!
Po 11 nie bądź OBOJĘTNY2020.07.9 9:51
Kluczowe jest to: "autorzy raportu pracowali na podstawie danych z założeń dostarczonych im przez CPK". To tak jakby zrobić raport o katastrofie smoleńskiej na podstawie danych dostarczonych przez Anodinę. https://www.money.pl/gospodarka/cpk-pobudzi-gospodarke-twierdza-analitycy-o-ile-nic-nie-podrozeje-a-koronawirus-ustapi-6530127824615041a.html
Anonim2020.07.9 9:54
A na podstawie jakich założeń mieli to opracowywać? Dostarczonych przez Trzaskowskiego?
Anonim2020.07.9 10:02
Ps. No jeszcze mogli się spytać Die Muter Merkel, która znana jest ze swego obiektywizmu... A w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej to pewnie powinni zasięgnąć rady wujka Putina, co?
Zatroskany2020.07.9 9:47
Niestety młode i średnie wiekiem lemingi wychowane na papce PO nie rozumieją tak skomplikowanych pojęć, jak: rozwój gospodarczy, strategiczny kraju, nie widzą przyszłości. Koncentrują się na "tu i teraz", tylko na własnych przyjemnościach... w szerokim zakresie, niestety wszyscy tacy ludzie później bardzo żałują, kiedy jest za późno, budzą się "z ręką w nocniku". To są ludzie którzy dali się ubezwłasnowolnić nowoczesnym władzom. Można by tu zacytować klasykę interesuje ich H D i kamienie. Nocnik będzie jak zwykle Niemiecki albo Ruski
Anonim2020.07.9 9:52
Zaraz po referendum akcesyjnym do UE pewna starsza pani z zadumą w głosie mi rzekła: "Ale wie pan, wszystkie pokolenia Polaków dostawały w d..., a to młode jeszcze nie..."
olaboga!2020.07.9 9:52
a stare pryki, przesiąknięte komuną, nie chcą albo najzwyczajniej nie potrafią zrozumieć, ze świat sie zmienia i sterowanie i budowanie czegokolwiek centralnie odchodzi do lamusa
Anonim2020.07.9 9:57
Jasne, świat się zmienia i w związku z tym w ramach nowoczesności wracamy do Sodomy i Gomory tylko po liftingu. Ot i postęp, z brodą tysięcy lat. Pamiętasz jaki był koniec tego "postępu"?
STOP! sodomitom!2020.07.9 10:28
cheche "olaUBoga" ! czyli RÓBTA CO CHCETA", bo w mętnej wodzie "złotego melona" nie widać!
Ryszard2020.07.9 9:47
@Mydło: schwartz, m***o i powidło! Ot co, „siostro” —
Mydło2020.07.10 13:27
@Ryszard Nie, Ryszardzie! Mydło usuwa brudy, w przenośni takie, jakie Ty zostawiasz na tym portalu. Mam na myśli Twój wpis: Ryszard 2020.07.9 9:44… zwykły chamuś…? Twoja mama chyba miała poglądy czasów feudalizmu. To że się z kimś nie zgadzamy , nie upoważnia nas do obrażania tego kogoś.
Ryszard2020.07.9 9:44
Jaki „pan”, jaki „pan” ?! Toż to zwykły chamuś. ŚP. mama Mówiła: Nie daj, Panie Boże, z ivana pana!!
Mydło2020.07.9 9:36
W odpowiedzi na te zawistne i agresywne komentarze sióstr Polek i braci Polaków piszę: Czy to pan Jacek Sasin był i jest przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej ? Przecież wiadomo, że nie ! Przed 10 maja 2020r. władza PIS-u ( J. Sasin i M. Morawiecki ) usunęła w cień PKW. Dzisiaj (2020-07-09) prezydent rozdawał górnikom bułki z wędliną ! Spektakle godne pożałowania: częstowanie kawką, pączkami. Znamy to nie od dziś! Do powodzian trzeba było wyjechać z kanapkami i napojami, a nie tylko pogapić się i poszkodowanym obiecać pomoc. Przypomnę, że urząd prezydenta ma inne zadania np. przemówienia w rocznice ważnych wydarzeń, wręczanie nominacji na wysokie stanowiska państwowe, przypinanie orderów za wybitne zasługi, reprezentowanie kraju na arenie międzynarodowej... Powodzianom pomocy powinny udzielać władze gmin, powiatów i województwa... Trzeba wykonywać swoje obowiązki a nie wchodzić - jak to się mówi - w cudze buty!
Anonim2020.07.9 9:44
Matołku, ważna jest współpraca wszystkich instytucji państwowych. Inne oczywiście są zadania rządu a inne Prezydenta. A inne jeszcze Parlamentu. Ale jeśli te instytucje są we wzajemnym konflikcie to rodzi się chaos. Znakomitym przykładem były senackie wolty marszałkissimusa po to by wymienić sobie kandydata, bo "kandydatka marzeń" okazała się niewypałem. Z demokracją nie ma to nic wspólnego poza nazwą, ale tak wyglądała "współpraca", zwłaszcza ze strony piewców tzw. mowy miłości, sdiełano w "soku z buraka".
Mydło2020.07.9 10:18
Bądź chociaż raz szczery i napisz ile Ci płacą, za pisanie tych nienawistnych komentarzy? Ja do Twojego poziomu zniżać się nie będę, nie jesteś w stanie mnie obrazić. Zwracając się do mnie ,,matołku" obrażasz samego siebie.
Anonim2020.07.9 9:35
Proste. Dobrze na moment wrócić do przeszłości. W trakcie kampanii wyborczej do samorządów, Patryk Jaki i politycy PiS-u wyraźnie zwracali uwagę na to, że wybór Rafała Trzaskowskiego to kontynuacja rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie. I teraz pytanie: czy w Warszawie po pięciu latach żyje się lepiej, tak samo, gorzej? Pięć lat konkretnej władzy konkretnego człowieka, który teraz jest kandydatem na Urząd Prezydenta Polski.
Anonim2020.07.9 9:35
Homoseksualiści szermują pojęciem "miłości" i bywa powołują się na Pismo Święte bo "Bóg jest miłością". Otóż ten sam Bóg, który "jest miłością", zrównał z ziemią Sodomę i Gomorę a św. Paweł podtrzyma przekaz Starego Testametu, że "mężczyźni współżyjący ze sobą" (tak samo i kobiety) popełniają obrzydliwość w oczach Boga, "który jest miłością". Zatem homoseksualizm nic wspólnego nie ma z miłością rozumianą jako dar Boga. Biorąc zaś pod uwagę słowa Pisma, że to co Bóg stworzył jest dobre, homoseksualizm nie jest zgodny z naturą. Homoseksualizm to emocje i seks. I nic więcej. Zmienne emocje a nie stała miłość, której źródłem jest Bóg Wszechmogący, Stwórca wszystkiego.
Anonim2020.07.9 9:36
Ps. Powoływanie się przez homoseksualistów na Boga, o którym jest w Piśmie Świętym, że homoseksualizm jest dobry, jest absurdalne. Jest niejako świętokradztwem. A biologia wyraźnie mówi, że tylko heteroseksualizm jest właściwą dla natury drogą rozwoju.
olaboga!2020.07.9 9:39
tak, żyje sie lepiej i jest to nie tylko kontynuacja rządów hanki ale również rozszerzenie na kolejne obszary.
Anonim2020.07.9 9:49
Owszem i nie ma w tym względzie żadnych złudzeń. Warszawiacy zapewne nie posiadają się ze szczęścia. A jak nie oni w dostatecznym wymiarze, to na pewno mieszkający bardziej na północ od Warszawy. I zapewne po przejęciu władzy przez Rafała T. cała Polska z zapałem będzie poszukiwać punktu G u różnych panów Biedroniów... Podobno nawet w Warszawie jest już czarna lista przedsiębiorstw nie lubiących LGBT. I podobno jest/był na niej Orlen... Pewnie tam jest jakaś wywieszka z treścią: "tych panów nie obsługujemy".
Anonim2020.07.9 9:54
podobno jesteś głupi... podobno
Anonim2020.07.9 9:59
A posłuchaj sobie, gieniuszu bo mówił dzisiaj w programie "Jedziemy" (TVP Info, g. 07:12 - można znaleźć w internecie) p. Marek Jakubiak.
Polak2020.07.9 9:30
W jaki właściwie sposób Centralny Przekręt Baranów ma pozytywnie wpływać na gospodarkę, skoro po trzech latach bimbania i brania ciężkich pieniędzy za nicnierobienie pisowska mafia 20 maja wyrzuciła wszystko do kosza i podpisała umowę z brytyjską firmą-krzakiem na wykonanie robót przygotowawczych od zera?
stefan2020.07.9 9:29
tak samo przyspieszy jak 500+ zwiększyło dzietność ?
Suweren2020.07.9 12:54
500+ to nie jest program demograficzny, tylko społeczny. Nie słyszałeś? ;)
Głowa do góry2020.07.9 9:29
Nasz ulubiony ruski trol zaspał? Może wczoraj popili na farmie i zapomniał jak się włącza komputer?
Anonim2020.07.9 9:34
Nie już działa, tylko pod innymi nazwami i jakiś taki stonowany. Jak na niego. Nie ma zwyczajowych k..wów oraz innych jobów
ryszard2020.07.9 9:24
" i inwestycje powstałe wokół niej mogą dać prace tysiącom osób." I mogą (i muszą) pełnić rolę katalizatora postępu technologicznego o światowych konotacjach, To jest konieczny element strategii "przegonić nie doganiając".
Anonim2020.07.9 9:39
A co, mamy się wlec za peletonem? A nie lepiej od razu wskoczyć na wyższy poziom skoro jesteśmy w stanie?
MaxFiend2020.07.9 9:19
"Może" przyspieszy. To chyba trochę ma mało, żeby na tym opierać jakiekolwiek inwestycje.
Błagam nie czaszkoski!2020.07.9 9:13
Błagam nie czaszkoski!
ttt2020.07.9 9:09
DROGI POLAKU, PATRIOTO ZOBACZ SPOT „RAFAŁ NIE KŁAM” https://www.youtube.com/watch?v=bC87YYvxCVk PRZEKAŹ DALEJ INNYM POLAKOM !!!!!! DZIAŁAJ, BY NIE ŻAŁOWAĆ.
Polak2020.07.9 9:32
Raczej "cykorze Adrianku, czemu łżesz jak pies?" Pamiętaj, każdy Polak z patriotycznego obowiązku głosuje przeciwko tchórzliwej pisowskiej pacynce.
Polak ?2020.07.9 9:57
Taki z Ciebie Polak jak ze mnie Moskal .
Polak2020.07.9 10:50
Co kogo obchodzi twoje rosyjskie pochodzenie, bierz ruble i wklejaj pisowskie kłamstwa skoro płacą ci za podszywanie się pod Polaka.